REKLAMA

Badajmy krew - lipidogram

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2022-07-01 14:30
Prowadzący:
Czas trwania:
01:19 min.
Udostępnij:

Dzisiaj ciąg dalszy o tym co można wyczytać z badania krwi. Wytłumaczę też co oznacza pojęcie złym i dobry cholesterol. Rozwiń »

Zacznijmy od tego co to znaczy lipidogram? Lipidogram nazywany profilem lipidowym to całościowy test cholesterolu. Polega na określeniu poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi.

Zaburzenia gospodarki lipidowej wiążą się z nadciśnieniem , miażdżycą tętnic wieńcowych , otyłością , cukrzycą aa w konsekwencji ryzykiem udaru czy zawału.

Dlatego powinniśmy robić sobie lipidogram jeśli mamy skończone 40 lat przy każdej wizycie kontrolnej, a jeśli mamy zbyt dużą wagę, cukrzycę czy inny czynnik ryzyka to róbmy to badanie często nawet jeśli jesteśmy młodzi. Jak przygotować się do badania -kilka dni przed nim unikajmy posiłków z dużą zawartością tłuszczu, a dzień wcześniej nie pijmy alkoholu.

Jeśli przechodziliśmy ostrą infekcję, poczekajmy przynajmniej 6 tygodni, by uzyskać wiarygodny wynik lipidogramu. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
dzień dobry zawodnik dziękuję wam dalszy na zdrowie nas czytać zbadania krwi następnych odcinkach przewodnika na zdrowie wytłumaczy też co oznacza pojęcie zły i dobry cholesterol, ale teraz zacznijmy od tego co oznacza słowo lipidogram lipidogram nazywane profilami Ludowym to całościowe test cholesterolu polega na określeniu poziomu cholesterolu trójglicerydów we krwi zaburzenia gospodarki lipidowej wiążą się z nadciśnieniem miażdżycą tętnic wieńcowych otyłością Rozwiń » cukrzycą w konsekwencji ryzykiem udaru czy zawał dlatego powinniśmy robić lipidogram jeśli mamy skończone 40 lat przekazy wizycie kontrolnej, a jeśli mamy zbyt dużą wagę cukrzycy czy inny czynnik ryzyka to robimy to badanie często nawet jeszcze jesteśmy młodzi jak przygotować do badania kilka dni wcześniej unikajmy posiłków z dużą zawartością tłuszczu, a dzień wcześniej nie pijmy alkoholu jeśli przychodziliśmy ostrą infekcję poczekajmy przynajmniej 6 tygodni by uzyskać wiarygodny wynik lipidogramu przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku po czternastej 35 Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz z rabatem 40%. Wybierz pakiet Standardowy z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA