REKLAMA

Podsumowanie dnia (18.05.2022)

TOK360
Data emisji:
2022-05-18 18:00
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
17:32 min.
Udostępnij:

W czasie ostrzału Charkowa na wschodzie Ukrainy rosyjska armia zniszczyła bank roślinnych zasobów genowych, jedną z największych takich instytucji na świecie, której zasoby chroniły nawet hitlerowskie Niemcy w czasie II wojny światowej - mówił w Wywiadzie politycznym prof. Zbigniew Karaczun z SGGW, ekspert Koalicji Klimatycznej. Cała rozmowa w Podcastach. Rozwiń »

Komisja Europejska chce, by Unia zebrała ok. 300 mld euro, w tym około 72 mld euro w dotacjach i 225 mld euro w pożyczkach, na zmniejszenie swojej zależności energetycznej od Rosji. To plan REPowerEU. „Możemy zastąpić rosyjskie paliwa kopalne, pracując na trzech poziomach: po stronie popytu - oszczędzając energię, po stronie podaży - dywersyfikując nasz import energii z paliw kopalnych i przyspieszając przejście na czystą energię” - wylicza szefowa Komisji Europejskiej. Będzie przekonywać unijnych przywódców m.in do zwiększenia celu energii odnawialnej na 2030 rok z 40 do 45 procent. Na razie jednak musi jeszcze przekonać węgierskiego premiera Victora Orbana, by zgodził się na unijne embargo na ropę. A ten z Władimirem Putinem ma się przecież doskonale - dawał do zrozumienia w programie Połączenie Dominik Hejj, analityk ds. europejskich z Polityki Insight, Instytutu Europy Środkowej oraz portalu kropka.hu. Cała rozmowa w Podcastach.

Im więcej uwagi poświęcamy wojnie w Ukrainie, im lepsze samopoczucie mają rządzący ze względu na pomoc Polaków dla Ukraińców, tym mocniej trzeba przypominać, że tylko w pierwszej połowie maja organizacje humanitarne odebrały ponad 200 próśb o pomoc od uchodźców na polsko-białoruskiej granicy. Wśród próbujących się dostać do Polski 1/10 stanowiły dzieci. Nawet przyjęcie wniosku o ochronę w Polsce nie kończy gehenny uchodźców. Zazwyczaj trafiają bowiem, choć nie muszą, do ośrodków zamkniętych. Pogarsza się stan kurdyjskich uchodźców, którzy od blisko miesiąca prowadzą głodówkę w strzeżonym ośrodku w Lesznowoli - mówiła w programie A teraz na poważnie reprezentująca ich Ewa Ostaszewska-Żuk. Cała rozmowa w Podcastach.

Urząd Marszałkowski w Łodzi chce o dwa lata wydłużyć termin na likwidację kopciuchów w regionie. Teraz jest na to czas do końca tego roku. Wczoraj w TOK360 sprawę komentował Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. Cała rozmowa w Podcastach. Na te zarzuty odpowiada w dzisiejszym programie Magdalena Kontowicz, zastępca dyrektora Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TOK360

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA