REKLAMA

Jutro Światowy Dzień Walki z Rakiem

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2022-02-03 14:30
Prowadzący:
Czas trwania:
02:00 min.
Udostępnij:

Jutro - 4 lutego obchodzimy XXII Światowy Dzień Walki z Rakiem. Rozwiń »

Został on ustanowiony w 2000 roku podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu.

W tym roku w związku z pandemią COVID-19 niestety nie odbędzie się tradycyjny Dzień Drzwi Otwartych w różnych ośrodkach onkologicznych.

Z krajowego Rejestru Nowotworów pochodzą najnowsze dane dotyczące zachorowalności i umieralności na raka. Są one za rok 2019. A więc nie obejmują wzrostu umieralności spowodowanego pandemią COVIDD - 19. gdy z jednej strony odpowiednie leczenie było utrudnione, a z drugiej, wiele osób ze względu na pandemię zbyt późno zgłaszało się i zgłasza do lekarza.

I tak nowotwory złośliwe stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce powodując w 2019 roku 25,7% zgonów mężczyzn i 23,2% zgonów kobiet.

Coraz częściej umierają na nowotwory ludzie młodzi i w średnim wieku. Szczególnie dotyczy to kobiet. Nowotwory są najczęstszą przyczyną zgonów kobiet przed 65. rokiem życia, stanowiąc 31,7% zgonów młodych i 46,8% zgonów kobiet w średnim wieku. Szczególnie niepokojący jest wpływ częstości palenia tytoniu na wzrost występowania raka płuc u kobiet. w 2019 roku po raz kolejny liczba kobiet, które zmarły w wyniku raka płuca, przekroczyła liczbę kobiet, które zmarły z powodu raka piersi - o ponad 1254. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Posłuchaj o tym, co ważne w TOK FM Premium. Teraz podcastowe produkcje oryginalne, podcasty z audycji TOK FM oraz Radio TOK FM bez reklam 40% taniej! Bądź na bieżąco.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA