REKLAMA

Grabowski: Weszliśmy na ścieżkę stagnacji i hamowania rozwoju gospodarczego

A teraz na poważnie
Data emisji:
2023-05-15 12:20
Prowadzący:
Czas trwania:
13:31 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Dr Bogusław Grabowski, ekonomista, były członek rady polityki polityki pieniężnej, jest gościem państwa i moim dzień dobry dzień dobry, witam serdecznie 800 plus od 2024 roku. To zapowiedź z konwencji Prawa i Sprawiedliwości jedna z wielu, bo oczywiście jest ich więcej bezpłatne leki dla osób powyżej sześćdziesiątego piątego roku życia oraz dla dzieci i młodzieży poniżej osiemnastego roku życia darmowe przejazdy autostradami. Tu się wyjaśniło, że chodzi o te odcinki państwowe czy tak naprawdę to jest 10% polskich autostrad, no ale jednak utworzenie na całym terytorium Polski specjalnej strefy ekonomicznej. Tych zapowiedzi jest jeszcze dużo jeszcze tutaj dołączył premier Mateusz Morawiecki, który znowu mówił o podatkach, no, przyznając coś jednak nie wyszło do końca, jak chcieli. I ja się chciałem zapytać. Panie doktorze, co by pan radził opozycji w tej sytuacji? No bo wygląda na to, że to jest taki brydżowy list damy 800 plus i teraz no co może zrobić opozycja powiedzieć, my też damy damy 1000. Plus najpierw jest 1 rzecz. Trzeba pamiętać, że mamy do czynienia z propozycjami, których celem jest kupowanie opinii o kupowanie głosów przed wyborami partii, która nie tylko jest populistyczna, ale jednocześnie ma autorytarne zapędy, a które realizuje i to niestety skutecznie. I dlatego, jeżeli ta partia wygra, to będziemy nie tylko w dalszym korkociągu populizmu, ale w jeszcze bardziej autorytarną stronę będzie zmierzał nasz kraj, dlatego trzeba zrobić wszystko, żeby tą partię odsunąć od władzy, bo stacza Polskę w przepaść 2, że ta potrzeba indeksowanie niektórych świadczeń społecznych w tym 500, plus wynika z jej polityki gospodarczej, którą uprawiała przez 8 ostatnich lat. Jak to mówiła pani Szydło, która doprowadziła do załamania się finansów publicznych, gwałtownego wzrostu długu publicznego, ale przede wszystkim do bardzo dużej najwyższej drugi co do wielkości inflacji po Węgrzech i że dalej będzie tą politykę uprawiała. Pan Kaczyński mówił na początku, że dla niego tam 1% wzrostu tempa wzrostu, wtedy jeszcze nie było inflacji, więc on nie miał wyobraźni, że może być inflacja, to jest cena, którą bez problemu możemy zapłacić za teraz czytać wprost za to, żebym ja rządził do śmieszy.
Procent tempa wzrostu to właśnie jesteśmy pod wodą.
Tak jesteśmy pod wodą, więc to się śmieszne wydaje, oczywiście on mówił po to, żebyśmy przebudowywali Polskę, ale tu chodzi po to, żebym ja rządził do śmierci, tak jest prawda i teraz co powinna zrobić opozycja przede wszystkim to. Ja mam apel do Polaków, żeby Polacy nie mówili, że ja się będę przyglądał, a opozycja niech dla mnie odsunie PiS od władzy. Ja nie będę chodził na demonstracje. Ja sobie sam będę świętował 4 czerwca. Jestem ciekaw jagonistej pułapki teraz wyjdą, a to niech Tusk coś wymyśli, ale niech wymyśli także, mnie miał i niższe podatki indeksacje albo jedni będą go krytykowali za indeksację, a drudzy go będą krytykowali za to, że nie obniża podatków itd. jeżeli my będziemy tą pułapkę, którą PiS zastawia nad opozycją, manipulując Polakami i kupując głosy, jeżeli my teraz będziemy się wyzłośliwiali, wyśmiewali z opozycji, nie rozumiejąc w jakiej trudnej sytuacji nie tylko opozycja, ale my obywatele to będziemy się dalej staczać w tą autorytarną otchłań, co powinna zrobić opozycja przede wszystkim to opozycja powinna zrobiła. Mówię akurat konkretnie o koalicję wy zgłosiła chyba Polska 2050 też zgłosiła mój zresztą pomysł jak NBP ma walczyć radykalnie z inflacją, bo my teraz mówimy o walce ze skutkami inflacji dla 800, plus jak walczyć radykalnie z inflacją bez oczywistego koniecznego podnoszenia dalej stóp procentowych, czyli emisja obligacji detalicznych dla ludności. Nie tylko, że przyspieszamy walkę z inflacją bez konieczności dalszego podnoszenia stóp, ale jednocześnie chronimy oszczędzających przed realną utratą wartości ichbigacji, czyli dołożyć do tej indeksacji, dołożyć pomysł radykalnego przyspieszenia walki z inflacją przez Narodowy Bank Polski. To jest jego wsi, obowiązek Konstytucyjny relak, ale pyta druga rzecz.
To nie o indeksację 500 plus na pewno padł.
Druga rzecz zgłosiła Platforma Obywatelska, pomysł indeksowania wynagrodzeń z tego samego powodu dla budżetówki, przede wszystkim dla nauczycieli. No nie możemy indeksować 1 dodatku dla dzieci nie patrząc się na to, że mamy setki tysięcy ludzi, na których stoi to państwo nauczycieli, pracowników wymiaru sprawiedliwości prokuratury całej sfery budżetowej i udawać, że nie widzimy, jak im gwałtownie pomocy społecznej. Jak ja im gwałtownie spadają płace realny, czyli musimy, jeżeli indeksujemy, to indeksujemy wszystkim jednocześnie, wprowadzając instrument radykalnego hamowania inflacji i nie robimy tego od 1 stycznia 2024 roku. Mówimy Kaczyńskiemu, sprawdzam to nie może być przedmiotem szantażu politycznego albo przetargu dołożyć pomysły opozycji, dołożyć umożliwi nbpowi emisję tych obligacji tez radykalne przyspieszenie walki z inflacją. To jest niestety tutaj pana Glapińskiego, czyli tak jak konia możemy doprowadzić do wodopoju, ale za niego się nie napijemy, żeby nie łamać niezależności banku centralnego, ale pokazać mu co powinien robić i jakiemu dać mu instrumenty dodatkowy, który nie skoszać i wtedy będziemy mieli. Sprawdzam, natomiast to społeczeństwo musi zrozumieć w jakiej sytuacji skraj do jakiej sytuacji doprowadził kraj Kaczyński i dalej tą swoją powtarza zresztą LO gry dla.
Społeczeństw logika kampanii wyborczej, czym się kończy spirala populizmu, bo ona się siłą rzecz nakręcić? No. Nie.
Ma tak jest. Ja mówię od dawien dawna, że my jesteśmy wspierali populizmu i ta spirala populizmu polega na tym właśnie, że ludzie się przyzwyczaili do tego, że państwo rozdaje to wymagają, żeby dalej rozdawało. I jak realna wartość tego, co dostali spadał jest inflacja, to oczekują więcej, jeżeli opozycja zresztą mamy przecież media już zawłaszczone przez PiS, jeżeli opozycja mówi, że to trzeba ograniczyć, bo to do niczego dobrego nie prowadzi, tylko hamuje wzrost gospodarczy, ogranicza by w biedę najbiedniejszych wprowadza. Dzieli nam oszczędności na pół co najmniej, no to wtedy będziemy, a to widzicie oni znowu mówią, że nie mają my dawaliśmy oni nie dadzą i znowu wam zabiorą ALU wam nie dadzą ta spirala populizmu. Zresztą praktyk na w innych krajach, ona się kończy tylko w 1 sposób kryzysem. I jeżeli ludzie przez rozsądek tego nie zahamują. Ludzie nie opozycja wyborcy przez swój rozsądek nie będą się poddawali temu populizmowi i nie zmądrzeją, żeby sami zahamować ten proces kartką wyborczą. To prowadzi do 1 do kryzysu i dopiero w kryzysie ludzie zrozumieją, że poddaje poddawani się tym populistycznym receptom diagnozom i receptom prowadzi do katastrofy problem. Panie doktorze, zaraz problem polega na tym, że u nas ten populizm PiS owskiej idzie w par w parze z autorytaryzmem. To jest inaczej niż jak chiry zarządziła w Grecji, ona nie zgłaszała różnych populistycznych różnych autorytarnych pomysłów populistyczny tak czy Podemos w Hiszpanii, a u nas to niestety te populistyczne Wziątka, które rozdaje PiS powoduje, że się sami własną decyzją zamykamy do klatki. Mam nadzieję, że Polacy obywatele to zrozumieją, panie charakterzeze.
Ale kryzys, czyli co, czyli to, bo przecież ja panu powiem, dokładnie kryzys jest czymś stałym, nie powtarza się nie.
Nie proszę popatrzeć, do czego nas doprowadziło Prawo i Sprawiedliwość. Mamy drugą co do wielkości inflację w Europie tempo wzrostu gospodarczego po 30 latach nadrabianie nad najbogatszymi krajami Europy zachodniej w tym roku Polska będzie się rozwijała zwijała najprawdopodobniej zwijała, a jak nie to rozwijała ledwo co powyżej zera wolniej niż najbogatsze kraje Unii?
Europejskiej Unia Europejska przewiduje, że nasz wzrost PKB wyniesie 0,4.
% tak, a dzisiaj nowe szacunki dla strefy euro 1 i 1, czyli już będzie strefa euro się szybciej, czyli już mamy nie proces nadganiania, a cofania się. Ja podam przykład w 1900, każdemu to mówi w 1989 roku PKB na mieszkańca Polski było takie sam, jak ukra Ukrainy przed wojną było już dwu i półkrotnie większe i to ukraińce do nas przyjeżdżali i o to jest walka nie o jakiś tam 1 kryzys polegający na tym, że spadnie PKB, tylko, że wchodzimy na ścieżkę, gdzie nie będziemy nadganiali nad najbogatszymi krajami, że te trzydziestoletni okres prosperity się skończył i że teraz będziemy się dryfowali i za 10 lat się dowiemy, że niestety, ale nic nie nadganiamy albo się cofamy, co to dalej znaczy dalej, to znaczy wysoka inflacja wysokie stopy procentowe dziesiątki setki tysięcy ludzie, którzy mają teraz po 20 30 parę lat mogą zapomnieć o własnym mieszkaniu, a więc nie będą mogli zakładać zakładać rodzin podejmować decyzji o posiadaniu dzieci, będą mieszkali z rodzicami. Chcecie mieszkać z rodzicami u teściów w większe prawdopodobieństwo, że te związki się będą rozpadały, że nie będzie nastać na prawdziwą reformę oświaty. Z bardzo istotnym dofinansowaniem właśnie wtedy, kiedy świat zmierza ze sztuczną inteligencją, w rozwój oparty na nowych technologiach i innowacjach, a my będziemy ma tą wprowadzali z coraz bardziej niedofinansowany i oświaty w ciągu kadencji PiS owskiej z 2 i 0,4 miesiąca do 4 i jednąsiątą miesiąca wydłużył się czas oczekiwania na lekarzy. I to mało tego, pomimo tego, że z 1 000 400 do 3 000 900 wzrosła ilość ludzi, którzy wykupują sobie prywatna abonamenty, czyli coraz mniej ludzi korzysta z tej publicznej służby zdrowia, a tam kolejki się wydłużają. Chcecie dalej, tak następne 4 lata mamy czekać czy 8 więcej gorsze usługi publiczne oświata do tego prowadzi kryzys nie chodzi o to, że nagle któregoś dnia się dowiemy, że złoty się deprecjonuje o tam 1/4 itd. spadają dochody realne, ale po roku. Czy po 2 z tego wychodzi, wychodzimy, my weszliśmy na ścieżkę stagnacji hamowania rozwoju gospodarczego, nie nad ganianie, a cofania się w stosunku do najbogatszych krajów Europy zachodniej.
Indeksacja 500 plus do 800 zł. To jest jedno, ale no te darmowe leki dla powyżej 6 takowego do czynienia, pamiętajmy, jeszcze 1 ta władza nie tylko jest populistyczna i autorytarna, ale ona kłamie i manipuluje. No wystarczy posłuchać premiera Morawieckiego, przecież już te leki darmowe były raz obiecane i jakie leki mają tam było chyba dla osób powyżej 75 lat, jakie mają leki darmowe? O jakie tu leki konkretnie chodzi wszystkie, jakie te co są na recepty? Niektóre, bo na razie to zanim mówimy o refinansowaniu o darmowych lekach? To ma nie mamy brakuje leków na cukrzycę nadciśnieni. Wiele innych tak też niektórych leków dla dzieci, więc najpierw to, jeżeli będziemy dawali za darmo, tych, których nie ma to i tak się nikomu nic nie poprawi, a wydłużą się lek kolejki z lekarzy, to nie mają tą recepta. Jest. Programowo jest trochę Radia eriiiwań i trochę jak z tymi autostradami no darmowe, ale tylko państwowe, czyli 10.
% no, więc właśnie to, więc poza tym tam, bo Prawo i Sprawiedliwość jedynie co potrafi to zabierać ludziom pieniędzy w podatkach. Jeszcze ten poziom usług publicznych, który gwałtownie spada, podałem przykład służby zdrowia, ale to samo jest w oświacie nie dość, że spada i poziom, że spałporyzowani są nauczyciele. To większa część rodziców musi płacić ogromne pieniądze za korepetycje, żeby te dzieci zdały chociażby taką w porównaniu do mojej śmieszną w poziomie wymagalności maturę. I to wszystko jest przy rekordowej ilości dochodów z podatków w relacji do PKB, czyli państwo w 2022 roku ściągnęło 37 i siedemdziesiątych PKB w podatkach, czyli najwięcej nam wszystkim zarabia, dając coraz gorsze usługi publiczne. I my będziemy to kontynuowali tego nie będzie widać z dnia na dzień, to będzie widać po 5 po 10 latach, jak wyjedziemy na saksy, będziemy za zaczęli wyjeżdżać na saksy na Słowację na Litwę. To wtedy Polacy się zorientują w co się dali wpuścić, oczywiście wtedy przepraszam bardzo, jeżeli pani Moskwa pozwoli, żebyśmy mieli paszporty w domu.
Bardzo dziękuję. Dr Bogusław Grabowski, ekonomista, były członek rady polityki pieniężnej, był gościem państwa i moim dziękuję serdecznie. Dziękuję bardzo, a państwa zapraszam na informację. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: A TERAZ NA POWAŻNIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA