REKLAMA

Jemy coraz więcej cukru!

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
20-01-2022 14:30 (Powtórka: 12-05-2022)
Prowadzący:
Czas trwania:
01:53 min.
Udostępnij:

W latach sześciedziątych ubiegłego wieku, zaczęto szukać przyczyny coraz większej liczby ludzi otyłych, z problemami kardiologicznymi, cukrzycą i rakiem. W 1974 roku amerykańska agencja ds leków i żwności wydała oświadczenie, że to nie cukier jest tego przyczyną lecz tłuszcz. Rozwiń »

Masowo powstawały produkty beztłuszczowe i diety beztłuszczowe. Cukier wygrał !

Trzeba było aż dwudziestu lat, by badania pokazały, czym naprawdę jest cukier dla organizmu. W latach 80-tych sąd zakazał używania w reklamach przekazu, że cukier jest odżywczy.

Ale było już za późno. Już do cukru przywiązaliśmy się. Emocjonalnie, społecznie, fizjologicznie. Nie wystarcza nam już glukoza z pożywienia . Z marchwi, buraków, kaszy ….. Musimy jeść słodkie, docukrzone...

W 1815 roku Brytyjczycy jedli 15 kg cukru rocznie , dziś 70 kg . Jeśli idzie o Polaków raport NFZ pokazuje, że wg danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2017 roku roczne spożycie cukru ogółem na jednego mieszkańca Polski wynosiło 44,5 kg i była to najwyższa wartość zaobserwowana w ciągu ostatniej dekady. Jest to suma cukru nieprzetworzonego - to ten z cukierniczki w domu oraz cukru przetworzonego wykorzystywanego do produkcji gotowych produktów.
Korzystałam z:
„Jedzenie emocjonalne i inne podjadania” Autorki: Joanna Derda, Marta Pawłowska Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA