REKLAMA

TOK360: Porozumienie w sprawie Turowa, prezydencki projekt likwidacji Izby Dyscyplinarnej, ETPCz krytycznie o neo-sędziach

TOK360
Data emisji:
2022-02-03 18:00
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
19:16 min.
Udostępnij:

Jest porozumienie pomiędzy polskim a czeskim rządem w sprawie elektrowni w Turowie. Umowa przewiduje zapłatę przez Polskę odszkodowania dla Czech w wysokości 35 mln euro oraz przekazanie 10 mln euro na Fundusz Małych Projektów Środowiskowych. W zamian Czechy mają wycofać skargę z Trybunału Sprawiedliwości UE. Premier przy tej okazji kreuje się na obrońcę polskiego bezpieczeństwa energetycznego mówią o znaczeniu Turowa.  Rozwiń »


Ale uchronić kopalnię przed zamknięciem można było na wcześniejszym etapie, zanim Czesi złożyli skargę w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Gdy chcieli z Polską stroną rozmawiać - ale ta według ich relacji - dialogiem nie była wówczas zainteresowana. O zobowiązaniach Polski mówiła w TOK FM Joanna Flisowska, koordynatorka zespołu "Klimat i Energia" w Greenpeace Polska. Cała rozmowa w Podcastach.

Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy o zmianach w Sądzie Najwyższym. Zakłada on likwidację Izby Dyscyplinarnej i powstanie Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Jej sędziowie mieliby zasilić pozostałe izby Sądu Najwyższego albo przejść w stan spoczynku. Wątpliwości co do użyteczności tego narzędzia ma prof. Krystian Markiewicz - sędzia, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Cała rozmowa w Podcastach.

Polski Instytut Ekonomiczny wyliczył, że Polacy pracują dłużej niż mieszkańcy najbardziej rozwiniętych krajów Europy, średnio 39,7 godz. tygodniowo, podczas gdy Francuzi, Szwedzi, Niemcy czy Duńczycy poniżej 36 godzin - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny. Ale to krótsza - a nie dłuższa praca - przekłada się na korzyści gospodarcze. - podkreślała w TOK FM Paula Kukołowicz z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Cała rozmowa w Podcastach. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TOK360

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA