REKLAMA

Czytamy morfologię krwi cz. 2

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2022-06-29 14:30
Prowadzący:
Czas trwania:
01:25 min.
Udostępnij:

Dzisiaj dalej o tym jak czytać podstawowe badanie krwi, którym jest morfologia. Skrót HGB oznacza hemoglobinę. Znajduje się ona w czerwonych ciałkach krwi i właśnie do niej przyłącza się wdychany przez nas tlen. Normy : dla kobiet 12-16 gramów na decylitr, mężczyźni-14-18 g/dl. Decylitr to 100 mililitrów czyli niecałe pół szklanki. Rozwiń »

Tlen po całym organizmie roznoszą krwinki czerwone czyli erytrocyty. Ich norma to 4, 2- 6 milionów na milimetr sześcienny.

Białe ciałka krwi to leukocyty. Oznaczamy je WBC . To one bronią nasz organizm przed bakteriami i wirusami. Ich prawidłowa ilość to 4-10 tysięcy na milimetr sześcienny. Nieprawidłowy wynik może oznaczać że w organizmie toczy się proces zapalny, jest zakażenie, nowotwór krwi lub uszkodzony szpik kostny.

PLT to trombocyty. Są one niezbędne do krzepnięcia krwi. Prawidłowa ilość - 140 440 tys/ milimetr sześcienny. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik TOK FM na zdrowie wydobyć Ewa Podolska dzisiaj dalej o tym jak czytać podstawowe badanie krwi, którym jest morfologia skrót hal GB oznacza hemoglobina znajduje się ona czerwonych ciałkach krwi i właśnie doni przyłącza się wdychany przez nas cen normy dla kobiet 12 do 16 g na decyzję NIK mężczyźni 14 do 18 g na decyzji trwa przypominam decyzji to 100 ml, czyli niecałe pół szklanki i tlen po całym organizmie roznoszą Wing czerwone, czyli erytrocyty ich norma to 4,2 Rozwiń » do 6 000 000 na milimetr sześcienny białe ciałka krwi leukocytów oznacza je WBC to one bronią nasz organizm przed bakteriami wirusami ich prawidłowa ilość to 4 do 10 000 na milimetr sześcienny nieprawidłowy wynik może oznaczać, że w organizmie toczy się proces zapalny jest zakażenie nowotwór krwi lub uszkodzony jest szpik kostny tnt to trombocyty są one niezbędne do krzepnięcia krwi prawidłowa ilość to 140 do 440 000 na milimetr sześcienny przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku po czternastej 35 Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz z rabatem 40%. Wybierz pakiet Standardowy z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA