REKLAMA

Herstorie: Jane Roe - od symbolu pro-choice do ikony pro-life. I z powrotem

Gościnnie: Wysokie Obcasy
Data emisji:
2022-01-31 15:50
Czas trwania:
43:13 min.
Udostępnij:

Ona chciała przerwać ciążę: miała 22 lata, była bez pracy, bez mieszkania, bez wsparcia. One chciały zmienić prawo. I zaproponowały, że będą ją reprezentować w sądzie. 22 stycznia 1973 roku amerykański Sąd Najwyższy wydał wyrok w najsłynniejszej sprawie, która znalazła się na jego wokandzie: Roe v. Wade. Stosunkiem 7 do 2 uznał, że prawo do aborcji mieści się w konstytucyjnym prawie do prywatności. Przekonała go 26-letnia prawniczka, dla której był to pierwszy proces. Rozwiń »

Powódka nie nadawała się - w latach 80. i 90. - na sztandary ruchu pro-choice. Była kobietą z klasy robotniczej, której życie nie rozpieszczało, mówiła za dużo i niezbyt gramatycznie, no i była lesbijką. To znalazła sobie ruch, który przyjął ją z otwartymi ramionami - i szczodrymi portfelami.

W dzisiejszym odcinku podcastu Herstorie Wysokich Obcasów Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o Normie McCorvey, bardziej znanej jako Jane Roe. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: GOŚCINNIE: WYSOKIE OBCASY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium - Radio TOK FM bez reklam: czyli TOK + Muzyka, podcasty z audycji Radia TOK FM oraz podcastowe produkcje oryginalne TOK FM. Tylko teraz w cenie 15 zł za miesiąc. Na zawsze!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA