REKLAMA

Opryszczka - nie dotykaj palcami!

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2022-10-05 14:30
Prowadzący:
Czas trwania:
01:23 min.
Udostępnij:

Dzisiaj ciąg dalszy tematu - Opryszczka. Rozwiń »

Jest z nami 4 do 10 dni. Wydaje się ona niewiele znaczącą, choć przykrą dolegliwością, jednak opryszczki nie powinno się lekceważyć.

Przede wszystkim trzeba uważać, żeby wirusa nie przenieść z wargi do oka ponieważ grozi to zapaleniem rogówki, a nawet jej owrzodzeniem, co skrajnie może doprowadzić do utraty wzroku.

Wirusem może być też zarażona szminka do ust, ale wyrzucanie jej w trakcie trwanie choroby jest bez sensu, ponieważ i tak wirus jest na wardze. Co innego gdy już opryszczka zniknie.

Najbardziej zaraźliwy jest płyn z pęcherzyków, więc najłatwiej wirus przenosi w tym stadium. Gdy wszystkie zmiany pokryją się strupem, ryzyko zakażenia jest już mniejsze. Jednak niektóre badania mówią że wirusem opryszczki można zarazić się od osób, które nie wykazują żadnych objawów klinicznych.

Jak najłatwiej złapać wirusa od osoby zarażonej ?

Poprzez pocałunki lub używanie przedmiotów należących do niej.

I na koniec : Opryszczka to bardzo bliska krewna ospy wietrzenej i półpaśca.

Można w życiu zachorować na te trzy choroby, przy czym mieć opryszczkę wiele razy.

Korzystałam z; https://www.colgate.pl/oral-health/articles/when-is-a-cold-sore-no-longer-contagious Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik TOK FM na zdrowie w dzień da Ewa Podolska 3 ciąg dalszy tematu opryszczka jest z nami 4 do 10 dni wydaje się ona niewiele znaczącą, choć przykrą dolegliwością jednak opryszczki nie powinno lekceważyć przede wszystkim trzeba uważać, żeby wirus nie przenieść z Warki do oka, ponieważ grozi to zapalenie rogówki, a nawet owrzodzeniem co skrajnie może doprowadzić do utraty wzroku wielu może też być zarażona szminka do ust, ale wyrzucenie w trakcie trwania chorobie Rozwiń » bez sensu, ponieważ i tak wirus jest na wardze są innego, gdy już opryszczka zniknie najbardziej zaraźliwy jest płyn z pęcherzyków, więc najłatwiej wirus przenosi się w tym stadium wszystkie zmiany pokryją się strupem ryzyko zakażenia jest już mniejsze jednak niektóre badania mówią, że wirusem opryszczki można zarazić od osób, które nie wykazują żadnych objawów klinicznych jak najłatwiej złapać wirusa osoby zarażonej poprzez pocałunki lub używanie przedmiotów należących do niej i na koniec opryszczka to bardzo bliska krewna ospy wietrznej i półpaśca można liczy zachorowań na te 3 choroby, o czym mieć opryszczkę wiele lasy przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku po czternastej 35 Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Aż 60% taniej! Największa obniżka cen TOK FM Premium. Teraz podcastowe produkcje oryginalne, podcasty z audycji TOK FM oraz Radio TOK FM bez reklam z 60% zniżką!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA