REKLAMA

Choroby nerek - róbmy co roku podstawowe badania

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
03-03-2020 13:50 (Powtórka: 30-06-2022)
Prowadzący:
Czas trwania:
01:42 min.
Udostępnij:

Umieramy na serce, udar, nowotwory. Najczęściej. I nie wiemy że za znaczną częścią tych schorzeń stoi choroba nerek. Ktoś, kto ma chore nerki, ma ogromny problem z całym organizmem. Poza tym choroba nerek kilkakrotnie zwiększa ryzyko powikłań każdej innej choroby. Rozwiń »
Zazwyczaj choroba nerek jest wykryta zbyt późno, gdy nerki już bardzo źle funkcjonują. Przypominam - Co drugi pacjent, który trafia do leczenia nerko zastępczego, czyli musi mieć dializy, bo jego nerki już nie pracują, nigdy nie miał rozpoznanej niewydolności nerek.
Ta rozwija się przez 20-30 lat. Rozwija się ponieważ nie ma programu profilaktycznego - badań przesiewowych.
A wystarczy zrobić raz w roku badanie ogólne moczu i oznaczenie stężenia kreatyniny.
Gdybyśmy wprowadzili wczesny program profilaktyczny, to szacuje się, że średnia wieku życia w Polsce wydłużyłaby się o dwa lata. Skoro takiego programu nie ma to sami się badajmy
Na koniec ciekawostka: w Europejskim Instytucie Nawodnienia robiono badania, w trakcie których sprawdzano, jak się zachowuje taki kierowca, który popija płyny w czasie jazdy, i taki, który nie pije. Okazało się, że po dwóch, trzech godzinach jazdy na symulatorze ten niepijący popełniał tyle błędów, ile grupa kontrolna, która przed jazdą dostawała porcje alkoholu.
Każdy dzień powinniśmy zacząć od wypicia co najmniej szklanki wody. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Wodnik w TOK FM na zdrowie dzień dobry Ewa Podolska umieramy na serce udary nowotwory najczęściej nie wiemy, że za znaczną częścią tych schorzeń z tej choroba nerek ktoś ma chore nerki ma ogromny problem sam organizm poza tym choroba nerek kilkakrotnie zwiększa ryzyko powikłań każdej innej choroby zazwyczaj choroba nerek wykryta zbyt późno energii bardzo źle funkcjonują przypomina co drugi pacjent, który trafia do leczenia nerkozastępczego, czyli musimy dzielić z mojego Rozwiń » nerki już nie pracują nikt nie miał rozpoznanej niewydolności ta rozwija się przez 2030 lat rozwija się, ponieważ nie ma programu profilaktycznego badań przesiewowych, a wystarczy zrobić raz w roku badanie ogólne moczu i oznaczenie stężenia kreatyniny, gdybyśmy wprowadzili wczesny program profilaktyczny szacuje się ze średnia wieku życia w Polsce wydłużyła się 2 lata skoro takiego programu nie ma to sami się badań na koniec ciekawostka europejskim Instytucie nawodnienia robiono badania, w trakcie których sprawdzano jak zachowuje taki kierowca, który popija płyny w czasie jazdy i taki, który nie okazało się, że po 2 czas godzina jazdy na symulatorze ten niepijący popełnił błędu ile grupa kontrolna, która przed jazdą dostawała porcję alkoholu każdy dzień powinniśmy zacząć od bicia co najmniej szklanki przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku przed 14 przewodnik TOK FM na zdrowie Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz z rabatem 40%. Wybierz pakiet Standardowy z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA