REKLAMA

Daj odpocząć swoim oczom - zasada 20-20-20

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2023-03-21 14:30
Prowadzący:
Czas trwania:
01:33 min.
Udostępnij:

Nasze oczy nie są przystosowane do tego jak teraz pracujemy: Rozwiń »

Oko ludzkie zostało przez naturę przystosowane głównie do patrzenia w dal. Przy świetle naturalnym w otwartej przestrzeni.

Teraz wykonujemy długotrwałą pracę z bliska

w dodatku zwykle przed ekranami różnego rodzaju urządzeń elektrycznych. To sprawia, że oko musi się bardziej wysilić, aby widzieć ostro z bliska.

Codzienna praca przy komputerze, klimatyzacja, promieniowanie UV oraz sztuczne oświetlenie to jedne z najczęstszychprzyczyn wysuszenia powierzchni oczu. Im bardziej wysuszona jest spojówka, tym bardziej narażona na podrażnienia i infekcje oczu.

Jak możemy sobie pomóc ? np. robiąc przerwy w pracy przed monitorem

Istnieje pewna zasada, którą Amerykanie nazywają zasadą 20-20-20. Oznacza to, że powinno się robić przerwę co 20 minut i przez 20 sekund patrzyć na obiekt oddalony od nas o minimum 20 stóp (czyli ok. 6 metrów). Stosując tę prostą zasadę w pracy i w domu dasz oczom chwilę wytchnienia i zapobiegniesz powstawaniu tzw. przykurczów akomodacyjnych.

Korzystałam z: https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,bez-mrugniecia-okiem,artykul,1660600.ht Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Wodnik TOK FM na zdrowie widzów Ewa Podolska w nasze oczy nie są przystosowane do tego jak teraz pracujemy oko ludzkie zostały przez naturę przystosowany głównie do patrzenia w dal przy świetle naturalnym w otwartej przestrzeni teraz wykonujemy długotrwałą pracę z bliska w dodatku zwykle przed ekranami różnego rodzaju urządzeń elektrycznych to sprawia, że komuś się bardziej wysilić, aby widzieć ostro z bliska ta codzienna praca przy komputerze klimatyzacja promieniowanie uv Rozwiń » oraz sztuczne oświetlenie to jeden z najczęstszych przyczyn wysuszenia powierzchni oczu im bardziej wysuszone i spojówka, tym bardziej narażona na podrażnienia infekcje oczu jak możemy sobie pomóc np. robiąc przerwy w pracy przed monitorem i istnieje pewna zasada, którą Amerykanie nazywają zasadą 202020 oznacza to, że powinno się robić przerwę od 20 minut i przez 20 sekund patrzyli na obiekt oddalony od nas minimum 20 stóp, czyli około 6m, stosując tę prostą zasadę pracy w domu dajemy oczom chwilę wytchnienia i zapobiegamy powstawaniu wezwanych przykurczów akomodacyjne przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku po czternastej 35 Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj wszystkich audycji Radia TOK FM kiedy chcesz i jak chcesz - na stronie internetowej i w aplikacji mobilnej!!

Dostęp Premium

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA