REKLAMA

Microsoft wprowadza ChatGPT-4 i wyprowadza zespół etyki w dziale AI

TOK360
Data emisji:
2023-03-15 19:10
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
08:13 min.
Udostępnij:

Nowy ChatGPT-4 - jakie są możliwości sztucznej inteligencji wprowadzonej przez Microsoft? Na te i inne pytania odpowiadała dziennikarka specjalizująca się w temacie cyfryzacji i nowych technologii Sylwia Czubkowska.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Unknown speaker 67 Rozwiń » Unknown speaker 66 TOK 360, a gościnią TOK 360 jest Sylwia Czubkowska, dziennikarka specjaliza się w temacie cyfryzacji nowych technologii, autorka podcatu tekststorie na tokę w m PL dobry wieczór, dobry wieczór dobry wieczór, kiedy kilkanaście dni temu po raz pierwszy zachwyciliśmy się czatem. Gpt to było raczej śmieszne, to opowiadał infantylnien na pytania opowiadania, takiej infantylny, pisał często zasłaniam się brakiem wiedzy upomminał, gdy próbowano go obrazić. Mam wrażenie, że dzisiaj jesteśmy już w zupełnie innym punkcie, kiedy pojawia się gpt 4 jest już raczej straszno niż śmieszno, ale na pewno jest ciekawie.
Rozmówca 1
Z 1 strony może straszna to jest jeszcze trochę za mocno powiedziane, bo jeszcze ta generatywna konersacyjna sztuczna inteligencja naprawdę nie jest taką sztuszczną inteligencją, która może budzić jakiś ogromny obawy, ale rzeczywiście już przy czacie gpt 3, a teraz przetwórca jeszcze mocniej widzimy poważny potencjał, jaki dają rozwiązania tej generatywność też inteligencji potencjał na tyle duży, że mówi się i są już kompletne działania, które są związane z pewnymi zmianami na rynku pracy, czyli po prostu z konkurencją ze strony sztuszcznej inteligencji dla dla zawodów, tak zwa kreatywnych, czyli dziennikarzy tłumaczy grafików kopirajterów, trochę nawet prawników. Czy legislatorów programistów, możemy tak długo wymienić. Unknown speaker 66 No tak, bo on podobno ten w najnowszej wersji zdaje prawniczo egzaminy, ale rzeczywiście opiera się to troszeczkę na podobnej rzeczy jak praca dziennikarska, czyli zebraniu informacji przy tworzeniu ich, a potem opisaniu. Czy to jest proces, który może zająć rok 2 lata, czy jednak doczekam do emerytury?
Rozmówca 1
Znaczy proces konkurencji ze strony służby inteligencji, on już się dzieje jeszcze przy początkach, powiedzmy takiego masowego wejścia gpt 3, czyli tego poprzedniej generacji. No gpt 4 to nie do końca czasu, no ale powiedzmy poprzedniego czasu pojawiały się analizy m.in. powóc, że poważna konkurencja na rynku pracy zacznie się tak za około dekady, czyli w połowie trzeciej dekady 20.01. wieku i wtedy zagrożone przez kolejne coraz bardziej rozwinięte narzędzia szóstej inteligencji mogą być od 30 do 44% miejsc pracy na świecie, ale uwaga miejsc pracy pracowników gorze wykształconych tych słabszych, więc tak naprawdę naszą odpowiedź wewnątrz tu są inteligencję, mogą być na rzecz coraz większe kompetencje i trochę takie ścigalnie się z nią nie tyle ściganie się na procesy coraz szybszego przetwarzania informacji, bo to nie o to chodzi, ale na to, że, żeby ta nasza praca była coraz bardziej doskonała, póki co też na inteligencję, owszem w stanie sporo wyprodukować, jeżeli chodzi o treści, ale one są one są takie trochę jak treści uczniów tak trochę wodolestwa, a jak nie wie, to ściepnia naprawdę ona wciąż ciemnia i wciąż kłamie. Unknown speaker 66 W ten nowe gpt 4 co wnosi.
Rozmówca 1
Wnosi jeszcze szybsze procesy przetwarzania tych informacji. Wnosi być może też to był pokazane na razie tylko jako taka zapowiedź procesy umiejętności czytania pisma odręcznego można powiedzieć, czyli nie tylko wpisywanych tak klawiatuurowo zapytania aleci szczytywania pisma. To jest też bardzo dużo, to jest naprawdę to jest potężne skok, jeżeli to się uda wnosić, ma też w przyszłości te panie sięganie, po wiedzę noszą, bo na razie tej generatywnej sztucznej inteligencji, szczególnie tej od UP na ja i tak firmy odpowiedzij za czat gpt poąza z marotra w tym zawiedza się kończy tam na 2019, bo teraz podobnie podobne do ciężkim pierwszym roku za 3 20.01. roku ma też wnosić możliwości uczenia się na bieżąco, czyli korzystania tak naprawdę z wyszu cywarek. Stąd proces dołączenia biinga, czyli wyszukierki naposakustotem, gptar, ale to nie są takie wcale proste szybkie szybkie innowacje, które tutaj już z dnia na dzień się zadzieją. To to wszystko naprawdę jeszcze wymaga doskonalenia. Unknown speaker 66 A dlaczego ten microsof, który włącza gpt do wyszukiwarki bink, który, korzystając z tego patentu? Chyba jest to krok przed konkurencją i zdąża czy tak powiem, oczywiście, mam świadomość błędu językowego. Tutaj, dlaczego on się zdecydował zamknąć zespół do spraw etyki i zwolnić wszystkich pracowników, którzy mieli tam sugerować, że ten kierunek obrany to to nie jest do końca dobry, jeżeli chodzi o rozwój sztucznej inteligencji, wiązać w ogóle te 2 sprawy? Unknown speaker 67
Rozmówca 1
Powiem tak. No średnio wierzę w przypadki, szczególnie w świecie BIK techów średnio wieża w przypadki trzeba pamiętać, że ten zespół zespół do spraw etyki w sztucznej inteligencji stabilności, że już na inteligencji to jest zespół, który już od dłuższego czasu był jego rola była umniejszana. On jeszcze w 2020 roku liczył około 30 pracowników ekspertów analityków szcznej inteligencji etyków, ale od 2020 roku on został można powiedzieć tak rozsiany. To co Microsofcie z jednego z 1 takiego miejsca, w którym współpracowali liczba tych pracowników się coraz bardziej zmniejszała i rzeczywiście na początku marca bodajże 6 marca oni na zumie 06.07. marca. No rozumiem ostatnich kilku pracowników bodajże 7 usłyszało, że będą tak, czyli że tak naprawdę odcięty nawet zlikwidowany i zespół no i ich praca też jako pracowników konkretnych osób bardzo możliwe być może tak naprawdę głównym argumentem. Do tego jest potężny proces zwolnień, który się przetacza teraz przez wszystkie faktyczne firmy technologiczny, szczególnie te największe ten proces jest związany zarówno by pewnego rodzaju racjonalizacją zatrudnienia po ogromnym skoku i być może takim trochę nad zatrudnieniu z czasów pandemii, ale też na ze względu na kryzys na spowolnienie gospodarcze. I te firmy się szykują na taki dosyć Chudy 2023 być może też przecież 2000 być otwarty rok i knątną i to potężnie mapros od zapowiedział 10 000 zwolnień w roku, więc tych kilku pracowników działu etyki jaj może być elementem tych zwolnień, aczkolwiek rzeczywiście to, że oni tracą pracę i tak naprawdę jesteś odczuwany ten temat z Microsoftu. W momencie, w którym ich duża inwestycja, a takąwestycją jest właśnie oppen jaj odpala kolejne głośny mocny projekt związane ze sztuką inteligencją. No budzi co najmniej konsternację, a powinny budzić też nasze obawy, bo jak rozmawiamy o konkurencję ze strony sztucznej inteligencji na rynku pracy, czy też i wpływie na edukację na procesy twórczet Cetera. No to tutaj naprawdę te kwestie tyczne kwestie odpowiedzialności kwestie transutorskich kwestie wpływu właśnie też na młodsze pokolenie będą naprawdę kluczowe. To nie jest sama technologia, bo to się na tym tak nie kończy, że technologia się kończy na technice, tak ona się zaczyna tam, gdzie wchodzi człowiek, więc kwestie etyczne będą bardzo ważne i będą bardzo bolesne też teraz. Unknown speaker 67 Unknown speaker 66 O tych zwolnieniach wspomnianych oszczędnościach m.in. na przykładzie maska na przykładzie Twittera mówiłaś w ostatnim odcinku tekst historii serylwia Czubkowska. Bardzo dziękuję. Te historia oczywiście na tokefem PL biuletyn rewolucyjny, oczywiście jak zwykle co środę już za chwilę o dziewiętnastej. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TOK360

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj wszystkich audycji Radia TOK FM kiedy chcesz i jak chcesz - na stronie internetowej i w aplikacji mobilnej!!

Dostęp Premium

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA