REKLAMA

Unijne plany energetyczne i krajowe obawy, wyrok za pomoc w aborcji i rezolucja w sprawie Białorusi

Maciej Zakrocki przedstawia
Data emisji:
2023-03-15 23:00
Prowadzący:
Czas trwania:
53:24 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Unknown speaker 66 Rozwiń » Unknown speaker 67 Maciej Zakrocki przedstawia. Unknown speaker 66
Rozmówca 1
Maciej Zakrocki dobry wieczór trwa sesja plenarna parlamentu Europejskiego w Strasburgu i jak zawsze w takim tygodniu środowa audycja jest właśnie z parlamentu z udziałem posłów do parlamentu i będziemy rozmawiali o najważniejszych tematach tej sesji? Są z nami dzisiaj pani Anna Zalewska, Prawo i Sprawiedliwość.
Rozmówca 2
Dobry wieczór witam.
Rozmówca 1
Pan Andrzej Halicki, Platforma Obywatelska. Dzień dobry, dzień dobry państwu. Krzysztof Hetman PSL dobry wieczór Łukasz kochut.
Rozmówca 2
Dobry wieczór za tym pięknie.
Rozmówca 1
Dobrze może zaczniemy nawet chronologicznie, zaproponuje, bo w poniedziałek jak zaczęła się sesja, pierwsza chyba debata dotyczyła decyzji dyrektywy to jest część tego pakietu klimatycznego Unii Europejskiej, a chodzi o efektywność energetyczną budynków. No i jak zawsze niektórzy mówią, trzeba to zrobić, no bo w ten sposób będziemy oszczędzać energię mniej płacić niższe rachunki, ale inni mówią. Ale kto za to zapłacić no i znowuż jedni mówią Unia, a lini mówią nie aż tyle nie ma, żeby za wszystko zapłacić innymi słowy, czy znowuż nie jest to za ambitny. Unijny pomysł pani Anna Zalewska?
Rozmówca 3
Rzeczywiście jest pytanie o pieniądze. Przypomnimy, że jeżeli chodzi o efektywność energetyczną, czyli wymianę okien, krótko mówiąc, czy też ocieplenie, bo tutaj ten dokument mówi jeszcze obostrzeniach, że od 2026 roku każdy nowo wybudowany budynek użyteczności publicznej będzie musiał być zeroemisyjny, czyli nie będzie miał źródła węglowego ogrzewania czy też chłodzenia, a od 2028 każdy nowo wybudowany budynek również ma być 0 emisyjny. To jest tak, że od bardzo wielu lat to się po prostu dzieje, czyli modernizujemy, termomodernizujemy, wymieniamy okna są z różnych źródeł różne pieniądze, ale rzeczywiście skala zaproponowana w tej chwili i taka bezwzględna dyktatura pt. nie damy ci pozwolenia na użytkowanie, jeżeli to nie będzie właśnie tak zrobione, to znaczy, żeby to był budynek 0 emisyjny. Po pierwsze jest pytaniem o pieniądze, bo to są gigantyczne projekty, a po drugie, o to, w jaki sposób poszybują ceny przede wszystkim pomp ciepła i fotowoltaiki, bo przypominam, że również, jeżeli chodzi o pompy ciepła, to jest dokument o f gazach, który powoduje też duże skomplikowanie, jeżeli chodzi o to, w jaki sposób będzie konstruowana pompa ciepła. Tak jak najbardziej bez źródeł finansowania, to po prostu się nie uda.
Rozmówca 1
Andrzej Halicki.
Rozmówca 4
Pierwsze źródła finansowania są i to bardzo konkretne i bardzo duże. Po drugie, oczywiście zgadzam się z tym, że wszystkie te przepisy to akurat nie są przepisy wprost stosowane, bo to prawodawstwo krajowe tu będzie implementacją tych zaleceń, no ale rzeczywiście zalecenia też muszą być realne, dlatego my akurat w przeciwieństwie do Prawa i Sprawiedliwości, widząc pewne mankamenty w niektórych forsowanych zapisach wstrzymaliśmy się od głosu nie byliśmy przeciwko, dlaczego nie można być przeciwko no, dlatego że no właśnie energia ma być tańsza, a nie droższe nie można ją opierać na starych technologiach. I jeszcze do tego szkodzących zdrowiu. Myślę o węglu, jeżeli mowa o nowych budynkach, to tu bardzo duża ilość informacji nieprawdziwych fejków wręcz w ogóle chyba jedną z ugrupowań na wiejskiej używa nazwy dyrektywa wywłaszczeniowa w ogóle, skąd to, skąd taki termin?
Rozmówca 3
Zamiast wyjaśnię? Unknown speaker 4 Części sankcji porozmawiałam w szczerze rozmawiałamacyjnej. W ogóle.
Rozmówca 4
Nawet jak pani mówi o tej o tych zakazach, to one są zaleceniami, bo nie ma sankcji, czyli kar, chociaż oczywistym jest, że wszystkie nowe budynki powinny być już nowoczesne, czyli też spełniać te właśnie kryteria zeroemisyjności. Wreszcie najważniejsze rzecz, czyli saluszyn, czyli te rozwiązania, które są promowane i finansowane. To przypominam, tu akurat nie muszę przypominać, bo pani stała po prostu po drugiej stronie tej barykady, no, eliminując możliwość rozwoju energii wiatrowej. To jest jedno, że źródeł fotowoltaika bardzo wprost skazana energia wiatrowa również, bo to jest ten ekw ekwiwalent. No mówiąc krótko węgla, czyli tej energii nie czystej, żeby ona była tańsza, trzeba ją rozwijać na to są środki w kpo blokowana dzisiaj przez Zbigniewa Ziobro. Czy nowa ustawa wiatrowa podpisana przez prezydenta Duda nie rozwiązująca tego problemu 705 m przypominał, gdzie norma maksymalna 50, ale znów nie kłócąć się o te metry. Trzeba znów pamiętać 75 000 000 000 PGE zarezerwowane właśnie na fotowoltaikę i to rozwój tej energii, tylko nie używane, bo no właśnie, dlaczego, dlaczego blokujecie. To co nowoczesne i sprzeciwiacie się temu zamiast znajdować. To rozsądne rozwiązanie i rzeczywiście zmieniać sytuację polskiego społeczeństwa, bo mamy największą ilość śmiertelnych na raka. Mamy sytuację energetycznie katastrofalną energia w Polsce jest 3 × droższa niż w Niemczech, a wy jesteście na niebo nie szukajmy tych wspólnych rozwiązań, ale nie idźmy też takie rozwiązania, które są nierealne. No bo znowu jak spojrzymy na sytuację polskiej i ciepłownictwo systemowe, no to wiedzą co roku trzydziestym jak granicznym nie jest spełnimy tej normy, nawet, gdybyśmy stanęli na uszach i dlatego wstrzymywaliśmy się od głosu finalnym koniec. No to.
Rozmówca 1
Jeszcze szybciutko panowie Hetman i pan Łukasz kochót i wrócimy do Pani Poseł. Unknown speaker 66 Unknown speaker 5 Jeśli rozmawiamy o pieniądzach, to krótka informacja dla wszystkich naszych słuchaczy, no i w ogóle dla wszystkich Polaków Włosi już od 1,5 roku ze swojego krajowego planu odbudowy finansują w gospodarstwach domowych, zakup i instalacje pomp ciepła. Włosi krótko mówiąc praktycznie nic ich to nie kosztuje, a niestety Polacy nie mają na to takiej szansy ze względu na to, że krajowy plan odbudowy jest całkowicie zblokowane ostatnio wysłany do Trybunału Konstytucyjnego. Jak wszyscy wiemy przez pana prezydenta Duda, więc środki finansowe na to są oczywiście trzeba sobie szczerze powiedzieć, że tych pieniędzy nie ma w budżecie Unii Europejskiej aż tyle, aby można było wszystkie te potrzeby sfinansować. Do tego jest potrzebny także wkład krajowy. Natomiast patrząc przez pryzmat tego, jak PiS w Polsce od 2006 roku 2016 roku. Przepraszam, blokuje wszelkiego rodzaju odnawialne, źródło energii, no to ja tu jestem absolutnie pesymistą, ten cel związany z tą efektywnością energetyczną budynków jest jak najbardziej słuszny. Natomiast rzeczywiście jest chyba trochę jest ambitny i trzeba troszkę więcej dać czasu, bo i tak do tego celu musimy dojść ze względu na to, o czym mówił pan poseł Halicki, żeby w przyszłości mieć niższe ceny energii, żeby nas mniej kosztowało ogrzewanie domów, ale także potrzebne, aby była potrzebne, byłoby różne podejście w stosunku do poszczególnych państw członkowskich, bo w tym tygodniu jeden z moich rozum mówców właśnie na ten temat mądry człowiek zwrócił mi uwagę, że no inaczej powinno się traktować. Malta inaczej Polskę, ponieważ patrząc przez pryzmat, chociaż rozwoju, chociażby rozwoju fotowoltaiki, no tam to jest słońce świeci prawie 300 dni w roku w Polsce jednak nie.
Rozmówca 1
Najbardziej słoneczny kraj Unii Europejskiej najbardziej służbne słoneczne. Unknown speaker 5 No właśnie, więc, więc powinniśmy tutaj mieć też jakieś możliwe bardziej zindywidualizowane podejście w poszczególnych do poszczególnych państw członkowskich. Unknown speaker 6 Po pierwsze, kilka faktów i statystyk budynki odpowiadają za 40% zużycia energii i końcowej w Unii Europejskiej 36% emisji gazów cieplarnianych 75% budynków w Unii Europejskiej jest nieefektywna energetycznie. I stąd te zalecenia jeszcze nie decyzja odkłamując te wszystkie fake newsy, które właśnie Konfederacja w polskim Sejmie głosiła, ale właśnie zalecenia jesteśmy przed dopiero trilogiem i dopiero te zalecenia będą dyskutowane pomiędzy parlamentem i radą Unii Europejskiej. Ja głosowałem za z pełną świadomością, dlatego że uważam, że akurat ta działka fitwor fift fife jest absolutnie osiągalna, dlatego że pieniądze leżą na stole. Po pierwsze, właśnie we wspomnianym kpo, o którym Panowie Posłowie, już tutaj mówili po drugie, wielkie miliardy, duże duże sumy miliardy euro z ETS u w międzyczasie do.
Rozmówca 1
Polski systemu handlu emisja. Unknown speaker 6 Dokładnie tak spływały, nie zostały wykorzystane właśnie na zieloną energię na pomoc obywatelom na to, żeby kupować pompy ciepła. Czy ocieplać własne domy zostały wydane na politykę bieżącą, niestety, a po trzecie po prostu wieloletnie ramy finansowe, gdzie też te pieniądze na na dzielloną transformację są, więc te pieniądze są oczywiście to jest skala jest jest inna, będziemy potrzebowali polityki także informacyjnej w tym zakresie. Tutaj muszę powiedzieć, że uważam, że komisja Europejska i parlament w dzisiejszych czasach trochę leżą z komunikacją, że ta właśnie narracja populistów, która jest wiadomo, jaka i w TVP Info. I jeśli chodzi o media społecznościowe wygrywa, bo wyciąga się fragmenty takich zaleceń parlamentu Europejskiego, nie, pokazując całości obrazka nie, pokazując całego pakietu Fic, pofifty fife i z tego powoduje jest bardzo wiele przekłamań i fakenewsów. I z tym oczywiście my musimy sobie jakoś też poradzić jako parlament Europejski.
Rozmówca 1
No i pani Anna zlewska.
Rozmówca 3
Bardzo dziękuję bardzo, szeroko tutaj dyskutujemy, więc to odniosę się tutaj do kilku kwestii. Dobrze jest widzieć wszystko w całości. Ja rzeczywiście odpowiadam za prawie 37 dokumentów w Komisji Środowiska, których większość jest związana z pakietem Info proficte Fine, bo to nie tylko te dokumenty, ale również wynikające z nich. I taka uwaga, bo wspomniałam o tym, że od kilkunastu lat w Polsce i w Europie mówi się o efektywności energetycznej o tym, że należy ją liczyć od kilkunastu lat, ocieplamy od kilkunastu lat wymieniamy okna. I gdyby to było prostej tanie dawno byśmy te efekty mieli, jeżeli chodzi o mikse energetyczne, to przypominam, że każdy kraj ma swoją własną decyzję i ton ustala w jaki sposób urządza sobie ten miks energetyczny w wypadku Polski. My podwoiliśmy w ciągu ostatnich 8 lat energię odnawialną, a w wypadku fotowoltaiki w ogóle jesteśmy liderem w Europie łącznie z tym, że są to rozwiązania prosumenckie te na dachach. To właśnie takie takie, jeżeli chodzi o fotowoltaikę, jesteśmy liderem, mamy prawied 12 GW i rzeczywiście jest to duże osiągnięcie, jeżeli chodzi o dotacje, bo oczywiście energia odnawialna jest dlatego opłacalna. Wiem, że nie ma darmowych lunczy i obiadów, bo ich są dotacje nie byłoby w Polsce takiego boomu nie byłoby takiego bomów Niemczech, bo oni też tutaj liderują, jeżeli chodzi o fotowoltaikę, gdyby nie było dotacji, to jest ta wartość. Ja tak słusznie pan poseł kochut powiedział to m.in. z EETS, u, który powoduje też ogromne bańki finansowe rozszerza się właściwie na każdą dziedzinę życia. Na razie o tym nie mówię, chyba, że państwo będą sobie życzyć dopomp ciepła, również są dotacje już w tej chwili powiem państwu, z czego są, z czym są związane obawy. Pamiętacie państwo w Polsce, ale również w Europie są różnego rodzaju programy związane z czystym powietrzem, czyli krótko mówiąc wymiany kopciuchów na kotły przede wszystkim to były kotły gazowe, dlatego że taki był pomysł niemieccko rosyjskikie, zarazem z z nostin 2, że oto prawda Niemcy stają się hegmonem energetycznym rozdają i decydują o ocenach gazu UPS nie ma Nord Stream 2. W związku z tym nie ma też i możliwości, bo szykują się panie Reda, panie redatorze, Szanowni Państwo, również dyspozycje mówiące o tym, że należy rezygnować również z tych kotłów gazowych, choć w każdym kraju trwają trwają te projekty są kraje, które podejmują decyzje już od następnego roku. Panie Pośle, jeżeli chodzi tu pełna zgoda, że jeżeli chodzi o to, w jaki sposób układamy sobie miks energetyczną, są też związane od kraju od przestrzeni od położenia geograficzne od infrastruktury, która też musi być czy postępować w ślad za tym. I ostatnie zdanie, bo panowie systematycznie mnie zaczepiają, jeżeli chodzi o elektrownie wiatrowe, przypominam wam, to jest 9 GW już w tej chwili, więc one rozwijają się, na ile pozwalają im obywatele i tak też zostanie, dlatego że elektrownie wiatrowe, których ślad węglowy. Przypominam, żeby wyprodukować 1 elektrownię wiatrową ją posadowić, to od 1,5 1000 do 2 ton żelbetonu ślad węglowy niewyobrażalny Stal łącznie z surowcem krytycznym czylięglem koksującym, bo inaczej stale nie powstanie, a dodamy do tego łopaty nieutylizowany na ten moment na razie są eksperymenty, bo do tej pory się je po prostu zakopuje, czy też smar, który uruchamia, urachamia tę elektrownie są naukowcy, którzy twierdzą, że elektrownia wiatrowa, która na lądzie ma efektywność w granicach 27% nie jest w stanie odpracować śladu węglowego. Ja już nie mówię o transporcie, w związku z tym cieszę się, że doszło do kompromisu, że obywatele będą bezpiecznie, bo, żeby było jasne obywatele w całej Unii Europejskiej, dlatego że jestem w komisji petycji, gdzie podejmuje te protesty greckie hiszpańskie włoskie francuskie czy też niemieckie belgijskie. W związku z tym my nie mamy obowiązku tylko i wyłącznie zajmować się elektrowniami wiatrowymi, mamy ambitny plan owszorów, mam nadzieję, że to się uda są dużoowych na moc tak jest, gdzie efektywność jest w granicach 40 tych pieniędzy Europejskiej 45% już o kpo i o komisji Europejskiej, która się zaangażowała w politykę i w kampaniiczą nie będę w tej chwili dyskutować. Po to tak właśnie należy odczytywać, a miałam odpowiedzi panu posłowi tak, bo pytałam przepraszam, ale pan poseł o tak tak tak, bo rozmawiałam z tymi i czytałam oczywiście, to nad czym głosowaliśmy, bo nie pracowałam, chodzi po prostu o pozwolenie na użytkowanie, to znaczy, jeżeli będą takie zalecenia w taki sposób zostanie to implementowanie implementowane m.in. do pr.bud. to w momencie, kiedy to zostanie w taki sposób zaimplementowane, że w 2026, jeżeli ty będziesz miał coś węglowego, co będzie grzać lubchłodzić twoje pomieszczenie to nie otrzymasz pozwolenia na użytkowanie. To samo z budynkami, gdzie jesteśmy właścicielami, czyli domami.
Rozmówca 4
Słowo wywłaszczenie raz zostało w Polsce raz był projekt.
Rozmówca 3
Nie używam tego sformułowania, tylko mówię o tych emocjach.
Rozmówca 4
Była próba zrealizowania tego tego w praktyce.
Rozmówca 3
Alerii poeriły mówił o wywłaszczeniu.
Rozmówca 4
To było nie ma w ogóle takiej części w tym dokumencie, który przyjmowaliśmy, natomiast alerii poeri wspominam, to była próba wyegzekwowania dekretu Bieruta przez ówczesnego prezydenta Warszawy na koniec jego kadenty 2005 rok. Lech Kaczyński podpisywał to pismo dostałem i osobiście, pomimo że mam hipotekę przedwojenną, bo akurat ze strony.
Rozmówca 3
No na prywatyzacji w Warszawie.
Rozmówca 4
Że właśnie o prawdziwe wywłaszczenie tzw rugi warszawskie 16 000 rodzin warszawskich miało być w wyrzucone z ich własnych budynków z przedwojenną hipoteką. Warto.
Rozmówca 3
Widzimycząąc, ale to nie ten temat. To.
Rozmówca 4
Fakty wchodzimy. Natomiast, jeżeli chodzi o argumenty, warto używać, warto używać akurat na ten temat. Mogę bardzo dużo, ale nie w tej edycji dobrze uszymy, pani nie zaczynała tego tematu, a na to REP prywattyzacji kibiczujemy komputerjęcia. Unknown speaker 7 Ale dobrze, ale sama może bardzo zarzucił.
Rozmówca 4
Pojęcia majątku u niej było prasa jest jedyne ugrupowanie, które się uwłaszczyło na majątku państwowym, to porozumienie centrum z Jarosławem Kaczyńskim na czele, jeżeli chodzi o to być nieprawda, jeżeli chodzi o. Unknown speaker 5 To bez śladu węglowego panowie.
Rozmówca 4
Tak za to ze śladem sądu, a wracając, jeżeli na.
Rozmówca 3
Ślad węglowy tutaj.
Rozmówca 4
Chciałem, żeby argumenty, które używam były logiczne i jakieś spójne. No proszę nie mówić, że Nord Stream 2 powoduje czy brak gazu z niego powoduje, że w związku z tym Niemcy forsują coś przeciwko, czemu głosowali akurat to z lewa i sprawa, bo oni akurat głosowali przeciwko nie wiem, czy pani zauważyła. Ale dlaczego dlatego, że te normy są bardzo wyśrubowane i tutaj oczywiście za chwilę pojawią się miejsca pracy, koszty itd. a dziś Niemcy szszczycą się jedną z najniższych cen energii w Europie. I to podkreślam produkcją, w związku z tym to nie Niemcy są winni, że powstają tego rodzaju pomysły, którym się jak rozumiem, pani sprzeciwia i nie brak gazu z Nord Streamu. Teraz pytanie, dlaczego u nas jest tak drogo, Ano, dlatego że nie mamy właśnie tego, co nawet w potencjale dzisiaj drzemie energia wiatrowa mogłaby być źródłem dla ponad 20% potrzeb energetycznych Polaków, gdzie są zrealizowane te potrzeby przez te, które zamykacie?
Rozmówca 3
1%.
Rozmówca 4
Druga rzecz nieprawda i właśnie pełnianie.
Rozmówca 3
Tych norm proszę sprawdzić, te wszystkie możliwe.
Rozmówca 4
Statystyki 21%.
Rozmówca 3
X u w mikcie energetycznym energii odnawia, ale tak oczywiście.
Rozmówca 4
Nie mamy kilkanaście w tej chwili mniej niż 15% jeśli chodzi.
Rozmówca 3
Proszę zobaczyć, na.
Rozmówca 4
Co więcej między poziom został osiągnięty w 2015 roku?
Rozmówca 3
Wtedy było 10 1, a pracować o 20 ponad 20.
Rozmówca 4
% być.
Rozmówca 3
Ponad 21 każdy kraj łonkowskimstój miks energetyczny. My mówimy o miksie złożonym z węgla gazu, pochłanianiu wychwytywaniu dwutlenku węgla, rozbudowie sieci przesyłowych elektrowniach atamowych o wszorach biogazowniach bioetta, jak elektrownie z wiatrowych odnaw.
Rozmówca 4
Są nasi suści.
Rozmówca 1
Dobrze, to jeszcze tylko, żeby zakończyć ten wątek energetyczny, może 2 słowa, bo to się też właściwie zaczęło dziać w tym tygodniu. Co prawda tu w Strasburgu były też jakieś nocne rozmowy dotyczące samochodów dostawczych i osobowych parlament 14 lutego zgodził się większością głosów, żeby od 2035 roku nowe samochody to były samochody nie emisyjne. I no wygląda na to, że nie będzie zgody ze strony rady ta koalicja przyjaciół samochodów jak się mówi.
Rozmówca 3
Nowy wyników samochodów elektrycznych?
Rozmówca 1
Ale, ale my teraz już koalicji państw, o której się mówi przyjaciół samochodów silnikowych, o może tak również obejmuje Polskę.
Rozmówca 4
Też głównym głosem są Niemcy, no to jest główny sprzeciw. Unknown speaker 8 No tak gości, no no i Polska no i Polska szła, ale że wchodzą.
Rozmówca 1
Kolejne już mówi się o Rumunii o Słowacji itd. żeby to też tylko słuchaczom wyjaśnić. Ja rozumiem, że poza tym, że parlament już właściwie zakończył proces legislacyjny na tym etapie w tej sprawie, to, jeżeli rada się nie dogaduje w sensie, że tam jest już mniejszość blokująca, czyli sprawa zostanie. No rozumiem poddana ponownemu.
Rozmówca 4
Procesorowi miasta, w sensie kalendarzowym nie będzie tak ambitnego wróci to do parlamentu tak wróci do parlamentu. Dokładnie, natomiast ja bym chciał 1 ogólną uwagę Net, bo tu dotykamy procesu mechanizmu, jak gdyby wprowadzania decyzji te rekomendacje, oczywiście muszą być wprowadzone na końcu przez rządy, czyli najpierw muszą się z rządć w zawodach. Mówię o tym i poprzednim dokumencie też no to one idą dokładnie tą samą ścieżką, więc tej zgody póki co na poziomie rządów nie ma, więc na radzie Europejskiej będziemy mieli znowu prawdopodobnie podobną podobną mniejszość blokującą z Niemcami na czele, no bo to widać w głosowaniu i stanowiskach i sprawa oczywiście upadnie, znaczy zostanie przy inny kalendarz, prawdopodobnie ustalony ustalony i zaproponowany. Natomiast może.
Rozmówca 3
Dlaczego my dowiesz konkurencyjności?
Rozmówca 4
To konkurencyjności do racjonalności, dlaczego o tym mówię, bo to jest nie pierwszy przykład, trochę apel do kolegi, bo w tym ugrupowaniu akurat, a nie, oby coś do powiedzenia i do wyegzekwowania, czyli apel tak ja przyszedłem z wiejskiej moim pierwszym wrażeniem tutaj była bardzo dobrze skoordynowana zorganizowana praca, ale też bardzo świadoma praca na rzecz współpracy, czyli krótko mówiąc reporter nigdy nie był wyrazicielem swojego własnego punktu widzenia, tylko osobą szukającą razem z tzw. Szedł reporterami konkluzji wspólnych i dzięki temu ta praca biała no taki charakter powiedziałbym dość długiego docierania różnych stanowisk. Dziś widzę i to widzę w kolejne głosowania dzisiaj ten entuzjazm, kiedy się 1 głosem w tą lub tą wygrywa z 1 lub z drugiej strony sali źle w róży, bo te dlatego mają tak słaby mandat, te dokumenty, o których rozmawiamy, że one są po pierwsze, przeforsowane bardzo małą różnicą głosów. Po drugie, przy bardzo dużej niechęci, z drugiej strony, czyli tzw. kiwołtach, które padają, czyli już świadomych zapisach, które nie będą zaakceptowane, dlaczego tak się dzieje, bo reporter ma.
Rozmówca 1
Czyli takiego sprawozdawaniną, wyjaśnić słucha.
Rozmówca 4
Kampanijną swoją opcję, że ja muszę wygrać, bo jest kampania i nie liczy się, jak gdyby z sensem i dalszym tak.
Rozmówca 3
Sprawozdawca denerwuje się, że się nie udało dałem projekt doprowadzi do kompromisu, jeśli na.
Rozmówca 4
Zgnie wdrożeniem w przyszłości, to niedobrze wróży najbliższym miesiącem, bo będziemy mieli kilka takich albo nawet więcej takich projektów, które będą miały duże emocje, a będą przeforsowywane, wiedzą bądź w drugą stronę i 1 głosem czy paroma?
Rozmówca 1
No to pan Łukasz.
Rozmówca 4
Apel o rozwagę, bo to widzę ostatnio, że. Unknown speaker 6 Obraz w tej sprawie sposób Halickim plus drugi punkt, który znowu musi wybrzmieć, czyli no brak tej polityki informacyjnej całej Unii. Myślę wydaje, że powinna w ogóle powstać jakiś rzecznik, tak całym rozmowy Europejskiej, bo to jest po prostu trochę problem, że i komisja ma inne zdanie niż parlament. Wiadomo do tego dochodzi jeszcze rada.
Rozmówca 3
Matko demokracja, na tym polega. Unknown speaker 6 Uważam, że powinna być instytucja rzecznika, która po prostu przekazywałaby w miarę prosty sposób obywatelom o tym, czym my się zajmujemy i na czym to wszystko polega i zapobiegałoby to faejką? Ja w tej sprawie muszę powiedzieć, że nie zagłosowałem za tym w 2025 roku. Uważam, że ta poprawka, która była z waszej strony na poprzednim głosowaniu o tym, że te 10% samochodów byłoby dopuszczonych jeszcze z silnikami spalinowymi. To było dobre rozwiązanie. Unknown speaker 5 I tutaj my, że nowo produkowano, no bo to też jest. Unknown speaker 6 Mnóstwoowanych oczywiście, bo to. Unknown speaker 5 Jest też bezulejnstwo. Unknown speaker 6 Tutaj nie chodzi o to, żeby wszystkie samochody były zakazane, tylko dopiero nowo produkowane, ale także, dlatego że przecież np. będą europejskie koncerny produkować samochody na inne rynki niż europejskie i co będą dywersyfikować, będą wysyłać do Ameryki Południowej. Czy do azje do Afryki samochody o tym samym modelu o innym silniku, to powinno po prostu.
Rozmówca 4
Biedneowane się tylko ochodach elektrycznych, a przecież są teżowe wodorowe, silniki oczywiście, a tu chodzi o zera emisyjność, a nie tylko i wyłącznie. Unknown speaker 6 Ten proces powinien być stopniowy i zdecydowanie powinna być usprawniona komunikacja i parlamentu i całej Unii Europejskiej w tym temacie. Unknown speaker 5 To jest niezwykle ciekawy wątek, który tutaj poruszył pan poseł kochód, bo rzeczywiście bardzo, ale to bardzo brakuje rzetelnej przystępnej takiej zrozumiałe i przez każdego informacji ze strony instytucji unijnych zarówno parlamentu Europejskiego komisji Europejskiej. Co jest proponowane, dlaczego po co mielibyśmy to wprowadzić, bo podejmujemy tu różne decyzje, komisja Europejska proponuje różne propozycje, a następnie widzimy tak jak w przypadku w tym tygodniu tego głosowania dotyczącego efektywności energetycznej budynków i i kilku trzeba to powiedzieć kilku zakłamanych po prostu małych ludzi robi sobie na tym gigantyczną manipulację w polskiej polityce, nazywając to jakąś tam dyrektywą wywłaszczeniową. Tak, gdzie nie ma tu w ogóle nic wspólnego internet, tym żyje ludzie się tym emocjonują, zadają pytania są są przestraszeni tak no nażeruje się na najniższy instynkt, tak na strachu obawach ludzkich. To jest po prostu okropne zwykłe łajdactwo i trzeba to nazwać po imieniu, natomiast, żeby temu się przeciwstawić, bo też o tym wielokrotnie tu w tematach parlamentarnych o tym była mowa. Nawet przypomnę, że podejmowaliśmy pewnego rodzaju decyzję, jak ograniczyć hejt czy fake News w internecie, ale pan poseł kochut dotknął bardzo ważnego problemu. Naprawdę brakuje po stronie tutaj instytucji rzetelnej prawdziwej informacji, która uprzedzałaby podejmowane decyzje bądź przygotowywane propozycje przez komisję Europejską, bo tak to na dobrą sprawę niczego nam się nie uda zrobić ani niczego nie uda nam się podjąć, bo później tutaj bardzo wiele osób jest pod presją opinii publicznej. I ktoś, kto ma troszkę słabszą psychikę, po prostu zaczyna głosować nie wedle racjonalnych przesłanek. Oczywiście, żebym był dobrze zrozumiany, chcemy słuchać ludzi i słuchamy ludzi i podejmujemy decyzje w ich jak najlepiej pojętym interesie, ale problem polega na tym, że jest mnóstwo takich manipulatorów, o których tutaj rozmawiamy dzisiaj, którzy wpływają na opinię publiczną, zwyczajnie ordynarnie, kłamiąc i następnie jest no bardzo trudno podejmować jakiekolwiek decyzje i iść do przodu, bo jak mielibyśmy w ogóle nie realizować tej efektywności energetycznej, budynków. To równie dobrze możemy sobie wyobrazić, jakbyśmy się cofnęli o 150 lat do tyłu, to ci sami ludzie by mówili, że, a w br gruncie pani Boże jakiś murowane. Do my zostajemy w tych po prostu w domach sklepiskiem, zamiast podłogi w drewnianych Chałupach pokrytych z trzechchą no takie takie byłoby, gdyby, gdybyśmy tak przenieśli 150 lat wstecz, to pewnie tych ludzi, którzy dzisiaj tam gadają te głupoty o tej o tych o tym wywłaszczeniowej dyrektywie. No to pewnie byłoby takie podejście, no, że siećmy w tych hołupach sklepiskiem bez podłogi. No.
Rozmówca 3
Dzisiaj ja muszę o rozporządzeniu w sprawie elektrycznych samochodów właśnie, no to króciutko dużo by mówić. Natomiast, jeżeli chodzi tutaj o te komunikację komisji Europejskiej bardzo zależy na braku komunikacji, oni po prostu robią swoje, załatwiają swoje własnej interesy. Ja mam wielokrotnie doświadczenia właśnie przy tych energetycznych, kwestia przy całym pakiecie fitwoforfi fty fie domaganie się różnego rodzaju analiz właśnie jest. Unknown speaker 5 Własne interesy. Tak komisja Europejska ma.
Rozmówca 3
Władz środowiska ma własne interesy np. to każe nam być bardzo ostrożnym ufności w stosunku do komisji Europejskiej cała afera korupcyjna usocjalistów. Nie będę tego wątku rozwijać, podam tylko przykład mieć. Unknown speaker 5 Ale co to są własną interesy komisji Europejskiej?
Rozmówca 3
No my państwu, bo bardzo często urzędnicy bywają. Unknown speaker 6 Janusz Wojciechowski z.
Rozmówca 3
Komisarzami zakładnikami lobbystów, ale jeżeli chodzi o rozporządzenie. Tak pan redaktor mówił przy prawie aplauzie, została przyjęte przyjęte dokumenty dotyczące elektrycznych samochodów, choć mówiliśmy, że to wbrew rynkowi wbrew konkurencji stężenie lobbystów przypadało na metr kwadratowy. Naprawdę takie, którego Unia Europejska nie widziała, to było z gruntu złe nie było na to zgody, zostało to absolutnie przepchnięte, a w dodatku w sytuacji, w której wysypujemy od tak po prostu rynek kilkunastu milionów Unii Europejskiej. Mówiąc, czy nie wspominając o tym, że ten rynek i tak chcemy wypchnąć poza Unii Europejskiej samochodów spalinowych. Pan poseł tutaj wspomniał o tym słusznie, że będzie, że mowa jest tutaj o tym, że nie będzie można wyprodukować nowego samochodu i zarejestrować nowego samochodu E elektrycznego, ale nie wiem, czy panowie zauważyli. Przepraszam, przepraszam tak spalinowego, ale nie wiem, czy panowie zauważyli, jest EETS 2, to znaczy i jest taki za moment przymus no zapłacić dodatkowy podatek za to, czym tamnkujesz swój samochód po to, żeby ewentualnie przymusić do zakupu albo w ogóle nie jeżdżenia samochodem spalinowym. Przypominam, że to są doświadczenia już naprawdę ponad 100 lat i te silni spalinowe dzisiaj sprzed piętnastła są zupełnie inne jestem zwolenniczką, żeby wygywał rynek zapotrzebowanie zapotrzebowanie rynku obywateli, a to oni mają decydować, jeżeli to będzie tanie sprawne w dodatku nie będzie opierało się na Węglowym. Śladzie bateria jest cała w Węglowym śladzie, bo w dodatku nieutylizowana, to wtedy będzie zgoda. Unknown speaker 5 Chyba warto naszym słuchaczom powiedzieć, bo tak króciutko. Słuchamy.
Rozmówca 1
Bo będziemy nie wróciło tylko temat. Unknown speaker 5 Słucham, Pani Poseł, to taki obraz się tutaj roztacza, żeby urzędnicy komisji Europejskiej są zakładnikami lobbystów, posłowie parlamentu Europejskiego siedzą w kieszeniach tych lobbystów, że lobby mandat rekorupcyjną, czyli mamy dotyczącą 2 posłów na 701 no już jest kilku Pani Poseł, Pani Poseł, Pani Poseł jest stwierdzony sądownie przypadek bicia byłego członka PiS u własnej żony. Czy chciałaby pani, żebym postawił tezę, że każdy członek PiS u bije w swoją żonę.
Rozmówca 3
To jest absolutnie by nieuprawnione. No to absurdalne to ja żaden. Unknown speaker 5 Żaden moment żaden to sobie słuchacze to sami oceniam, czy to jest dobry argument? Czy nie? Ja słyszę w tej chwili w wielu polskich domach, brawa natomiast jestem, natomiast wracając wracając wracając do LO brwa to tylko dokończę 2 zdaniaskającym. Dokoń dokończę 2 zdania, mianowicie mianowicie nie lobby silników elektrycznych wygrało, bo o wiele jeśli mówimy o jakimś lobby, to o wiele większe o wiele większą siłę. Nie mówmy słowa lobby, tylko o wiele większą siłę przebicia ma przemysł motoryzacyjny produkujący silniki spalinowe, trzeba to powiedzieć słuchaczom problem polega na tym, że także tutaj w wielu krajach, ale także tutaj ten proces podejmowania decyzji jest bardziej z poddany różnego rodzaju ideologii, w którą jedni wierzą mniej lub bardziej, a nie jest oparty na racjonalnych przesłankach, a i tu nie ma żadnego lobby tych, którzy produkują silniki elektryczne, tylko zwyczajnie w parlamencie są posłowie, którzy są strasznie nakręceni tą zieloną rewolucją i pchają po prostu sprawy w dobrym kierunku, tylko, że niestety. Niestety.
Rozmówca 3
Chcą to zrobić z kretkami, jak to zrobić, chcą to zrobić chcą to zrobić. Unknown speaker 5 Zbyt szybko nie patrząc na koszty społeczne. I tyle.
Rozmówca 1
Rzeczywiście wydaje mi się, że może być silniejsze lobby producentów samochodów tradycyjnych. Jeśli mogę tak powiedzieć, no bo w tej chwili się mówi, że m.in. efektem takich zmian, czyli przejściem na samochody elektryczne, będzie zwalnianie pracowników, ponieważ samochody elektryczne są prostsze i że to może właśnie powodować jakieś problemy społeczne 800 000 ludzi samych nęczech pracuje w Przemyślem. W. Unknown speaker 6 Doczekliśmy czasu.
Rozmówca 3
Ale przy samej produkcji. Unknown speaker 8 Sam produkcji?
Rozmówca 1

Rozmówca 3
Przy samochach, prawda nie mówimy o konsultacj, a nie mówimy o szkolenia szkoła branżowych. Unknown speaker 6 Tak, panie poseł zalska broni niemieckich koncernów, można by też spłycić przekaz do takiego krótkiego zdania.
Rozmówca 3
Jestem człowiekiem, prag praktycznie Obywatel pierwsze Polaków, a po drugie, ja chcę generalnie. Unknown speaker 6 Generalna celem jest całego pakietu i twór fity fife i w ogóle tej transformacji energetycznejderusyfikacja też polityki energetycznej Unii Europejskiej trzeba sobie też to wprost powiedzieć?
Rozmówca 3
Polsce tak została zaprojektowana przez pandemii, a przed wojną. Unknown speaker 6 Rozwoju odnawialnych źródeł energii w Europie. No wpisuje się niejako w politykę Kremla i taka jest prawda i krem boi się tego, że my to jest projekt.
Rozmówca 3
Przepmi w czasie pandemii pracowałam nad tym jest przed pandemii, ale nie było wojny odnawiaalne źródła energii nie było wojny nie mówiła. Unknown speaker 5 Pani na początku Pani Poseł, że to jest efekt tego, że przestał płynąć gaz w nocy. To się stało w ostatnim.
Rozmówca 3
Pieniądzeliśmy o projektach tutaj pakietu fitsi i fane mieliśmy o energooszczęd oszczędności i pomocy.
Rozmówca 1
Ciepła niektóre rzeczywiście te pomysły się pojawiły wcześniej, natomiast myślę, że dzisiaj niektórzy nie przyspieszyć ze względu właśnie na to, że chcemy.
Rozmówca 3
Ona jest wykorzystywana.
Rozmówca 1
Żeby odciąć się od rosyjskich dostaw, wrócę na chwilęetycznie. Mamy ciekawy 17 minut do końca. Ja miałem jeszcze wie 5 tematów.
Rozmówca 3
Poruszenia to, chociaż jedenóżmy?
Rozmówca 1
Nie wiem, czy pani się rozew spodoba, a zacznę znowu już od pana posła Łukasza kohuta, no bo. Unknown speaker 5 Nie wygląda, no niezadowolenie.
Rozmówca 1
Dzisiaj parlament z lekkim opóźnieniem. Rozumiem, że to wynikało z pewnych spraw organizacyjnych, obchodził międzynarodowy dzień kobiet i na pewno trochę no tak przypadkiem stało się, że w tych obchodach pewne pojawił się wątek z Polski, bo podczas takiej debaty, w której przemawiali przedstawiciele wszystkich grup politycznych, przedstawicielki w zasadzie, bo były to same panie parokrotnie, pojawiło się nazwisko, pani Justyny wydrzyńskiej, która została wczoraj skazana za pomoc w aborcji. Sąd, ogłosił wyrok nie znamy uzasadnienia, bo to było utajnione tylko, że no uznał właśnie winę tej pani za polegającą na przekazaniu paczkomatem, mizo prostolu i że jest to narusz rozumiem. Paragrafem jakby, który powodował tę karę jest jakiś art. 152 § 2 kodeksu karnego. No i w związku z tą sytuacją, która miała miejsce wczoraj w Polsce właśnie padały takie głosy, że, że trzeba coś z tym zrobić. Niektórzy postulują wprowadzenie prawa do aborcji do karty praw podstawowych, ponownie wezwano do szybkiej ratyfikacji konwencji stambulskiej przy okazji itd. itd. pana widziałem również w takim no mówię happeningu nie w negatywnym tego słowa znaczeniu, gdzie grupa posłów posłanek, jakby stanęła po stronie pani Justyny wydrzyńskiej. Unknown speaker 6 To prawda tabletka dzień po tak się składa, że ja mieszkam 22 km od czeskiej granicy. I proszę wyobrazić, że te 22 km dalej pod względem praw kobiet rozpoczyna się kompletnie inny świat ta tabletki dzień pomożna kupić nie tylko w aptece, ale i w drogęgerii po prostu i co ciekawe aborcja jest legalna w Republice czeskiej i dzietność jest większa wskaźnik dzietności wynosi 1,8 na kobietę w Republice czeskiej, a 13 w Polsce. To pokazuje, jak do jakich absurdów doszliśmy ten wyrok 8 miesięcy prac społecznych dla pani Justyny jest jest skandaliczny. Ja bardzo na to liczę, że konwencja stambulska zostanie w końcu ratyfikowana przez całą Unię Europejską jest na to duża szansa.
Rozmówca 1
To było powiązane, bo w tym przypadku, który dotyczy pani Justyny wyżyńskiej, chodziło osobę kobietę, która była no ofiarą przemocy domowej, więc dlatego. Unknown speaker 6 Tak dokładnie tak i jest nie chcę tutaj zdradzać może wszystkich prawda kulisów parlamentu, ale jest duża szansa na to, że rzeczywiście szwedzka prezydencja konserwatywna konserwatywny szwedzki rząd doprowadzi do tego, że cała Unia Europejska do konwencji stambulskiej przystąpi. To będzie oczywiście taka dodatkowa parasolka ochronna dla wszystkich kobiet obywatelek Polski, bo dopóki Polska będzie w Unii Europejskiej, dopóty konwencja stambuska będzie w Polsce obowiązywać. Oczywiście wiąże się to także z przyjmowaniem konkretnych legislacyjnych rozwiązań na później, ale mam nadzieję, że to się rzeczywiście stanie i takie przypadki jak pani Justyny nie będą się już w Polsce.
Rozmówca 1
Jeszcze zapytam przedstawicieli opozycji, ale. Unknown speaker 9 No.
Rozmówca 1
Widzę i w mediach społecznościowych sporo takiego oburzenia. Czy politycznie przynajmniej no przecież, domagając się pełnej niezależności sądownictwa, nie wydaje się to panom trochę zaskakujące. Jak bardzo wyrok sądu został zaatakowany.
Rozmówca 4
Ale miało wyrok sądu, chodzi tylko o całą presję i te zakazy i straszenie lekarzy przecież mieliśmy CBA u lekarki w prywatnej klinice w Szczecinie, która płakała po prostu po tej wizycie. Wszyscy znamy dramat już kilku kobiet była pewnie to jest tylko czy b góry lodowej, kiedy no biedne kobiety nie dostarczy pomocy po prostu umierały. I to zupełnie bez powodu, bo jedynym powodem była była presja na na szpitale na odmowę pomocy lekarskiej. I to jest zbrodnia to przeciwko temu naprawdę trzeba protestować, to powinno być uruchomione odpowiednie organy, a, czyli prokuratorskie, tylko, że prokuratura jest w takich rękach, w jakich jest, więc szwedzka prezydencja rzeczywiście, bo też rozmawiałem na ten temat na temat akurat sprawiedliwości w szerszym kontekście, ale zamierza podjąć te bardzo ważne wątki, by w ważnej części Europy obywatele nie byli pozbawieni swoich podstawowych. Prawo to jest prawo do opieki prawo do ochrony zdrowia, prawo do życia z punktu widzenia matki, której, która ma np. problemy z donoszeniem i z ciążą, gdzie to jest zbadane i o tym wiedzą tak ona sama o tym wie. No ten dramat i tego rodzaju dramaty nie mogą mieć miejsca i nie mogą stawać się do tego, że właśnie dzisiaj ten Polski przykład znowu Pada w takim dniu w takim momencie na sali plenarnej jako coś najgorszego i jako przykład, że mamy gdzieś kompletny zastój. Ja przy okazji Europejska prokuratura, no to też powinien być standard oczywisty i obligatoryjny dla wszystkich, bo nie będziemy mieli wspólnych standardów, to no właśnie będą takie wyspy bezprawia.
Rozmówca 1
Pani Poseł.
Rozmówca 3
Na początek konwencja stabulska, bo została ratyfikowana przez Polskę, to po pierwsze po drugie nawet skrajna opozycja, a jest ta kom pani eurodeputowana spórek podczas debat szczególnie o przemocy wobec kobiet powiedziała, że konserwatywny rząd zrobił najwięcej w Europie i mówiła, że przestać dyskutować tylko po prostu wspierać ofiary przemocy, dlatego że Polska jest jednym z nielicznych w tej chwili krajów, gdzie natychmiast izoluje się przestępca tego, które nie to są zupełnie to są zupełnie inne przepisy. Proszę absolutnie tej tego nie mylić, jeżeli chodzi o kartę praw podstawowych i wpisywanie do karty praw podstawowych. To są oczywiście różnego rodzaju polityczne decyzje. Chcę przypomnieć o protokole brytyjskim, gdzie my jednak razem z wielką Brytanią, która już nie jest prawda, tak, ale mamy wyłączone różne kwestie, jeżeli chodzi o tabletkę, dzień po ona jest tylko jest na receptę, bo zawsze była obawa młode dziewczyny, które mogłyby to traktować. No w taki sposób, że zaburzyłoby to ich zdrowie i vitro w Polsce jest tylko nie jest refundowane aborcja czy dostęp do aborcji, jest również zagwarantowany w konstytucji właściwie w 2, a prawie 3 przypadkach, to znaczy w sytuacji, w której jest to ofiara przemocy gwałtu, albo, że zagraża zdrowiu kobiety, więc mamy instrumenty prawne, które są wspierające w trudnych sytuacjach w trudnych sytuacjach, to było życzenie, które było powtórzeniem też z czasów prawda, które nie były za rządów Prawa i Sprawiedliwości, ale na końcu sąd podjął taką decyzję sąd, który od 2005 mówi, że jest wolnym sądem. I tak rzeczywiście jest od 2015 roku, prawdopodobnie tutaj jest artykuł ja tego artykułu nie znam uzasadnienia nie poznamy, bo jest utajnione, w związku z tym podjął taką decyzję, wydał wyrok z określonym uzasadnieniem. Natomiast zawsze kobiety trzeba wspierać zawsze przy nich trzeba być każde każdą sprawę należy rozpatrywać indywidualnie, dlatego że zdrowie kobiety i zdrowie dziecka jest absolutnie priorytet.
Rozmówca 1
No to na koniec coś, co pewnie obniży emocje, ale warto o tym powiedzieć. No jest rezolucja parlamentu Europejskiego dotycząca Białorusi. Dla nas też ważny element, bo tam jest między nimi wezwanie do uwolnienia Andrzeja Poczobuta, no Alesia biealeckiego to oczywiste, ale w ogóle 1445 przetrzymywanych więźniów politycznych. Parlament wzywa, żeby po prostu naałoruś zacząć nakładać sankcje takie same jak na Rosję i właściwie traktować te te 2 państwa identycznie. No i to wszystko bym chyba jeszcze wpisał w ogóle w taką wyraźną determinację coraz większą determinację Unii Europejskiej, nawet z naginaniem pewnych zasad, aby wspierać Ukrainę. No bo oczywiście działania przeciwko Białorusi to są również działania wspierające Ukrainie. Warto może zasygnalizować, bo pojawiła się taka informacja, że Unia wspólnie taka dzisiaj komunikat komisji Europejskiej finalizuje umowę o wartości 2 000 000 000 EUR, która pozwoli na wspólne zakupy amunicji dla Ukrainy. 1 000 000 000 ma być na uzupełnienie zapasów państw członkowskich, które już przekazywała amunicję, a 1 000 000 000 na kupno amunicji.
Rozmówca 3
Zwłaszcza jakieś wsparcie dla Mołdawii, ale to nie w tej chwili tylko już komisja Europejska zaczęła o tym tak.
Rozmówca 4
Myśliszowanie radaru.
Rozmówca 3
Tak tak tak tak.
Rozmówca 1
Jest Krzysztof Hetman, robimy wszystko, co powinniśmy robić. Unknown speaker 5 Bardzo się, cieszę, że cała wspólnota jest zjednoczona wspólnota Europejska zjednoczona jest w tym, aby pomagać Ukrainie, a i dostrzega, dostrzega to, że chyba już nie ma sensu rozmawiać z aleksanderem Łukaszenką, tylko po prostu trzeba nakładać na niego sankcje. Szkoda zwykłych obywateli Białorusi, bo no, ale no niestety oni musi muszą się tam obudzicie, ale nie ma nas już się obudzili tak no i stąd jest 1000 ponad 1000 osób więzieniach, ale, ale no chyba nikt nie ma dzisiaj już wątpliwości, że jakiś czas dialogu się skończył i po prostu czas na silne rozwiązanie.
Rozmówca 1

Rozmówca 4
Ponieważ jestem współautorem tej mojej rezolucji, ale także dzisiaj listu do UEFA wykluczenie sportowców białoruskiej białoruskich, a w tym również reprezentację podpis.
Rozmówca 3
Się pod inicjatywą.
Rozmówca 4
Dziękuję bardzo, panie poseł Zaleska podpisało kilkanaście osób z również z IZ Jaru dzisiaj wiceprzewodnicząca jest takanko Ryszard Sanecki wcześniej to chciałem powiedzieć, że rzeczywiście tak jest, że jest zdecydowana większość, ale także tej rezolucji sprzeciwiło się 20 kilku parlamentarzystów. Z prawej strony myślę o ugr grupie ID nikt z i Jaru, ale to są jednak te ugrupowania, z którymi niedawno styliście wspólnie na konferencjach prasowych. I ja bardzo proszę o rewizję powiedziałbym przyjaciół.
Rozmówca 3
Wrócimy do ławrowania.
Rozmówca 4
Kto.
Rozmówca 3
No i koalicję Obywatelską czy Platformę. Unknown speaker 7 Obywatelską, może bardzo proszę. Unknown speaker 4 Może do Senat w tym momencie do senator skaczeewskiego.
Rozmówca 3
Rozmawiajmy. Unknown speaker 7
Rozmówca 3
Rozmawiajmy o dobrej wspólnej inicjatywie, której współautorem jest poseł Platformy Obywatelskiej pan Halicki.
Rozmówca 4
Nie uważam, że tych inicjatyw nie ma wspólne, powinny być więcej bojmy świadomość wspólną, na czym polega i wartość Unii Europejskiej, o którą walczą grudziń i Mołdawianie, Ukraińcy wprost, tracąc tysiące swoich obywateli, bo to jest cenna wartość, która nam dała także możliwość rozwoju i bezpieczeństwo, jeżeli będziemy mieli tak nierozumnych, a być może nawet podpłacanych, bo i takie przecież informacje się pojawiają po prostu działających jak piąta kolumna ludzi, którzy próbują działać przeciwko temu. To miejmy się na baczności i o to. Unknown speaker 66 Apeluję.
Rozmówca 1
No, ja dzisiaj rozmawiałem też z panem Radosławem Sikorskim, który to może tylko przekaże w ten sposób do pani Anny Zalewskiej, też jego apel, żeby może definitywnie rozstrzygnąć kwestię współpracy z fidesem i Wiktorem orbanam no bo m.in. w kontekście Białorusi przypomina się, że najwyższej rangi polityk unijnych, czyli po interci arto minister spraw zagranicznych. Niedawno spotykał się z Łukaszenką i rozmawiali o interesach, więc rozumiem, że o tego typu apele chodzi, ale w kwestii oczywiście wspierania opozycji białoruskiej, wszystkich więźniów politycznych jest pełna. Zgoda.
Rozmówca 3
Tak jest pełna zgoda Radosław Sikorski nie jest dla mnie autorytetem, oczekuję, żeby podał się do dymisji z funkcji przewodniczącego grupy. Unia Europejska stany Zjednoczonego się kompromtował systematycznie. W związku z tym.
Rozmówca 1
Nie ma go z nami proszę.
Rozmówca 3
Ale pan redaktor zacytował, więc pozwoliłam sobie, natomiast, jeżeli chodzi o ten dokument, tak rzeczywiście tutaj jesteśmy zgodni jest to duża większość nie zgadzamy się z tymi, którzy mówią przeciwko, tym bardziej, że Polski rząd był jednym z pierwszych, które podjął na poziomie rady Europejskiej. Mocne wezwanie do tego, żeby rzeczywiście Białoruś zacząć traktować tak jak Rosję, bo idą ręka w rękę, to już jest kwestia nie tylko narracji wspólnych działań, ale również tego wszystkiego, co się dzieje na polską białoruskiej. Granicy.
Rozmówca 1
Łukasz hut. Po. Unknown speaker 6 Pierwsze, wspierajmy społeczeństwo Obywatelskiej na Białorusi, wydaje się, że to jest klucz całej tej transformacji i jakby integracji Europejskiej Białorusi w przyszłości zaryzykuję stwierdzenie, że to rzecz społeczeństwo obywatelskie na Białorusi istnieje i jest w miarę silne. Dzięki temu białorusiś jeszcze nie została regionem rosyjskim, bo rzeczywiście te protesty są i Łukaszenko boi się jednak mimo wszystko swoich obywateli, to po pierwsze po drugie rzeczywiście sprawa Węgier. Ja akurat byłem na delegacji komisji do spraw pegazusa w Budapeszcie i rzeczywiście ta propaganda, która na ulicach Budapesztu jest nawet na słupach takich billboardach, gdzie Orban sprzedaje swojemu społeczeństwu, że 97% Węgrów jest przeciwko sankcjom. To już przypomina powoli białorusiruś i rzeczywiście cała opozycja w zasadzie jest pozbawiona głosu media publiczne wyglądają skandalicznie na swoim, więc ja to tak publicystycznie nazwałem, że mamy już w Budapeszcie Mińska. Unknown speaker 9
Rozmówca 1
No dobrze, to ja jeszcze szybko tylko może ktoś by 2 słowa powiedział, bo o tych zakupach amunicji, dlatego że warto może zwracać uwagę, że to jest. Unknown speaker 9
Rozmówca 1
Działanie, no kompletnie bezprecedensowe w ogóle w dziejach w dziejach Unii, prawda może to warto podkreślić, bo widać, jak pewne sytuacje też wymuszają działania nadzwyczajne. Prawda.
Rozmówca 4
Jest bezprecedensowe. To dzisiaj padło na osobiście zresztą miałem przyjemność przewodniczącemu rady Europejskiej, jakby pogratulować, że właśnie podejmuje bezprecedensowe w historii nie tylko te zakupy, bo i wcześniejsze do. Unknown speaker 5 Wcześniejsza właśnie dodajmy, finansowo wcześniej były finansowane zakupy.
Rozmówca 4
Pomocy militarnej. Taraj to są historyczne decyzje, ale te historyczne decyzje muszą być wsparte bronią no polityczną, którą mamy w ręku, czyli odwagą powiedzenia wprost, że nadzieja to nie jest tylko nadzieja, tylko ma realne swoje procesy. Proces akcesyjny powinno się rozpocząć teraz nie czekajmy na koniec wojny, bo to.
Rozmówca 3
Pewno zostanie nie ma czasu to nas zgoda, tym bardziej że. Unknown speaker 4 Determinacją.
Rozmówca 3
Ukrainie tak determinację Ukrainy, bo mają wojnę, martwi się o życie o swoją przyszłość, a dzieci o żony o żołnierzy podejmują różnego rodzaju ustawy. Tak, które są wymagane przez Unię Europejską. Mało tego, ponieważ mają kłopot z korupcją. Wojna, też jest takim momentem i takim czasem, kiedy ta korupcja potrafi eksplodować bezwzględnie prezydent zełyński rozprawia się nawet ze swoimi przyjaciółmi, więc tak to jest koniecznie, więc rzeczywiście tutaj takie działania powinny być podejmowane.
Rozmówca 1
Ja tylko dodam, że ta bezprecedensowość w tym sensie jest trochę inne niż te pierwsze, bo wtedy to było pieniądze unijne dla państw, które przekazywały broń do Ukrainy, a to mają być wspólne zakupy wprost, więc.
Rozmówca 4
Proszę, pamiętajmy sobie ta blokowały program PESCO.
Rozmówca 1
To już zostawimy na następną rozmowę, bo musimy już dzisiejsze spotkanie kończyć, za które bardzo państwu. Dziękuję była z nami pani Anna Zalewska.
Rozmówca 3
Dobranoc dziękuję.
Rozmówca 1
Z Łukasz, koc dobrej nocyca, Krzysztof hetnon. Unknown speaker 5 PESEL, tuż przed północą życzę państwu dobrej nocy. Unknown speaker 66
Rozmówca 1
Andrzej Jan Kalicki, Platforma Obywatelska Maciej Zakrocki, ja też dziękuję dziękujęłgorzecie wółczyński, która audycję wydawała i Filipowi Hermanowi, który ją realizował dobranoc. Unknown speaker 66 Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: MACIEJ ZAKROCKI PRZEDSTAWIA

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj wszystkich audycji Radia TOK FM kiedy chcesz i jak chcesz - na stronie internetowej i w aplikacji mobilnej!!

Dostęp Premium

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA