REKLAMA

Jak nie dać się okraść kupując świąteczne prezenty?

Przewodnik Technologiczny TOK FM
Data emisji:
2022-11-30 17:50
Prowadzący:
Czas trwania:
02:11 min.
Udostępnij:

Zapewne wielu z Państwa robi teraz przedświąteczne zakupy. Można w tym czasie złapać niejedną okazję, ale jest to również złoty okres dla oszustów. Dlatego w dzisiejszym przewodniku kilka podstawowych zasad robienia zakupów w internecie. Czego unikać i na co uważać?

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik technologiczny TOK FM Kamil Wróblewski zapraszam zapewne wielu państwa robi teraz przedświąteczne zakupy można w tym czasie złapać niejedną okazję, ale jest to również złoty okres dla oszustów dlatego w dzisiejszym przewodniku kilka podstawowych zasad robienie zakupów w internecie, czego unikać na co uważać zacznijmy od wyłudzeń nieraz mówiłem państwo tzw. phishingu, czyli np. wiadomościach podszywających się pod firmy instytucje podstępnie zachęcających Rozwiń » nas do podjęcia działania uregulowania niedopłaty albo opłacenia przesyłki itd. itd. bardzo często są w ten sposób atakowane urządzenia mobilne stąd myszy, czyli oszustwa za pomocą wiadomości tekstowych lub wyższym, czyli próba wyłudzenia danych poprzez połączenie telefoniczne w takich wiadomościach nigdy nie należy klikać linki, a przez telefon nie można podawać danych osobowych, które mogłyby być potem wykorzystane np. do zawarcia w państwa imieniu umowy kredytowej, a przecież tego nie chcemy oszuści i oszustki mają coraz bardziej wyrafinowane metody działania mogą zadzwonić także na wyświetlaczu telefonu wyświetli się numer banku w takich sytuacjach lepiej się rozłączyć i skontaktować z bankiem firma lub inną instytucję, żeby zapytać czy faktycznie ktoś z jej strony miał do nas, jaką sprawę nigdy przez telefon nie można podawać poufnych danych takich jak loginy hasła lub szkody np. Blik należy również uważać, gdy są państwo podłączeni do publicznej sieci wi-fi może się zdarzyć, że korzystać z sieci podszywające się pod nazwą jak i znanej firmy w ten sposób oszuści oszustki mogą podsłuchiwać co jest przeglądane na podłączonych urządzeniach oraz jakie się wprowadza dane w tym oczywiście kart kredytowych proszą też być czujnym na strony internetowe bowiem mogą państwo znaleźć się na takiej, która podszywa się pod sklep proszę sprawdzać adres tam pytajmy również o tym, aby używać różnych haseł najlepiej skomplikowanych i wszędzie, gdzie się da włączyć dwuskładnikowe uwierzytelnianie to kilka podstawowych zasad jeśli trafią państwo na próbę oszustwa można zgłosić taki incydent CERT jak to zrobić opowiadałem o tym niedawno w przewodniku technologicznym zapraszam do naszego archiwum podcastów na tokfm PL Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TECHNOLOGICZNY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Podcastowe produkcje oryginalne, podcasty z audycji TOK FM oraz Radio TOK FM bez reklam z 40% zniżką! Dobrego słuchania w 2023!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA