REKLAMA

10# Dlaczego brakuje nam oleju? I co ma do tego wojna?

Mam pytanie
Data emisji:
2022-03-24 18:00
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
28:21 min.
Udostępnij:

W Europie go reglamentują, w wielu krajach na Bliskim Wschodzie od tygodni nie widziano go na sklepowych półkach. Rozwiń »
Światu brakuje ukraińskiego oleju słonecznikowego. Rzecz zdawałoby się błaha, w globalnym systemie naczyń połączonych, okazuje się mieć kolosalne znaczenie. Wywołana przez Rosję wojna na Ukrainie wyłączyła ją ze światowego systemu produkcji żywności. A konsekwencje tego wyłączenia przekraczają wszystko, co konsumenci od Grenlandii po Republikę Południowej Afryki mogą sobie wyobrazić.

Co zatem wspólnego mają ukraińskie pola słoneczników z plantacjami palm olejowych w Malezji? Dlaczego rządy państw Bliskiego Wschodu znów muszą się liczyć z ludowymi rewolucjami? Czym brak oleju i zbóż z Ukrainy skończy się dla europejskiego rolnictwa? I co znaczy dla polskich miłośników kotleta schabowego?

Czy już teraz musimy się łapać za kieszenie, bo wojna wywołana przez Rosję na trwałe zmieni rolno-spożywczą geografię? I ceny? Czy faktycznie w wielu państwach może doprowadzić do tragicznych w skutkach braków żywności, a nawet powszechnego głodu?

Na te i inne pytania odpowiadamy w najnowszym, 10. odcinku podcastu "Mam pytanie". Zapraszamy.
Partnerem podcastu jest firma doradcza EY. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: MAM PYTANIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA