REKLAMA

Kleszcze - czy mamy boreliozę ?

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
21-04-2021 14:30 (Powtórka: 14-04-2022)
Prowadzący:
Czas trwania:
01:22 min.
Udostępnij:

Dziś o tej sytuacji, gdy zauważyliśmy żerującego na nas kleszcza. Czekamy aż pojawi się rumień. A rumienia nie ma. Może nasz kleszcz nie był wcale zarażony …? To wersja optymistyczna. Rozwiń »

A wersja pesymistyczna ? Był i nas zaraził, tyle że należymy do tej licznej grupy osób u których rumień po prostu się ne pojawia. Aby rzecz rozstrzygnąć trzeba zrobić testy.Robimy je nie wcześnie niż dwa tygodnie od ukąszenia. Zaczyna się od testu przesiewowego ELISA. Wynik ujemny - boreliozy nie ma, wynik dodatni nie wiadomo. Wtedy robi się test tzw. Western - Blot.
Wówczas podobnie. Dodatni wynik też jeszcze nie przesądza o tym, że mamy boreliozę. Jednak wtedy lekarz zazwyczaj już rozpoczyna leczenie antybiotykiem. Można także jeszcze w specjalistycznym laboratorium zrobić test, który nie bada obecności przeciwciał lecz obecność borelii we krwi. Bywają jednak sytuacje, gdy w ogóle nie zauważyliśmy kleszcza, a jednak nas zaraził. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Wodnik TOK FM na zdrowie czy dobry Ewa Podolska dziś w tej sytuacji, gdy zauważyliśmy żerujące na kleszcza czekam aż pojawi się rumień, a robienia nie ma można w Lesznie wówczas zarażony to wersja optymistyczna, a pesymistyczna był i nas zaraził leży należymy do tej licznej grupy osób, u których rumień po prostu się pojawia, aby rzecz rozstrzygnąć trzeba zrobić testy robimy nie wcześniej niż 2 tygodnie od ukończenia zaczyna się od testu przesiewowego Elisa wynik ujemny Rozwiń » boreliozy nie ma wynik dodatni nie wiadomo wtedy robi się też tzw. US ten lot wówczas podobnie dodatni wynik też jeszcze nie przesądza o tym, że mamy boreliozę jednak wówczas lekarz zazwyczaj już rozpoczyna leczenie antybiotykiem można także specjalistycznym laboratorium zrobić test, który nie bada obecności przeciwciał, lecz obecność Borrell we krwi bywają jednak sytuacje, gdy w ogóle nie zauważyliśmy kleszcza, a jednak nas zaraził przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku po czternastej 35 przewodnik TOK FM na zdrowie Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium - Radio TOK FM bez reklam: czyli TOK + Muzyka, podcasty z audycji Radia TOK FM oraz podcastowe produkcje oryginalne TOK FM. Tylko teraz w cenie 15 zł za miesiąc. Na zawsze!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA