REKLAMA

Profilaktyka laryngologiczna - kiedy powinna zapalić się nam "czerwona lampka"?

U TOKtora
Data emisji:
2023-05-13 16:00
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
41:22 min.
Udostępnij:

Gościnią Ewy Podolskiej była Karolina Dżaman, kierowniczka Kliniki Otolaryngologii w Centrum Medycznego kształcenia Podyplomowego oraz wojewódzka konsultantka w dziedzinie laryngologii.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Dzień dobry, przepraszam bardzo, dzień dobry państwu Ewa Podolska. Proszę państwa, jak zwykle o tej porze sobota i niedziela godzina, szesnasta program z cyklu u doktora, zanim rozpoczniemy ten program. Chcę państwa zaprosić na wieczór i tak zaczniemy program o godzinie dwudziestej pierwszej rozmową o Karpatach. Mnie poraziła taka informacja, że co godzinę proszę państwa, co godzinę znika w Karpatach, obszar leśny o powierzchni prawie 5 boisk piłkarskich. Co godzinę nieco dnia nieco tydzień nieco miesiąc nieco godzinę. Otóż grin PiS rozpoczął akcję, która ma zwrócić na to uwagę na brak ochrony przyrody w Karpatach brak ochrony bioróżnorodności, ale o tym szerzej będzie mówił Krzysztof Cibor z gry PiS. Polska po godzinie dwudziestej drugiej Zbigniew szalborsfer trate Fundacja na rzecz sprawiedliwego handlu. Proszę państwa, dzisiaj dokładnie jest światowy dzień sprawiedliwego handlu światowy dzień faferd str trag zapraszam na tę rozmowę, a po godzinie dwudziestej trzeciej rozmowa z cyklu Opowiedz mi swoją historię i tu moim gościem będzie osoba doskonale państwu znana, ponieważ nieraz występowała w moich programach, o opowiadała o swoich podróżach o różnych kwestiach związanych z podróżami. Także takich, które dotyczą aspektów społecznych naszego życia, naszym gościem będzie Ania olej Kobus i tym razem będzie opowiadać o sobie. Proszę państwa, program cyklu u doktora. Witam już mojego gościa wiza mnie sie pani prof. Karolina dżman dzień dobry.
Dzień dobry, pani redaktor, dzień dobry wszystkim naszym słuchaczom.
Pani larygologiem, zgadza się jest pani jest pani profesor centrum medycznym kształcenia podyplouowego jest pani także, kierownikiem kliniki laryngologii, tegoż centrum szpitalu Bródnowskim, a także wojewódzkim konsultantem w dziedzinie laryngologii. Ale zanim zaczniemy mówić o kwestiach larynglogicznych, powiedzmy, dlaczego właśnie dzisiaj jest ten program, ponieważ chcemy państwa konkretnie mieszkańców Warszawy na coś zaprosić za tydzień prawda.
Tak, właściwie mieszkańców całego Mazowsza chcemy zaprosić na akcję, czyli na białą sobotę, która będzie miała miejsce za tydzień w sobotę 20 maja w godzinach dwunasta osiemnasta i na terenie młodzieżowego domu kultury przy ulicy cegłowskiej 39, czyli zaraz za szpitalem Bielańskim będziemy prowadzili dla państwa badania, badania lekarskie, ale również cały taki piknik dla rodzin z okazji siedemdziesięciuolecia właśnie centrum medycznego kształcenia podyplomowego.
W jakich że tak powiem obszarze będą te badania?
Badania przygotowane zostały przez kilka klinik CMKP i będą to zarówno badania okulistyczne, czyli badania wzroku, badania, dermatologiczne, głównie ocena znamion badania przygotowane przez klinikę rehabilitacji w kierunku VAT postawy również ocena dietetyczna, a także moje badania laryngologiczne przygotowane przez klinikę laryngologii. CMKP, którą prowadzę.
To przypomnijmy, ponieważ no dzieli nas dokładnie tydzień, obyście państwo i wszyscy ci, którzy są przyszli mieli taką ładną pogodę. Jak dzisiaj, chociaż to będzie pod namiotami? Prawda.
Będzie pod namiotami. Tak będzie pod namiotami i część zajęć będzie się odbywało również w budynku zamkniętym, czyli właśnie w tym młodzieżowym domu kultury dodatkowo również będą prowadzone badania mammograficzne, czyli będzie stał mammobus przy ulicy. Pani będą mogły skorzystać z takiego badania i liczne warsztaty, przykładowo warsztaty z pierwszej pomocy. Myślę, że każdemu z nas się przeddadzą, żeby sobie troszeczkę tę wiedzę odświeżyć, ale również będą warsztaty prowadzone przez Towarzystwo Amazonek uczące. Jak kobieta, ale również mężczyzna powinni badać sobie piersi badania dietetyczne, czyli takie może porady dietetyczne, wykłady i również liczne atrakcje dodatkowe także nie tylko same badania. Zachęcamy do przyjścia całe rodziny, będą atrakcje dla dzieci prowadzone przez wolontariuszy młodzieżowego domu kultury, np. warsztaty z nauki i strzelania z łuku możliwość zabawy w parku linowym, wspólne czytanie warsztaty cyramiczne, ale także dla młodzieży Uniwersytet młodych badaczy przeprowadzi liczne eksperymenty chemiczne, więc mam nadzieję, że też młodzież znajdzie coś ciekawego dla siebie i dla seniorów będzie Uniwersytet trzeciego wieku prowadził zajęcia chociażby zumby, także całymi rodzinami. Zapraszamy tak poruszały taki piknik, nie tylko sama medycyna, ale wiele różnych atrakcji dla całych rodzin.
Nie teraz dla tych, co teraz nagle zaczęli słuchać, kiedy i, gdzie wyraźnie jeszcze raz.
Dokładnie za tydzień w sobotę 20 maja od godziny dwunastej do godziny osiemnastej na terenie młodzieżowego domu kultury przy ulicy cegłowskiej 39, czyli zaraz za szpitalem Bielańskim.
A pani osobiście pani doktorczyka wobec tego na kogo?
Ja czekam na 3 główne grupy pacjentów, ponieważ będziemy mieli wraz z moimi pracownikami 3 stanowiska jedno stanowisko będą to badania słuchu, drugie stanowisko przeznaczone dla osób głównie z grupy ryzyka nowotworów głowy i szyi, u których będziemy prowadzić pełne badanie larynggologiczne. I trzecie stanowisko przeznaczone dla kobiet ciąży głównie w kierunku różnych schorzeń typowych takich laryngologicznych dla kobiet ciężarnych, czyli nieżytu nosa ciężarnych, nieżytu trąbki słuchowej, czyli problemów ze słuchem u ciężarnych, a przede wszystkim bezdechów, które mogą występować u kobiet w ciąży.
Czy rozmawiamy przez chwileczkę o tym, bo tu tak pani powiedziała specyficzne dla ciężarnych, no przecież to co pani powiedziała, nie Żyd czy bezdech może wystąpić u każdego?
Zgadza się, ale akurat ciąża jest takim okresem, w którym przez tą całą taką burzę hormonalną, którą kobieta przechodzi, ma ona zwiększone predyspozycje do obrzęków. W ogóle w drogach oddechowych, czyli w nosie, ale też również w pozostałej części dróg oddechowych dodatkowo jest zmniejszone napięcie mięśni gładkich, co powoduje łatwe zapadanie się ścian po prostu gardła i u kobiet ciężarnych jest zwiększona tendencja do bezdechów. Nawet ocenia się, że w trzecim trymestrze może co czwarta co piąta kobieta mieć bezdechy senne, a to.
Skutkuje niez głosowaćować jest bezdech senny, bo może nie każdy dobrze wie gdzieś komuś dzwoni, ale może nie wiekładnie, gdzie.
Bezdech senne to jest taka sytuacja, gdy w trakcie snu przestaje nam przepływać powietrze przez drogi oddechowe przez kilka sekund, czy przez kilkanaście właściwie sekund. I tu prowadzi dodatkowo do obniżenia ilości tlenu we krwi, czyli do spadku saturacji, wówczas mówimy o bezdechu.
I słowa saturacja coś myślę nauczyli w okresie covidu, prawda zgadza sięacji.
I to właśnie sołtyska i to są właśnie te spadki saturacji, które mogą występować w trakcie takich incydentów bezdechu i tych bezdechów może być różnie dużo u kobiet ciężarnych, ale o takim już ciężkim bezdechu. Mówimy wtedy, gdy tych bezdechów występuje nawet 30 na godzinę, czyli proszę sobie wyobrazić właściwie to tak średnio wypada, że co 2 minuty w trakcie snu kobieta doznaje bezdechu. Kobieta czy w ogóle osoba, która ma aż takie ciężkie bezdechy?
Dobrze, ale jakie tu ma konsekwencje?
To ma bardzo duże konsekwencje i dla samej kobiety ciężarnej i dla przebiegu ciąży i przede wszystkim też dla dziecka. Po pierwsze, kobieta ciężarna, która ma bez dechy dużo częściej doznaje cukrzycy ciężarnych.
To taka zależność.
Tak to jest taka zależnośćowe.
Co no bezdech do cukrzycy powiedział.
Ma, dlatego że przez to, że dochodzi do niedotlenienia, wpływa to również na komórki trzustki i powoduje właśnie może powodować cukrzycę uciężarnych, dodatkowo częściły takiej kobiety może dochodzić do rzucawki czy stanu przerzucawkowego, czyli wzrostu ciśnienia i takich no utrat przytomności z drgawkami przypominającymi padaczkę. Okazuje się, że bezdech również prowadzą do przedwczesnych porodów do częstszego porodu drogą cięcia cesarskiego. No i wówczas, gdy nie oddycha. Mama to nie oddycha też dziecko, czyli może to dochodzić doprowadzać do zahamowania wzrostu takiego dziecka te dzieci, które rodzą się u kobiet z ciężkimi bezdechami. Często są mniejsze dużo dłużej, później przebywają na tych oddziałach intensywnej opieki noworodkowej i rodzą się z niższą skalą apka.
Ja co będę pani bardzo konkretnym pytaniem dotyczący tych badań za tydzień, ale myślę, że to postawię już w drugiej części. Proszę państwa wydawcą tego programu jest marianrzejewska, a realizuje ten program Jacek Kozłowski, ten program jest programem na żywo. Jestem tutaj w studium pani doktor jest razem z nami w ostatniej części tego programu będzie można zadać pytania. Przypominam, że za chwilę wracamy do tego bezdechu występujących kobiet ciężary, ale potem porozmawiamy też o te kwestiach laryngologicznych.
U.
Wracamy z powrotem na antenę naszym gościem jest pani prof. Karolina Dżaman, pracująca, pani szef, pani szefuje klinice otolaryngologii w centrum medycznego kształcenia podyplomowego, jest także wojewódzkim konsultantem w dziedzinie laryngologii, i dlatego że centrum medycznego kształcenia podyplomowego obchodzi swoje siedemdziesięciuolecie. Powstania stąd za tydzień będzie możliwość przyjścia jeszcze raz powtórzmy, gdzie.
Do młodzieżowego domu kultury przy ulicy cegłowskiej 39 konkretnie w sobotę 20 maja w godzinie w godzinach dwunasta 18 serdecznie zapraszamy całe rodziny na liczne badania, które przygotowaliśmy nie tylko dla rengologiczne, ale liczne tak jak żeśmy wspominali i różne atrakcje.
A czy pani, gdzie to można znaleźć w sieci ewentualnieprawdzie na stronie centrum?
Na wskazany na stronie centrum medycznego kształcenia podyplomowego?
Nie trzeba się wcześniej zapisywali rzeczy po prostu po prostu przyjść. Ja wrócę do tej kwestii kobiety w ciąży, a bez dech senny. Jak państwo, bo pani zachęca by takie kobiety przeszły to, że ja mam bezdechenny, to powiedzmy, mimo jej otoczenie, a także ja mogę to sposzczyc, prawda, że się nagle wybudzam, chociaż czasami wybudzam się i to podebrano. Nie pamiętam, że się wybudzałam prawda, ale chodzi mi o taką rzecz, jak państwo są w stanie sprawdzić, chociażby to przecież te osoby tam nie zasypiają. Ideałem jest zawsze takie sprawdzenie, a są takie badania, prawda, że ja byłam na takim badaniu dr Skalskim nie elektrody i dogowy po przyczepiano i poszłam spać i potem z tego prawda zapisu można było odczytać. Jak ja mam senk i te fazy itd. tu też najlepiej ten bezdech senenny by się złapały na ale, chociaż wy tamte ciężarne, które do was do pani przyjdą nie będą się kładły spać.
Tak one się nie będą kładły spać, dlatego na początku będą miały badanie takie ankietowe za pomocą kwestionariusza, przeznaczonego właśnie dla osób z bezdechami. I w tym badaniu pojawią się m.in. pytania właśnie o chrapanie o częstość tego chrapania, ale również o inne objawy, które towarzyszą bezdechom, czyli na przykładczęste wybudzanie w nocy wstawanie z zastchniętą suchą buzią. To bardzo często pacjenci się skarżą zmęczenie w trakcie dnia, czyli takie objawy, które mogą wskazywać nam na bezdech, będą właśnie umieszczane w tej ankiecie. I wówczas, gdy zobaczymy, że rzeczywiście jest duża szansa na to, że dana p pacjentka ma bezdech, będziemy ją zapraszać na to badanie, którą właśnie pani miała, czyli badanie poligraficzne, czy też Poli sąnograficzne do naszej kliniki, czyli już te osoby, które widać, będzie na podstawie ankiety, że mają zwiększoną szansę na ten bdę będą dalej diagnozowane, już właśnie tymi badaniami takimi w trakcie snu dodatkowo kobiety ciężarne będą miały wykonane badanie renomenanometryczne, czyli to jest to jest takie badanie?
Trującem tak.
Zgadza się, Reno, to zawsze nos określa określające drożność nosa i tym panometryczne, czyli badanie słuchów kierunku właśnie funkcjonowania trąbki słuchowej, bo często jest też tak, że u kobiet w ciąży dochodzi do takiego nieżytu nosa, czyli cały czas mówią, że nie mogą oddychać przez nos, a to powoduje również bóle uszu i problem ze słuchem ze względu na niedrożność trąbki słuchowej.
No dobrze, ale to podstawowa lekarze tak jak pan jest taka, to my leczymy. Czy mówimy w ciąży, tak jest urodzi, panie dziecko i minie, proszę się nie niepokoić.
Nie właśnie, niewiele się o tym bezdechu do tej pory mówiło i my nawet zachęcamy naszych kolegów ginekologów, by swoim pacjentkom zwracali na to uwagę, bo gdy widzimy, że rzeczywiście pacjentka ma bezdech. Mamy kilka rzeczy do zrobienia, mimo że jest to ciąża, więc tutaj np. jakieś leczenie operacyjne to za bardzo nie wchodzi w grę, ale po pierwsze, przy takich małych bezdechach zalecamy pacjentce dobrą higiene snu odpowiednie układanie się w trakcie snu stosowanie np. takich czujników pozycji ciała. Czasem prosimy o to, by wszywała nawet takie proste rzeczy, jak tenisową piłeczkę w swoje piżamę w plecy tej piżamy po to, by ona ją stymulowała do przekręcenia się na boka nie, żeby nie spała po prostu na wznak. Bym również uważała na tę higienę. W trakcie dnia higieny snu by nie raczej starała się nie ucinać sobie drzemek, tylko zasypiała o stałej porze dnia, jeżeli te bezdechy są mocno nasilone, czyli tak jak wspomniałam, jest ich np. około 30 lub więcej w ciągu godziny, to takim pacjentkom zaleca się zastosowanie takiego aparatu. Czy może protezy powietrznej, która się nazywa sipap, to jest w nocy pacjentka śpi z taką po prostu maską, która podaje jej powietrze pod dodatnim ciśnieniem do dróg oddechowych i zapobiega dzięki temu zapadaniu się tych dróg oddechowych. I to ma bardzo ważne znaczenie, bo jak przejrzymy sobie taką literaturę światową, to okazuje się, że nawet zastosowanie tego sipap w ciągu 2 czy 3 tygodni ciąży, bo to najczęściej występuje w trzecim prymesze, czyli czasem jest ciężko już zareagować, bo jest późno. To nawet taki krótki okres stosowania tego sipp u przyczynia się do lepszej kontroli cukrzycy i do po prostu mniejszych tych powikłań okresu okołoporodowego. Także mamy coś do zrobienia nie tylko stwierdzenie bezdechu, ale kilka rzeczy możliwe raczej.
Należy to zrobić, a nie liczyć na to, że rzecz mi nie w momencie, gdy urodzi się dziecko.
Przede wszystkim chcemy to zrobić, żeby kobieta w trakcie ciąży nie rozwinęła powikłań i by jej dziecko było zdrowe ekscemalnych sytuacjach nawet jest jeden z przypadków opisywane w literaturze, gdzie u takiej kobiety trzeba było zrobić trachotomię, czyli w ogóle dziurkę w tchawicy, którą ta pacjentka po prostu oddychała, bo inaczej by się w nocy udusiła. Także koniecznie trzeba zwracać na to uwagę, by no kobiety jednak sobie próbowały pomóc.
Także to jest taki nasz przekaz dla pań w ciąży, bo ja różne zapowiadałam i w moich programach były zapowiadane różne takie akcje i badanie itd. ale tego typu badań dla kobiet w ciąży jeszcze nigdy nie zapowiadałam w tym programie, więc warto z tego korzystać.
Tak, bo to jest tak jak mówię, temat nie jest za bardzo znane. My w tej chwili z klinikami ginekologii na teren na terenie w ogóle całego całej Warszawy i z międzylekim szpitalem i ze szpitalem Bielańskim i ze szpitalem Czerniakowskim dla rengologią. Prowadzimy właśnie wspólne badania u kobiet ciężarnych i staramy się zwracać naszym kolegom ginekologom, uwagę na ten problem, bo oni też o tym nie do końca wiedzą.
No to teraz wobec tego tu prostumy Krupkę rzecz pojawi się być może w państwa pytaniach, jeżeli mają pani jakieś wątpliwości, przyszli rodzice co do kwestii właśnie tych przypadłości w czasie ciąży, m.in. bez dechu, a teraz porozmawiajmy o kwestiach słuchu, bo z tym też do pani mogą się zwracać osoby. No to zazwyczaj są to osoby wyobrażam sobie, że dużo osób w wieku starczym, które chcą wiedzieć, czy osłabienie słuchuje rzeczą fizjologiczną, czy coś się coś dzieje z ich słucham. Nie.
To wszystko zależy co w tych badaniach tak naprawdę wyjdzie, bo wiemy, że zgodnie z wiekiem troszkę ten słuch nam się osłabia, ale też my zwracamy pacjentom starszym pacjentom z takim nawet fizjologicznym osłabieniem słuchu uwagę na dużą wartość aparatów słuchowych, które są coraz bardziej komfortowe dla pacjenta. Coraz więcej pacjentów ma z nich korzyść i zwracano uwagę im też na to, że czasem wcześniej jest lepiej sięgnąć po ten aparat, a nie już wtedy jak nie słyszymy nic dlatego, że to pozwala ochronić sług, czyli te resztki słuchowe, które nam zostały dzięki temu, że stosujemy aparat, one będą dłużej przy nas, tak, czyli będziemy jej po prostu troszkę wolniej tracić. Zwracammy właśnie na to uwagę też naszym pacjentom z niedosłuchami.
Proszę w aparaty są coraz coraz doskonałsze i jakby coraz dyskretniejsze, bo ludzie noszą, bo wiem, a jak tuć wyglądały, że głuchy jestem taki aparat, prawda ten aspekt coraz mniejszą rolę odgrywa. Chyba.
Zgadza się i muszę powiedzieć, że nawet w naszych takich badaniach jak porównywaliśmy, kto jest aparatowany teraz, a 20 lat temu to okazuje się, że w ogóle coraz więcej kobiet sięga po aparaty słuchowe. Właśnie spodziewamy się, że z tego powodu, że one są coraz bardziej dyskretne kobiety jednak większą uwagę do tego przywiązują, a poza tym też kobiety poszły do pracy i częściej tych aparatów potrzebują niż wówczas, gdy spędzały więcej czasu w domu.
To dobrze, to teraz porozmawiajmy o tych sprawach laryngologicznych. Nie mamy za wiele czasu, w szczególności, że chcemy tę ostatni kwadrans oddać państwu. Proszę powiedzieć, jaki, jaki przekaz, bo my się wydaje, że najważniejsze to jest to byśmy nie lekceważyli objawów wczesnych objawów nowotworowych.
Zgadza się, proszę państwa, jeżeli u państwa występują objawy więcej niż 3 tygodnie i nie są one związane po prostu z infekcją, czyli jakie objawy duszność problem z przełykaniem, chrypa właśnie taka przewlekła, ale też bulgardła jakieś znamiona jakieś owrzodzenie na skórze i przede wszystkim każdy GUS szyi. Proszę czym prędzej pójść dolaryngologa, dlatego że my pacjentów, których wcześniej wyłapiemy z nowotworem głowy i szyi, jesteśmy w stanie praktycznie w 100% wyleczyć i to wyleczyć z bardzo dobrą jakością życia, a jak przychodzą pacjenci w dużym stadium zaawansowania, a to jest 60% naszych pacjentów, to tak naprawdę 60% tych osób umiera, w ciągu 5 lat, a pozostałe żyją z taką jakością życia, która naprawdę im nie pozwala na funkcjonowanie w społeczeństwie na powrót do pracy, bo np. nie mogą mówić albo dobrze się porozumiewać, mają przeróżne rurki rurki. Np. w habicy, które umożliwiają im oddychanie, więc ten komfort życia też jest słabe.
Pani doktor, na pewno raz w roku robię audycje na ten temat pan profesor golusińskim i to mnie zaskoczyło, gdy zawsze podkreśla to, że nowotwór może się rozwinąć. Nie idzie tutaj o przykład wirusa, prawda czasem nowotwory powstają często nie wiemy, dlaczego ktoś ma ktoś nie ma prawda, następuje rozwój komórek nowotworowych, torze nowotwór może powstać, dlatego że ktoś ma źle dopasowaną protezę. I ta proteza cały czas w tym miejscu naciska i drażni tkankę to śluzówkę i tam z tego może się rozwinąć nowotwórczek takiego czystego mechanicznego drażnienia.
Tak, dlatego, że to czyste mechaniczne drażnienie powoduje uszkodzenie komórek i w tym miejscu tworzy się stan zapalne, albo po prostu odtwarzają się nowe komórki, ale te komórki już mają taki podział niekontrolowany. I dlatego w tym miejscu właśnie w takim uciśniętym podrażnionym z przewlekłym stanem zapalnym bardzo często na tym podłożu rozwijają się nowotwory, głównie właśnie jamy ustnej, tak jak pani powiedziała gardła, czyli właśnie w tych miejscach, gdzie jest np. źle dopasowana. Proteza zresztą pacjenci bardzo często lekceważą, bo mówią, a tam te proteza tam niezby albo pasowała. Teraz mi przestaje pasować, ale dalej tą samą noszą to, a to się okazuje, że właśnie tam już powstaje nowotwór.
A ponieważ takich środków do łagodzenia takich dolegliwości jest pełno w aptece, więc kupują zarówno maści jak i pukanki. I raz jest lepiej raz jest gorzej, ale zagryzają zęby, o nie jedzą tą stroną. Prawda no różne sposoby są na to by bolało nas mniej i ludzie to robią nie idąc do lekarza, a powinni, a dolarygologa czasami skierowanie prawda.
Tak trzeba mieć.
Skierować, czyli tu coś jest czujność lekarzy pierwszego kontaktu konieczzna. Co tu dużo mówić.
Tak my też naszym kolegom zwracamy na właśnie w trakcie tego tygodnia profilaktyki nowotworów z panem profesorem golusińskim prowadzimy liczne wykłady też dla lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, żeby im zwracać uwagę, że taka angina np. która się nie leczy, miesiąc 1 02.03. antybiotykiem też wymaga dużej czujności, bo często nie jest to Anina, tylko po prostu już nowotwór np. migdałka podniebiennego, który się u pacjenta rozwija.
No tak, czyli np. jeszcze to może być maskowa dla początku, że rzeczywiście ktoś ma angine prawda.
Oczywiście, bo to jest podobne czasem te objawy są bardzo podobne.
Myśmy tutaj rozmawiały przed przerwą i pani powiedziała o tym, że jest coraz więcej nowotworów u ludzi młodych krótkimy tego tematu.
Tak, ja chciałam zwrócić uwagę, że to, że jesteśmy mamy 40 lat, lub nawet trochę mniej, jesteśmy świetnie, wysportowani, mamy wspaniałą pracę, to niestety nie jest tak, że nigdy na pewno nas nie spotka nowotwór. To są głównie osoby takie, które tak jak mówię, nie mają czynników ryzyka takich typowych, jak np. nikotynizm, alkoholizm, tak jak wspomniałam, są wysportowane, wydaje się, że w pełni zdrowia, ale u nich np. takim czynnikiem ryzyka jest wirus brodawczaka, ludzkiego, czyli HPV. I to jest wirus, który powoduje bardzo częste nowotwory, głównie w zakresie gardła, właśnie u pacjentów młodych. Na to zwracamy uwagę, tu zwracamy uwagę na szczepienie dzieci, bo to jest właśnie profilaktyka, nie tylko nowotworów szyjki macicy, tak jak nam się kiedyś wydawało szczepienia przeciwko brodawczakowi, brodawczakowi, ludzkiemu, ale również nowotworów głowy i szyi zarówno u dziewczynek jak i chłopców.
Tym wirusem hpwał można się zarazić w trakcie seksualnego?
Zgadza się.
Dla tych osób to musi być niesamowite zaskoczenie, jeżeli w końcu idą do lekarza, prawda jak wtedy są leczone?
To jest troszeczkę inna grupa nowotworów, gdy wiemy, że tu czynnikiem ryzyka jest ten wirus HPV, to są nowotwory bardzo agresywne, ale z drugiej strony też bardzo dobrze leczące się głównie radiochemioterapią, także po prostu mniej chirurgii u tych osób, a bardziej takie leczenie radiochemioterapią.
Panie tutaj, rzuciło hasło papieru z alkohol. Jedno i drugie to czynniki, które mogą statystycznie spowodować większe ryzyko?
Tak, dużo większe ryzyko szacuje się, że nawet same papierosy to blisko 30 × częściej nowotwory w zakresie głowy i szyi, a jak połączone są dodatkowo z alkoholem, to nawet 300 × częściej takie nowotwory u takich pacjentów występują, ale tak jak wspomniałam, nie tylko to tak też wirus HPV u osoby, która nie pali nigdy nie Piła alkoholu może nowotwór spowodować.
Proszę państwa, nasz numer telefonu to 22 44 44 0 44 telefony będzie odpierała Maria andrzejjewska. Prosimy o telefony zaraz po skrócie informacji, przypominam, że realizuje ten program Jacek Kozłowski, a moim gościem jest pani prof. Karolina Dżaman za moment wracamy do naszej rozmowy.
Uto.
Jesteśmy proszę państwa z powrotem na antenie pani dr Karolina Dżaman będzie odpowiadać na państwa pytania. Przypominam, że czekamy na pytania dotyczące. Proszę nam przypomnieć.
Dotyczące bezdechu u kobiet ciężar tak jest i dla rekologicznych właściwie nowotworów w obrębie głowy i szyi, a także nie do słuchów.
Pierwszy, który do nas zezwał, a przypominam państwu, nasz numer telefonu 22 44 44 0 44 nasz program jest programem na żywo pierwszy, który do nas zadzwonił do dodzwonił się to pan Kazimierz Warszawy.
Halo halo, dzień dobry, dzień dobry zadać i pani może trochę nietypowe, ale czy od rekonstrukcję bony bębernkowej buchu uszkodzona? Mam od wielu lat robi się w znieczuleniu miejscowym czy w ogólnym?
Najczęściej w znieczuleniu ogólnym, ale prowadzi.
Już admistowym tak.
Słucham.
Bywają przypadki, że można czasami w miejscowym.
Ja na czasami w znieczuleniu miejscowym, jeżeli są to nieduże ubytki, natomiast najczęściej w znieczuczaniu ogólnym.
Prawdopodoowi. Jam duże to serdecznie dziękuję do widzenia.
Proszę bardzo.
Dziękujemy bardzo, przypomnę, nasz numer telefonu państwo na razie do nas nie dzwonił, a zwracam uwagę na to bardzo często bywa, ktoś nigdzie nie dzwonią, nie dzwonią i nagle jak mogę kończy audycję za 5 minut. To telefon 1 za drugim jeszcze raz nasz numer telefonu 22 44 44 0 44, gdy słuchałam pana Kazimierza, to pomyślałam o 1 rzeczy, że właściwie nie mówi się o nowotworach tych narządów, które są w uchu domniema nowotworów.
A są, ale są dosyć rzadkie, tak i jeżeli to są jeszcze nowotwory ucha zewnętrznego, to mi je dosyć szybko wyłapujemy, bo po prostu widać np. o wrzodzenie na małżowienie usznej, ale bywają też nowotwory i ucha wewnętrznego i ucha środkowego, które już no są dużo trudniejsze do wyłapania, bo często się objawiają właśnie niedosłuchem, często szumem usznym, czyli takimi czy np. zawrotami głowy, czyli takimi objawami, które często pacjenci po prostu uważają, że no zawroty głowy to taka choroba przewlekła. Może tak być i chodzą przez wiele miesięcy z tymi zawrotami, a może się to okazać nowotwór tylko z tym, że to są bardzo rzadkie nowotwory.
Ale czy to są nowotwory groźne, one mają dają przerzuty? Można oczywiście?
Tak mogą być nowotwory złośliwe tak.
Bo właśnie, uświadomiłam sobie, że nigdy nie słyszałam i nigdy nie rozmawiałam to, że o tym od tej sytuacji, gdy ktoś właśnie ma nowotwór, u, a nowotwory języka często się zdarzają.
Tak nowotwory języka zdarzają się często i podobnie zaliczamy je tutaj właśnie do nowotworów gardła też mogą być właśnie zależne od wirusa tego HPV i częściej występują u pacjentów przewlekłych palaczy i nadużywających alkoholu.
Rozumiem, mamy następnego słuchacza, ale się państwo teraz zadzwonili do nas, gdy powiedziałam, że pod koniec nie będzie czasu następnym słuchaczem jest pan Marek z Poznania. Halo.
Dzień dobry panią, dzień dobry. Ja mam takie pytanie lub pani wspominają o wirusie HPV. Tak czy chciałem się dowiedzieć, czy jest normalna możliwość takiego zaszczepienia się na ten wirus? Czy po prostu jakieś skierowanie?
Nie nie trzeba skierowania na dzień dzisiejszy w niektórych województwach nawet dzieci mają to szczepienie refundowane. Natomiast dorosły no musi zapłacić za taką szczepionkę, są różne szczepionki do wyboru na rynku, zarówno takie, które są ukierunkowane na 4 takie najczęstsze wirusy HPV, ale też i są takie, które celują w 9 różnych wirusów, dlatego że tych wirusów HPV jest bardzo dużo ponad 130, ale najgroźniejszych jest kilka i właśnie te kilka są zawarte w szczepionkach.
Pani profesor, troszeczkę pani rozłożyła tym określenie, że jest kilka tych wirusów, a proszę mi, tylko powiedzieć, czy osoba dorosła pt. fate 60 plus, czyli ja też taki coś może jeszcze zaszczepić, czy to po prostu jest bez sensu.
To już ma trochę mniejszy sens, dlatego że ten wirusem najczęściej HPV to w tym wieku to można być nosicielem tego wirusa, to znaczy niektórzy uznają, że nawet, mimo że jesteśmy np. nosicielem wirusa, a się zaszczepimy, to może spowodować, że po prostu ta infekcja u nas części minie, ale jednak najczęściej stosuje się po prostu w profilaktyce. To szczepienie.
Rozumiem, Panie Burmistrzu, serdecznie dziękuję bardzo, bardzo, proszę sprawiaenia.
U nas szczepienia chłopców są zalecane tak w jakim wieku?
Po trzynastym roku życia chodzi o to, by to było przed pierwszym współżyciem i u dziewczynek i u chłopców, dlatego, żeby właśnie to była profilaktyka, a nie już jak dziecko jest zakażone.
Jest z nami chyba dobrze, myślę pan Andrzej z Krakowa.
Tak, dzień dobry, dzień dobry, dzień dobry dzień dobry. Ja takich sprawy jestem od jakiegoś niedawnego czasu dzwoni mi w lewym uchu tak jakby mi ja bym dzwoneczkiem i też dzwonił nie to stały dzień, tylko tak z przerwami, ale już mi od tygodnia dzwoni. I a w prawym ogłos z kolei jak tak sobie palcem nacisnę, to mi tak pu pustów pustów tam pulsuje. Nie wiem, co i co to jest no.
Proszę pana, na pewno trzeba wybrać się dolarygologa, który zbada uszę zrobi podstawowe badania słuchu i wtedy będzie mógł troszeczkę więcej powiedzieć, bo przy czym no przyczyn takiego dzwonienia czy szumu usznego może być bardzo dużo. Najczęściej wynika to po prostu z uszkodzenia nerwu słuchowego, ale może być to czasem nawet czy płyn włuchu czy niedrożność trąbki słuchowej, także dola regologa, żeby zobaczył, co się dzieje, może być to nawet czasem zwykła woskowina, także takich przyczyn może być dużo.
A dobrze, i muszę mieć po prostu skierowanie muszę mieć tak.
Tak zgadza się.
A ja bym bez skierowania tylko na odpłatność. To mogę też.
Tak bardzo proszę.
A czy imu muszę iść dolingloga?
Może pan się zgłosić do nas na badania. My na pewno ucho też zobaczymy, badamy i podstawowe badania słuchu wykonamy w sobotę, to właśnie przyszło, czyli wtedy, gdy będzie odbywał się piknik i dalej będziemy kierować na ewentualne dalsze badania, jeżeli będzie taka potrzebne.
Dobrze dziękuję, serdecznie. Dziękuję i do widzenia.
Do widzenia.
Ja czasem myślę, że osoby, zwłaszcza starsze mówią, że nie słyszą uważają, że to jest po prostu zmiana fizjologiczna, a to nieraz chyba wynika z tego, że powinny mieć przepłukane. To uszy prawda ludzie nie chodzą dolaryngologa, jak jest własnymi metoda, mi tzwwnioskowanie albo sobie czyąteuszy, albo przecież nie o to chodzi.
Nie o to chodzi, ale powiem szczerze, że jak widzimy osoby, która ma was covidne, to jesteśmy najszczęśliwszysi, że to właśnie jest ta przyczyna nie do słuchu, bo dosyć prosta do zlikwidowania i do szybkiego efektu. Warto czasem profilaktycznie sobie zastosować parafinę czy inne środki, które to woskowinę po prostu troszeczkę czy rozmiękczają czy nawet usuwają, ale na pewno woskowania uszu nie zalecam, bo zdarzają nam się pacjenci później czy zawiecowaniem muszą właściwie.
Rozświecowania wypiecowaniem.
Którzy później przychodzą z poparzeniem przewodu słuchowego zewnętrznego, czy nawet błony bębękowej?
Jest następna słuchaczka, przypominam nasz numer telefonu. Pani Stefania z Wrocławia halo.
Dzień dobry, dzień dobry pani doktor, taka prośba zaka mu nie wiem, nie jak to zacząć się, skąd to zacząć po prostu mój problem. Ja mam problemy z oczami miałam.
O, ale pani stefanio, czy co się łączy w jaki sposób z suszałam mi gardła. Ja mam ustną, czy to jest tylko kwestia oczu.
Oczy?
No nie, to dzisiaj naprawdę dzisiaj nie rozmawiamy o oczach, to nie jest program. To nie jest program z okulistą, więc ja.
Zrozumiała, ja zrozumiałam, że okuliste będziecie tam gdzieś.
Orsza to zaraz to pozwólmy powiedzieć.
Pani Stefanie, ja akurat jestem larygologiem, ale na naszych badaniach będą również badania okulistyczne na pikniku i wówczas zapraszamy na pewno okuliści, będą oceniali wzrok, więc coś będą więcej więcej niż ja potrafili tu pani podpowiedzieć.
A wie pani, gdzie jest piknik?
Nie nie.
Panie z Warszawy.
Nie z Wrocławia.
Ano co pani.
Ja jeśli jeżdżę do do Warszawy, 15 × i każą mnie czekać czekać czekać, a nie dość, że trzeba czekać te jeszcze w wzięli mnie ślepą zrobili, bo zrobili lasor. Po raz, że uślepłam i nie wyrzucili za burcy tak jakiegoś złego nie wiadomo co i nikt się tym niemi nie spróbowali leczyć.
Bardzo paniczyli konie bardzo pani.
Jest na pokaz wszystko.
Bardzo pani spujemy pani.
Każdą Cho choroby się leczy w zarodku, a tu trzeba czekać 23 lata 5 lat. Co to zachowa?
Pani to liczenie pani Zofio bardzo pani współczujemy, jak proszę zadzwonić po szesnastej i może wezmę numer pani telefonów z próbejckimi skontaktować, ale w tej chwili czekają już następni słuchacze i chcemy rozmawiać o tych kwestiach, które poruszyliśmy, pamiętajmy nie zadzwoniła do nas, żadna pani ani żaden mąż pani lub partner, która jest w ciąży, która cierpi na jedną z tych przypadłości. Zachęcamy akurat zachęcamy do przejścia na te badania pani Magdalena z Warszawy. Unknown speaker 5 Halo dzień dobry dzień dobry. Dzień dobry, chciałam zapytałem, dzień dobry. Unknown speaker 6 Pani doktor, czy jak mogę powiedzieć też więcej na temat właśnie tego bezdechu ustnego u kobiet, jakby czemu tak się dzieje. Tak co jest tak konkretnie przyczyną, bo zrozumiałam, że jakby osłabienie miejsc gładkich tak czy nie wiem.
Rozluźnienie bardziej już mówię. Tak. Unknown speaker 6 Jeszcze chciałabym, jeżeli można zapytać, czy jest też taka możliwość, że nie wiem, czy pani doktor, jakby jest to nic określić, ale że u osób w przebiegu anurekcji też może nastąpić właśnie. No tutaj pani mówię rozróżnienie, ale tutaj powiedzmy osłabienie jakiś tam mi miejsc i czy też do takiego bezdechu może dochodzić?
Osłabienie mięśni zawsze może powodować bez dechy, ale raczej bezdechy są np. u ciężarnych, ale w ogóle kojarzone z otyłością u kobiet ciężarnych wiążą się po pierwsze ze wzrostem masy ciała. No i w ogóle uciskiem przepony przez no rosnącą rosnące brzuch rosnące dziecko w łonie matki i dodatkowo z tym, że po prostu kobiety ciężarne mają tendencje do obrzęków, tak jak mamy obrzęki nóg, to tak samo się dzieje z obrzękiem w obrębie dróg oddechowych. I to wszystko razem powoduje nam niedrożność. No po prostu zapadanie się ścian gardła i no zamykanie dróg oddechowych. Unknown speaker 6 Rozumiem, a jeśli chodzi o właśnie urekcją, tam spotkając się pani z czymś takim.
Mogą zdarzyć się bez dechy, bo bez dechy nie są tylko spowodowane tymi laryngologicznymi, przyczynami, ale mogą być np. bez dachy mieszane. Czy centralne np. spowodowane przez różne choroby neurologiczne, natomiast no raczej bez dechy kojarzymy ZMI bardziej z otyłością. Unknown speaker 6 Rozumiem, okej, dobrze najmocniej dziękuję.
Proszę dziękuję, bardzo, i tak się złożyło, że następno słuchaćka to również pani Magdalena i też z Warszawy halo.
Tak dzień dobry, bardzo nie chciałam zadać pani doktor takie pytanie czy spróbuję się powtórną operację coś nazywa fas chyba, jeśli dobrze pamiętam przy przewlekłym zapaleniu za TOK przy notowych. Ja przechodziłam taką operację w 2018 roku, efektem byłam zachwycona, ale niestety od lutego tego roku.
Problem powrócił znaczy w Polski mam przewlekłe zapalenie, za, którą nawet zmieniony błoki i nie mówiąc już o jakieś szuma właśnie słabym tam słyszniu po kwotanie kłopotami jest ze słuchem. I do oczywiście do lenkologa, ale moje pytanie brzmi czy powtarza się takie operacje, bo kiedyś mi tutaj się powiedziano, że coś takiego jest na zwracające i może tak się zacząć?
Przewlekłe zapalenie za TOK jak sama nazwa mówi choroba, taka przewlekła u niektórych pacjentów na całe życie. I no wielokrotnie jest tak, że musimy te zabiegi operacyjne powtarzać, szczególnie u pacjentów, którzy mają przewlekłe zapalenie zatok z polipami nosa, bo po prostu oni mają tendencję do odrostania polipów i nawet mimo tego, że otworzymy zatoki. Oczyścimy je w danym momencie z tych zmian zapalnych. To bywa tak, że ta byłona śluzowa lubi mieć takie nawracające zapalenie lubi tworzyć takie obrzęki i polipy i musimy jeszcze raz tych pacjentów operować. Tak się zdarza.
Czyli to zresztą nie czeka, a drugie moje pytanie jest takie czy jak kiedykolwiek odmę, bo tamtej pory niestety?
To jest ciężko wyrokować?
Obecna utrata.
Ciężko jest wyrokować. Najczęściej jest także tutaj lepsze efekty daje usterydy, szczególnie mlekisterydowe stosowane ogólnie ewentualnie też no do leczenia miejscowego, czyli w postaci kropli. Natomiast ciężko jest powiedzieć, bo bywa także, to są czasem zmiany nieodwracalne, to nikt pani na 100% niestety nie powie, aczkolwiek jak usunie się zmiany polipowate z nosa, to często jest także, przynajmniej w jakimś zakresie ten węk wraca.
No chętnie wrócił praktycznie zupełnie, mimo że bo w 2018 roku w 2019 było tama przyrody masowej w wersji wrócił, natomiast wrażliwość, na jakiej zapparty jest, bo ja nie wiem kicha szczepienie od Cybuli tam od piepprrzu, więc ta wrzeszliwość jakaś jest, ale odczuwania zapachu odczuwania z męku w ogóle nie dał się, bo rzeczy się uda.
Różnie bywa czas powiem szczerze, że większe efekty dają, jeżeli chodzi o sam bęh najczęściej leki sterydowe, głównie sterydy podane w postaci tabletek, czyli w postaci takiej ogólnej niż operacja, jeżeli chodzi o sameęch.
No dostaje sterdy, ale mocno kadła no tutaj no dobrze, czyli to jest tak praktykowane, że powtórna operacja może być.
Jak najbardziej nawet z taką reko rekordzistkę miałem z 11 operacjami także.
Pani.
Nie Strasz, ale tak bywa.
Dobrze. Bardzo dziękuję. Za.
Dziękuję bardzo, nasz program się kończy, proszę tylko przypomnieć jeszcze raz przyszła sobota.
20 maja od dwunastej do osiemnastej na terenie młodzieżowego domu kultury ulica Cegłowska 39, czyli na tyłach szpitala Bielańskiego. Zapraszamy na liczne badania atrakcje, występy teatru, pijana sypialnia i jeszcze wiele wiele ciekawych rzeczy.
A ja państwa zapraszam na godzinę dwudziestą pierwszą dziękuję.
Dziękuję.
U. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: U TOKTORA

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA