REKLAMA

Czym jest tradycyjny kontekst uważności, o którym zapomina Zachód?

Gościnnie: Wysokie Obcasy
Data emisji:
2023-03-10 16:00
Czas trwania:
22:27 min.
Udostępnij:

Co to jest szlachetna ośmioraka ścieżka, w której mindfulness jest tylko jednym z ośmiu elementów? O pozostałych siedmiu elementach - poglądzie, intencji, mowie, działaniu, sposobie życia, wysiłku i koncentracji - w podcaście "Życie z mindfulness" rozmawiają Aleksandra Mijakoska-Siemion i Tomasz Kryszczyński. Na podcast zapraszamy w ramach projektu "Odblokuj swój potencjał".

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Unknown speaker 67 Rozwiń » Zapraszamy na podkast w ramach projektu odblokuj swój potencjał. Unknown speaker 66 Unknown speaker 67
Rozmówca 1
Unknown speaker 67
Rozmówca 1
Unknown speaker 67 Unknown speaker 66 Unknown speaker 67
Rozmówca 2
Dzień dobry nazywam się Ola mijakowska Siemion i chcę was zaprosić do podkastu życia z mintfuronest, w którym rozmawiam razem z Tomaszem kryczyńskim, psychologiem trenerem nauczycielem minfuroneessu oraz twórcą programu o tej samej nazwie życia z mintfurones. Unknown speaker 67
Rozmówca 1
Wysokie obcasy.
Rozmówca 2
Tomku taki temat, który gdzieś nam ostatnio umknął, a mieliśmy porozmawiać, to, czym jest tak naprawdę tradycyjny kontekst uważności, którym zachód zapomina, no bo minfuone wywodzi się z dalekiego Wschodu.
Rozmówca 3
Z Indii. Ta ustrukturalizowana forma pogłębiania mainfurnes wywodzi się właśnie stamtąd przynajmniej no stamtąd my na Zachodzie zaciągnęliśmy, to to to ma infounez. No i ten kontekst jest jest potężny właściwie no można byłoby zacząć z różnych z różnych stron i on jest też bardzo bardzo ważny i niestety o tym kontekście na Zachodzie ludzie nie wiedzą. No często także osoby, które, które uczą mańt, natomiast myślę, że on jest bardzo ważny, bo powoduje, że nie wpada się w różne ślepe uliczki takiego no spłyconego mainfur nas równocześnie ten kontekst pokazuje, tak bardzo wyraźnie, że samo maintfur nas nie nie wystarczy, że one potrzebuje pewnego otoczenia, żeby można było je pogłębiać, żeby dojść do tych najgłębszych najgłębszych poziomów. I no, tak jak powiedziałem, no o tym kontekście można byłoby bardzo dużo mówić, ale ten bezpośredni kontekst w nauczaniu buddyjskim. To tzw szlachetna ośmioka ścieżka, gdzie mainfones jest jednym z 8 elementów tej ścieżki, to ścieżka, która ma doprowadzić addepta do ostatecznego przebudzenia do uwolnienia się od cierpienia braku satysfakcji. Można byłoby to nazwać osiągnięcia szczęścia i no to może być pomocne, ażeby uświadomić sobie, jakie są inne elementy tej tej ścieżki, gdzie maninfon jest jest elementem siódmym jednym z wielu i teraz pierwszym elementem w tej tradycji. To jest właściwy pogląd. I zauważ to już to pokazuje, bo niektórzy mówią, że mańfuny ma doprowadzić do tego, żeby nie myśleć i niektórzy są zachwyceni tym, że mamy nie myśleć, a inni są przerażeni jak funkcjonować w życiu, żeby nie myśleć. I no, gdy ktoś zna ten kontekst, to wierzę absolutnie nie o to chodzi. No, jeżeli masz jakiś pogląd, który tam określa się właściwie, no to jest to grupa grupa, myśli także w mańfu nas nie chodzi o to, żeby doprowadzić się do tego, żeby nie myśleć. Natomiast bardzo ważne jest w ogóle myślenie tym pierwszym elementem tej ośmiorakiej ścieżki jest właściwy pogląd i no w tej tradycji buddyjskiej podkreśla się, że no to, co dotyczy właściwego poglądu. To uświadomienie sobie, że w życiu jest cierpienie, że jest głęboka z głęboki brak satysfakcji, że to jest element naszego życia i możesz się oszukiwać. Nie wiadomo, czym możesz nie wiadomo co pić, ale wcześniej czy później doświadczysz tego będzie ścierpieć. To.
Rozmówca 2
Dosyć spójne z takim europejskim rozumieniem.
Rozmówca 3
Taki nie noód też europejskie rozumienie z amerykanizowane mówi, że no życie jest szczęściem jest wspaniale łatwo takie też hodonistyczne mamy.
Rozmówca 2
Precyzuje chodzi mi o wartości chrześcijańskie.
Rozmówca 3
Odnosi się do słowa cierpienie i świetnie to wychwyciłaś, bo znowu w oryginale i cały podkas możemy poświęcić na to albo 10 podkastów, to słowo, które na języki zachodnie tłumaczy się w języku angielskim safering w języku polskim cierpienie. To oryginalne słowo to jest dukha, a dukha oznacza zarówno cierpienie jak i brak satysfakcji czy ograniczoną satysfakcję przykład z ostatniej naszej rozmowy, gdy mówiłaś o wylaniu się czegoś na podłogę. To też jest pewna forma duki, czyli jestem wkurzony, że jest inaczej niż chciałem, żeby było i no to jest pewien brak satysfakcji, bo przecież przy tym idealnym stanem jest, że moje dziecko niczego nie wylewa. Jest perfekcyjnie nie brudzi się i w ogóle także dukha oznacza brak satysfakcji ograniczoną satysfakcję bądź cierpienie, ale na języki Europejskiej zazwyczaj tłumaczy się to jako cierpienie także stąd no pewne podobieństwo korzeni chrześcijańskich, a z drugiej strony to podejście jest zupełnie inne, bo tym drugim elementem, który jest bardzo ważne w tym właściwym poglądzie. To uświadomienie sobie, że są pewne źródła tego cierpienia, brak usatysfakcji i tymi źródłami w tym oryginalnym nauczaniu są pragnienia, pewien typ pragnień, jeżeli czegoś pragnę i tego nie mam. No to cierpię, czuje brak satysfakcji, czyli chce mieć chce mieć albo, jeżeli dostaje coś, czego nie chce, bo przecież ma mieć taką skórę, mam tyle lat, to musi być gładziutka, a nie jest albo zaczyna się marszczyć. Albo zaczynam tyle ważyć, zaczynam cierpieć z tego powodu, że nie mam tego, co chce mieć albo mam coś doświadczam czegoś choroby odejścia śmierci kogoś, czego nie chcę, żeby się pojawiło w moim życiu, ale wcześniej czy później to się pojawi. Nie możesz mieć wszystkiego nie możesz uniknąć wszystkiego, czego nie chcesz także źródło, na które wskazuje ta tradycyjne nauczanie, to różnego rodzaju pragnienia. Chcę coś mieć albo czegoś nie chce mieć, a pod tym jeszcze jest niewiedza, że ty z tego powodu z tego powodu cierpisz trzecim elementem tego poglądu jest to, że od cierpienia braku satysfakcji można się uwolnić, a czwartym elementem tego poglądu jest ścieżka do tego uwolnienia prowadząca, czyli ta szlachetna ośmioraka ścieżka, o której w tej chwili mówimy. I tutaj też pojawia się wyraźna różnica między tym podejściem chrześcijańskim tymi korzeniami, a tamtym podejściem tutaj mówi się, że cierpienie jest i to jest bardzo realistyczne i równocześnie mówi się o tym, że jest ścieżka, która cię z tego może wyprowadzić w tym życiu.
Rozmówca 2
Łał, czyli nie muszę czekać na kolejne.
Rozmówca 3
Nie musisz, ale no tutaj też buddyzzm jest taki głęboko realistyczny, no i podkreśla się, że, żeby osiągnąć ten najwyższy szczyt. To być może będziesz potrzebować wielu żyć, jeśli nie włożysz w to wysiłku, jeżeli nie skupisz swoje uwagi w swojej energii na tym, żeby z tego wyjść, bo te nawyki, które trzymają cię tam, wierzy się w odrodzenie w to, że mieliśmy wcześniej wiele żyć. I no te różne czynniki powodują, że uwolnienie się od tych automatyzmów jest bardzo bardzo trudne. No przy czym nie trzeba tutaj wprowadzać w tej idei koncepcji karmy, no bo zauważ, że no pewnie ty w swoim życiu ja w swoim życiu zauważamy, że jest w nas masa automatyzmów, z których część jest głęboko toksyczna, niszcząca i teraz uwolnienie się od nich może być straszliwie trudne od swoich poglądów toksycznych od swoich automatyzmów związanych np. z odpalaniem się różnego rodzaju emocji od swoich nawyków związanych z jedzeniem. Dbaniem o ciała itd. itd. itd. także to nie jest proste i tutaj też pojawia się ten temat ten wątek, o którym mówiliśmy w jednej z naszych rozmów wcześniej, że to nie jest szybkie proste i łatwe, że po to, żeby coś głęboko zmienić. No trzeba włożyć wysiłek szybko łatwo przyjdzie nie wiem, rozluźnienie się związane z tym, że jutro mam jakąś prezentację, ale jeżeli traficie głębokie nieszczęście, odejdzie ktoś od ciebie ważne nie dostanie z czegoś ważnego dla siebie, ktoś umrze. To, żeby sobie z tym radzić i nie zapaść się, no to wymaga wysiłku pracy.
Rozmówca 2
I chyba znowu musimy wrócić do tego początku, o którym rozmawialiśmy, czyli uważności, no bo chyba na początku trzeba zauważyć, że jest nieszczęśliwym, żeby tą pracę zacząć.
Rozmówca 3
Tak, dlatego zauważ jesteśmy na poglądzie na pierwszym elemencie tej ośmiarkiej ścieżki no i no pierwszy ten element właściwego poglądu mówi istnieje cierpienie, istnieje brak satysfakcji, możeście oszukiwać, ale w pewnym momencie przyjdzie kres tej iluzji. Istnieje cierpienie, istnieje brak satysfakcji, zacznie coś z tym robić, bo jeżeli nie będziesz niczego z tym robić albo twoje metody, rozwiązania tego zapije, to za bawię się pójdę na jakąś imprezę albo pójdę w praccocholizm. W pewnym momencie ta forma oszukiwania się się skończy i co wtedy no i co no właśnie, czyli mamy właściwy pogląd już wiesz, że w życiu no to, co nas łączy to m.in. to, że każdy z nas w pewnym momencie swojego życia cierpi, doświadcza braku satysfakcji, ale równocześnie wiemy, że są pewne źródła tego. Wiemy, że można z tego wyleść i akurat tam przedstawia się taki sposób na wyjście z tego z tego cierpienia, gdzie zarzewiem tego wszystkiego jest właściwy pogląd, czyli pewne ramy intelektualne i znowu nie chodzi o to w mainfunę, żeby nie myśleć, tylko, żeby zauważyć, które poglądy są pomocne, a które nie i na tym bazować i może jeszcze jedno, jak gdy mówię o to zapytałaś, ale gdy też mówię na moich zajęciach, o tej oryginalnej ścieżce, to nie po to, żeby ludzie 1 do 1 to przejmowali dla siebie, tylko, żeby zastanowili się, żeby potraktowali taką inspirację do zobaczenia, jakie ty masz poglądy, które być może są głęboko niszczące dla ciebie albo być? Może mogą cię doprowadzić do tego, że w życiu ci będzie dobrze, ale Zobacz, jak naprawdę jest nie oszukuj się pamiętając, że te poglądy są głęboko osadzone i gdzieś tam jeszcze wiążą się z twoi dzieciństwem swoją biografią i zauważenie ich może być trudne, czyli pierwszy element tej ośmiorakiej ścieżki właściwy pogląd drugi element wynika z tego pierwszego i to tłumaczone jest. Ja tłumaczę to jako właściwe postanowienie, czasami tłumaczy jako właściwie myśli, czy też intencja często właśnie takie tłumaczenie pojawia się intencja i o co tutaj chodzi chodzi o to, żeby znowu świadomie pracować nad pewnym typem myśli myśli, które generują w tobie współczucie życzliwość i słowo no, które znowu na Zachodzie przez wielu nie jest lubiane wyrzeczenie. Znowu wielokrotnie mówię ludziom no, bo to wyrzeczenie tak nie pasuje się nie chcęczuć.
Rozmówca 2
Zrezygnowaniem z czegoś.
Rozmówca 3
Mój wu wuj nie.
Rozmówca 2
Nie zupełnie.
Rozmówca 3
Ale jeżeli podłączymy pod to słowo minimalizm. Unknown speaker 67
Rozmówca 2
To już tak całkiem lepiej.
Rozmówca 3
I lepiej zaczynamy rozumieć, a mam takie doświadczenie, tak mam więcej tych rzeczy, więcej więcej kolejnych. To zauważam, że wiele z nich jest całkowicie zbędnych, że jeżeli niektórzy mają to już wyraźnie w doświadczeniu, że jeżeli pozbywam się pewnych rzeczy i nie opieram np. swojej wartości na tym, że mam 10 samochodów taki, a nie inny, dom, który ma taki ani inny metraż, żeby się porównać z sąsiadem, zaczyna być lepiej w życiu. Także tutaj chodzi o to w tym drugim elemencie ośmirakiej ścieżki, żeby świadomie pracować nad tym, żeby wyrabiać w sobie życzliwość, czyli znowu wracając do twojego przykładu, coś się wylewać dziecku, jeżeli mam sobie życzliwość o wylało się dobra dziecko się uczy ma do tego prawo, a jeżeli mam w sobie perfekcjonizm, jak mogła to zrobić, przecież ma już 3 lata, aż 3 lata aż 3 lata, że nic się nie może wylewać wtedy, czyli świadomie kształtujesz. Zauważsz jeszcze raz i znowu tutaj do zastosowania jest mainfurones, już w tym aspekcie Zobacz, czy jest w tobie życzliwość w stosunku do innych, ale też czy jest życzliwość w stosunku do siebie? Tak często walimy w siebie nie mamy tej życzliwości, a tutaj w tej ścieżce tradycyjnej zaprasza się buduj w sobie życzliwość, poprzez najpierw myśli o tym, a potem zacznij to wprowadzać w życie buduj w sobie współczucie i buduj w sobie to wyrzeczenie, czyli odpuszczaj pewne pragnienia. Zobacz, czy to rzeczywiście ci jest potrzebne, czy to rzeczywiście buduje w tobie dobrostan, czy może wręcz odwrotnie też no być może masz takie doświadczenie się z tym często spotykamy, że często ludzie, którzy mają bardzo wiele i to był ich cel życiowy. Unknown speaker 67
Rozmówca 3
Nagle, gdy już to mają doświadczają takiego wglądu, że, ale to mi nic nie daje, jestem jeszcze bardziej nieszczęśliwy niż byłem, mimo że już mam to wszystko już to zaliczyłem także ten drugi element mówi o tym buduj właściwą intencję do tego, co robisz w życiu do siebie. Tak wyglądasz, to robisz to zrobiłaś bądź życzliwa w stosunku do siebie do innych buduj sobie współczucie buduj sobie to wyrzeczenie tak rozumiane odpuszcza i zbędne pragnienia. I gdy już to mamy ten element, to potem wchodzi się w działanie trzecim elementem tej ośmiorakiej ścieżki jest właściwa mowa.
Rozmówca 2
Czyli słowa.
Rozmówca 3
Czyli słowa, czyli komunikacja Zobacz jak się komunikujesz i znowu tutaj mainfun jest bardzo potrzebne i buduj taką komunikację, która oparta jest na tych intencjach na życzliwości współczuciu. Znowu w tych starożytnych tekstach to jest opisane króciutko, czyli ta właściwa mowa to mowa, która nie jest kłamstwem mowa, która nie dzieli ludzi. Tak to jest opisane, czyli komunikuj się w taki sposób, żeby nie dzielić ludzi, komunikuj się w taki sposób, ażeby twoje słowa nie były okrutne. I poszukam polskiego słowa nie Gadaj bzdur nie Gadaj bez sensu paliski termin to jest sam papalapa i ładu, ale Zobacz to jest nie paplay, czyli są te 4 elementy, ale to są to są dla mnie też też pewne pewne przykłady obejmie świadomością swoją komunikację. I Zobacz, jak to wpływa na ciebie, w jaki sposób mówisz, jak to wpływa na twoją na twoje dziecko na twoich kolegów koleżanki z pracy na twojego partnera czy czy partnerkę Zobacz. Co sposób, w jaki komunikujesz się ze światem z ludźmi, robi tobie i robi innym trzeci element czwarty element to właściwe działanie i tutaj to działanie dotyczy tego. Znowu to są pewne przykłady, ale tak to jest tak to jest ujęte, żeby nie zabijać nie zabierać tego, co nie jest dane i unikać wystrzegać się niewłaściwych zachowań seksualnych. I znowu jako przykład, gdzie podstawą jest ta intencja, to, co robisz dobrze, żeby było przesiąknięte życzliwością i żeby to mieć w pamięci czy ja, robiąc coś, robię to z tego poziomu intencji życzliwość współczucie czy może po to, żeby komuś dowalić. Też często to powtarzam, jak byłoby wspaniale, gdyby politycy mieli to w sobie właściwą mowę właściwe działanie mów tak, żeby nie kłamać mów tak, żeby nie dzielić ludzi, nie paplaj mów tak ażeby twoje mówienie nie było okrutne, tylko rób coś zupełnie odwrotnego. A gdy działasz, to też róbpto w oparciu o tą właściwą intencję, czyli tam życzliwość współczucie kolejny element piąte, czyli mamy właściwy pogląd właściwe myślenie bądź intencje, właściwe mowę właściwe działanie i kolejnym elementem związanym z tutaj z tym obszarem, który no zauważ za dotyczy. Dotyczy właśnie działania tego, co robimy tego naszego bihawior, to sposób życia, tak to jest ujęte. Pamiętajmy, że to zostało sformalizowane 2,5 1000 lat temu i ci ludzie troszeczkę inaczej myśleli i tam podkreślało się, gdy pracujesz, to wybieraj taką pracę i róbto, co nie krzywdzi. I nie szkodzi innym wręcz w tych tekstach. To jest tak opisane, rób to, co jest właściwie, jeśli chodzi o sposób, w jaki zarabiasz i nie rób tego, co nie jest właściwe. To też myślę, że to też ma, że to nie jest przypadkowe, że to jest tak ogólne, że osoba, która to formułowała, no miała świadomość, że ludzie żyją ich rzeczywistość może być bardzo różna i teraz zamknięcie tego w 34 regułkach. No może być niewystarczające. I znowu tutaj jest ta intencja, jeśli coś robisz, to uświadom sobie czy to, co robisz nie krzywdzi innych. No i oczywiście też w tych tekstach no pojawiają się zawody, których nie należy wykonywać, jeżeli jesteś na tej ścieżce, dlaczego no, bo to, jaką etyką się kierujesz, jaką moralnością się kierujesz będzie wpływać na twój umysł, jeżeli będziesz robić coś, co krzywdzi ludzi, albo ciebie to będzie wpływać na spokój twojego umysłu. Co jest powiązane z mainfurne z twoje mainfu nas nie będzie głębokie, bo będziesz myśleć, dlaczego go kłamałem, jak go kłamać w inny sposób. No, jeżeli masz tam na chlapane w swoim życiu, to będzie wpływać na ciebie i niezależnie od tego jak długo będziesz medytować, to będzie wpływać to ten sposób życia. To działanie ta mowa to jest taka podstawa, która spowoduje, że będzie żyć w taki sposób, że te najgłębsze poziomy świadomości będą do osiągnięcia, a jeżeli będziesz mieć tam no nakopane no to no zbyt głęboko się nie posuniesz. Te zawody, o których się wspomina, których nie należy wykonywać, no są związane właśnie z zabijaniem skrzywdzeniem i innych z okradaniem innych. Znowu to jest zachęcenie, Zobacz co co robićsz uświadom sobie być może robisz coś, co jest absolutnie niezgodne z swoimi wartościami i wracasz do domu i ciągle zastanawiasz się, dlaczego ja to robię to jest złe. Obejmij to świadomością, a nie obudź się albo nie ok pomyślę o tym, dlaczego pracuje w takiej bądź innej telewizji, jak pójdę do emeryturę.
Rozmówca 2
Np.
Rozmówca 3
np. już będę mieć tyle pieniędzy, że wtedy zacznę żyć inaczej podstawie kłamstwa nie będę na to reagować. To jest to jest przykład, ale to pokazuje, jak to jest ważne, jeżeli regularnie kłamiesz regularnie robisz coś, co krzywdzi innych. To będzie to oddziaływać na ciebie, nawet jeżeli w pewnych sytuacjach będzie szczuć przyjemność, ale ta przyjemność będzie przesiąknięta trucizną, która będzie zaburzać spokój twojego umysłu. I potem przechodzimy do ostatnich 3 elementów, czyli kolejnym jest szósty właściwy wysiłek i to już pokazuje, że to, co na Zachodzie się mówi, gdy sprzedaje się tą wiedzę, to jest bez wysiłkowe szybkie łatwe. Nie.
Rozmówca 2
No zupełnie nie wydaje mi się, że to jest bez wysiłkowe szybkiej łatwej, że jeszcze można odpuścić te myślenie.
Rozmówca 3
No gdy, gdy widzisz też już ten KON kontaktst, bo wtedy masz świadomość, że to nie dotyczy tego, żeby przez chwilę się oszukać, żeby przez chwilę być dobrze, żeby było lepiej, albo, żeby zastosować Main plus jako alternatywę do 2 piw, że to nie jest o tym, że 2 piwa nie starczą, jeżeli ktoś ci umiera, albo czujesz, że przemijasz i żeby w sobie z tym poradzić. To potrzebny jest wysiłek i ten wysiłek właściwy. No w tej ścieżce dotyczy no kształtowania pewnych Stanów umysłu, żeby te pomocne były, żeby je rozwijać, a te niepomocne, żeby w ogóle ich nie dopuszczać, a jeśli się pojawią, żeby je ograniczać, żeby je porzucać. I dopiero na siódmym miejscu jest właściwy mainfurnes sati czy też uważność i dalej jeszcze jest 1 element, który zazwyczaj tłumaczy się jako koncentracja, ale myślę, że to możemy zostawić i jeszcze raz. Ja o tym często mówię po to, żeby ludzie potraktowali to jako inspiracje i zobaczyli, że mańfru nas to jest jeden z elementów, który jest niesłychanie ważny, ale jeżeli nie zaczniesz układać sobie w oparciu o uważność swojego życia swojego zdrowia, to z jakimi ludźmi przebywasz, w jaki sposób pracujesz jak się odnosisz do ludzi, którzy się otaczają, to tą mańfunez nie pójdzie zbyt głęboko, bo ciągle będzie w tobie niepokój lęk coś, co będzie odrywać się od tego bycia świadomego. Tu i teraz.
Rozmówca 2
Łał więcej chyba nic nie powiem bardzo dziękuję. Ja nazywam się olamijakoska, Siemion, a ta rozmowa była z stomkiem kreszczczyńskim, który jest autorem programu życia z mainfurnez. I zapraszam was już do kolejnego odcinku.
Rozmówca 3
Dziękuję bardzo. Unknown speaker 67
Rozmówca 1
To był podgard wysokich obcen. Unknown speaker 66 Unknown speaker 67 Na kolejne.
Rozmówca 1
Zapraszamy w najbliższy poniedziałek. Unknown speaker 67
Rozmówca 3
Zapraszamy na podkast w ramach projektu odblokuj swój potencjał. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: GOŚCINNIE: WYSOKIE OBCASY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

W maju TOK FM Premium 40% taniej. Podcastowe produkcje oryginalne, Radio TOK FM bez reklam i podcasty z audycji.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA