REKLAMA

Dlaczego siedząc przed komputerem rzadziej mrugamy?

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2023-03-23 14:30
Prowadzący:
Czas trwania:
01:21 min.
Udostępnij:

Wczoraj mówiłam Państwu o tym jak ważne jest mruganie naszych oczu. To mrugając rozprowadzamy po gałce ocznej ciecz łzową, którą stale produkujemy. A ona nawilża, czyści i chroni oczy przed bakteriami. Normalnie powinniśmy mrugać kilkanaście razy na minutę. Ale jeśli siedzimy przed komputerem mrugamy rzadziej. Rozwiń »

Dlaczego tak się dzieje ? Między innymi dlatego, że gdy pracujemy to przenosimy co chwilę wzrok z monitora na klawiaturę i z powrotem, co wiąże się z wykonywaniem niewielkich mimowolnych ruchów powiekami. Mózg odczytuje je jako mrugnięcie. Kiedy patrzymy w ekran komputera czy innych urządzeń cyfrowych, mrugamy nawet kilka kilka razy rzadziej.

Powoduje to wysuszanie spojówki i rogówki, a w konsekwencji ból, pieczenie, uczucie suchości i zaczerwienienie oczu

Podobne objawy wywoływane są przez suche powietrze, przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach czy z klimatyzacją.

A więc zalecenie jest proste; odrywajmy wzrok od komputera i mrugajmy Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Wodnik TOK FM na zdrowie dzień dobry Ewa Podolska, czyli mówią państwo o tym jak ważne jest szukanie naszych od to druga mając rozprowadzamy po gałce ocznej cie czuł za ową, którą stale produkujemy, a ona nawilża czyści i chroni oczy przed bakteriami normalnie powinniśmy druga kilkanaście razy na minutę, ale jeśli siedzimy przed komputerem wrogami rzadziej, dlaczego tak się idzie m.in. dlatego że gdy pracujemy to przenosimy co chwilę wzrok z monitora klawiatury i z powrotem Rozwiń » co wiąże się z wykonywaniem niewielkich mimowolnie ruchów powiekami mózg odczytuje jako mrugnięcie, kiedy patrzymy w ekran komputera czy innych urządzeń cyfrowych mruga my nawet kilka razy rzadziej powoduje to wysusza spojówki rogówki, a w konsekwencji ból pieczenie uczucie suchości i zaczerwienienie oczu podobne objawy wywoływane są suche powietrze przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach czy takich klimatyzacją, a więc zalecenie jest proste odrywamy wzrok od monitora komputera i mrugają przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku po czternastej 35 Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj wszystkich audycji Radia TOK FM kiedy chcesz i jak chcesz - na stronie internetowej i w aplikacji mobilnej!!

Dostęp Premium

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA