REKLAMA

Jak BBC poradziło sobie z największym kryzysem w swojej historii?

Gościnnie: Wyborcza, 8:10
Data emisji:
2023-03-16 10:10
Prowadzący:
Czas trwania:
22:09 min.
Udostępnij:

Gary Lineker, była gwiazda piłkarskiej reprezentacji Anglii, a obecnie prowadzący najpopularniejszy program piłkarski na antenie najważniejszego kanału telewizyjnego Wielkiej Brytanii - BBC One, został przywrócony przez BBC do pracy. Wcześniej stacja zawiesiła go w związku z jego wpisem na Twitterze krytykującym przedstawiony przez brytyjski rząd projekt ustawy o zwalczaniu nielegalnej imigracji (Illegal Immigration Bill). Co dokładnie zawiera krytykowana ustawa, którą torysowski rząd chce ograniczyć nielegalną imigrację na Wyspy? Na czym polega zasada "należytej bezstronności" (ang. due impartiality) obowiązująca w BBC? Jakie jest polityczne tło tej sprawy? Czy brytyjscy podatnicy rzeczywiście woleliby, żeby gwiazdy BBC nie wypowiadały się w żadnych kwestiach politycznych? Czy przyszłość BBC jako niezależnego nadawcy publicznego jest w jakiś sposób zagrożona, czy raczej niezależność telewizji została obroniona? Łukasz Grzymisławski rozmawia ze Stanisławem Skarżyńskim, korespondentem "Gazety Wyborczej" w Londynie. Rozwiń »
Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na listy@wyborcza.pl. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozmówca 1
Rozwiń » To jest ósma 10 podkast gazety wyborczej.
Rozmówca 3

Rozmówca 1

Rozmówca 2
Tak BBC poradzi sobie z największym kryzysem w swojej najnowszej historii.
Rozmówca 3
Ósma 10 podkast gazety wyborczej.
Rozmówca 1

Rozmówca 2
Ja nazywam się Łukasz grzemisławski, a państwa i moim gościem w podkaście ósma 10 jest dziś Stanisław Skarżyński, korespondent wyborczej w Londynie. Dzień dobry.
Rozmówca 4
Dzień dobry Czech Łukasz powiem, ci od razu, że ucieszyłem się z tego zaproszenia, bo kiedy ta afera z linikkerem cię działa, to ja pomyślałem o zaraz się odezwą piłkarze. No i jesteś nasz dyżurny, fanatyk sportowy w redakcji zagranicznej gazety wyborczej.
Rozmówca 2
Tak, przed ponad tygodniem 8 000 000 brtyjczyków śledzących Konto twitterowe garrygolinekera były gwiazdy angielskiego futbola obecnie prezydenta sportowego BBC przeczytało następujący PiS. Przyjmujemy znacznie mniej uchodźców niż dowolny z dużych krajów Europy, stosujemy niewiarygodnie okrutną politykę wymierzoną w najsłabszych i to zużyciem języka, który przypomina ten stosowany w Niemczech w latach trzydziestych była to reakcja na przedstawienie przez szefową MSW suuellem bravermann, ustawy, która ma skutecznie uniemożliwić migrantom docieranie na wyspę małymi ludziami przez kanał lemasz Lineker. Najpierw napisał, dobry Boże, przecież to więcej niż obrzydliwe, a gdy ludzie zaczęli z nim polemizować na Twitterze, dodał wspomnianą już wypowiedź i właśnie za nią zupełnie niezzaną z jego obowiązkami zawodowymi w BBC i stacja odsunęła linyera odprowadzenia programu, tylko, że od razuów w g gestście Solidarności i z prowadzenia studia sobotniego mecza w T Day zrezygnowali 2 jego młodsi pokolenie. Koledzy także świeti kiedyś piłkarz Alan schier iyn Ride, w efekcie najstarszy program w ramów C BBC wyemitowany w miniony weekend został bez udziału prezenterów, a podobnie zresztą inne programy s exi sportowej BBC były emitowane bez kolejnych solidazujących się z lineakerem. Prowadzących powiedz na początek, co było powodem, dla którego Lineker sformułował swoją najgłośniejszą, wypowiedź przynajmniej od czasu, gdy po przegranej w półfinale muiałoznajmił, że futbol to gra, w której na boisku rywalizuje 22 ludzi, a na końcu i tak zawsze wygrywają. Niemcy, to znaczy, co dokładnie zawiera ustawa, którą torysowski rząd chce ograniczyć nielegalną imigrację na wyspę.
Rozmówca 4
Więc z ubiegły wtorek suuela braverman oraz ryssi sunek suela braerman jest szefową homoffiis w nowym rządzie partii konserwatywnej, która rządzi Zjednoczonym królestwem od 13 lat. Przedstawiła projekt ustawy, której nazwa już wzbudziła dużo kontrowersji można nazywać to inliga limigriczny Biel teraz za angielskiego można to przetłumaczyć na Polski na 2 sposoby, tak jakby chciała strona rządowa, czyli ustawa o nielegalnej imigracji, albo tak jak mówią krytycy tej ustawy, nielegalna ustawa o migracji, aby tłumaczenia są poprawne i zgodne ze słowniki. Ustawa bierze się z tego, że między 2018 rokiem, a w zeszłym rokiem z mniej więcej 800 osób w skali roku do 45 000 w skali roku wzrosła liczba osób, które przeprawiają się z Francji małymi łodziami, czyli pontonami po prostu wyposażonymi w silniki cieśnina, którą między Kale, a dower zżm miejscu ma 30 km 20 mil, więc to nie jest dystans, którego się nie da pokonać. Natomiast jednocześnie kanałla masz jak my go nazywamy albo kanał angielski, jak my go nazywamy, jest bardzo niebezpiecznym miejscem, żeby takie podróże odbywać, szczególnie nocą, a te łodzie podróżują. Nocą jest to tak ten z silnymi pływami jest to akwen z olbrzymim ruchem towarowym i jest to po prostu potwornie niebezpieczne dla tych ludzi, więc oczywiście pewnie niebezpieczeństwo, jakie tych ludzi czeka, to nie jest pewnie główne zmartwienie torysów, ale oni tym się właśnie zasłaniają, że oni z troski było bezpieczeństwo tych ludzi, żeby zniwelować działalność gangów przemytników ludzi. Oni tę ustawę wprowadzają, że celem jest ograniczali tych przetarg. Krytycy mówią, że wylano dziecko z kąpielą, bo w zasadzie ustawa wyklucza możliwość ubiegania się o azyl Wielkiej Brytanii, to znaczy, jeżeli ustawa, a ustawa ma stanowić, że jeżeli nielegalnie dostaniesz się na teren Zjednoczonego Królestwa, nie możesz ubiegać się azyl, jeżeli nielegalnie dostaniesz się na teren Zjednoczonego Królestwa zostaniesz deportowany albo do kraju swojego pochodzenia, jeżeli jest to kraj bezpieczny, tutaj przede wszystkim chodzi o Albanii, pod groza grupa z tych osób przybywających małymi łodziami. To są Albańczycy albo do bezpiecznego kraju trzeciego i tutaj wymieniona jest roanda, z którą wielka Brytania jeszcze za poprzedniej administracji podpisała umowę na mocy, której ludzie przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii, będą na odsyłanie właśnie do tego kraju w centralnej Afryce.
Rozmówca 2
Albańczycy do rłaany.
Rozmówca 4
Albańczycy pewnie do Albanii, bo Albania jest uznawana za kraj bezpieczny, ale współczesnym malagaskarem. Jak rozumiem, zostaje roanada, to znaczy miejscem, do którego będą wysyłani np. Afgańczycy Irakijczycy różni ludzie, którzy dostają się na teren albo tych narodowości podróżujących w stronę Zjednoczonego Królestwa jest mnóstwo, bo no wielka Brytania z racji tego, że ma dużą grupę już ustabilizowanej imigracji z całego świata. Siłą rzeczy to są kontakty dla tych ludzi, tak, jeżeli jest imigrantem i próbuje się zbudować życie w nowym miejscu, to ci ludzie nie są pozbawieni rozumu. To nie jest to nie jest w trzodach chlewna, żeby się zatrzymali w pierwszym miejscu, gdzie nikt do nich nie strzela, tylko są ludzie myślący, więc szukają miejsca, w którym mają realne szanse, zbudować jakieś życie i z racji przeszłości kolonialnej. Duża część tych ludzi dla nich angielski jest znanym językiem, tak więc wielka Brytania jest dla nich oczywistym kierunkiem migracji. Drugim powodem jest to, że mogą mieć na miejscu znajomych rodzinę bliższą dalszą. No to są wszystko znane sprawy, więc, jakby ci ludzie mają lądować w Ruandzie i tam ubiegać o azy taki jest pomysł jeszcze poprzedniej administracji, bo to był pomysł Borysa Johnsa, naj priti Pater, czyli poprzedniej szefowej hołmowic. Trzecia rzecz ludzie ci nie będą objęci ustawami. To jest następne wspaniały błyski językowe, ponieważ w ogłoszonym przez torysów projekcie zostało powiedziane, że nie zostaną objęci systemem. I znowu możemy to oczywiście przetłumaczyć na 2 sposoby przed systemem nowoczesnego niewolnictwa. Tak chodzi o zwalczanie nowoczesnego niewolnictwa, ale na papierze wygląda te idiotycznie, że nie będziesz mieć dostępu do brytyjskiego systemu nowoczesnego niewolnictwa. I to jest mniej więcej treść tej ustawy problemy z nią. I tutaj wylicza, jakby problemy, które wymieniają eksperci karyline r został frontmenem bardzo dużej grupy ludzi, którzy są no wściekli o tę ustawę, bo to jest pogwałcenie i to nie wg krytyków tam pół biedy krytycy wg samego rządu to jest pogwałcenie konwencji międzynarodowych. Tak konwencji o statusie uchodźców ONZ owskiej i Europejskiej konwencji praw człowieka. To jest jedno drugie wielka Brytania sama sobie sprowadziła ta nieszczęście na głowę, ponieważ to, że ci ludzie mogą ubiegać się o azyl w Zjednoczonym królestwie, nie mogą zostać odesłani np. do Francji, z której przypłynęli. I to jest powód, dla którego ta migracja tak strzeliła w górę, powodem jest to, że wraz z wyjściem Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej wielkiej Brytania wypadła z systemu jednolitego systemu azylowego Unii Europejskiej, w ramach którego jeżeli człowiek dostanie się z terytorium innego kraju Unii Europejskiej do kolejnego kraju. To ten kraj może go odesłać do kraju pierwszego kontaktu.
Rozmówca 2
No tak mamy zarysowaną sytuację, jak polityczną związaną z ustawą, no i mówisz, że linek stał się twarzą sprzeciwu, no ale z drugiej strony biuro prasowe premiera sunaka zaraz po wypowiedzi liny kara świadczyło, że te uwagi są nie do przyjęcia, ponieważ to jest rozczarwujące, gdy ktoś, którego pensja idzie z pieniędzy, cytuję ciężko pracujących brytyjskich podatników używa tego rodzaju retoryki i odrzuca ich uzasadnione obawy tych ludzi, które są żywione przez nich co do nielegalnej imigracji. W ogóle.
Rozmówca 4
I o to rozpętała się burza, to znaczy premier ministra spraw wewnętrznych i za nimi olbrzymia grupa pracy prawiisowej wytoczy i najczęższe działa, bo oczywiście to porównanie do lat trzydziestych jest dla torysów. Ono jest nie tylko celne, ale bardzo bolesne, no bo przypomnijmy, jak 30.08. roku Niemcy postanowiły wygnać żydowskich przybyszy z Polski Polska ich nie przyjęła i ci ludzie skończyli, błąkając się po lesie na pograniczu niemiecko polskim tygodniami, umierając tam jakby mamy dzisiaj ten obraz na granicy polskiej. Jeszcze raz i język, którego używa suelabraverman, to jest międzynarodowy język skrajnej prawicy, mówimy o falach, mówimy o nadużyciu. No świetnym przykładem jest to, że cała ta ustawa nazywa się stop smo doc, czyli zatrzymać małe łodzie, tak nie zatrzymać ludzi, tylko ludzie znikają z tych Łodzi, tak zatrzymujemy rzeczy nie ludzi, więc to są takie sztuczki językowe, ale skutki są dramatyczne, bo to, jeżeli np. weźmiemy przykład, który traty jest dość szeroko dyskutowany w Wielkiej Brytanii, jeżeli kobieta zostanie porwana i przytransportowana do Wielkiej Brytanii w celu niewolniczej pracy zgodnie z literą tego prawa zostanie deportowana do Ruandy albo do kraju, z którego została porwana, jeżeli dziecko bez opiekuna dotrze na terytorium Wielkiej Brytanii również zostanie. Jak rozumiemy, zatrzymane wsadzone do jakiegoś obozu przechowawczego, po czym odesłane do Ruandy. To są rozwiązania, których Europa nie widziała. My, zanim Prawo i Sprawiedliwość nie rozpoczęło swojej wspaniałej krucjaty na Wschodzie to są obrazy, których Europa nie widziała od dekad i słowa, których Europa nie słyszała od dekad do czasu, kiedy ma Teo Salvini i inni geniusze tego typu zaczęli wykorzystywać migrację do celów politycznych.
Rozmówca 2
No tak, ale znów się nawet konsekwencjami dla bbct i całej afery, ponieważ trresuscy politycy i konserwatywni i komentatorrzy w prasie w ataku na lineera dostrzegli szanse na przedstawienie BBC jako medium zdominowanego przez liberana lewicę, któremu w związku z tym trzeba odebrać lub graniczyć finansowanie. To jest zresztą postulat podnoszony przez to ryssów od wielu lat do ryssi zagili parol na BBC już premier Johnson miał plany, żeby zmienić zasady finansowania BBC.
Rozmówca 4
Zresztą zmienił brytyjska BBC, która w przeciwieństwie do polskiej TVP nie ma prawa emitować reklam, to jest duża różnica, jest finansowana z abonamentu czy nazywa Lacen Ca wynosi to 100 kilkadziesiąt f punktów miesięcznie z tym, że w czasach gwałtownie rosnącej inflacji. Ta stawka została zamrożona, więc BBC efektywnie teraz straci mniej więcej 10 15% budżetu w skali roku, więc te zasady zostały zmienione, bo ta stawka nie została zwaloryzowana.
Rozmówca 2
No tak premier cunak jednak dostrzegając, że sprawa wymyka się spod kontroli niebezpiecznie skaluje. W związku z gestami Solidarności innych prezydentów stacji wobec linykera. No, więc premier szybko się zdystansował nazwał linekera wielkim piłkarzem i utalentowanym prezydentem powiedział, że to do BBC należynięcie tej sprawy no i BBC rozstrzygnęła, przywracając gnekera do pracy, ale czy to jest koniec tej sprawy? No tutaj trzeba nadmienić, że wszystko to spowodowało jeszcze większą presję na kierownictwo BBC obecny szef stacji lichczat scharb. To jest były Bankier, był kiedyś szefem obecnego premiera sunaka, gdy ten pracował jeszcze w godno saks, jest też znaczącym donatorem partii konserwatywnej z parterysów sumą niebagatelną 400 000 funtów, a na dodatek jego sprawie prowadzone jest dochodzenie dotyczące konfliktu interesów, ponieważ wyszło na jaw, że wykorzystał swoje kontakty, by ułatwić premierowi johnsonowi, kiedy on był jeszcze premierem wzięcie olbrzymiej prywatnej pożyczki?
Rozmówca 4
Tak na 800 000 funtów dla odmiany, czyli w przeliczeniu. To jest 4 000 000 zł. Tam plus minus tak i to jest tło tej sprawy, to znaczy mamy rząd partii konserwatywnej, która od 13 lat usilnie stara się wpłynąć na BBC po BBC jako instytucja ze stuletnią tradycją jest bardzo nisko sterowalna. To znaczy brytyjska telewizja publiczna należy do tej samej kategorii skarbów narodowych co monarchia narodowa tam państwowa służba zdrowia BBC i marynarka wojenna niewiele jest takich potęg zbiorowej wyobraźni i torysi rzeczywiście wzięli sobie na cel, żeby to rozmontować, uznając ją za agendę liberalnych wpływów. No to wszystko znamy te melodie z Polski z tym, że z BBC jest dużo trudniej niż TVP za rozwalenie TVP zajęło kilka miesięcy i skutki widzimy dzisiaj dość jaskrawo, a w przypadku BBC okazało się, że wpływy są tak naprawdę dość ograniczone, bo skąd się bierze ten cały konflikt w BBC i funkcjonuje zasada diium parshaliti, czyli należnej niezawisłości w przygotowywaniu materiałów dziennikarskich, która jest rzeczywiście jednoznaczna w przypadku reporterów politycznych ludzi pracujących lub referujących przebieg życia publicznego. Oni rzeczywiście przyjmują taką zasadę, że nie wolno im się wypowiadać na temat tego, co się dzieje np. w parlamencie, czyli taka ustawa podpada właśnie pod zasadę bim parszali, ale jednocześnie to jestium parszality, czyli należna staranność, a nie czy należna niezawisłość, ani niezawisłość zupełnie oderwana od rzeczywistości i nakazująca referować poglądy jakiś marginalnych grup faszystowskich czy zwolenników handlu ludźmi albo rasistów. Tak to już wypadło z obiegu, więc dziennikarze nie muszą być dyżurnymi stojakami pod mikrofon, co jest właściwym podejściem do definicji tego zawodu. I problem polega na tym, że garlineker nie jest objęty tymi zasadami. To jest to do czego doszło BBC w tym procesie galinek. Członkowie powiedział jestem współpracownikiem poza BBC mam resztę życia i w czasie tej awantury wypunktowane zostało ileś przykładów, kiedy współpracownicy BBC zajmowali bardzo jaskrawe stanowiska polityczne lord szchuga brytyjskiej odpowiednik Donalda traumpa prowadzący program tty jest nie wiem, czy jest Polska edycja. Może jest, czyli taki program inwestorski i z takim właśnie ostrym biznesmenem w roli prowadzącego, który wykrzykuje, wywalam cię stąd i taka skamieniałość po neoliberalizmie. Tam co została on np. na Twitterze wypisywał, że otwarte wezwania do głosowania na partię konserwatywną, umieścił kiedyś zdjęcie taki fotomontaż, na którym w samochodzie z Hitlerem siedział ówczesny lider partii pracy jorem. Mi coorbn potem to usunął, ale jakby wobec niego nie wszczęto żadnego dochodzenia nigdy nie zawieszał w prowadzeniu programu. Efekt tego jest taki, że no, jakby światło padło na BBC i światło padło na związki prezesa z parti o konserwatywna gare wineer wyszedł z tego bez szwanku.
Rozmówca 2
W ostatnich dniach to nie jest 1 sprawa, która powodowała zamieszanie w ku BBC np. przypomniał jeden z komentatorów nhol temsa dosyć śpiąco. Pełna lista zasad BBC SL devid Aten bolą nie może wyemitować programu utracie bioróżnorodności Wielkiej Brytanii wineker nie może pisać twitów w krytykujących rząd, a prezes BBC może dotować to rysów i nie ujawniać się, że pomógł załatwić pożyczkę johnsonowi. No to rzeczywiście nie stawia w najlepszym świetle kierownictwa BBC, chociaż trzeba przyznać, że reakcja ostatecznie jest pozytywna, to znaczy rada nadzorcza ogłosiła po przywróceniu na caana antenę, że jest zadowolona z rozwiązanie tego konfliktu. I przypomniała, że bezstronność, o której wspominałeś tu absolutny fundament BBC, ale dodała obecna sytuacja to impuls do starannego przyjrzenia się zasadom aktywności pracowników stacji w mediach społecznościowych w taki sposób by zagwarantować dostarczanie opinii publicznej obiektywnych wiadomości. No ale to jest pytanie czy brytyjscy podatnicy naprawdę woleliby, żeby gwiazdy BBC czy znani sportowcy w sprawach politycznych trzymali język na wodzy, bo z doświadczeń ostatnich lat na Wyspach, kiedy np. kolejni gracze premiig coraz bardziej bez kompromisowo zajmują stanowisko w różnych palących, kwestiach np. rasizmu czy nierówności na Wyspach. No wynika z tego, że ludzie coraz bardziej tego właśnie oczekują swoich idoli.
Rozmówca 4
Tak i to jest to, że rzeczywiście wyszło w tej sytuacji, to znaczy, że w oczekiwania opinii publicznej są inne i oczekiwania są takie, że redakcja polityczna będzie niezależna, ale niezależnie od mediów, to znaczy, jeżeli ktoś chce znaleźć politycznie, skrzywiony obraz sytuacji w Wielkiej Brytanii. To jest szereg naprawdę wyjątkowo głupich agresywnych mediów na Wyspach, które wypisują, może głupio powiedzieć na Polski, to nasze głupie mediach. To jest zjawisko nieznane na Wyspach, ale no, ale na brytyjskie standardy jest mnóstwo publikacji, które są durne w sposób zupełnie hańbiący i tak naprawdę wyszło z tego, że garylijne GER jest popraw pani, bo ty się znaczna piłce nasz najlepiej niż ja, ale garylineer jest chyba pierwszym piłkarzem w historii, który strzelił bramkę. I wygrał mecz kręgosłupemwierzysz.
Rozmówca 2
O tym więcej niż ja wiem, że to był świetny napastnik m.in. Barcelony i król strzelców mundialu w Meksyku i zastrzelił Polsce 3 bramki w 1 meczu. Wtedy właśnie.
Rozmówca 4
Ale to będzie pierwsza bramka strzelona kręgosłupem, prawda i to rządowi.
Rozmówca 2
Kręgosłupem moralnym tak tak.
Rozmówca 4
Kręgosłupem moralnym tak by rząd brytyjski przystępuje teraz do tej ustawy o nielegalnej i imigracji albo nielegalnej ustawy o migracji z ładkąfaszystocka przyklejoną na pierwszej stronie BBC dokona przeglądu tych mediów społecznościowych. No ale trudno sobie wyobrazić, żeby współpracownicy zostali objęci wszyscy pracownicy BBC i współpracownicy, bo to w takim razie by oznaczało jakąś gigantyczną grupę ludzi, którym należałoby za to zapłacić ograniczeni ich swobody wypowiedzi. Trzecim problemem jest to, że zasada di im parszali tej w zasadzie, jeżeli prawo jest krytykowany jako nielegalne tak no to i on krytykuje ten projekt ustawy jako wychodzący poza zakres cywilizowanej debaty czy cywilizowanej legislacji, tak, bo jest pogwałceniem przyjętych przez wielką Brytanię umów międzynarodowych. No to lądujemy w sytuacji, w której tutaj można przypomnieć wyrok w sprawie tzw czwórki Kol stona, czyli ludzi, którzy byli inicjatorami w Bristolu obalenia pomnika handlarza niewolników Edwarda Kol stona i który został zaciągnięty i wrzucony do rzeki. Otóż sąd w Bristolu orzekł, iż ludzie ci nie zostaną ukarani, owa zasadzie mieli rację, to znaczy to, że ten pomnik stał w Bristolu, to było naruszenie ich prawa i wolności w sprawach, w której mieli prawo reagować, więc BBC stanęła wobec sytuacji, w której istniała możliwość, że jeżeli sprawa z linekerem trafi do rozpoznania przez ekspertów, to okaże się, że nie tylko powiedzą, że Lineker miał prawo krytykować, ponieważ nie jest objęty zasadami diium warsalii jako współpracownik BBC, ale wręcz, że każdy z pracowników BBC ma prawo krytykować tę ustawę, ponieważ jej treść stanowi takie jaskrawe naruszenie zasad debaty publicznej, że nie jest objęta zasadami. Du im parshality, tak jakby nie wiem, ktoś ogłosił, że BBC nie wywiązuje się ze swojej roliczy, zresztą jest naminne, bo nie chce referować jego nie wiem, postulatu przywrócenia niewolnictwa albo segregacji rasowej Wielkiej Brytanii.
Rozmówca 2
No wspomina, że BBC z tym się chyba wszyscy zgodzą, jest to dekad wzorcem se w standardów nadawcy publicznego. To jest punkt odniesienia dla mediów liberalnych demokracjach niezmiennie no tylko, że czy przyszłość BBC taki, jaką znamy, jest w tej chwili zagrożona w tej sytuacji politycznej na Wyspach?
Rozmówca 4
Wydaje się, że właśnie nie wydaje się, że właśnie byliśmy świadkami obronienia niezależności BBC. Ja tak naprawdę, gdybym miał tak publicystycznie ocenić, co się wydarzyło, to bym powiedział, że w tej sprawie turysi sądowali możliwość pójścia naprzód i sprawdzenia jak głęboko zasadzili korzenie w BBC, okazało się, że zasadzili korzenie bardzo płytko i że ta instytucja jest dużo silniejsza i że nawet, jeżeli prezes BBC w przyszłości był powiązany z torysami. To on nie ma większej możliwości rzeczywistego wpłynięcia na to, co się w BBC dzieje. Wiesz to jest uderzająca różnica, bo kiedy się ogląda BBC, to BBC sama o sobie donosi w swoich serwisach informacyjnych, więc ja aż porsknąłem śmiechem, kiedy na mój telefon przyszło powiadomienie, to było BBC briking News, czyli pilna wiadomość na telefonie się pojawił cytat byłego prezesa BBC, który krytykował obecny kierownictwo BBC, mówiąc, że podważyli własną wiarygodność.
Rozmówca 2
O chciałbym dostać takiego pusza z redakcji TVP?
Rozmówca 4
No wyobraź sobie, że masz aplikację TVP Info na swoim telefonie. I BAM wierzy graci i muzyczka w kieszeni, więc otwierasz telefon, żeby zobaczyć, co się stało, a tam jest TVP. Info nie wiem, jakiś były prezes Juliusz bram chyba był kiedyś prezesem TVP tak Juliusz Bran krytykuje kierownictwo TVP za sprawę ze Szczecina. To haniebna zbrodnia dokonana za państwowe pieniądze. No wyobraź sobie coś takiego to jest dla nas nie do pomyślenia jak głęboko osadzona jest niezależność BBC i że ona nawet jest w stanie o samej sobie mówić jako temacie w sposób, iż głęboko niezależny. To nie jest tak serwis BBC różni się czymkolwiek od serwisuniu z albo IT w tej sprawie nie nie różni się.
Rozmówca 2
No tak, tym przypomnieniem o pewnych różnicach pomiędzy wielką Brytanią, a polską kończymy ten odcinek podkastu, ósma 10, a o bramce strzelonym przez gerrygolineckera kręgosłupem moralnym bramce strzellonej toresowskiemu rządowi w Londynie opowiadał Stanisław Skarżyński, korespondent wyborczej w jakiej.
Rozmówca 1

Rozmówca 3

Rozmówca 1
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: GOŚCINNIE: WYBORCZA, 8:10

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj wszystkich audycji Radia TOK FM kiedy chcesz i jak chcesz - na stronie internetowej i w aplikacji mobilnej!!

Dostęp Premium

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA