REKLAMA

Herstorie: uczennica przerosła mistrza Rodina - Camille Claudel

Gościnnie: Wysokie Obcasy
Data emisji:
2022-12-19 15:50
Czas trwania:
29:23 min.
Udostępnij:

W sztuce wyprzedziła epokę oraz przerosła swojego mistrza i przy okazji kochanka. Jej talent, sposób życia oraz osobowość przerosły z kolei jej rodzinę. 10 marca 1913 r. dwóch rosłych mężczyzn siłą zapakowało ją do kibitki i zawiozło do tzw. szpitala dla obłąkanych. Wtedy ostatni raz widziała Paryż, ludzi, ulice, drzewa i sprzedawców pieczonych kasztanów. Przez kolejnych 30 lat oglądać będzie tylko szpitalne mury. Rozwiń »
Wcześniej była żywiołową, dziką dziewczynką od małego zdradzającą rzeźbiarski talent. Matkę jej natura odrzucała, ojciec zawiózł do Paryża, by mogła się kształcić. Pod okiem mistrza dłuta Auguste'a Rodina doskonaliła styl, a potem wywindowała go na takie wyżyny kunsztu, że historycy sztuki do dziś spierają się, czy to ona więcej zaczerpnęła od niego - jak zwykło się przez dziesięciolecia uważać, czy też może to Rodin żywił się w swoich pracach geniuszem swojej uczennicy.
W najnowszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk opowiadają o wybitnej rzeźbiarce Camille Claudel Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: GOŚCINNIE: WYSOKIE OBCASY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Wszystkie audycje, kiedy chcesz! Teraz TOK FM Premium 30% taniej: podcastowe produkcje oryginalne, Radio TOK FM bez reklam i podcasty z audycji. Nie zwlekaj, słuchaj wygodniej!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA