REKLAMA

Celiakia - na czym polega?

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2022-05-04 14:30
Prowadzący:
Czas trwania:
01:14 min.
Udostępnij:

Powiedziałam już, że dietę bezglutenową powinno się stosować wyłącznie w trzech jednostkach chorobowych: celiakii, alergii na gluten i nieceliakalnej nadwrażliwości na gluten. Rozwiń »

A czym jest celiakia ?

To choroba w której gluten, czyli białko zawarte w zbożach: pszenicy, życie i jęczmieniu niszczy kosmki jelita cienkiego, które odpowiadają za wchłanianie składników odżywczych,

To powoduje wystąpienie różnych objawów: uporczywe migreny, drętwienia kończyn, nerwobóle, problemy z pamięcią, anemia, poronienia, chudnięcie, biegunki, zaburzenia rozwoju, niski wzrost, niedorozwój szkliwa zębowego, osteoporoza, afty. Ciągłe zmęczenie i osłabienie organizmu, częste infekcje.

Gdy popatrzymy się na te listę, widać jak trudno jest postawić diagnozę. Objawy jak wyżej występują przecież w wielu innych chorobach. Choćby w zespole jelita nadwrażliwego. Mijają miesiące a nawet lata; chorzy leczeni są na różne inne schorzenia, a objawy nie ustępują. W Polsce postawienie prawidłowej diagnozy trwa średnio 9 lat. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA