REKLAMA

Leki biologiczne w astmie - za rzadko stosowane

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2023-05-12 14:30
Prowadzący:
Czas trwania:
01:31 min.
Udostępnij:

W poprzednich odcinkach Przewodnika Medycznego pojawiło się zdanie, że astma jest często źle leczona. Rozwiń »

Co to znaczy ?

Pacjenci bardzo często stosują leki objawowo. Czyli gdy mają skurcz oskrzeli, wtedy sięgają po lek. Skurcz mija i tak do następnego…. skurczu. Tymczasem skurcz oskrzeli jest objawem przewlekle toczącego się w nich procesu zapalnego, a nadużywanie krótko działających leków rozkurczających powoduje, że choroba jest źle kontrolowana.

Właśnie u takich pacjentów powinno się zastosować skuteczniejszą formę terapii, czyli leki biologiczne. Leki biologiczne to przeciwciała, które po wprowadzeniu do organizmu hamują reakcję zapalną w bardzo precyzyjnie określonym punkcie. Są one przeznaczone dla pewnych postaci klinicznych astmy i wykazują bardzo wysoką skuteczność. Zwłaszcza sprawdzają się w najcięższych postaciach tej choroby.

Zanim pojawiły się leki biologiczne, dla tej grupy chorych opcją terapeutyczną były tzw wziewne glikokortykosteroidy. Jeżeli były one niewystarczające, to trzeba było je stosować doustnie, a wtedy dawka była nawet tysiąckrotnie większa. Tym samym , ryzyko działań niepożądanych zdecydowanie rosło. Stosując leki biologiczne zapobiegamy takim sytuacjom.

Korzystałam z autoryzowanego wywiadu z Prof. Markiem Kulusem przygotowanego przez Stowarzyszenie Dziennikarzy dla Zdrowia w związku ze Światowym Dniem Astmy Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik TOK FM na zdrowie w dzień dobry Ewa Podolska poprzednich odcinkach przewodnika medycznego pojawiło się zdanie, że astma jest często źle leczona to znaczy pacjenci bardzo często stosują leki objawowe czyli gdy mają skurcz oskrzeli wtedy sięgają po le Scott mija i tak do następnego skurczy tymczasem skurcz oskrzeli jest objawem przewlekle toczącego się w nich procesu zapalnego, a nadużywanie krótko działających leków rozkurczowych powoduje, że choroba źle Rozwiń » kontrolowana właśnie takich pacjentów powinno się zastosować skuteczniejszą formą terapii leki biologiczne leki biologiczne przeciwciała, które po wprowadzeniu do organizmu hamują reakcję zapalną bardzo precyzyjnie określonym punkcie są one przeznaczone dla pewnych postaci klinicznych astmy wykazują bardzo wysoką skuteczność, zwłaszcza sprawdzają się najcięższych postaciach tej choroby, zanim pojawiły się leki biologiczne dla tej grupy chorych opcją terapeutyczną były tzw. wziewne glikokortykosteroidy, jeżeli było niewystarczające to trzeba było je stosować doustne, a wtedy dawka była nawet 1000 krotnie większa tym samym ryzyko działań niepożądanych zdecydowanie rosło stosuje leki biologiczne zapobiegamy takim sytuacjom przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku po czternastej 35 Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA