REKLAMA

Dezinformacja może dziś kosztować ludzkie życie. Ale cenzury też nie chcemy. Co przyniosą nowe europejskie regulacje?

Panoptykon 4.0
Data emisji:
2022-06-23 18:00
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
48:20 min.
Udostępnij:

Algorytmy największych platform internetowych kontrolują dziś nastroje, opinie i interakcje społeczne. Wpływają na kierunki debaty publicznej i dyktują reguły gry na wojnie informacyjnej. Realna władza w rękach cybergigantów zaniepokoiła w końcu polityków i stała się jedną z przyczyn regulacyjnej ofensywy Unii Europejskiej. Powstały więc nowe akty prawne, które mają tę sytuację uporządkować. Rozwiń »

Akt o usługach cyfrowych (DSA) i akt o rynkach cyfrowych (DMA), czyli dwie nowe regulacje platform internetowych, miały ograniczyć prywatną cenzurę, do której dochodzi na platformach (np. Facebooku czy TikToku) i zwiększyć przejrzystość działania algorytmów odpowiedzialnych za rekomendowane treści (np. w serwisie YouTube).

Ile z tych ambicji udało się zrealizować? Czy rzeczywiście zbliża się koniec arbitralnej cenzury na platformach internetowych? Jaką rolę w egzekwowaniu nowego prawa odegra polski rząd? Czy potrzebujemy nowych instytucji, rozstrzygających o tym, co wolno publikować w mediach społecznościowych? Co z pomysłem na Radę Wolności Słowa, który pojawił się w debacie publicznej za sprawą projektu ustawy o ochronie wolności słowa w mediach społecznościowych (tzw. „lex Ziobro")? Czy Polska naprawdę potrzebuje własnej regulacji platform internetowych, a nie rozwiązań takich jak DSA?

O tych sprawach dyskutujemy w ostatnim (przed wakacyjną przerwą) odcinku podcastu Panoptykon 4.0. Gościem Katarzyny Szymielewicz jest minister Janusz Cieszyński - pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa, sekretarz stanu ds. cyfryzacji.

Na skróty:

00:01 Wprowadzenie

05:12 Rząd vs dezinformacja

08:34 Jaka jest rola platform w szerzeniu dezinformacji?

15:55 Platformy w czasach wojny informacyjnej

22:41 Blokada Konfederacji na Facebooku

28:55 Ustawa o wolności słowa

45:10 Projekt aktywizacji obywateli Ukrainy na rynku pracy

46:50 O zaufaniu obywateli do państwa Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PANOPTYKON 4.0

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA