REKLAMA

Podsumowanie dnia (15.05.2023)

TOK360
Data emisji:
2023-05-15 18:00
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
17:49 min.
Udostępnij:

Turcję czeka druga tura wyborów prezydenckich, o czym poinformowała Wysoka Komisja Wyborcza. Mimo, że do przeliczenia zostało jeszcze ponad 30 tysięcy głosów pierwszej tury - już teraz wiadomo, że żaden z kandydatów nie uzyska więcej niż 50 procent poparcia. Według ostatnich wyników prezydent Recep Tayyip Erdogan zdobył 49,51 procent poparcia, a jego konkurent Kemal Kilicdaroglu - 44,88 procent. O scenariuszu, w którym urzędujący prezydent zostaje wybrany na kolejną kadencją mówiła w programie "Połączenie" Jakuba Janiszewskiego dr Karolina Wanda Olszowska z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Cała rozmowa w Podcastach.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Radio to kfem pierwsze radio informacyjne.
Minęła osiemnasta.
TOK 360.
Prezydent Ukrainy kontynuuje sero spotkań z euro europejskie liderami. Dzisiaj jest to Wielkiej Brytanii w weekend odwiedził inne europejskie stolice, Rzym Paryż i Berlin włodymir oeński zabiegała przede wszystkim o kolejne dostawy broni, by móc odpierać rosyjską agresję. Do końca trwającej kadencji. Parlament nie zdążył przyjąć ustaw dotyczących sądów pokoju, to stał się już niemal pewne, a to był warunek pod jakim kukizowcy głosowali razem z partią rządzącą o niespełnionej politycznech obietnicy za chwilę reporterka. Taka Monika zdziera w programie również nowe wyborcze, obietnice Prawa i Sprawiedliwości wśród nich podniesienie świadczenia 500 plus do 800 zł, któremu więcej uwagi poświęcimy w ekonomii 360 będzie także o innych obietnicach, a w samej ekonomii o inflacji, która hamuje, ale domowe budżety wciąż boleśnią odczuwają i będą dalej odczuwać będzie także właściwie będziemy się także zastanawiać o tym, czy możliwe jest dalsze umacnianie się złotego, a to jest radio z okresem pierwszej radzie informacyjne. Zaczynamy podsumowanie dnia.
TOK 360.
Przed mikrofonem Wojciech muzeal. Dzień dobry pierwszy wrzutnie hajmars, jakie Polska kupiła do meerkanów, są już w Polsce i od nich zaczynamy podsumowanie dnia na początek do naszego kraju trafiło 5 wyrzutni kolejnych 15 ma dotrzeć nad Wisłę do końca roku, testy mają odbyć się jeszcze w tym roku o warunkach umowy ze Stanami Zjednoczonymi, które wciąż są negocjowane. Mówi minister obrony Mariusz Błaszczak.
Chcemy doprowadzić do tego, żeby w ramach tego kontraktu nowego kontraktu właśnie negocjowanego również odbywała się w Polsce współprodukcja haimarsów zarówno wyrzutni jak i rakiet. To jest cel, który sobie stawiamy.
Błaszczak dodał, że broń dalekiego zasięgu właśnie typu haimars sprawdziła się już w Ukrainie i powstrzymała rosyjską inwazję produkowany przez firmę locket Martin wyrzutnie trafiły do Polski na mocy kontraktu, który został zawarty w roku 2019, a do tego tematu jeszcze będę wracał w tak 360 w rozmowie zgenem Tomaszem Bąkiem.
Prezydent Ukrainy, kontynuuje serio spotkań w europejskich stolicach spotyka się z liderami europejskich państw. Dzisiaj jest w Wielkiej Brytanii, gdzie spotkał się już z premierem richim sunakiem w czasie rozmów został poruszony temat ewentualnych dostaw zachodnich myśliwców dla Ukrainy. No i brytyjski premier przekazał, że Londyn tutaj może odegrać może tegrać w tej sprawie ważną rolę.
Mówi o jakiej będziemy kluczową częścią koalicji państw udzielających takiego wsparcia. Rozmawialiśmy o tym z wołodymirem nie chodzi tu tylko dostarczenie samych samolotów.
Rysszy szacunek przekazał, że wielka Brytania już niebawem rozpocznie szkolenie ukraińskich pilotów, tam strik potwierdzić Street potwierdziło, że w kolejnych miesiącach Brytyjczycy przekażą Ukrainie kolejne dostawy sprzętu, m.in. dronów bojowych dalekiego zasięgu. Londyn to jest tylko 1 najprawdopodobniej już ostatni z przystanków zełyńskiego, prezydent Ukrainy w ostatnich dniach przypomnijmy odwiedził, Rzym Paryż i Berlin, a ten objazd europejskich stolic zełeńskiego to jest kolejny temat, który także będziemy kontynuować w podsumowaniu dnia będzie razem ze mną razem z państwem Maria zolkina. Politolożka ekspertka ukraińskiej fundacji demokratycznych inicjatyw.
Prawie pewne jest, że do końca trwającej kadencji parlament już nie zdąży przeprocedować. Jak to się mówi fachował w parlamencie ustaw dotyczących sądów pokoju, tak powiedział w radiu takafem szef komisji sprawiedliwości Marek Ast tej sejmowej rzecz jasna, a powodem jak tłumaczy Prawo i Sprawiedliwość jest obstrukcja suwerennej Polski przy pracach nad ustawami w komisji ostatnie posiedzenie w tej sprawie już po próbie PiS uniknięcia usunięcia ze składu komisji posłów. Tego wspomnianego już kolicyjnego ugrupowania, czyli suwerennej Polski zostało przełożone aż na połowę czerwca. No i wszystko wskazuje na to, że komisja sprawiedliwości stała się kolejnym pole bitwy między Prawem i Sprawiedliwością, a partią Zbigniewa Ziobry tematów spornych jest jednak więcej i o tym teraz reporter katokfem Monika zdziera.
Sądy pokoju to 1 ze sztandarowych postulatów Pawła Kukiza ich wprowadzenie w ramach zawartego porozumienia obiecał muszę PiS Jarosław Kaczyński, a projekty zostały przygotowane wspólnie z kancelarią prezydenta, ale jak prognozuje Marek Ast w tej kadencji przez brak współpracy z suwerenną polską tego rozwiązania nie uda się wprowadzić? Unknown speaker 4 Trudno jest się spodziewać, że Sejm w ogóle zdąży te ustawy uchwalić akurat w sprawie sędziów pokoju. To raczej już się żadnej współpracy nie.
Spodziewam. Sądy pokoju to kosztowna komplikacja powtarza wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta z suwerennej. Unknown speaker 5 Polski od początku rozmów wpisu z panem pisem sygnalizowaliśmy, że rozwiązania, które są katastrofalne dla polskiego wymiaru sprawiedliwości, to nie będzie żadna reforma tylko wielomiliardowa realizacja jakiś Wymysłów Pawła kukizak.
Mimo niezrealizowanej przez PiS obietnicy Kukiz 15 nie wyklucza formalnej koalicji i startowania z listy Prawa i Sprawiedliwości PiS z kolei nie wyklucza, że będą kolejne próby pozbycia się z komisji sprawiedliwości posłów suwerennej Polski. Jesteśmy dobrej myśli, że prędzej czy później uda się to zrobić powiedział to KFM szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszarda tarlecki. Unknown speaker 6 Nasi koledzy z solidarnej Polski zachowań nielojalnie, więc chcieliśmy ich usunąć z komisji to się nie udało, ale co się odwlecze to nie uciecze?
Komisja sprawiedliwości w tym albo kolejnym tygodniu ma zająć się projektem PiS dotyczącym Trybunału Konstytucyjnego, aby odblokować jego pracę po buncie części sędziów PiS proponuje, aby do pełnego składu orzekającego wystarczyło 9, a nie jak jest obecnie 11 sędziów. Suwerenna Polska już zapowiedziała, że w tej sprawie albo wstrzyma się od głosu albo będzie przeciw o próbie rozmów z koalicjantem mówił Marek Ast. Unknown speaker 4 I przekonywać zarówno Zbigniewa Ziobry, ministra sprawiedliwości jak i kolegów do tego, żeby jednak tę ustawę poparli? No bo polską racją stanu jest to, aby Trybunał Konstytucyjny działał jest wiele ważnych wniosków, które muszą być rozstrzygnięte w pełnym składzie.
Ten najważniejszy, o czym wielokrotnie mówiliśmy to rozstrzygnięcie o zgodności z konstytucją noweli ustaw sądowych, bo zdaniem części rządzących realizują one kamień milowy niezbędne do odblokowania Polsce środków na kpo.
A te wszystkie informacje i komentarze zebrała dla państwa reporterka tokf Monika zdziera.
W programie teraz nowe wyborcze obietnice PiS u, a wśród nich podniesienie świadczenia 500 plus do 800 zł, któremu więcej uwagi poświęcimy jeszcze w ekonomii 360, a wśród tych obietnic są także darmowe leki dla seniorów powyżej sześćdziesiątego piątego roku życia oraz dla dzieci i młodzieży do osiemnastego roku życia z oceną tego pomysłu rządzący, którzy rządzący już jak właściwie wyszli tutaj nam ją przedstawić całą te propozycje i uzasadnienie. Natomiast oceną tego pomysłu jeszcze się wstrzymują np. lekarze środowiska tutaj bezpośrednio zainteresowane, jeśli chodzi o to w jakiś sposób obecnie ten program funkcjonuje, a jest skierowany dla kobiet w ciąży i seniorów powyżej siedemdziesiątego piątego roku życia. To nie dla wszystkich tak naprawdę te leki są darmowe, darmowe są tylko z nazwy komentuje w rozmowie stokfem Jakub Kosikowski z Naczelnej Izby lekarskiej. Unknown speaker 7 To nie jest tak, że wszystkie leki są 75 plus za darmo i nie jest także wszystkie leki refundowane 175 plus za darmo. To jest tak jakby kolejny mniejszy zbiór, który jest faktycznie darmowy. No dla tych pacjentów, którzy na te choroby chorują i potrzebują tych leków. Na pewno cenna inicjatywa, ale no niestety nie dotyczy to wszystkich chorób i wszystkich seniorów. I no mówiąc tutaj wszystkich chorób chodzi o te choroby częste.
Rządzący szatują, że program darmowych leków po włączenia dodatkowych grup wiekowych będzie kosztował około 2,5 1 000 000 000 zł. Kolejna obietnica dotyczy płatnych autostrad, które miałyby do przyszłego roku stać się darmowe, ma to dotyczyć zarówno państwowych jak i prywatnych odcinków dróg, tak przynajmniej deklarował, szef Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, problem w tym, że firmy zarządzające autostradami o tej obietnicy nic nie wiedziały, co ustalił reporter to kafem Szymon Kępka, rzecznik rządu Piotr Miller, przyznaje i zapowiada. Unknown speaker 8 W formie dialogu będziemy rozmawiać z tymi podmiotami, nie mówi w tej chwili o finalnym rozwiązaniu w tym obszarze.
Przedstawiciele spółki Kulczyk in West, do której należy część autostrady jednej z tych właśnie autostrad to jest autostrada A2 sprawy nie chcą komentować. To z kolei Stal eksport zarządzający fragmentem A4 pracuje jeszcze nad oświadczeniem w tej sprawie te prywatne autostrady właśnie to są te odcinki, które zarządzane są przez prywatne firmy, ale są tak naprawdę własnością państwa, bo np. jeśli chodzi o drogę, która jest oznaczona jako A4. No to koncesja dotycząca obsługi tej drogi trwa do roku 2027 i po tym roku przejdzie ona w ręce państwa w przypadku adwójki te drogę trzeba byłoby odkupić od prywatnej firmy, która ją obsługuje. To jest kwota nawet w wysokości 4 000 000 000 zł.
Już za kilka tygodni, a konkretnie w czerwcu zmieni się ustawa o przeciwdziałaniu przemocy, jest zmiana w nazewnictwie zamiast przemocy w rodzinie pojawia się przemoc domowa, ale na tym zmiana nie koniec będzie także zmiana, dzięki której łatwiej będzie zabrać dziecko np. z przemocowego domu jest z nami Anna Gmiterek. Zabłocka Aniu, co się zatem zmienia? Unknown speaker 9 Do tej pory był zapis o tym, że dziecko w czasie interwencji można z danego domu zabrać w sytuacji bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia. Znika teraz przymiotnik bezpośrednie zagrożenie mówi w rozmowie z tokfem Adam mołdoch, wicedyrektor centrum interwencji kryzysowej w Lublinie?
0 Te przepisy ulegają zmianie w ramach nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i już wypada nam pojęcie takiego bezpośredniego zagrożenia. No bo trudno nam powiedzieć, co to znaczy bezpośrednie zagrożenia jedni będą uważali, że jest to Fakt, że, a rodzic czy opiekunowie prawnie sprawują. Tu i teraz opiekę nad dzieckiem będąc w stanie nietrzeźwości, inni będą uważali, że może to nie jest jeszcze taki stan, ponieważ być może ktoś z trzeźwych członków rodziny zajmie się dzieckiem i tym podobnie ustawodawca zauważył ten kłopot. Zmienia nam ten art. 12a wypada nam pojęcie bezpośredniego zagrożenia. I myślę, że to będzie duże ułatwienie dla wszystkich, którzy realizują procedurą niebieska karta, którzy tutaj działają na rzecz wsparcia osób w kryzysie, że nie będzie słowa bezpośrednie tylko zagrożenie życia i zdrowia, a on już ma dużo szerszy charakter. Unknown speaker 9 I nie trzeba się już zastanawiać. Czy ktoś nie będzie podważał, że nie było bezpośredniego zagrożenia zdrowia czy życia? Jak to zadziała w praktyce czas pokaże na pewno w ostatnim czasie spadła liczba niebieskich kart, ale to nie oznacza mniejszego problemu z przemocą. Wciąż jest i są interencję w domach, mówi Kamila muraycek z centrum interwencji kryzysowej i dodaje, że w domach sytuacje są różne, trzeba patrzeć również na niuanse.
1 Myślę, że by nie ufać pierwszemu wrażeniu, dlatego, że to co tak mocno we mnie się wyryło, to bardzo aż nadmiarowo czyste i wydawałoby się wysoko funkcjonujące domy nie pamiętam takie wrażenie domów, które miałam ochotę zdjąć buty, choć zasadą członków patrolu jest, że nie zdejmujemy butów, wchodząc w środowisko było tak sterlnie czysto i te dzieci, które były jak w zegarku bardzo grzeczne bardzo poukładane i różniutko poukładane zabawki. To jest to, co jest na powierzchni, a okazuje się, że w takim domu dzieją się tragedie. Unknown speaker 9 A jeśli chodzi o zmiany, które wchodzą w życie od czerwca, to warto dodać, że są zmiany również w niebieskich kartach obowiązkowo będą nimi objęte dzieci. Jeśli doświadczają lub są świadkami przemocy.
Mówiła reporterka to kafem Anna Gmiterek Zabłocka.
28 maja Turcja czeka druga wybor druga tura wyborów prezydenckich, jak przekazała wysoka komisja wyborcza, mimo że do przeliczenia pozostało jeszcze około 30 000 głosów. Taką informację przekazano po południu. Już teraz wiadomo, że żaden z kandydatów nie uzyska więcej niż 50% poparcia przewodnicząca komisji Europejskiej Urszula Wonder lien pogratulowała wyborcom w Turcji.
2 Isiing masyno.
Myślę, że frekwencja w wyborach to naprawdę dobra wiadomość, bo to wyraźny znak, że naród turecki jest zaangażowany w korzystanie ze swoich demokratycznych praw do głosowania i że ceni sobie demokratyczną instytu instytucje myślę, że to duże zwycięstwo.
2 Jest zbiegły. Obia.
Tej wg ostatnich wyników prezydent receptaiperdo an zdobył 49 i 0,51% poparcia, a jego konkurent Kemal kilita rolu 44 i 0,88% o scenariuszu, w którym urzędujący prezydent zostaje wybrany na kolejną kadencję, mówiła w tokvm dr Karolina Wanda Olszowska z Uniwersytetu Jagiellońskiego?
3 Ja myślę, że to będzie przede wszystkim kontynuowanie tej polityki, którą prowadzi tej strony polityki, którą ma wewnętrznej jak i zagranicznej. Nie wiem, jak sobie poradzić z tymi reformami, która też reformami z tymi obietnicami wyborczymi, które już zaczął spełniać, czyli na zasadzie podniesienie kolejny raz płacy minimalnej pensji dla urzędników. Oczywiście przy takiej inflacji, żeby w ogóle Turcy wyszyć spoza tej granicy ubóstwo, jakby są potrzebne tylko po reformy, tylko, że pytanie czy tu któraska gospodarka z tym sobie poradzi. Tu pytanie głównie do ekonomistów do specjalistów, ale ja myślę, że to będzie, jeżeli wygrać to z 1 strony będzie to polityka, jakby umacnienia tego, co teraz znamy z tych z tych dróg polityki tureckiej, ale z drugiej strony on też będzie musiał jakoś ułożyć te swoje relacje. To jest zachodach i dachód też będzie musiał sobie ponownie ułożyć relacje zednem. Ja myślę, że tutaj niczego nowego poza tym, co mieliśmy przed wyborami, nie możemy się spodziewać oprócz tego, że przestania już teraz grać na wybory.
Usłyszeliśmy w faubrycji połączenie dotychczas urzędujący, prezydent wciąż urzędujący receptai erdoan doprowadził do zbliżenia z Rosją, przeprowadził interwencje wojskowe m.in. w Syrii i Iraku słynie z takiego oryginalnego podejścia do problemu inflacji. Ta inflacja jest rekordowa właśnie w jego kraju w Turcji, dlatego że stopy procentowe są na niskim poziomie nie są podwyższane, a jego konkurent jak twierdzą komentatorzy gwarantuje zbliżenie w kierunku Unii Europejskiej i zachodnich państwem rozmowy na ten temat znajdą państwo w podkastach no to KW PL i w naszej aplikacji.
Mobilnej?
Opozycja wg wstępnych wyników wyborów przejmuje władzę w Tajlandii. Lider lider zwycięskiej liberalnej partii mów forumar, tak po angielsku nazwa się to ugrupowanie pita limiaro erad zapowiedział utworzenie koalicji, która będzie dysponowała 309 miejscami w 500 osobowej izbie reprezentantów potencjalny szef rządu zapowiedział złagodzenie prawa o obrazie majestatu, przewidującego więzienie za obrazę władcy wg krytyków ustępującego gabinetu. Dotąd to było wykorzystywane do celów politycznych. Jest też zwolennikiem likwidacji obowiązkowego poboru do wojska. Pytanie, jakie są realne szanse na wprowadzenie takich właśnie zmian? No bo w przyszłości opozycjoniści już w tym kraju wygrywali wybory na początku wieku władze sprawował członek klanu szi nałarów, ale został obalony przez wojskowych. Tym razem jednak zaskoczenie wynikami jest podwójne ocenia w rozmowie w stokęvm prof. Michał Lubina z Instytutu bliskiego i dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego.
4 Po pierwsze, dlatego, że opozycjoniści Demokraci wygrali aż tak bardzo natomiast drugie zaskoczenie jest takie, że to jednak nie klancz fi nałatrów wygrał, dlatego że wg najnowszych danych to nie partia ś i na łatrów kełtai, tylko partia mu fowart, czyli partia tak na dobrą sprawę ludzi młodych partia wyrosła z protestów studenckich w 2020 roku, a szerzej z ruchu przeciwko i armii, ale też przeciwko tej formie monarchii, jaka ma miejsce w Tajlandii, także wygrała młoda opozycja wygrała siła w pewnym sensie poza establismentowa. Natomiast no wciąż no muszą liczyć te głosy.
Powiedział gości Jakuba janiczewskiego na podanie oficjalnego wyniku tajlandzka komisja wyborcza daje sobie aż 2 miesiące, opozycja, aby przeforsować swojego premiera, potrzebuje łącznie w 2 izbach aż 376 mandatów, no bo w jednej z nich wojskowi zagwarantowali sobie 250 głosów. Ta rozmowa także znajduje się w podkastach, już za kilka minut druga część podsumowanie dnia, bo ta informacyjna pierwsza część już za nami, wcześniej jednak ekonomia 360. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TOK360

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA