REKLAMA

"Nie czas żałować koni, gdy stoi Trybunał" - Zuzanna Dąbrowska, Jakub Majmurek

Poranek Radia TOK FM
Data emisji:
2023-03-16 08:20
Prowadzący:
Czas trwania:
25:20 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Unknown speaker 67 Rozwiń » Unknown speaker 66 Poranek Radia tokefem są z nami komentatorzy Zuzanna Dąbrowska, Rzeczpospolita. Dzień dobry, pani redaktor, dzień dobry oraz Jakub Majmurek, krytyka polityczna. Kłaniam się, panie redaktorze, dzień dobry państwu. I zaczynamy od takiego wydarzenia, które opisuje tygodnik polityka sędzia Agnieszka Wioletta brigidy, Dorosz, która we wtorek, czyli 2 dni temu uznała winną i wskazała aktywiskę Justynę wydszyńską za pomoc w dokonaniu aborcji. Uwaga tego samego dnia awansowała dostała delegację do Sądu Apelacyjnego w Warszawie. No szybko przychodzą nagrody w systemie Prawa i Sprawiedliwości zusanna Dąbrowska.
Rozmówca 1
Bardzo szybko przychodzą nagrodę, tym bardziej, że wiadomo, że to była decyzja, która przyszła wprost z ministerstwa. Wiadomo też, że pani sędzia miała kłopoty z uzyskaniem stanowiska, wcześniej teraz się oczywiście udało i wszystko to powoduje, że powiem szczerze, jak słyszę coś takiego, to po prostu bardzo źle się czuje od razu zaczyna boleć. Mnie głowa i naprawdę jest mi nie najlepiej na świecie, żeby nie powiedzieć mocniej, bo jakieś nie wiem, granice przynajmniej pozory po to, żeby przynajmniej móc się odwoływać do jakiejś zasady niezawisłości, powinny pozostać tutaj nawet zakładając, że ten awans był starannie przygotowany wypracowany przez panią sędzię, że zasłużyła 3 × to po tym wyroku powinna się jednak poczekać, ale no po co czekać skoroidą, wybory to przerażająca. Jest. Unknown speaker 66 To fragment jeszcze tego tekstu, zanim poproszę o komentarz Jakuba mejmurka w 2015 roku. Pani sędzia starała się o stanowisko sędziego Sądu Okręgowego, wtedy w grudniu 2015 roku na posiedzeniu zgromadzenia przedstawicieli sędziów Sądu Okręgowego w Warszawie uzyskała 23 głosy za i aż 38 przeciw krajowa rada sądownictwa nie rekomendowała wówczas prezydentowi tej pani sędzi do nominacji, ale 26 lipca 2019 roku, czyli 4 lata później powołany głosami polityków PiS u Neo KRS podjął uchwałę o powołaniu jej na stanowisko sędziego przy sprzeciwie zgromadzenia sędziów Sądu Apelacyjnego w maju 2020 roku otrzymała nominację sędziowską. Kilka miesięcy temu zabiegała o stanowisko sędziego apelacyjnego, ale ostatecznie wycofała swoją kandydaturę, no i po wczorajszym wyroku jest bliżej celu została delegowana do pracy do Sądu Apelacyjnego. Co wiąże się m.in. z wyższą gratyfikacją finansową gratulujemy Jakub Majmurek.
Rozmówca 2
No na pewno wygląda to wszystko bardzo niedobrze i dla Ministerstwa Sprawiedliwości i dla pani sędzi wygląda, to tak jakby po prostu awans był nagrodą za wydanie wyroku w sprawie, która budzi wielkie polityczne kontrowersje i wydanie wyroku. No odpowiadającego zarówno rządzącej partii jak i elektoratowi. Oczywiście to wszystko może być przypadek, oczywiście może być tak rzeczywiście pani sędzia ciężko na ten awans pracowała itd. no ale by uniknąć tego typu skojachni ministerstwo naprawdę i wszystkiego od inne organy mogły z taką decyzją poczekać ten miesiąc 223 no awans niemalże w tym samym momencie, kiedy zapada bardzo kontrowersyjny. Bardzo głęboko dzielący społeczeństwo wyrok wyrok, który no jest po prostu w jakiś sposób absurdalny wprost represyjny, w którym który każe za aktywisstkę za pomoc w czymś co jest w świetle polskiego prawa, zupełnie zupełnie legalny, więc tutaj jest to coś, co z pewnością nie przyczynia się do budowania zaufania do wymiaru sprawiedliwości w Polsce, jeżeli po 8 latach reformy i te form obozu zjednoczonej prawicy i ministra Ziobry cokolwiek z tego zaufania jeszcze nie PiS owskiej części społeczeństwa zostało.
Rozmówca 1
A jeszcze chciałam dodać, to w jaki sposób wyszedł na jaw ten błyskawiczny awans, bo to też jest ważne. To okazało się następnego dnia na sali sądowej, kiedy adwokat broniący kogoś zupełnie innego w zupełnie innej sprawie zgłosił zgłosił wniosek o wyłączenie. Pani sędzi, jako taki, która nie jest niezawisła, tylko realizuje wytyczne prokuratury, w związku z amam, że ujawnił to adwokat, oczywiście pani sędzia sama siebie nie wyłączyła, ale sprawa się rozwinęła, bo on rzeczywiście pokazał, co się wydarzyło. I to jak, o ile ważniejsze jest te stanowisko awans większe pieniądze narażenie do tej drużyny Zbigniewa Ziobry niż nawet własna pozycja sędziego nie narażenie się na takie wnioski. No to jest rzeczywiście niesamowite, ale też pokazuje zupełnie inną perspektywę działania w wymiarze sprawiedliwości, taką perspektywę doraźną no zrobić, ile się zdąży. Unknown speaker 66 I brać, ile człowiek zdoła wziąć, to drugie wydarzenie, Słuchajcie, napisane przez gazetę wyborczą już rekomendowałam naszym słuchaczom i słuchaczkom ten artykułów przeglądzie prasy chodzi o to, że pracownicy stadniny w Janowie podlaskim blokują swoje miejsce pracy, bo nie chcą kolejnej nominatki Prawa i Sprawiedliwości pięćdziesięcio dziewięcioletnia Hanna sztuka. To ma być szósty prezes od 2016 roku tejże stadniny nominacje na stanowisko trzymała w poniedziałek tego samego dnia przyjechała do Janowa, gdy usłyszała, potem zobaczyła w mediach. Jak już jest opór ze strony załogi, to nie pojechała do nowej pracy wyborczej, mówiła, że wybiera się tam po południu, ale pracownicy nie odpuszczali, więc nowa prezes przeczekała cały dzień w hotelu na zamku, a później wyjechała pracownicy stadniny, obawiali się, że może pojawi się w asyście policji. Sztuka jednak zapewnia, że nie ma takich zamiarów. No Słuchajcie, no stadnina koni w Janowie podlaskim to jest taki symbol tak tego, jak piskadrowo przejmował wszystko co się da i obsadzał stanowiska ludźmi, najczęściej niekompetentnymi, którzy potrafili zniszczyć, nawet Perła w koronie zusemna Dąbrowska.
Rozmówca 1
No ja przypominam, że ta stadnina powstała w roku 1800 piętnastym i co prawda założył ją Car, czyli może to pochodzenie nie jest najlepsze, ale jednak działa i pracowała na swoją renoę przez ponad 200 lat, po czym straciła ją w ciągu 6 to jest rzeczywiście duże, szybko poszło duże osiągnięcianięcie, a oczywiście tam jest jakiś konflikt w tle i z tego, co nieoficjalnlnie można usłyszeć akurat się lubię, konie bardzo i bardzo się tym interesuje, więc postarałam się trochę porozmawiać oficjalnie i nie z różnymi osobami i wychodzi na to, że na panią sztukę jak to się mówi za krótki jest nawet KOWR, czyli ten ośrodek podległy Ministerstwu Rolnictwa, który odpowiada za nominacje, ponieważ próbował podobno cały czas z lekkim dystansem 2 kroki w tął usiłował namówić ją na to, żeby zrezygnowała z tej nominacji nie zaostrzała konfliktu. To się nie udało, a wczoraj podczas konferencji pani dyrektor sztuka występowała z osobami zaprzyjaźnionymi z niektórymi politykami solidarnej Polski. W tle co oczywiście o niczym świadczyć nie musi, ale może, ale może i układając cały ten obraz razem to wychodzi na to, że konie czystej krwi oraz stado krów, które też jest własnością bardzo duże stado krów, które jest już z własnością stadniny płacą za konflikt na szczytach zjednoczonej prawicy. Co rzeczywiście jest kabaretowe tylko zwierząt tral. Unknown speaker 66 Nie tylko jeszcze taka informacja o nowej pani prezes, która pracowała wcześniej w stadninie w Michałowie i w Białce i ze stadniny w Michałowie została zwolniona dyscyplinarnie.
Rozmówca 1
Ale w grała pracę. Unknown speaker 66 Potem, gdy na jaw wyszła sprawa trzymania tam bez żadnej umowy prywatnych koni, za które nie płaciła, ale tu czytam w Gazecie wyborczej, że nie chciała także nie, godząc się z tym zwolnieniem dyscyplinarnym, oddać służbowego telefonu aparatu fotograficznego kluczyków do samochodu czy laptopa. I sprawa miała swój finał w sądzie pisze gazetaborcza i pani sztuka została uznana za winną przywłaszczenia, ale sąd postanowił warunkowo umorzyć postępowanie i przez ostatnie 1,5 roku od listopada 20.01. roku. Nowa prezeska kierowała terminą koni w Białce pozostaje mieć nadzieję, że otrzymała tam również telefon aparat fotograficzny samochód oraz laptopa i teraz Jakub mej Murek.
Rozmówca 2
No jest jest to sprawa, która rzeczywiście brzmi kabaretowo, no ale kabaretowa kabaretowa nie jest, a sternina w Janowie jest jakimś takim symbolem tego, co PiS robi z instytucjami w Polsce i to nie tylko z instytucjami, które pisowi się nie podobają, dlatego że mają np. nie wiem komunistyczny czy postkomunistyczny rodowód. No wydawałoby się, że kto jak kto ale prawicowa partia konserwatywna, o co jak, o co ale ostatnine koni z kilkusetletnią tradycją powinna umieć zadbać. No to nie jest nie wiem instytucja zajmująca się sztuką społeczną. Unknown speaker 66 To byłoby działanie patriotrzeczne. Prawda zadbać o te nasze.
Rozmówca 2
Szkocie i to nie jest nie wiem instytucja zajmująca się sztuką współczesną udzie raczej oczekujemy, że nikt na PiS owskiej prawicy nie ma tam specjalnych kompetencji, żeby się tym zajmować. No ale jednak prawda chłów koni czystej krwi no to kusarskie. Unknown speaker 66 W pamięci, a poza tym czysto krew.
Rozmówca 1
No to jednak powinien być argument. Za.
Rozmówca 2
Sprawicą kojarzyć. No, a tutaj po prostu nawet taka instytucja widzimy, jak została połowona jej presti, został w dużej mierze roztrwoniony, stała się ona przedmiotem żartów. No i co też jak to, o czym mówiła redaktor Dąbrowska, też to wynika w jakiejś części z tego po prostu wszystkie te instytucje są elementem jakiś po prostu niesamowicie zagmmacznych szachów. Czy są takie szachy połączone z restryingiem pomiędzy poszczególnymi frakcjami ugrupowaniami mikropartiami składającymi się na obóz zjednoczonej prawicy? No skoro jesteśmy w sytuacji, w której jak właśnie też mówią komentatorzy, znający kulisy ofiarą tych konfliktów, jest nawet paraliż Trybunału Konstytucyjnego. No to cuwno nie czas żałować koni, gdy stoi trybunału? Unknown speaker 67 Ranek. Unknown speaker 66 Radia tokefm Zuzanna Dąbrowska Rzeczpospolita i Jakub Majmurek, krytyka polityczna są z nami raz jeszcze dzień dobry dzień dobry. Dzień dobry, chciałabym zapytać was o taką sytuację, z którą mamy do czynienia przez ostatnie lata w ostatnich tygodniach miesiącach mocniej złodziej krzyczy łapać złodzieja, czyli PiS oskarża opozycję o własne zbrodnie PiS, które z kłamstwa uczynił metodę rządzenia PiS, które realizuje swoje cele polityczne za pomocą środków powszechnie uznawanych albo za niemoralne albo za nielegalne. Widzę podsłuchiwanie opozycji PiS wrzuca nas w tę przestrzeń, a moralności obawiam się, że może być tylko gorzej. I czym to może za skutkować ostatecznie Jakub Majmurek?
Rozmówca 2
No rzeczywiście jak gdyby sytuacja pogarsza się przed wyborami i będzie jak sądzę, pogarszać się w trakcie kampanii, która będzie wyjątkowo długa wyjątkowo brutalne na wyjątkowo silnie oparta na dezinformacji radykalnej polaryzacji mobilizacji najgorszych społecznych emocji. Wszystko na to wszystko na to wskazuje, że to będzie recepta PiSu na utrzymanie władzy, i że rzeczywiście zamiast rozmawiać na poważnie o realnych problemach kraju. No będziemy jakoś próbowali odnaleźć się w takiej wirówce, po polaryzacji, którą PiS będzie uruchamiał. No w takich kwestiach jak właśnie pamięci obrona dobrego imienia Jana Pawła II na początku kwietnia, kiedy jest rocznica śmierci papieża, mają być organizowane papieskie marsze właśnie w tej intencji w całej Polsce, jak to jedzenie robaków, do którego opozycja chce rzekomo zmusić Polaków. I Polki no, a gdzieś w odwodzie są jeszcze inne pewnie testowane tematy no wcześniej prezes Kaczyński na tych swoich objazdach Polski sprawdzał np. temat osób transpłciowych. Czy to zadziała? No ale na razie gdzieś tam ten pomysł został ułożony, być może aż tak nie mobilizował ludzi, jak PiS miał nadzieję, a może po prostu czeka do wykorzystania w późniejszym późniejszym etapie kampanii, a może. Unknown speaker 66 Żebyśmy poczekać aż w objazd po kraju ruszy po rekonwalescencji. Jarosław Kaczyński, bo to był mam wrażenie na przestrzeni ostatnich miesięcy jego podróży ulubiony temat Jarosława Kaczyńskiego. To nie omieszkał zawsze wspomnieć o zosio Władysławie.
Rozmówca 1
No tak.
Rozmówca 2
Ale się pojawiało w każdym no jeszcze jak gdyby też ostatnie ostatnie zdanie, że też to jak mogą wolność te najbliższym te najbliższe miesiące. No pokazuje reakcja mediów PiS na samobójstwo Mikołaja filiksa. No i tutaj, jak gdyby ta sytuacja, kiedy najpierw te media, jak gdyby trochę nie wiedziały, jak na to reagować, a potem uruchomiły, no już jakoś po prostu tak bezczelną i tak zafałszowano na rację, że jest to wina Platformy. No to było jednak takie przypomnienie, że wydawało się nam nic jest nic nas już tutaj w tej polityce jej brutalności nie zaskoczy. No, a jednak potrafi zaskoczyć. Unknown speaker 66 Zuzana Dąbrowska.
Rozmówca 1
Tu są 2 nurty, które trzeba czy też 2 może pola, które trzeba uprawiać symultanicznie. Jedno to jest mobilizowanie swoich bardzo twarde i temu służą te historyczne reakcje bardzo świadomie wybierane jako instrument kampanii w sprawie Jana Pawła II to jest świadomy wybór. To nie jest żaden odruch serca, tylko to jest strategia i ona ma na celu wywoływanie, owszem, histerie, ale wśród części wyborców, którzy rzeczywiście się boją, że ktoś ten wizerunek Świętego Polaka zepsuje, że ci ludzie nie mają szacunku, że wszystko runie, że wszelkie zasady nie będą obowiązywały i religia przestanie być ważne dla młodych ludzi dla wnuków dla dzieci. I to jest i to jest zrozumiałe, ale z drugiej strony jest jeszcze drugie pole, czyli demobilizacja przeciwników, czyli zadbanie o to, żeby wyborcy opozycji szeroko rozumianej i zostali w domu. I stądą wszystkie możliwe pomysły na z ohydzanie tych postaci różnychpozycyjnych, przede wszystkim z Donaldem Tuskiem i w tym sensie to się w dużej mierze niestety udaje, bo media publiczne to co robią. To jednak jest zauważalne i też jest to zauważalne w negatywnem elektoracie Donalda Tuska i jest to problem dla opozycji i ewentualnej przyszłej kandydatury na premiera, więc ja. Unknown speaker 66 Dodam tylko, że zachydzanie Donalda Tuska obsługuje obie strategie, bo po pierwsze, PiS liczy na to, że być może z niechęci kogoś z elektoratu opozycyjnego do Donalda Tuska, ale przede wszystkim liczy na to, że niechęć do Tuska będzie emocją silniejszą w tym elektoracie, który odpisu odpłyną niż niechęć. Czy rozczarowanie Prawem i Sprawiedliwością, że to tych wyborców niezdecydowanych przy sunie z powrotem do Prawa i Sprawiedliwości.
Rozmówca 1
Tak zgadzam się absolutnie, ale wszło mi do głowy, że jest jeszcze trzecie pole, czyli będziemy mieć trójpolówkę, jednak taką wyborczą, czyli zażegnywanie zażegnywanie kryzysów. I tutaj, kiedy pojawiają się kolejne informacje, takie o charakterze korupcyjnym, kiedy pojawiają się takie historie, jak z ncb em też sprawa cały czas kpo cała masa jest takich zagrożeń dla władzy. No to wtedy trzeba umiejętnie reagować, wrzucać od razu coś, co będzie to neutralizowało i na tym polu pisowi idzie najgorzej, o ile na 2 pierwszych oni się już bardzo wyspecjalizowali. To to trzecie pole pokazuje, że niezupełnie umiejętnie sobie tutaj radzą, być może jak prezes ruszy znowu w objazd, to będzie próbował temu przeciwdziałać. Na razie została wypuszczona była pani premier Beata Szydło i obecny pan premier Mateusz Morawiecki widać, że tu jest dla jednych i dla drugich coś dobrego i oni w stylu Donalda Tuska dokładnie w stylu Donalda Tuska. No próbują ten wizerunek zmieniać, ale czy to pójdzie po te nowe głosy, czy też porozczarowanych dawnych wyborców PiS? U trudno powiedzieć zobaczymy, czy to jest przekonujące? Sondaże pokażem szybko. Unknown speaker 66 Na mnożyło się nam szubrawców i łajdaków w tej przestrzeni politycznej, których możemy codziennie obserwować. Pytałam was też te konsekwencje długofalowe, bo zastanawiam się, czy to funkcjonowanie w tej amoralnej przestrzeni przez najbliższe miesiące, a właściwie funkcjonujemy przez ostatnie lata w tej przestrzeni amoralności, odwracania znaków wektorów nie skończy się np. jakąś społeczną anomią tak upadkiem norm więzi społecznych w obcowaniem jednostki, która będzie miała poczucie takiego zagubienia w tych 2 polskach, o których dzisiaj mówił Włodzimierz Czarzasty Jakub Majmurek?
Rozmówca 2
W stosunkunie mamy do czynienia z procesem narastającej polaryzacji tworzenia się w Polsce. No czegoś w rodzaju 2 sub społeczeństw tak sub społeczeństw w sensie, jak gdyby 2 części społeczeństwa, które żyją coraz bardziej osobno, mają swoje media swoje autorytety, swoje naracje na temat Polski itd. jakiekolwiek centrum, które mogłoby w jakimś sensie przemawiać do obu tych Polski. No to w zasadzie zostało zniszczone i nie istnieje zarówno centrum w rozumieniu politycznym, jak i centrum w rozumieniu jakiś instytucji, które byłyby w stanie oddziaływać na obie strony sporu nie ma dziś np. w Polsce mediów, które byłyby ważne jako pół odniesienia dla obu dla obu strony sporu. Nie ma specjalnie no właśnie autorytetów czy postaci ważnych życia publicznego liderów opinii, którzy by byli dla obu strony strony ważnej tutaj społeczeństwo będzie się o właśnie coraz bardziej okopywało w tych po swoich po swoich stronach sporu. I na razie wyjścia z tej z tej logiki polaryzacyjnej nie widać, ponieważ wszystkie siły, które w ciągu ostatnich kilkunastu lat, kiedy istnieje ten podział popis, próbowały tę logikę byłopolu, tę logikę polaryzacji wokół osi po opis jakoś przełamać. No to kończyły przez ten dwupol mniej lub bardziej przemielone i wszystko wskazuje na to tak samo będzie w tych wyborach i że ten podział po opis, który wykształciłł się w roku 2005 no znowu utrzyma się po następnych wyborach i będzie trwał już dłużej niż podział postkomunistyczny, organizujący polską politykę przez pierwsze kilkanaście lat po osiemdziesiątym dziewiątym roku. No ja rzeczywiście zgadzam zarządy PiS u te ostatnie, zwłaszcza te ostatnie 8 lat zapłacimy cenę w postaci spadku zaufania do instytucji w postaci delegtymizacji, wielu instytucji kluczowych dla Konstytucyjnego. Porządku znów przywołam tutaj ten Trybunał Konstytucyjny, o którym tutaj mówiłem, ale tych przykładów można mnożyć w postaci brutalizacji, czy wręcz zdziczenia języka, jakim prowadzi się debatę publiczną. No i to są oczywiście wielkie problemy, no bo w demokracji potrzebna jest różnica, potrzebny jest czasem ostry spór, ale też czasami potrzebne są przestrzenie, gdzie mocne dokonywać jakiejś takiej bardziej mniej antagonistycznej deliberacji, gdzie szuka się rozwiązań dla istniejących problemów dla tych przestrzeni po 8 latach jest w Polsce zdecydowanie. Mniej. Unknown speaker 66 Nie ma też granic nie ma też ram w ramach, których ten nawet ostry spór polityczny powinien się toczyć Zuzanna Dąbrowska.
Rozmówca 1
To ja się eleganckopowałam na badania, które są u kolegi na stronie, czyli badania krytyki politycznej Sławek Sierakowski, prof. Przemysław. Unknown speaker 66 Też mówią o tych podpo.
Rozmówca 1
Społeczeństwa tak oni mówią o pod społeczeństwach, ale przede wszystkim pokazują, że nie ma przepływów elektoratu pomiędzy tymi 2 wielkimi obozami. To po pierwsze, a po drugie, że poziom lojalności wśród wyborców 1 i drugiej strony jest właściwie identyczny, czyli właściwie nie ma mowy o tym, żeby wyborca PiS u w następnych wyborach, że głosował na kogoś z opozycji. I ktoś, kto popiera opozycję, dzisiejszą zagłosował w następnych wyborach napis. To jest bardzo ważne, bo rzeczywiście Jakub ma rację jest tak, że te obozy przetrwają następne wybory. To już widać, ale kluczowe pytanie jest, co się stanie z młodymi wyborcami, czy pójdą do wyborów w ogóle czy dadzą się zapisać do jednej z tych grup, czy też będą szukali alternatywy i co się stanie po wyborach, ponieważ po wyborach sytuacja, gdyby wygrała je opozycja będzie dla niej bardzo trudna, bo wiadomo, że ustalenie wspólnego programu zrobienie rządu itd. no tu jest RAF i mieli, tyle, że naprawdę ciężko będzie przez to przepłynąć, ale to będzie kluczowy moment, czyli ja się nie zgadzam z tymi, którzy mówią, że o teraz czekają nas najważniejsze wybory po osiemdziesiątym dziewiątym roku. Jestem przekonana, że te jeszcze następne będą ważniejsze, bo wtedy dopiero wymieni się pokoleniowo, cała no 1/3 albo nawet trochę więcej głosujących i to oni będą decydować o tym, czy będziemy żyli w Polsce tych 2 obozów zwalczających się zawzięcie. Unknown speaker 66 No tak na pokoju już jest kupię zaraz oddaje ci góz tylko jeszcze uzupełni, bo mam przed sobą fragmenty raportu przemysłowa sadury Sławomira Sierakowskiego, wyborcy za 1 listą liderzy przeciw te przepływy między oboma obozami są śladowe 3% wyborców PiSu chce obecnie głosować na obóz demokratyczny 2% dawnych wyborców opozycji chce obecnie głosować na PiS. Bardzo proszę Jakub mejmuek.
Rozmówca 2
To już ta kwestia pokoleniową. To jest też bardzo ciekawe, no w zasadzie polską politykę cały czas w polskiej polityce dominują 2 osoby, czyli Jarosław Kaczyński i Donald Tusk, którzy są równiej aktywni od samego początku lat dziewięćdziesiątych Kaczyński, był przecież senatorem pierwszej kadencji wybranym w roku osiemdziesiątym dziewiątym i od tego czasu. No prawie, że nieprzerwanie za wyjątkiem 1 kadencji zasiadał w Sejmie lub w Senacie plusk został po raz pierwszy wybrany do Sejmu kontraktowego w dziewięćdziesiątym pierwszym roku. No już wtedy był liderem partyjnym, więc widzimy, jak bardzo tutaj na ta zmiana pokoleniowa w polskiej polityce się nie dokonuje też no wystarczy patrzeć na średnią wieku Sejmu i porównać go ze średnimi wieku unijnych krajów demokratycznych. No widać wyraźnie u nas no dominacje tych pokolenia, które w polityce często aktywne jest już dobrych dobrych kilka dekad tej rzeczywiście być może ta zmiana pokoleniowa być może ten Fakt Jarosław Kaczyński zapowiedział, że to już naprawdę jest jego ostatnia kadencja jako prezesa PiS. U no być może też ta sytuacja, że też już no, jeżeli nawet da nawet plusk zostanie po tych wyborach premier, no to wątpliwe jest by był premierem, po jeszcze następnych, więc tu może rzeczywiście pojawia się jakaś jakaś przestrzeń na zmianę, a pytanie tylko na ile społeczeństwo ze zdewastowanymi instytucjami z właśnie jakimś takim zupełnie zdziczałym sporem politycznym będzie do tej zmiany skłonne. No problem z młodszymi rocznikami wyborców jest takie jest taki, że ich jest po pierwsze nie tak dużo w porównaniu do roczników starszych, no a po drugie, oni też rzeczywiście często nie chodzą do wyborów. Nie głosują zobaczymy, jak to się ułoży w tych wyborach jesienią. Unknown speaker 66 Ostatnie zdanie z luanna Dąbrowska?
Rozmówca 1
Powiem coś, na, jakby w drugą stronę, że oczywiście nie wiadomo jak i czy będą głosować młode roczniki, ale wiadomo też, że roczniki starsze poprzez to co się w Polsce wydarzyło podczas pandemii są przerzedzone. I to jest bardzo ważny Faktor, które będzie decydował już w tych wyborach o tym, jakie będą wyniki, to brzmi brutalnie. No ale z punktu widzenia statystyki i analiz to jest bardzo ważne, ile jest osób, w których grupach wiekowych, bo to też odpowiada na pytania o mobilizację, w którą stronę mobilizacja powinna sięgać i zakończę solidarną polską i nic dziwnego, że Solidarna Polska postanowiła kampanię prowadzić. Na razie nie Prawem i Sprawiedliwością Beatą szydlu Mateuszem Morawieckim, tylko na tiktoku. Unknown speaker 66 Zuzanna Dąbrowska, Rzeczpospolita dziękuję dziękuję Jakub Majmurek, krytyka polityczna. Dziękuję.
Rozmówca 2
Dziękuję bardzo. Unknown speaker 66 Poranek czwartkowy poranek radiu gfme dobiega końca program wydawał Macieja rząb, a zrealizowała nam Liwia prądz. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PORANEK - KAROLINA LEWICKA

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj wszystkich audycji Radia TOK FM kiedy chcesz i jak chcesz - na stronie internetowej i w aplikacji mobilnej!!

Dostęp Premium

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA