REKLAMA

Herstorie: mścicielka, reformatorka, władczyni. Olga Kijowska, święta, której nie chcesz wkurzyć

Gościnnie: Wysokie Obcasy
Data emisji:
2022-03-14 15:50
Czas trwania:
31:23 min.
Udostępnij:

W zasadzie mogłaby się nazywać Pani Zemsta. Kiedy plemię Drewlan zamordowało jej męża, spotkało się z odwetem, jakiego nikt wcześniej sobie nawet nie wyobrażał. Gnębiła oprawców, zakopując ich żywcem i oblężając ich stolicę, którą w końcu puściła z dymem w sposób tyleż okrutny, co niepozbawiony pomysłowości. Rozwiń »
Ale sprowadzić ją do roli krwawej władczyni, to spłaszczyć obraz. Bo była też znakomitą reformatorką i to dzięki niej Ruś Kijowska zyskała podwaliny pod nowoczesne państwo. Miała polityczny instynkt i błyskotliwy umysł, była skrajnie niezależna. Masowe mordy z początku sprawowania władzy nie przeszkodziły jej zostać świętą, którą czczą i prawosławni, i katolicy.
W nowym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk opowiadają o Oldze Kijowskiej, kobiecie, której lepiej było nie wchodzić w drogę i która jest dziś bohaterką zarówno Ukrainy, jak Rosji. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: GOŚCINNIE: WYSOKIE OBCASY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA