REKLAMA

Krew - badajmy poziom kreatyniny!

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2022-07-08 14:30
Prowadzący:
Czas trwania:
01:26 min.
Udostępnij:

Na zakończenie cyklu – jak czytać wyniki krwi. Dziś o nerkach. Rozwiń »

Niestety nie ma programu profilaktycznego, który by powodował rutynowe skierowanie przez lekarza na badanie moczu i poziomu kreatyniny. Takie program kosztowałby kilkanaście milionów. Państwo na tym oszczędza, ale jest to pozorna oszczędność. Na leczenie chorób nerek, którym nie zapobiegliśmy, wydajemy 2 mld zł rocznie. Szacuje się, że wprowadzenie tego programu wydłużyłoby średnią długość życia w Polsce się o dwa lata. Na nerki choruje 4,5 mln Polaków. Niestety zaledwie co 10 jest tego świadomy. Jaki z tego wszystkiego wniosek ? Badajmy się sami. Dorośli powinni badać się przynajmniej raz do roku. Zwłaszcza osoby z grupy ryzyka, czyli te których najbliższy krewny ( rodzić, rodzeństwo, dzieci ) cierpi na przewlekłą chorobę nerek oraz osoby z nadciśnieniem, cukrzycą lub po 65 roku życia.

Badajmy stężenie kreatyniny we krwi. Norma to 0,6-1,3 mg Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Wodnik TOK FM na zdrowie dzień dobry Ewa Podolska na zakończenie cyklu jak czytać wyniki krwi dziejom nerkach niestety nie ma programu profilaktycznego, który by powodował rutynowe skierowanie przez lekarza na badanie moczu i poziomu krety taki program kosztowałby państwo kilkanaście milionów państwo na tym oszczędza, ale jest to pozorna oszczędność na leczenie chorób nerek, którym nie zapobiegliśmy wydajemy 2 000 000 000zł rocznie szacuje się, że wprowadzenie tego Rozwiń » programu wydłużyłoby średnią długość życia w Polsce od 2 lata na nerki choruje 4,51 000 000 Polaków niestety zaledwie co dziesiąty jest tego świadom jak z tego wszystkiego wniosek badają się sami dorośli powinni badać przynajmniej raz w roku, zwłaszcza osoby z grupy ryzyka CIT, który najbliższych krewnych rodzice rodzeństwo dzieci cierpi na przewlekłą chorobę nerek oraz osoby z nadciśnieniem cukrzycą lub po prostu po sześćdziesiątym piątym roku życia badajmy stężenie kreatyniny we krwi norma to 06 do 1,3 mg na decyzji trwa przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku po czternastej 35 Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Posłuchaj o tym, co ważne w TOK FM Premium. Teraz podcastowe produkcje oryginalne, podcasty z audycji TOK FM oraz Radio TOK FM bez reklam 40% taniej! Bądź na bieżąco.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA