REKLAMA

Tour Zełenskiego "to przesłanie do społeczeństw" zachodu

TOK360
Data emisji:
2023-05-15 18:30
Audycja:
Prowadzący:
W studio:
Czas trwania:
07:37 min.
Udostępnij:

Niemcy, Paryż i Londyn, czyli tour Wołodymyra Zełenskiego. Dlaczego prezydent Ukrainy zdecydował się odwiedzić najważniejsze siedziby przywódców UE w ostatnich dniach? O coraz dłuższych wizytach poza krajem Zełenskiego mówiła Maria Zolkina - politolożka oraz ekspertka ukraińskiej Fundacji Demokratycznych Inicjatyw.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Premier Wielkiej Brytanii juisunek przekazał, że wielka Brytania niebawem rozpocznie szkolenie ukraińskich pilotów, rozmawiał dzisiaj na temat przekazania przez zachód także nowoczesnych myśliwców dla Ukrainy, a wcześniej odwiedził inne europejskie stolice, Rzym Paryż i Berlin teraz jego objazd europejskich krajów będziemy kontynuować z Marią zolkiną politolożką i ekspertką ukraińskiej fundacji demokratycznych inicjatyw. Dzień dobry, witam radiu, to kfem.
Dzień dobryę, dziękuję za.
Zaproszenia to na początek chciałem w panią załatwić, jakby zapytać, przepraszam bardzo właśnie tutaj pytałem o załatwieniu spraw przez ukraiński lub prezydenta włodyemryzałyńskiego. Co jakby pani to podsumowała do tej pory udało mu się załatwić, jakie jest osiągnięcie tych wizyt?
No tak, oczywiście, to takim wspólnym celem dla wszystkich krajów to była z 1 strony uzyskania poparcia politycznego i w sensie dostaw w broninie. Na tle zbliżjące się kontrofenzyły, ale z drugiej strony i były rez indywidualne cele dla każdego kraju osobnie i były rezultaty osobne w każdym kraju jako w Niemcach ten pakiet dużej wsparcie dla Ukrainy i wielkie Brytanii. I tak.
Samo no właśnie przepraszam, co by pani tu wyróżniła co tutaj najważniejszego padło, bo np. w Niemczech wspomnianych to były bardzo ciepłe słowa pod adresem kanclerza Olafa szolca, przecież Niemcy jeszcze niedawno były dość oporne w tym udzielaniu wsparcia, więc co zasługuje na szczególną uwagę?
Na szczególną uwagę, jeżeli mówimy się o Niemcy, to tam ogłoszenie tego pakietu to 1 i 1 taka rzecz drugie C to, że mówię mogli słychać u od kanclerza, wsparcie do idei trybunału Międzynarodowego. I tu i to bardzo ważne, dlatego że ta dyskusja w Berlinie nie jest łatwa o tym, co robić z putinm i w ogóle z wszystkim jak to teraz, kto teraz jest w innych tych, a w tej sytuacji jest ze strony Rosji, z innej strony, jeżeli mówimy się o rezultatach wizytu do Rzymu, to tam np. we Włoszech można było zauważyć, że prezydenta tak zwraca sięny tylko do rządu, ale i do włoskiego społeczeństwo poprzez takie długi briefink dla lokalnych mediów i głup. I ja rozumiem, dlaczego to było, dlatego że Włochy mają specyficzne sytuacje, kiedy rząd bardzo bardzo wyraźnie wspiera się Ukrainę i zapewnia środki finansowe i daje broń, ale ja wegłosskim społeczeństwy słowo pokój np. można słychać częściej niż zwyęstwo Ukrainy, np. i to, dlatego tam był inny cel uzylendzkiego zrobić takie przesłania do społeczeństwa i wyjaśni, że Ukraina jest gotowa do negocjacji. Nie jest przeciwko po pokoju, ale to nie może pójść ten pokój, jakby nie możemy rozumieć to jak zamrożenie linii frontu albo okupacji Ukraina, a jeżeli negocjacje to tylko to wycofanie błysk rosyjskich, jeżeli tego nie będzie, jeżeli to nie jest możliwe, to, jakie negocjacje, jaki pokój, to trzeba g głównym celem musi być zbyt często Ukrainy w takim razie.
No z 1 strony to jest dyplomacja te wyjazdy, a z drugiej strony takie oddziaływanie na opinię publiczną w tych krajach, żeby, żeby się tu wojna nie znudziła i żeby nie zapominały one tak to chyba też wygląda. Chciałem panią zapytać o te coraz częstsze i coraz śmielsze wyjazdy. Jeśli tak mogę powiedzieć włodymira zaołyńskiego za granicę, czy świadczy to o rosnącej stabilności państwa ukraińskiego w tych trudnych warunkach wojennych, że można to zapewnić zorganizować, czy też coraz większej właśnie potrzebie zabiegania o to wsparcie?
Myślę także sytuacja na Ukrainie w sensie jak to instytucje funkcjonaln jest bardzo stabilne. I to Ukrainie to jest bardzo symboliczne, że prezydent teraz wy wyjazda mogę wyjechać, dlatego, żeby wsparcia polityczna, bo dla bardzo nawet na poziomie takim wysokim, ale i to za każdym razem to mają takie konkretne cele, no np. tam jak teraz były to w Niemcach, żeby razem ogłosić ten pakiet pomocy z innej strony wielka Brytania, która ma, która wykonuje roli jako i pulska i kraj Bałtyckiej roli nie tylko jakby partner partnerza Ukrainy, ale i prawidłowego sojuszjuznika Ukrainy. I tam wielka Brytania robi innej Kruk teraz bardzo ważliwy z decyzji dostawiać do Ukrainy. Nowe typ bronie np. te pociski dalekiego zasięgu iwiec warsztaty zjednoczonej nie jest jeszcze gotowia do tego, a wielka Brytania jest i to był bardzo symboliczne. Taka decyzje i bardzo symboliczne, że prezydent zełęcki przyjechał do wielkiej Brytania, ale jeszcze jest 1 ważny takie moment tutaj, że w każdym kraju z tych, gdzie teraz był zelandzki. To było bardzo widać, jak dużo on mówił. Dziękuje wszystkiem i żądam i jest społeczeństwem i to jak dla mnie to bardzo prawidłowa komunikaacja.
Ważne, że to podkreślił.
Mam pod kwestii.
Tak na koniec, jakby pani krótko mogła powiedzieć czy w Ukrainie kontrafensywa już trwa, czy wciąż na nią czekamy?
No dla mnie jest mój już jestem na początkowym etapie tej kontropenzywy, dlatego że np. Ukraina próbuje przygotować to wszystko i widzimy, że w luchańsku np. gdzie było bardzo cicho przy tym samym mieście. To teraz nie ma pokoju tym okupecyjnym liderom zgodnie z ostatnim ostatnim powiadomieniem, ale w takim, ale to jest wszystko jedno.
Przygotowanie tak, przepraszam tutaj przytoczę informacja w trakcie trwania audycji, która się pojawiła SBO przeprowadziła zamach na szefa MSW samozzańczej ugańskiej Republiki ludowej, to może być też oznaka trwających działań.
Tak, tak tak, ale kiedy idzie tu u kontropenzyw, no oczywiście, że ukraińskie społeczeństwo cieka na to, ale z 1 strony mamy 1 ryzyko takiej, że nasze partnerzy mogą mieć np. jak to Francja albo Niemcy w Berlinie. Taka sama sytuacja nie mogą mieć nieco zawożone oczekiwania co do kontrofnzyły. I to też było mógł punktu widzenia takich jeden z ważliwych argumentów jazleńskiego to powiedzieć, że nawet, jeżeli nie będzie takich dużych rezultatów, krótkim terminie, teraz np. tam w członków następnego miesiąca 2 miesięcy. To nie znaczy się, że wsparcie dla Ukrainy musi być, jakby ograniczę ograniczone.
Bardzo dziękuję, za ten komentarz Maria zolkina, politolożka i ekspertka ukraińskiej fundacji demokratycznych inicjatyw była razem z nami za chwilę gen. Tomasz Bąk, a z, którym będziemy rozmawiać o polskich hajmarsach. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TOK360

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA