REKLAMA

Czytamy wyniki badania krwi: OB, hematokryt i inne

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2022-06-28 14:30
Prowadzący:
Czas trwania:
01:20 min.
Udostępnij:

Dzisiaj kontynuuję - co można wyczytać z krwi. Rozwiń »

Badanie ogólne krwi jest to tzw morfologia. Jest to badanie podstawowe, pokazujące ogólny stan organizmu. Z niego możemy się dowiedzieć czy mamy jakieś stany zapalne albo niedobory powodujące niedokrwistość.

O stanie zapalnym mówi nam wskaźnik OB - odczyn Biernackiego. Znajdujemy w morfologii też informację ile mamy i jakie są właściwości erytrocytów, czyli czerwonych ciałek krwi i leukocytów, czyli białych ciałek krwi.

Skrót HCT mówi nam jaką objętość krwi stanowią krwinki czerwone. Jest to tzw hematokryt. Norma dla mężczyzn to 40-54 procent, dla kobiet 35-45 procent. Hematokryt za wysoki może świadczyć o odwodnieniu lub zbytnim zagęszczeniu krwi, za niski o niedokrwistości.

Więcej o krwinkach czerwonych, białych a także tzw trombocytach w jutrzejszym Przewodniku na Zdrowie. Jak zwykle o 14.35 Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Wodnik TOK FM na zdrowie dzień dobry Ewa Podolska dzisiaj kontynuuje temat co można wyczytać z krwi badanie ogólne krwi jest tzw morfologia jest to badanie podstawowe pokazujące ogólny stan organizmu z niego możemy się dowiedzieć czy mamy jakieś stany zapalne albo niedobory powodujące niedokrwistość o stanie zapalnym mówi nam wskaźnik o AB od Biernackiego znajdujemy Marka Logitech informację ile mamy i jakie są właściwości erytrocytów, czyli czerwonych ciałek krwi i Rozwiń » leukocytów, czyli białych ciałek krwi skrót cha c te mówi nam, jaką objętość krwi stanowią krwinki czerwone i jest to tzw. hematokryt norma dla mężczyzn 140 do 54% dla kobiet 35 do 45% schemat okręt za wysoki może świadczyć o odwodnieniu lub zbytnim zagęszczeniu krwi za niski o niedokrwistości w więcej o rynkach czerwonych białych, a także tzw. trąbą cytat w jutrzejszym przewodniku na zdrowie jak zwykle o czternastej 35 Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium - Radio TOK FM bez reklam: czyli TOK + Muzyka, podcasty z audycji Radia TOK FM oraz podcastowe produkcje oryginalne TOK FM. Tylko teraz w cenie 15 zł za miesiąc. Na zawsze!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA