REKLAMA

Gdzie jest mój dom: Ile razy można stracić dom?

Gościnnie: Wyborcza, 8:10
Data emisji:
2023-05-16 10:10
Czas trwania:
16:08 min.
Udostępnij:

W cyklu "Gdzie jest mój dom" Urszula Pieczek z "Gazety Wyborczej" i Maria Semenczenko, ukraińska dziennikarka i reporterka, rozmawiają z Natalią Omelczuk, nauczycielką historii, która z powodu wojny w Ukrainie dwukrotnie musiała opuszczać miejsca, w których mieszkała. W jakich okolicznościach opuściła swój dom po raz pierwszy? Czym zajmowała się, będąc w Kijowie? Jak wyglądała jej podróż do Polski? Na czym polega jej autorski projekt "Wspomnienia w pudełkach", który prowadzi w warszawskich muzeach? Co włożyłaby do pudełka przywiezionego z Polski do Kijowa? Rozwiń »
Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Podkast powstał w ramach projektu riv raming migrancki euro Pen midia dofinansowanego przez komisję Europejską?
To jest ósma.
10.
Podkast gazety?
Ile razy można stracić dom.
Ósma 10 podkast gazety wyborczej.
Dzień dobry z tej strony ursza pieczek z gazety wyborczej, a jest ze mną dziś Maria semęczenko, ukraińska reporterka i dziennikarka, która prowadzi ze mną cykl, gdzie jest mój dom, a naszą gościnią jest dzisiaj.
Na talemylciuk, na talio mylciuki jest naci tylko historię. Dwukrotnie była zmuszona do opuszczenia domu z powodu wojny rosyjskiej. Po raz pierwszy w 2000 czternast roku Natalia opuściła okupowany przez Rosjan obwódługański, a drugi raz marcu roku ubiegłego z okupowano przez Rosjan worzyla w Warszawie na tale założyła projekt wspomnienia w pudekach torekc historii dla dzieci w wieku szkolnym i dorosłych, który prowadzi w polskich muzeach o regionalnych formie.
Dzień dobrej natalio. Czy możesz opowiedzieć, kiedy wyjechałaś? I skąd dokładnie wyjechałaś w 2014 roku i gdzie się znalazłaś? I dlaczego i, kiedy wyjechałaś po raz drugi.
W sierpniu 2014 roku. Ja wyjechałam z domu, to mała taka mis chciałeś dzisiaj Seroki, no, a w ten moment Krosny dom i nie byłam tam do tej pory, bo przez te wszystkie lata moje miasta po okupacji.
I ukul z 7 lat życie w Kijowie zainiało mi podzieenie, że z faktom, że je nie wróci do domu, by żyć i muszę zbudować nowy dom miejsce sprzec inwazję. Ja postanawialiśmy z mężem, żeby kupić dom i dwudziesto drugie Lu techo byłem w banku, wypełniałem dokumenty hi peteczni. Ja byłam szczęśliwliwa, bo w wcześniej płcić się domu było tak blisko i miejsces później ja białabym kawy nećrajce jest uchłam śpiewu w ptacho, bo ten dom jest w lase i patrza na las na końcu naszej działki, ale miejsce później byłam już w Suwałkach w polskie w dużym mieszkanie bez domu i naprawdę bienygii. I ja teraz mam 2 różnie do zwyczajenia zwiedzone z zakupację i wyjazdom, a w 2014 roku była to cicha okupacja, kiedy włodarze naszego miasta odtwożyły drzwi na ulicach. Pojawiay są w krótkie zbrodnie i takie zielone ludziki. Jak my mówiły nie tak oczy, co jak krymi, ale w pewnym momencie uzbrojenicizny, z których wiały na było miejscowych, Stali są po ciasnym widokiem na ulicach?
I czyli po prostu można powiedzieć, że ta okupacja w 2014 roku, jakby tak wpełzła do miasta i nie było to coś, co było jakoś bardzo mocno ogłoszone, ale po prostu stało się czymś powszechnym, bo jak mówi, że obcy mężczyźni byli powszechni na ulicach.
Właśnie tak bardzo już brnili w wyslowiancku i w dniackiej je kraje, a MO mieszkale poruć z granicy z Rosji. I tu wszystko tylko wojsko rosyjski, ja, ale przez nas i jakoś no to prosto w jakiś moment i dopo ulicy i rozumiem, że tony mojem jest to cień mężczyzny nie mieszkają. To tutaj oni nie wwiada d. Co jest i one zawsze pytały, a jak tamto, a jak tu i nu to to były inna okupacja, wyjechałem przez Rosję, to były 1 druha w drugiej stronie była drucha duchaska i łłaki już sązycięli i nikt mu nie wolno bola opuszczać naszego miasta. W tysiące 20 druhmu roku. My mieszkały wła zlikoe Kijowa i to była inna kupacja i jest to ich miną buci i widzieliśmy ł ławki wótniejsku 100 omyl i dwudziesto piąt temuchu nie było bez bezpieczneczną wyjścia wysaczone mosty do Kijowa. Zostaliśmy złapaniem mi, że 2 armiami i nie planowały jednak wyjazdu do ostatnich fali do cias, gdzie rys rosyjsjscy żołnierze zcili trimować są za moimi okmi odpalać artileriię i jechać w inne miejsca. Robiły to z centrum worzlo po 1 struła nie były nasze sidle, po drugie, jej sciniec, a po trzecie szpitali położniczych i w tym razie jedne druha była przez linie działań wy wojennych i mieliśmyście, że udało sobie wyjechać i nie zostać ze ylonym.
Notali, jak wysiedle się z domu po pierwszym razem jak wysiedle się z domu co drugim razem wydziale, że wyjedziaś na długo czy zabrałeś coś specjalną symbolicznyd dla ciebie coś odtwojąm? Doie.
Kiedy po raz drugiej obwieszczałem swój dom znałam, że na pewno nie na 23 to chłodni, jak mówię, wszyscy, bo cię to chłodnie przeżyłem już w 2014 roku i z wor zleziałam obraz, której przypominamy o moją luchancku i książki o historii Ukrainy. I teraz otwieram ranoci wirus wódzie recho z książkami i jakiś mały pócia domu ma, choć rozumiem, że znowu jest no o tym tymczasowy.
Powiedziała Maria, na samym początku, kiedy cię przedstawiała, że prowadzisz teraz w Warszawie w muzeach, swój autorski projekt wspomnienia w pudełkach, ale chciałabym zapytać ciebie, czym się jeszcze zajmowałaś mieszkańców Kijowie.
W kijowich. Ja priwallo w schronisku dla kobiet dotkniętych przemocy dumowa i w temu schronisku moje otworzyły pracownię i teraz tam mamy w ciorku i diety mail możliwość pracować i być niezależnym ekonomicznym.
Wiem, że te schronisko było wzoń była ławka i wiem, że ty swoje męże my prowadzi kobiety SPO ostrzalu ze schronu w pierwszych dniach wojny powiedz nam, jak to było dla ciebie ty czy rozumiale, że może zostać zranione lub zabita. Jak to wszystko było?
Tak widziałam, że mogę umrzeć, ale jako 1 malam możliwość dotyczy do schronu i wyprowadzenie tamtęd wszystkich, a ja mieszkałam najbliższej i miałam samochód i nie wybyciu obsługii. Ni coś im się stało, a ja nie zrobiłam nic by ich urytować, gdzie miałam okazję nie była na byćć kwestii wyboru, zrobić to ci nie to była kwestia tego, gdzie zabrać wszystkie w bezpieczny miejsce.
I gdzie było bezpieczne miejsce.
A w ten moment w naszych mini nie była to miejsce i jest początku wszyscy jak kobiety priazle do buci, a później w następnym dniu do sierpnia, a już z rpienia wojskowie wszystkich przeplały przez rozwalany most do Kijowa, a z Kijowa lwowe i do Polski i do innych krajów wszyscy kobiety Teresy za granicy.
A powiedz, a ty sama jak przekraczałaś granice z polską, pamiętasz ten moment pamiętasz, co czułaś, kiedy wyjechałaś.
Na granicy z Polski. Płakałam tak jak nie płakałam bycia ewakuacji jest w azylu, bo w ten moment ryssijani były bardzo blisko Kijowie. I ja nie wiedziałam ci jeś się kiedykolwiek wrócił do swojego kraju. I to było bardzo i ciężko i bardzo straszno. To byłam mój. Ja pierwsza tysiące kilometrów w samochdzie do techo momentu i jechała dzieciętkilometrów do schroniska albo 45 do Kijowa i to było bardzo ciężko. Ja była bardzo zmięczone. Ale kiedy je jechała z dwójko dzieci z chorej mama, ja rozumiała, że nie ma inne osoby, jaka to może zrobić teraz, to może zrobić tylko. Ja ja muszę to zrobić, ale to było bardzo ciężki wybór.
Mówiła, że pojechałaś najpierw do Suwałk.
Tak, bo tam mieszka jako koleżanka do jako Jezus wniule, kiedy mówi jechał z warzylu. I mówię niej, ja rozumiała, że no to ten moment to już było trzynasty 14 marca i w Warszawie było duży ludzi i ja rozumiałazędny ma sensu jechać do wersa Warszawy. I ono mówię do mnie zaciekają chwilę i później napisałem do mnie, że moje mieszkanie dla mojej rodziny i jakiś CIA moje mieszkale nudza tej prehamu jako Polskę zrobiły i właściciele mieszkania bardzo pomochli nam i teraz ja szukam mieszkania w Warszawie, bo już mam tu projekt, a w Suwałkach niemałe możliwości pracować w swojemu polu.
Kiedy jak wpadle na pomysł projektu wspomnienia w podatkach, jak wybraliśmy za jej tematy? Jak szukalę z tego skrzyżowania 2 historii o CIM opowiadajesz na lekcjach wycieczkach. I tak masz prawdziwie pudełka, który później razem otwiera się cofnych? Jest.
W polskie szukałam możliwości pozostanie w swoim Lu i działanie i szukałam sposobów na adaptację. Tu to długich i nucieenie historii, którą z ciałemm ważać w Kijowie w szkołach alternatywnych w serrpniu ubiegł roku. Przyjechałam do władzlo, by je przeżyć swój i recie. Tak znalazłam pudełka z moim życiem sprzed 2014 roku i zdjęcie z uczniami jekiście drobiaz i od uczniów, które priozlam ze sobą byli też pudle z życiamy z wynajmowane u mieszkania worzlu, czyli moje życie bugostarannie zapakowano w torby i pudełka. I tak powstałe i dieja wspomnienie w pudełku, kiedy wyjmujemy to, co cynimy i powiadamy historię historię naszych życie i naszych kraju. Właśnie projekt wspomnienia w pudełkach, to adaptacja szkolnego kursu do nauki hiturii wzrosły my je z dziećmi, kiedy przychyl przyglądamy są własnymciom, zanurzamy się w swoich historiach. I tak samo w mzau po objerzeniu ekspozycję otwieramy podziałku i ze wspominaniem z Ukrainy i przypominamy sobie, co działa są w demres na terytorium Ukrainy. I jakie procesy historyczni były wspólnie lub odmiennie wzeniaach Warszawy, oglądałam wystawy i zawsze myślałłam o tym, co powiem moim studiantem z kijowo, tak, bo w każdym razie, które odwiedzałam sama lub z dziećmi możekę patrzeć na zbiory. Od razu układam w głowie programucyjną. Mamy z Polskę w białe wspólnej historii. No myślałam wieść szukać cichoość wspólnego lub innego poza stosunkiem od pewnych wydarzeń, ale to jest normalne projekt, opierałam, no kurs szkolenia dla piaty o klasy szkoły ukraińskiej, rozmawiamy nacikiej o historii jako nauce, a także u innych dyscypliny historycznych. Jak coraz wyjały jako roli o dohwana. Mówimy o chłownych wyżenia, mówimy o osobistościach, ale przed wszystkim mówimy o trysinach i skutkach. Jak to są odbije w kulturze, jak, jakie miały to wpływy?
W związku z tym, że pracujesz w muzeach, odwiedzasz muzea, sprawdzasz też pewnie jak narracja w muzeach jest odbudowana. Czy chodzisz to muzeów, które traktują o wojnie?
Celowodźże, dumyzeje zwiedzanych z błęjna, rozmawiamy o w wojnanach z uczniamy, ale większość UCI uczestnikników kursu wiedziała to na właśnie ułaci, a ja nie chce ich ponownie traumcyjzować.
Natali jak opowiadajcie teraz na pytanie, gdzie jestwój dom.
Dom jest wtedy gdzieżeć się sło na swoich miejscach, a nie w pudełkach na różnych strychach, a w domu jest ciało rodzina MSZ pracuje wtorium, mijał w schronisku lub muzeach. Dzieciło z od dnia nie Wiki i do przedszkola, gdzie mówię w swoją ojczyznę języku.
To do jest w Ukrainie.
Do mnie jest w Ukrainie.
I takie o stanie pytania wyobraźmy sobie, że już wrócili się do domu na Ukrainie, co włożyłaby do pudełka ze wspomnienia moje z tego czasu w Polskę.
Do puałka z Polski włożyło bilety z różnych mi młodziejów i porochłonna jest dystancje benzynowych, bo jak już mówiłem pierwszej tysiąckilometrów przyjechałem, gdzie wiozą dzieci, mamy do Polski i teraz jeżdżę z Kijowa do suwałków. 1 dzień.
Dziękuję państwu za dzisiaj z tej strony uszepieczek z gazety wyborczej i była ze mną Maria smęczenku, która współprowadziła ten podkast.
Dziękuję do widzenia.
I Natalia o meelczuk.
Dziękuję dowiedzenia.
Dziękuję państwu, to już wszystko do usłyszenia w kolejnym odcinku ósmej 10.
Gazety wyborczej?
Podkast powstał w ramach projektu riv raming migrant in u euro PE, a midia dofinansowanego przez komisję Europejską. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: GOŚCINNIE: WYBORCZA, 8:10

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA