REKLAMA

Zełenski otrzymał nagrodę Karola Wielkiego w Niemczech

Połączenie
Data emisji:
2023-05-15 13:40
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
14:15 min.
Udostępnij:

Przyjazd prezydenta Ukrainy był nie tylko okazją do odebrania jednej z najważniejszych nagród przyznawanych w Niemczech, ale przede wszystkim osobistej rozmowy z kanclerzem Scholzem. Jak przebiegło spotkanie i co udało się ugrać prezydentowi Zełenskiemu? Pytamy dr Anny Kwiatkowskiej z Ośrodka Studiów Wschodnich.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Trzynasta 43 Jakub Janiszewski przy mikrofonie, a z nami jest dr Anna Kwiatkowska z ośrodka studiów wschodnich dzień dobry.
Dzień dobry, dzień dobry państwu.
A będziemy mówili o wizycie zeołyńskiego w Niemczech i uroczystości przyznania nagrody imienia Karola wielkiego to jest taka najważniejsza chyba polityczna nagroda niemiecka ustanowiona w 1950 roku, właściwie wszyscy święci ją dostali bil Clinton i Jan Paweł II i Donald Tusk i uin stoon churchil i nawet halmud colli angla Angela Merkel i teraz dostają woodmi zeeński. Co to oznacza powiedziałbym takim przekazie także skierowanym no przede wszystkim chyba dlatego odbiorcy krajowego dla odbiorcy niemieckiego.
To rzeczywiście jest bardzo ważna nagroda międzynarodowa nagroda i ona jest przyznawana osobom, która się jakoś szczególnie przysłużyły Europie i integracji Europejskiej, a dostał ją nie tylko za orzełęński, ale też cały naród ukraiński, ponieważ no jak podała ta kapituła tej u nagrody on się wykazał i Ukraińcy. Oczywiście z nim na czele wyjątkową odwagą przywództwem dają dali przykład takiego jednoznacznego stylu politycznego i też zaangażowania w cele i wartości Unii Europejskiej Europejskiej to miało dać przykład też innym i politykom, ale też obywatelom Unii Europejskiej, że jest, o co walczyć, że ta Unia, na którą często narzekają. To jest jakaś tak ogromna wartość, że nawet można za to oddawać życie, bo tam ten element też był obecny. Ta wizyta znaczy ta przyznanie tej nagrody to była tylko oczywiście 1 rzecz taka no tak najbardziej podniosła w całej tej wizycie żołęckiego w Niemczech. On jak wiemy, teraz, bo nie wiedzieliśmy tego wcześniej, przynajmniej ja nie wiedziałam tego wcześniej, że to będzie taka duża realizza po Europie, prawda, bo on był i Watykanie i we Włoszech w ogóle znaczy w sensie spotkał się z rządem też prezydentem Włoch, potem Niemcy i Francja i Londyn. On rozumiem ma na celu takie. No nie wiem, jak to nazwać, objeżdża całą Europę, szukając wsparcia nadal, czyli nie wiem, tourde wsparcia, że tak powiem, natomiast dla Niemców, to oczywiście też miało ogromne znaczenie, no bo to jest pierwszy raz, kiedy prezydent Żeleński od wybuchu wojny jest w Ukrainie. I jak czytam prasę niemiecką i czy i polityków niemieckich no to oni uważają, że to jest jakieś takie nowe otwarcie w stosunkach niemiecko ukraińskich i że teraz już będzie tylko lepiej, bo jak wiadomo tak całkiem dobrze nie było ze względu na to, że Niemcy nie tylko prowadziły politykę. No bardzo mocno związaną z Rosją i bardzo mocno byli zaangażowani w taką politykę radsza ofert. Co było oczywiście, czego ofiarą w dużej części była Ukraina, no ale też nie zareagowali tak jakby Ukraińcy sobie tego życzyli od razu po wybuchu wojny, czyli no bardzo wstrzemięźliwie udzielali wsparcia przede wszystkim militarnego.
A jeżeli byśmy mieli się zastanowić nad tymi nad tym, jakby znaczeniem tej fety, która miała miejsce podczas wręczenia nagrody i tych słów, które tam były wypowiadane przez samego zeyńskiego, też pod adresem oloffa szolca. To jak to jest odbierany w samych Niemczech, bo on tam mówił bardzo no takim tekłom takimi podniosłymi słowy, tak bym powiedział o roli Niemiec w całej tej historii.
Znaczy on uważam, że żeołęński nie tylko ja tak uważam jest mistrzem, jeśli chodzi o piar polityczny, również i on się po prostu zwrócił za pośrednictwem szolca, a wcześniej sztain Majera do wszystkich Niemców. I powiedział to, co jest co dla społeczeństwa niemieckiego jest bardzo ważne, po pierwsze, podziękował, prawda bardzo bez wytykania, co tam było wcześniej podkreślił tą niezawodność Niemiec oraz ich przywództwo. To też bardzo miłe dla ucha niemieckiego jako jako przyjaciela, który nie zawiódł w godzinie próby, tam były bardzo mocne przekazy o tym, że my się bronimy i że nie będziemy atakować. Prawda to też jest bardzo ważne dla Niemców i że jeszcze 1 ważny przekaz, że chcemy pokoju tak, że naszym dążeniem jest pokój, bo jak popatrzymy sobie na badanie opinii niepublicznej w Niemczech, no to 55% ostatnio ankietowanych przed wejść przed tą wizytą przez gofn na zlecenie agencji DPA powiedziało, że koniecznie opowiada się za pokojowymi negocjacjami i zakończeniem wojny 55 ankietowanych procent ankietowanych Niemców, a 54% odrzuciło ideę przyjęcia Ukrainy do NATO, bo ważne jest to, bo żełęcki przyjechał z nie tylko podziękować i pokazać się jako właśnie ten Europejczyk i na salonach w Berlinie, ale też w akchizgranie, ale też powiedzieć, że to jest może nowe otwarcie, ale chcemy więcej tak on kilkakrotnie powiedział o tej koalicji myśliwców, czyli z tego jego dążenia do zebrania państw, które się zgodzą, wysłać samoloty na Ukrainę. I jeszcze bardziej podkreślał znaczenie dla jego kraju dla niego samego zaproszenia ukra Ukrainy do NATO zaproszenie do Unii. Do Ukraina dostała i wiadomo, że ten proces przystępowania będzie bardzo długi zołęński, by chciał go oczywiście, jak najbardziej skrócić, ale do NATO oczekuje, że zostanie zaproszony i jest taka okazja. Będzie szczyt na to w Wilnie, gdzie on by chciał usłyszeć te słowa, a jeśli chodzi o Niemców, nie tylko tych badanych, jak jak cytowałam, ale też elitę polityczną, no to niekoniecznie no jest to marzenie jest do spełnienia.
Ja tak celowo pytam o tą nagrodę o tą o jej znaczenie, bo tutaj rzecz interesująca Polski premier wygłaszał laudację i tak się zastanawiam nad tym gestem, to znaczy rozumiem, że to jest no taka próba po pierwsze, u międzynarodowienia tej nagrody. No ale też takiego jak rozumiem, docenienia Polski jako tego kraju, który przez, który ta pomoc do Ukrainy płynie tak to interpretuje, ale może to za mało jest.
To znaczy tam to w ogóle jest międzynarodowa nagroda tam zawsze są znaczy zawsze, ale często są ci, którym już przyznano te nagrody, dlatego np. była cichanowska, która nie ma zbyt dużych rozbudowanych, że tak powiem eufemistycznie kontaktów z z ukraińskimi przywódcami, ale też inni laureaci poprzednich lat tam była wierchuszka rzeczywiście z Unii Europejskiej. No był też premier nasz Morawiecki w dodatku nie tylko jako Goszcz, ale miał tę laudację obróg o obok szolca. Mam nadzieję, że to nie był pomysł tylko Ukraińców, ale również Niemców właśnie w takim celu, o jakim pan powiedział, to znaczy, żeby docenić nasz wpłat, bo jest taka cicha, ale też głośna konkurencja w pomocy udzielaniu pomocy Ukrainie. I są spory na temat tego, kto tutaj bardziej udziela tej pomocy, a raczej naciski na stronę niemiecką, żeby udzielała jej więcej adekwatnie do swojego znaczy siły ekonomicznej siły politycznej czy PKB. Ja myślę, że w ogóle to psychologicznie i wizyta w samym Berlinie i w tym Akwizgranie też była oczywiście ogromnie ważna i nie tylko dla nas, żeby pokazać właśnie, że jesteśmy w czołu w czołówce tych wspierających dla Niemców z tych powodów, o których mówiłam dla Ukraińców, ale też dla Rosjan czy dla Putina. Jeśli ktokolwiek zobaczy to no bo te permanentne ciągłe powtarzanie, że będziemy z ust wszystkich niemieckich polityków, że będziemy Ukrainę wspierać tak długo, jak będzie to potrzebne i że nie ustaniemy w tym wsparciu i że też chcemy pokoju, ale ten pokój musi się zakończyć sprawiedliwym. Ta wojna musi się skończyć sprawiedliwym pokojem. To jest takie bardzo ważne psychologiczne wsparcie dla Ukrainy i też pokazanie drugiej stronie agresorowi, że tutaj, mimo że ten temat wojny może trochę znikł z pierwszych stron gazet. To nadal jest obecny nadal. Pamiętamy, jaki jest nasz obowiązek i nadal będziemy Ukrainę wspierać ta nagroda też miała taki taki wymiar.
Chyba jeszcze nie wspomnieliśmy o tym, że to jest taki moment dla zełyńskiego, który też pozwala mu trochę poprawić. Powiem, wizerunek znaczy on ma świetny wizerunek na świecie, natomiast ostatnie rewelacje wycieki na tzw diskordzie amerykańskie pokazują, że za tą fasadą czy dla tą twarzą przywódcy, który nie wiem, tutaj waże słowa, żeby nie przesadzi się nie rozpędzić, ale który zachowuje się właśnie taki modelowy przywódca kraju atakowanego jest również. No może bardziej mrocz przywódca, który chciałby również atakować atakujących, bo takie taki obraz się wyłania z tych przecieków, że zełański byłby skłonny udzielać zgody na ataki wewnątrz Rosji, tak agresywne, jak tylko się da, więc no to tak to jest myślę też taka okazja, żeby pokazać prawda w Akwizgranie w Niemczech, że no bez przesady z tymi przeciekami, to tylko plotki.
To znaczy, no to rzeczywiście na rynek niemiecki to bardzo zły przekaz byłby, no bo oczywiście Niemcy skłonni są pomagać ukraińcą, tylko, dlatego że zostali zaatakowani i się bronią. Tak, czyli prowadzą wojnę obronną. To jest bardzo ważny aspekt i dlań społeczeństwa niemieckiego i dla polityków niemieckich, stąd też te jak podkreślają to, co wysyłają, jakiego to jest rodzaju broń. No bardzo nawet te najnowsze systemy i najdroższe wyrzutnie te iris one są bardzo nowoczesne i bardzo drogie, ale to jest wszystko pod kątem obrony. Tak to byłoby bardzo źle przyjęte rzeczywiście, gdyby się okazało, że tutaj stąd też, że żeołęński chciałby tutaj coś atakować, stąd też to opory wobec wobec też samolotów, ale musi pan przyznać, że to jest dziwna trochę wojna, w której zaattaakowana strona nie może się bronić, atakując też agresora. Tak znaczy ja nie wiem, nie przypominam sobie ja takiego czegoś nie jestem pecem o to od wojen, ale to jest jednak dziwna wojna. I on oczywiście moim zdaniem ma prawo w ten sposób myśleć, czy nawet mówić, byle nie głośno, natomiast on oczywiście tego nie będzie wykonywał, ponieważ natychmiast zaprzestano by jego wspierania i to nie tylko Niemcy, ale zdaje się, że stany też stawiają takie warunki, że to musi być wojna obronna na terenie Ukrainy, bo oczywiście wszyscy boją się eskalacji, a w tej eskalacji boją się wciągnięcia np. na to albo nie daj Boże wybuchu trzeciej wojny światowej, ale dla mnie ja go rozumiem, że on w ten sposób myśli, no bo to jest jednak dziwne prowadzenie wojny, żeby nie można było tam temu społeczeństwu pokazać też jakieś no bolesności prawda bólu prowadzenia czy bycia w stanie wojny, bo tamto społeczeństwo rosyjskie mam na myśli tego nie wie jako Polka tutaj. No też wolałabym, żeby oczywiście roński nie atakował Rosji, no bo widzimy, czy możemy się domyślać, czym to by się mogło skończyć, natomiast no jego postawę w jakiś tam sposób, jeśli chodzi o psychologię, a nie politykę rozumiem.
To są rewelacje, które w piątek zamieścił Washington post i jak rozumiem, tak sądzę, przynajmniej jakoś się chyba potwierdził w źródłach swoich w Pentagonie, skoro jednak to poszło świat szeroki. No oczywiście no tak tak jak pani powiedziała, no trudno tutaj mieć jakieś większe pretensje do przywódcy kraju atakowanego, że takie instynkty przejawia, natomiast faktycznie byłoby to dramatem, gdyby to się zaczęło jakoś bardzo wyraźnie pokrywać w działaniach. Dziękuję bardzo, takteranna Kwiatkowska z ośrodka studiów wschodnich była państwa moim gościem trzynasta 57. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: POŁĄCZENIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA