REKLAMA

Słońce świeci - czy brać dalej witaminę D?

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2022-06-22 14:30
Prowadzący:
Czas trwania:
01:42 min.
Udostępnij:

Przyszły piękne słoneczne dni. Czy powinniśmy dalej brać witaminę D, skoro powstaje ona w naszym organizmie pod wpływem promieni słonecznych ? Rozwiń »

Może zacznijmy od zbadania poziomu witaminy D w naszym organizmie. Bo co oznacza pojęcie „właściwy poziom” witaminy D.

Powinien on wynosić od 20 do 50 ng/ml u dzieci oraz od 30 do 80 ng/ ml u dorosłych. Aby się dowiedzieć jaki mamy poziom witaminy D3, należy wykonac badanie z surowicy krwi. W zależności od poziomu witaminy D indywidualna dawkę suplementacji ustali lekarz. Czy brać witaminę D profilaktycznie ? Owszem, ale powinno to być zindywidualizowane w zależności od wieku, masy ciała, nasłonecznienia czyli pory roku, a także diety i trybu życia. Kto suplementować witaminy D nie musi ? Osoba zdrowa poniżej 65 roku życia, która przebywa na słońcu z odkrytymi przedramionami i podudziami przez co najmniej 15 minut w godzinach między 10 a 15 i nie używa kremów z filtrem. I to tylko od maja do września. Chociaż wcale błędem nie jest, jeżeli i ona suplementuje witaminę D. Oczywiście biorąc zalecane dawki.

Korzystałam z: „Naturalna odporność. Radzi Matka Aptekarka” Ana Krysiewicz Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA