REKLAMA

Dlaczego grillowanie jest niezdrowe?

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2022-08-02 14:30
Prowadzący:
Czas trwania:
01:41 min.
Udostępnij:

Dlaczego jedzenie grillowanego mięsa zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na raka. Rozwiń »

Kiedy mięso lub ryba są przyrządzane w bardzo wysokiej temperaturze, białka wchodzące w skład mięśni zwierząt, z których grillujemy potrawę, reagują z ciepłem, tworząc związki zwane aminami heterocyklicznymi (HCA). Wykazano, że związki te powodują zmiany w DNA, które mogą prowadzić do niektórych nowotworów.

Przy czym zdecydowanie więcej rakotwórczych zwiążków powstaje w grillowanym mięsie czerwonym, czyli w wieprzowinie i wołowinie.

Także marynowanie mięsa przed grillowaniem sprawia, że jest ich więcej. Generalnie: im bardziej tłuste mięso grillujemy, tym większe ryzyko, że zawiera ono szkodliwe dla nas substancje.

Innym zjawiskiem jest powstawanie podczas grillowania tych samych rakotwórczych związków, które są w smogu, czyli wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. Są one w dymie, który powstaje gdy tłuszcz z mięsa spływa na węgle grilla i pali się.

Nawiasem mówiąc, kiedy grillujemy kiełbaski to one same w sobie są niezbyt zdrowe, ponieważ zawierają chemiczne konserwanty. A przetworzone mięso wiąże się z wyższym ryzykiem raka prostaty, trzustki i innych nowotworów.

Więc jak grilować, by zminimalizować szkody? O tym w następnym odcinku Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Wodnik TOK FM na zdrowie w dzień dobry Ewa Podolska, dlaczego jedzenie grillowanego mięsa zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na Irak w, kiedy mięso lub ryba są przyrządzane bardzo wysokiej temperaturze białka wchodzące w skład misji zwierząt, który grillujemy potrawę reagują ciepłem, tworząc związki zwane minami co rok cyklicznych w Hadze, a w wykazano, że związki te powodują zmiany w dna, które mogą prowadzić do niektórych nowotworów przy tym zdecydowanie więcej Rozwiń » rakotwórczych związków powstaje grillowany mi się czerwonym, czyli wieprzowinie wołowinie także marynowanie mięsa przed grillowaniem sprawia, że jest więcej generalnie im bardziej tłuste mięso grillujemy tym większe ryzyko, że zawiera ono szkodliwe dla substancję innym zjawiskiem jest powstawanie podczas grillowania tych samych rakotwórczych związków, które są smogu, czyli rakotwórcze wielopierścieniowe tych węglowodorów aromatycznych co one w dymie, który powstaje, gdy tłuszcz mięsa wpływa na węgle grilla i pali się bessy mówiąc, kiedy zjemy kiełbaski to one same w sobie są niezdrowe, ponieważ zawierają chemiczne konserwanty, a przetworzone, więc wiąże się z wyższym ryzykiem raka prostaty trzustki nowotworów, więc jak grillować by zminimalizować szkody o tym następnym odcinku przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku po czternastej 35 przewodnik TOK FM na zdrowie Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium - Radio TOK FM bez reklam: czyli TOK + Muzyka, podcasty z audycji Radia TOK FM oraz podcastowe produkcje oryginalne TOK FM. Tylko teraz w cenie 15 zł za miesiąc. Na zawsze!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA