REKLAMA

IBD - nieswoiste zapalenie jelit

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
25-01-2021 14:30 (Powtórka: 30-05-2022)
Prowadzący:
Czas trwania:
02:07 min.
Udostępnij:

Nieswoistych zapalenie jelit - skrót nazwy angielskiej IBD - cóż to takiego. Jest to grupa przewlekłych chorób zapalnych przewodu pokarmowego, głównie jelita grubego lub cienkiego. Najczęstsze choroby z tej grupy to choroba Leśniowskiego-Crohna, orz wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Z danych Polskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego wynika, że w Polsce na nieswoiste zapalenie jelit choruje już ponad 50 000 osób, przy czym znaczną część chorych stanowią ludzie w młodym wieku: około 70% nie ukończyło jeszcze 35. roku życia. Rozwiń »
Są to choroby autoimmunologiczne. Ostatnie słowo oznacza, że u ich podłoża leży nieprawidłowa reakcja organizmu na nasz własny mikrobiom. Mikrobiom, czyli całość mikroorganizmów występujących w naszym ciele.

Są dwie teorie, które tłumaczą te reakcję. Jedna z nich mówi, że jemy coraz więcej produktów przetworzonych i substancje w nich zawarte poprawiające smak, zapach, barwy oraz konserwanty i zagęstniki zmieniły florę bakteryjną naszych jelit. Druga widzi przyczynę w zbyt sterylnym dzieciństwie, gdy dziecko jest chronione przed wszystkimi możliwymi patogenami, co doprowadza do zmiany naturalnego środowiska mikroorganizmów występujących w przewodzie pokarmowym.

Do rosnącej liczby chorych na na nieswoiste zapalenia jelit może przyczyniać się także wzrost zanieczyszczenia środowiska, palenie papierosów oraz przewlekły stres.

Korzystałam z :

https://www.medonet.pl/zdrowie,nieswoiste-zapalenie-jelit---przyczyny--objawy--leczenie,artykul,1735265.html Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
sponsorem programu jest dystrybutor suplementu diety probiotyków vivo miks przewodnik TOK FM na zdrowie dzień dobry Ewa Podolska nieswoiste zapalenie i skrót nazwy angielskiej i de de cóż takiego jest to grupa przewlekłych chorób zapalnych przewodu pokarmowego głównie jelita grubego lub dzięki najcięższe choroby z tej grupy to choroba Leśniowskiego Crohna oraz wrzodziejące zapalenie tak by zdanych polskiego Towarzystwa gastroenterologii innego wynika, że w Polsce na nieswoiste Rozwiń » zapalenie jelit choruje już ponad 50 000 osób przy czym znaczną część chorych stanowią ludzie młodym wieku około 70 precyzji ich nie ukończyło jeszcze 3005. roku życia są to choroby autoimmunologiczne ostatnie słowo oznacza, że ich podłoża leży nieprawidłowa reakcja organizmu na nasz własnymi Krobi mikrobiom, czyli całość mikroorganizmów występujących w naszym ciele są 2 teorie, które tłumaczą interakcji jednostki mówi, że jemy coraz więcej produktów przetworzonych i substancje w nich zawarty poprawiające smak zapach barwy oraz konserwanty zatęsknili zmieniły florę bakteryjną nasz druga widzi przyczynę zbyt 4 w dzieciństwie, gdy dziecko chronione przed wszystkimi możliwymi patogenami co doprowadza do zmiany naturalnego środowiska mikroorganizmów występujących w przewodzie pokarmowym rosnącej liczby chorych na nieswoiste zapalenie jelit może przyczyniać się także wzrost zanieczyszczenia środowiska palenie papierosów oraz przewlekły stres przewodnik medyczny na zdrowie codziennie od poniedziałku do piątku po czternastej 35 przewodnik TOK FM na zdrowie nie ma czasu posłuchać następnej audycji znajdziesz ją Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium - Radio TOK FM bez reklam: czyli TOK + Muzyka, podcasty z audycji Radia TOK FM oraz podcastowe produkcje oryginalne TOK FM. Tylko teraz w cenie 15 zł za miesiąc. Na zawsze!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA