REKLAMA

Mikrobiota, mikroflora, mikrobiom - czym się różni jedno od drugiego

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2022-09-27 14:30
Prowadzący:
Czas trwania:
01:53 min.
Udostępnij:

Dzisiaj wyjaśnijmy sobie kilka pojęć, które występują gdy mówimy o tzw dobrych bakteriach. Rozwiń »

Pojawia się wtedy pojęcia: mikroflora jelitowa, inaczej flora bakteryjna jelit, mikrobiota, mikrobiom. Jak one się mają do siebie ?

Historycznie patrząc najpierw używano określenia mikroflora lub flora bakteryjna. Obecnie gdy wyłączono bakterie i grzyby z królestwa roślin słowo mikroflora coraz częściej jest zastępowane słowem mikrobiota. Mikrobiota oznacza wszystkie drobnoustroje, które zasiedlają organizm człowieka: bakterie, grzyby, wirusy i tzw archeony .

Natomiast termin mikrobiom oznacza zbór ich genomów, czyli całość materiału genetycznego. Liczba mikroorganizmów w ludzkim przewodzie pokarmowym jest ogromna; od 10 do 6 do 10 do 12 w 1 g treści, w czy to zależności od tego czy jelito cienkie, jelito grube, odbytnica. Największą aktywność, liczebność i zróżnicowanie wykazuje mikrobiota zamieszkująca jelito grube. Szacuje się, że występuje tam od 500 do 1000 gatunków należących do 45 rodzajów i 17 rodzin drobnoustrojów, które stanowią 80% suchej masy kału. Bakterie występujące w ludzkim organizmie ważą od półtora do dwóch kilogramów!

Jest jeszcze pojęcie - dysbioza jelitowa.

Jest to zaburzenie funkcjonowania jelit wywołane zmianami mikrobioty jelit, czyli jak mówi ciągle większość osób zmianami flory bakteryjnej jelit Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik TOK FM na zdrowie zjazdowy Ewa Podolska dzisiaj wyjaśnimy sobie kilka pojęć, które występują, gdy mówimy o tzw. dobrych bakteriach pojawiają się wtedy określenia mikro Flora jelitowa inaczej Flora bakteryjna jelit mikrobiota mikro ją jak one mają się do siebie historycznie patrząc najpierw używano określenia mikro Flora lub Flora bakteryjna obecnie, gdy wyłączono bakterie grzyby Królestwa roślin słowo Micro Flora coraz częściej zastępowane słowem mikrobiota Rozwiń » mikrobiota oznacza wszystkie drobnoustroje, które zasilają organizm człowieka bakterie grzyby wirusy i tzw. Arche one natomiast termin mikrobioty oznacza zbiór genomów, czyli całość materiału genetycznego liczba mikroorganizmów ludzkim przewodzie pokarmowym jest ogromna od 10 do szóstej do 10 do dwunastej w 1g treści w zależności od tego czy jelito cienkie grube czy obietnica największą aktywność liczebność zróżnicowanie wykazuje mikrobiota zamieszkujące jelito grube szacuje się, że występuje tam od 500 do 1000 gatunków należących do 45 rodzajów 17 rodzin drobnoustrojów, które stanowią 80% suchej masy kału bakterie występujące w ludzkim organizmie ważą od 1,5 do 2kg jest jeszcze pojęcie zbiorze jelitowa jest zaburzenie funkcjonowania jelit wywołane zmianami mikrobioty jelit, czyli jak ciągle mówi większość osób zmianami flory bakteryjnej jelit przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku po czternastej 35 Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Aż 60% taniej! Największa obniżka cen TOK FM Premium. Teraz podcastowe produkcje oryginalne, podcasty z audycji TOK FM oraz Radio TOK FM bez reklam z 60% zniżką!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA