REKLAMA

Czy musimy "walczyć' z rakiem ?

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2023-02-06 14:30
Prowadzący:
Czas trwania:
01:29 min.
Udostępnij:

Kilka dni temu był Światowy Dzień Walki z Rakiem. Coraz częściej się kwestionuje to słowo - walka. Zresztą w oryginale „World Cancer Day” tego słowa nie ma. Stąd postulaty by dzień 4 lutego przemianować na „Światowy Dzień Raka”. Rozwiń »

Rak ma w naszej świadomości specjalne, złowrogie znaczenie. Czy trzeba mu jeszcze dodawać tej wojskowej terminologii? Przecież nie mówi się, że ktoś przegrał z grypą, zapaleniem płuc,z zawałem czy udarem. Nowotwór jawi się jako istota, wróg, który pokonuje człowieka. Wojenna narracja wymusza konieczność bohaterskiej mobilizacji, manifestu siły i rozpoczęcia „walki” z chorobą, na którą pacjenci często nie mają siły. Szacuje się, że zaledwie 10% osób, która ma postawioną diagnozę to „wojownicy” – osoby traktujące problemy w kategoriach osobistej walki. Reszta na informację o raku reaguje inaczej, czasem załamaniem. Nakłanianie do walki może wpędzać pacjentów w poczucie winy, pogłębiać depresję.

To, w jaki sposób mówimy o Światowym Dniu Walki z Rakiem, rzutuje na to, jak będziemy patrzeć na przechodzenie przez chorobę.

„Wróg”, „walka” te słowa budzą strach, a straszenie nowotworem nie zachęca do wykonywania badań profilaktycznych. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Wodnik TOK FM na zdrowie zjazdowy Ewa Podolska w kilka dni temu był światowy dzień walki z rakiem i coraz częściej kwestionuje się to słowo walka zresztą w oryginale UE kanclerz tej tego słowa nie ma stąd postulat by dzień 4lutego przemianować na światowy dzień raka Redman nasze wiadomości specjalne złowrogie znaczenie trzeba jeszcze dodawać tej wojskowej terminologii przecież nie mówi się, że ktoś przegrał z grypą zapaleniem płuc zawałem udarem nowotwór jawi się Rozwiń » jako istota wróg, który pokonuje człowieka wojenna narracja wymusza konieczność bohaterskim mobilizacji manifestu siły i rozpoczęcia walki z chorobą, na którym pacjenci często nie mają siły szacuje się zaledwie 10% osób, które ma postawioną diagnozę to wojownicy osoby traktujące problemy w kategoriach osobistej walki reszta na informacje o raku reaguje inaczej czasem załamanie nakłanianie do walki może wpędzać pacjentów poczucie winy pogłębiać depresję to w jaki sposób mówimy o światowym dniu walki z rakiem rzutuje na jak będziemy patrzeć na przechodzenie przez chorobę wróg walka te słowa budzą strach, a straszenie nowotworem nie zachęca do wykonywania badań profilaktycznych przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku po czternastej 35 Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Wszystkie audycje, kiedy chcesz! Teraz TOK FM Premium 30% taniej: podcastowe produkcje oryginalne, Radio TOK FM bez reklam i podcasty z audycji. Nie zwlekaj, słuchaj wygodniej!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA