REKLAMA

Nie szukaj lekarza - sam wyjmij kleszcza

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2022-04-12 14:30
Prowadzący:
Czas trwania:
01:23 min.
Udostępnij:

Dzień Dobry Rozwiń »

Dlaczego tak ważnym jest by po zobaczeniu kleszcza na naszej skórze wyjąc go jak najszybciej. Otóż przyjmuje się, że aby kleszcz nas zaraził musi przebywać na skórze powyżej 12 godzin. Tak więc jeśli zobaczymy kleszcza, a nie wiemy jak długo na nas żeruje, nie traćmy czasu na jeżdżenie po przychodniach i wyjmijmy go sami.

Mogą nam pomóc w tym narzędzia; w aptekach bywają specjalne pompki. Pompka taka po prostu kleszcza wyciąga ze skóry. Można też dostać tzw. kleszczkartę, którą wsuwa się pod ciało kleszcza i w ten sposób go wyjmuje. Najważniejsze by uchwycić kleszcza tuż przy skórze, zwłaszcza takiego, który już się napił krwi.

Czego nie należy robić ? Smarować kleszcza masłem, olejem lub benzyną, przypalać wykręcać lub wyciskać. Ryzykujemy, że tak potraktowany kleszcz zanim odpadnie uwolni cały ładunek śliny i zawartość układu pokarmowego do ranki. A to oznacza, że - jeśli był nosicielem boreliozy lub zapalenia mózgu - wstrzyknie nam zarazki. Po wyjęciu kleszcza, skórę dezynfekujemy i czekamy. I obserwujemy. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA