REKLAMA

Program Czyste Powietrze - od stycznia zmiany

Przewodnik Smogowy
Data emisji:
2023-03-31 06:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:52 min.
Udostępnij:

Nastąpiła oczekiwana zmiana. Od początku tego roku można uzyskać ponad dwa razy wyższe dotacje z programu Czyste Powietrze. Podniesiono też progi dochodowe od których przyznawane są określone dotacje. Konkrety? W dotychczasowej wersji programu podstawowa Rozwiń »

dotacja do instalacji pompy ciepła i ocieplenia domu nie mogła przekroczyć 25 tysięcy złotych, teraz limit wzrasta do 60 tysięcy złotych. Dla osób o najniższych dochodach kwota ta wzrośnie z 60 aż do 120 tysięcy złotych. Warunkiem skorzystania z wyższej dotacji będzie przeprowadzenie audytu energetycznego budynku, który będzie refundowany w 100% w kwocie 1200 zł.

Doceniając te zmiany Polski Alarm Smogowy podkreśla, że ciągle w programie nie uczestniczą osoby o najniższych dochodach. Dlaczego? Program Czyste Powietrze opiera się na zasadzie refundacji poniesionych wydatków. Najpierw trzeba wyłożyć z własnej kieszeni kilkadziesiąt tysięcy złotych, a potem czekać na ich zwrot. To dla tysięcy ludzi jest niemożliwe.

Owszem został stworzony system bankowy mający finansować te wydatki, ale osoby najuboższe nie mają zdolności kredytowej.

Stąd Polski Alarm Smogowy stale apeluje do rządu o jak najszybsze usprawnienie programu dla najuboższych gospodarstw domowych.

Wprowadzono pewien mechanizm, który miał umożliwić prefinansowanie najuboższym gospodarstwom domowym, oferując 50-procentową przedpłatę na konto firmy wykonawczej, ale efekty tej zmiany jak dotąd są mizerne. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
dzień dobry Ewa Podolska od początku tego roku można uzyskać ponad 2× wyższe dotacje z programu czyste powietrze podniesiono progi dochodowe, które przyznawane są określone dotacji konkrety dotychczasowej wersji programu podstawowa dotacja do instalacji pomp ciepła i ocieplenia do obu nie mogą przekroczyć 25 000zł teraz limit wzrasta do 60 000zł, a osób o najniższych dochodach kwota ta wzrośnie 60 do 120 000zł warunkiem skorzystania z tych wyższych dotacji będzie Rozwiń » przeprowadzenie audytu energetycznego budynku, ale będzie on refundowany 100% w kwocie 1200zł z dnia zmiany Polski alarm smogowy podkreśla, że ciągle w g nie uczestniczą osobom najniższych dochodach, dlaczego program opiera się na zasadzie refundacji poniesionych wydatków najpierw trzeba wyłożyć z własnej kieszeni kilkadziesiąt tysięcy złotych, a potem czekać na ich zwrot to dla tysięcy ludzi w Polsce jest niemożliwe, owszem, został stworzony system bankowy mający finansować wydatki, ale osoby najuboższe nie mają zdolności kredytowej stąd Polski alarm smogowy stale apeluje do rządu o jak najszybsze usprawnienie programu dla najuboższych gospodarstw, aby co prawda powstał pewien mechanizm, który miał umożliwić prefinansowania najuboższym gospodarstwom domowym, oferując 50%ową przedpłatę na konto firmy wykonawczej, ale efekty zmiany jak dotąd są mizerne przewodnik mogą Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK SMOGOWY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj wszystkich audycji Radia TOK FM kiedy chcesz i jak chcesz - na stronie internetowej i w aplikacji mobilnej!!

Dostęp Premium

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA