REKLAMA

Zajady - skąd się biorą?

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2022-06-21 14:30
Prowadzący:
Czas trwania:
01:24 min.
Udostępnij:

Czym są zajady ? I czy to prawda, że pojawiają się gdy brakuje nam witamin? Rozwiń »

Zajady to stan zapalny kącików ust.

Pewnego dnia wstajemy i widzimy, że w kąciku ust pojawiły nam się drobne bąbelki wypełnione płynem surowiczym.

Po kilku dniach te bąbelki pękają i mamy bolesną rankę, a potem strupek. Są osoby u których zajady pojawiają się bardzo często. Jedną z przyczyn może być niedobór witamin z grupy B. Mogą je mieć osoby, które nie jedzą pełnoziarnistych zbóż, mleka, sera czy jajek.

Ale przyczyna może też leżeć w złym wchłanianiu jelitowym.

Zajady czasami pojawiają się po braniu antybiotyków. Dzieje się tak, ponieważ antybiotyki wyjaławiają przewód pokarmowy z wszelkich bakterii, także tych dobrych, które uczestniczą w syntezie witamin B.

Czasami przyczyną zajadów może być infekcja bakteryjna lub grzybicza. To dlatego powszechnie się uważa, że zajady mogą się pojawić gdy używamy, w miejscu gdzie wiele osób je, niedokładnie umytych sztućców.

Korzystałam z :

tekstu „ Zajady oznaczają niedobór witaminy B?” autorstwa Margit Kossobudzkiej .

GW 18.10 2019 Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Wodnik TOK FM na zdrowie dzień dobry Ewa Podolska czym sądzę jad czy to prawda, że pojawiają się, gdy brakuje nam witamin zajady to stan zapalny kącików ust pewnego dnia wstajemy i widzimy, że w końcu ku ust pojawiły nam się drobne bąbelki wypełnione płynem surowiczym po kilku dniach bąbelki pękają i mamy bolesną rankę, a potem strupek są osoby, których zajady pojawiają się bardzo często jedną z przyczyn może być faktycznie niedobór witamin z grupy FB mogą mieć Rozwiń » osoby, które nie jedzą pełnoziarnistych zbóż mniej kasy czy jajek, ale przyczyna może też leżeć w złym wchłanianiu jelitowym czasami zajady pojawiają się pobraniu antybiotyków dzieje się tak, ponieważ antybiotyki wyławiają przewód pokarmowy wszelkich bakterii także tych dobrych, które uczestniczą w syntezie witamin BU nieraz przyczyną zajazdów może być infekcja bakteryjna lub grzybicza to dlatego powszechnie uważa, że zajazdy mogą się pojawić, gdy używamy w miejscu, gdzie wiele osób spożywa posiłki niedokładnie umytych sztućców przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku po czternastej 35 Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium - Radio TOK FM bez reklam: czyli TOK + Muzyka, podcasty z audycji Radia TOK FM oraz podcastowe produkcje oryginalne TOK FM. Tylko teraz w cenie 15 zł za miesiąc. Na zawsze!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA