REKLAMA

HIMARSy w Polsce. Gen. Bąk: 5wyrzutni wiosny nie czyni

TOK360
Data emisji:
2023-05-15 18:40
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
06:53 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » TOK.
360 podsumowanie dnia w radiu to KFM pierwszy wrzutnie haimars, jakie Polska kupiła od Stanów zjednoczonych, są już w Polsce. Na razie mamy 5 takich wyrzutni kolejnych 15 wyrzutni będzie jeszcze w tym roku nad Wisłą, a trwają także rozmowy dotyczące dalszych szczegółów umowy o dostawach sprzętu. Zostaną Zjednoczonych, chodzi np. o to, aby takie właśnie wyrzutnie były częściowo produkowane, także w Polsce te wszystkie szczegóły przekazał dzisiejsze resortu obrony Mariusz Błaszczak i teraz o tym będziemy rozmawiać razem z gen. Tomaszem Bąkiem byłem dowódcą dwudziestej pierwszej brygady strzelców podhalańskich w Rzeszowie. W jaki sposób zmieniła się teraz obronność naszego kraju i na ile jesteśmy bezpieczniejsi dobry wieczór, witam w radiu takowałem dobry wieczór, dzień dobry.
Dobry wieczór, panie redaktorze, dobry wieczór państwu.
No chciałem zapytać, czy takie wyrzutnie, który jak mówi minister Błaszczak, on wręcz ocenia, że powstrzymały rosyjską agresję postępującą czy te wyrzutnie w liczbie 5, a docelowo 20 w tym roku wpłyną istotnie na nasze zdolności do bronienia? Się?
No rzeczywiście nie ulega wątpliwości, że artyleria, zwłaszcza arcyleria precyzyjnego rażenia, a do takich właśnie zaliczamy wyrzutnie typu hajmars są bronią bardzo nowoczesną bronią, która jest precyzyjna. Trafia dokładnie w cel, a więc prowadzenie jej na uzbrojenie również i naszej armii będzie powiększać nasz potencjał zarówno obronny jak i możliwości w innego rodzaju działaniach nie ulega wątpliwości, że oczywiście 5 wyrzutni jeszcze wiosny nie czyni, ale biorąc pod uwagę plany zakupów, a więc tak jak pan redaktor wspomniał, blisko 20 wyrzutni w tym roku, bo tak naprawdę chyba 18 bojowych i 2 szkolne i dalsze w dalszej perspektywie być może nawet idąca w setki ilości sztuk wyrzutni dobrze rokuje na to, że nasze zdolności obronne i zdolności naszej armii. Zdecydowanie poprawiam się.
A kiedy wojsko korzysta z tego typu wyrzutniej, no bo to jest tak takie wyrzutnie należą do artylerii, czyli się jak rozumiem, je rozstawia i można z dużej odległości zaatakować wroga, ale właśnie takie cele, jak np. magazyny sprzętu czy może pojedyncze czołgi, gdyby pan mógł to trochę przybliżyć na naszym słuchaczom kiedyś jak korzysta z fajmarców?
No jak to się mówi, artyleria jest Bogiem wojny, bo tak naprawdę często decydowała o losach działań wojennych. Nie ulega wątpliwości, że artyleria jest używana we wszystkich rodzajach działań zarówno w obronie jak i w natarciu, a więc również podczas prowadzenia przeciw uderzenia czy czy kontruderenia, oczywiście akurat wyrzutnie haimar są wyrzutniami dalekiego zasięgu zasięgiem prawie 300 km możliwościami takimi oczywiście w zależności jeszcze od amunicji. Natomiast to daje nam takie możliwości, że będziemy mogli razić przeciwnika w głębi jego ugrupowania, a więc drugie rzuty od wody i całość logistycznego zabezpieczenia, a więc w momencie, kiedy będziemy w stanie przy pomocy artylerii. Zakładam oczywiście hipotetycznie, jeśli przyszłoby do działania będziemy w stanie odciąć podejście drugich rzutów czy sił wzmocnienia czy kolum logistycznych. To będzie to znacznie wpływało na możliwości nasze obronne i możliwości działań naszych wojsk.
Chciałem pana jeszcze zapytać tak to może takie będzie ogólne pytanie, ale tych wątków, które moglibyśmy poruszyć czy wątków, które są poruszane w związku z bezpieczeństwem Polski w ostatnich dniach jest jest sporo w rakieta, której które, o której się dowiadujemy po kilku miesiącach od momentu, kiedy spadła na Polskę. Teraz w ostatni weekend jakiś tajemniczy balon, który nadleciał z terenu Białorusi, w końcu informacje gazety wyborczej z tego popołudnia, która mówi o tym, że nie zidentyfikowany obiekt wojskowy, który odnaleziono, potem pod Elblągiem. To jest Polski dom zjadowczy, który brał udział w poszukiwaniach wspomnianego już balonu w temacie bezpieczeństwa naszej ojczyzny i panowania nad tą całą sytuacją. To jakby pan, co by pan tutaj powiedział tytułem właśnie komentarza do tej sytuacji?
Znaczy ja przede wszystkim, komentując to zdarzenie chciałbym, aby została uspokojona sytuacja, abyśmy nie mieli wrażenia, że znajdujemy się w jakimś chaotycznym państwie. Mamy Ministerstwo Obrony Narodowej mamy sztab generalny mamy poszczególne dowództwa, a więc ludzi kompetentnych na stanowiskach i my jak obywatelem oczywiście wymagamy od tego, aby podejmowane były mądre decyzje bez jakichś chaotycznych działań, bo one są najmniej potrzebne. Ja cały czas podkreślam, że trzeba pamiętać o tym, że zarówno Rosy jak i Białoruś wspólnie prowadzą działania hybrydowe, czy wręcz powiedziałbym już wojny hybrydową przeciwko Polsce i innym krajom skupionym w NATO czy w Unii Europejskiej, im tego typu sytuacje są jak najbardziej na rękę dzisiaj czasie skupić właśnie nad zwiększaniem potencjału obronnego. Z mądrym wydawaniem pieniędzy, bo nie sztuka jest mieć pieniądze. Sztuka jest je mądrze wydać dobrze, zainwestować w rzeczy najważniejsze, które dotyczą obrony naszego państwa czy zdolności naszych obronnych i wreszcie zadbać o to, aby nie dochodziło do tego typu sesji pomiędzy ministrem obrony, a wojskowymi, bo to nikomu jest nie na rękami niepotrzebne. Tu przerzucanie winy nic nie da, trzeba zastanowić się nad systemowymi rozwiązaniami, które właściwie istnieją, więc tylko dopilnować, aby one były właściwie.
Realizowane bardzo dziękuję. Gen. Tomasz Bąk były dowódca dwudziestej pierwszej brygady strzelców podhalańskich w Rzeszowie był razem z nami, a za chwilę Joanna Sarnecka, aktywistka grupy granica, którą będę pytał o sytuację cudzoziemców, prowadzących strajk głodowy w ośrodku. No jednym z takich ośrodków, gdzie oni właśnie są. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TOK360

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA