REKLAMA

Krzysztof Stelmaszyk czyta tekst Zbigniewa Macheja pt. "Marzyciel na krańcach świata"

Gościnnie: Mistrzowie Słowa Gazety Wyborczej
Data emisji:
2022-04-15 20:00
Prowadzący:
Czas trwania:
28:36 min.
Udostępnij:

"Jaroslav Hašek opowiadał, że ziemię cesarza Franciszka Józefa I odkrył osobiście sam z Bożej Łaski cesarz Austrii, apostolski król Węgier etc., etc., aby zapewnić swoim umiłowanym ludom bogate kolonie, gdzie można by eksploatować najwyższej jakości lód do produkcji lodów w Wiedniu i Pradze oraz do restauracji i gospód tudzież browarnianych piwnic. Ewentualnie aby także chłodzić nim rozpalone głowy polityków i studzić tak zwane elementy wywrotowe. Rozwiń »
Opowieści Haška należy, jak wiadomo, przyjmować z przymrużeniem oka. Pierwsza austro-węgierska ekspedycja w okolice bieguna północnego nie została zorganizowana z łaski Najjaśniejszego Pana czy austro-węgierskiego c.k. ministra skarbu, lecz dzięki pokaźnej dotacji i zaangażowaniu Hansa Grafa Wilczka, właściciela największej kopalni na Śląsku Austriackim, czyli w obecnym Zagłębiu Ostrawsko-Karwińskim, gdzie teraz Czesi powoli już kończą wydobycie węgla" - tak zaczyna się tekst Zbigniewa Macheja, który w 58. odcinku "Mistrzów Słowa" przeczyta Krzysztof Stelmaszyk. Tekst ukazał się na łamach magazynu "Ale Historia!". Co tydzień w sobotę publikujemy dla klubowiczów "Wyborczej" jeden tekst czytany przez wybitne aktorki i wybitnych aktorów. Dołącz do Klubu "Wyborczej", kupując najwyższy, klubowy pakiet prenumeraty cyfrowej na Wyborcza.pl/prenumerata. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: GOŚCINNIE: MISTRZOWIE SŁOWA GAZETY WYBORCZEJ

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA