REKLAMA

W Turcji odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich

Gościnnie: Nowa Europa Wschodnia
Data emisji:
2023-05-15 20:30
Czas trwania:
09:29 min.
Udostępnij:

Dopiero druga tura głosowania rozstrzygnie, czy prezydent Erdogan straci władzę w Turcji. Rządzi od 20 lat. Wybory uważane są za jedne z najważniejszych w historii kraju. Rywal obecnego prezydenta, Kemal Kilicdaroglu, otrzymał ogromne wsparcie, a do urn poszło prawie 90 proc. uprawnionych. Na czym polega wielki spór polityczny i światopoglądowy w Turcji mówi Michałowi Żakowskiemu, z Ankary Aleksandra Spencerska, analityczka do spraw Turcji Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Poza tym, że już wiemy, że będzie druga tura wyborów, to to, co robi ogromne wrażenie, to liczba Turków, którzy poszli do urn wyborczych. To jest niesamowita rekordowa frekwencja wyborcza. Czy pani udało się poznać ten podział turecki, który jest pomiędzy zwolennikami Erdo, a jego przeciwnikami to jest podział, a właściwie można powiedzieć i przepaść pomiędzy tymi, którzy jeszcze wierzą erdanowi i tymi, którzy chcą zmian, którzy już uważają, że te 20 lat rządów to za długo i wystarczy.
Byłam obecne pod jednym z lokali wyborczych i wszystkie osoby, które spotkałam na miejscu, opowiadały się za kemalem krytzterolu i opozycją 1 osoby miały odwagę. Powiedzieć to wprost inne mówiły to między słowami, ale no było wskazanie na kandydata opozycji, no przede wszystkim to, co się pojawia, to właśnie np. osoby po pięćdziesiątym piątym roku życia, bo jedna z rozmówczyń była w takim wieku mówi, że jej zależy na lepszej przyszłości dla swoich dzieci. Druga moja mówczyni miała 43 lata pracuje jej jako nauczycielka, im mówiła mi, że no nie chcą w Turcji państwa religijnego, tak jak ma to miejsce w Iranie, młodzi ludzie, których spotkałam na wiecu w Ankarze, dziewczyna 18 lat. No wychowała się pod rządami rechepata i pertaona, także chce mieć wolność decydowania o sobie o swoich wyborach o manifestowaniu jawnym swoich poglądów też opowiada się tak retarolu, tak jak cała jej rodzina, więc widać te podziały światopoglądowe, myślę, że w taki bardzo symboliczny sposób ujawniły się na koniec kampanii wyborczej, bo rtoan zakończył kampanię, podkreślając to znaczenie religii, czyli on udał się do aya Sofia w Stambule świątni, która została przekształcona z jego rządów w meczet. To było w 2020 roku, z kolei jego oponentry czterolu chciał podkreślić świecką wizję państwa i złożył wieniec mało salleau, stay kamalata piórka ojca założyciela Republiki Turcji i jednocześnie fundatora czechp, czyli tej Republikańskiej partii ludowej, której obecnie teraz stoi kredytderolu, więc to w bardzo dobitny sposób pokazuje, że te 2 taki symboliczny wymiar tej rywalizacji politycznej.
A myśli pani, że ten podział ze względu na religię i podam może raczej na podejście do religii on przetrwa do 28 maja. To będzie ten Motor, który będzie jednoczył jednych przeciwko drugim, to znaczy jednych za erdoanm, a drugim za kiedyś da rolu.
No na pewno to będzie jeden z czynników poza tym to, co będzie w tej drugiej turze działać na korzyść rdana. Jest to, że niego Sojuszu zyskał większość parlamencie, dlatego on no będzie wykorzystywał ten potencjał mobilizacyjny na swoją korzyść wy bardzo będą tak zmobilizowani, bo będą mieć przeświadczenie, że tak niewiele zabrakło, więc no nie dajmy sobie odebrać tego zwycięstwa tak.
Ale myśli pani, że zwolennicy kiedyś da role oni jeszcze są w stanie powiększyć swoją masę, są w stanie jeszcze kogoś dokoptować. Ktoś jeszcze niezdecydowany, ktoś jeszcze jest tak i którego mogą przyciągnąć do siebie i rzeczywiście może sprawić niespodziankę w tej drugiej turze 28 maja?
Powiem tak, teraz takim czynnikiem decydującym będzie to z takim opowie się SN on to był, jakby trzeci kandydat tak to ono reprezentuje takie poglądy mocno nacjonalistyczne, domaga się odesłania migrantów do kraju pochodzenia. Też takie ma stanowcze podejście do walki z terroryzmem, więc zobaczymy, czego obserwować, komu będzie chciał sprzyjać, no ale biorąc pod uwagę, że on ma takie poglądy mocno nacjonalistyczne. No to wydaje się, że ten jego elektorat bardziej powędruje w drugiej turze w stronę rechepatai rto no jak zagłosują wyborcy Sinana na będzie decydujący moim zdaniem.
A myśli pani, że to, co teraz dostał od wyborców curieś daolu, to jest niespodzianka, czy tego można się było spodziewać takiego mocnego no jednak poparcia z tego kandydata.
Bo rzeczywiście kryczterolu wykonał kawał ciężkiej pracy. I no, jakby w całej tej kampanii on nie grał Solę tylko grał w całym zespole. I to jest też, jakby rezultat pracy nie tylko jego, ale też ekrana i mamolu, który jest określany wschodzącym pracą tureckiej polityki mansua jawasza pozostałych liderów, tzw stołu 6, więc mimo wszystko to jest duży sukces, ale jeśli będziemy pod uwagę rezultat tej pierwszej tury, no to w dalszym ciągu okazało się to niewystarczjące, aczkolwiek publikował wideo, w którym mówi bardzo stanowczy sposób, waląc rękom stół, że jakby pozostają w tej rywalizacji do samego końca, czyli nie chcą oddać pola. Jeśli chodzi o narację temu ugrupowaniu rządzącemu.
To co osiągnął nawet może przetrwać po jego ewentualnej przegranej? Tak takiej mocnej pozycji opozycja jeszcze nie miała w polityce tureckiej przez długie długie czas.
Nie sądzę, właśnie nie sądzę niestety nie sądzę weźła pod uwagę, że literalna ma 74 lata i jeśli poniesie porażka, no to nie będzie to działać korzystnie dla niego wizerunkowo, więc możemy się spodziewać, że no przyszłym liderem partii będzie ktoś młodszy charyzmatyczny czjący tłum i mamolu to udowodnił w wyborach samorządowych, jak brałam udział w mitingu, no to był tak zaangażowany, że miał totalnie ochrypnięty głos i no ludzie wiwatowali. Rzeczywiście on potrafi no wyczuć te emocje w tłumie, więc no jeśli krycz starałby przegrałby tak w tej rywalizacji, no to też pod znakiem zapytania stoi to i jakie będzie przyszłe kierownictwo w ogóle ugrupowania. To raz 2 weźmy pod uwagę to, że ten całe 106 jest są bardzo zróżnicowany ideologicznie, bo mamy tam i centrolewice tak mamy ugrupowania nacjonalistyczne religijne świeckie, więc no tutaj jest też taki no potencjał do tego, że może pojawić jakaś Iskra i po prostu no trudno będzie wypracować jakiś konsensus, więc to też jest wiele znaków zapytania.
To jeszcze proszę powiedzieć na koniec. No zdjęcia z tych wyborów z wieców z ulic czy Ankary czy tam było czy innych miast Turcji są niesamowite. To jest 1 wielka kampania wyborcza, plakaty flagi ludzie to jest niezwykle żywiołowe, prawda to jest taka Turcja, która no pokazuje też mocny udział obywateli w polityce.
Tak jak najbardziej. No tutaj polityka jest tematem się podyskutowanym i rzeczywiście to bardzo mocno manifestuje się w takiej przestrzeni miasta, no wielkie billboardy zarówno tutaj o opozycji, np. kamalk ryztorolu w całej kampanii występował pod hazem sanasus, czyli przyrzekam z drugiej strony rdan. No tutaj nastawił się na takie haso związane z kontynuacją, ale też podkreśleniem tego stulecia Turcji tak, bo w tym roku będzie obchodzone. No stulecie utworzenia Republiki, ale też są plakaty innych ugrupowań, które są bardziej marginalne, tak przede wszystkim no te, które domagają się np. odesłania uchodźców do kraju pochodzenia, czyli mam tu na myśli partię zwycięstwa za afer partisi i Turcy. No są bardzo żywiołowi tańczą i śpiewają na ulicach, można było słyszeć marsz i z Mirskiej gloryfikującym mu stafyka malate ciórka także no atmosfera była wypełniona takim podekscytowaniem, ale jednocześnie nie było żadnych zamieszek, ani no niczego, co by spłycało jakieś obawy co do bezpieczeństwa stabilności kraju.
Dziękuję bardzo, za rozmowę z Ankary dla Portalu, nowe Europa wschodnia mówiła Aleksandra spancerska, analityczka do spraw Turcji Polski Instytut Spraw. Międzynarodowych dziękuję bardzo.
Dziękuję bardzo, za zaproszenie dla. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: GOŚCINNIE: NOWA EUROPA WSCHODNIA

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA