REKLAMA

Schetyna: Inflacja PiS-owska zjada 500 plus

A teraz na poważnie
Data emisji:
2023-05-16 12:00
Prowadzący:
Czas trwania:
12:11 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » 6 po dwunastej mikołajzo witam państwa ponownie, a moim gościem jest Grzegorz Schetyna, jeden z liderów Platformy Obywatelskiej, były minister spraw wewnętrznych i administracji oraz były minister spraw zagranicznych. Dzień dobry.
Dzień dobry panu, panie redaktorze, dzień dobry państwu.
Wyjazdowe posiedzenie klubu po w Krakowie zakończyło się deklaracją Donalda Tuska, że ustawa o waloryzacji świadczenia 500 plus trafi do Sejmu. Już teraz no i ciekaw jestem nie ma pan takiego wrażenia, że ta kampania już teraz właściwie przebiega. No w pewnej spirali obietnic i co tu dużo mówić populizmu?
Bardziej patrzę na to jako, bo ciągle jestem i jesteśmy jeszcze w Krakowie jako na powiedzenie sprawdzam tym obietnicą PiS owskim nie nie widzę tutaj takiej spirali licytacji. My mówimy sprawdzam i kładziemy projekt ustawy. Jutro do laski Marszałkowskiej, żeby pokazać, że, że tak naprawdę to wszystko jest próbą znowu odwrócenia uwagi i zbudowania takiej obietnicy, bo propozycja Kaczyński, z którą zgłaszał Kaczyński, ma być realizowana od stycznia, a wybory są w październiku, więc dlatego mówimy, jeżeli naprawdę chcecie skutecznie zredukować czy zmniejszyć to, co inflacja zawiera 500, plus to poprzejcie nasz projekt i wprowadźmy to od pierwszego od 1 czerwca, bo to inflacja PiS owska zjada 500. Plus dlatego, jeżeli chcecie z tym walczyć, mówimy zróbmy, to teraz jesteśmy gotowi.
Na tak, no ale Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki składają znacznie znacznie więcej obietnic. Tak było podczas weekendowej konwencji Prawa i Sprawiedliwości obiecują np. darmowe leki dla osób powyżej sześćdziesiątego piątego roku i poniżej osiemnastego roku życia. Oczywiście nie wiadomo, jakie to leki, które i no obietnica zresztą nie jest nowa darmowe przejazdy przez autostrady no szereg różnych propozycji, no, które w zasadzie sprowadzają się do 1 damy. Wam.
Tak, ale to nie jest obiecam, obiecamy, że wam damy wszystko wam obiecamy, a po 15 października po wyborach zobaczymy. To dlatego mówimy o tym te leki, to jest no klasyczny przykład oszustwa wyborczego, bo przecież leży projekt myśmy w Senacie przygotowali ustawy, leży nasz projekt obniżki leków cen leków dla seniorów leży na w zamrażace sejmowej już drugi rok i nic stępisk nie zrobił w żaden sposób nie rozpoczął pracy nad tym projektem podobnie z autostradami. Pan mówią o 2 odcinkach państwowych państwowych zarządzanych przez państwu przez generalną dyrekcję dróg, autostrad drugich stosowych i autostrad o 2 odcinkach autostrad. Natomiast jeśli chodzi o pozostałe, to mówią zobaczymy, co się da z tym zrobić, ale też chcielibyśmy, żeby były bezpłatne, to jest po prostu wyborczo oszustwo i to dokładnie o tym trzeba mówić i Polakom to pokazywać, dlatego mówimy każdej sytuacji w każdym przy każdym takim takim wyborczym oszustwie próbie wyborczego oszustwa będziemy mówić. Sprawdzam chcecie to zrobić to kładcie papiery na 100 i prac nad tym Sejmie.
Nie ma pan takiego wrażenia, że ta kampania to już teraz zarezerwuje się w ten sposób, że to będzie festiwal obietnic, bo obietnice niewiele kosztują. Właściwie cała polityka od 304 lat sprowadza się do niespełnionych obietnic. Co myśmy już słyszeli ileś tam milionów mieszkań, no przeróżne przeróżne obietnice zarówno społeczne jak i polityczne no po prostu to jest to niewiele kosztuje. No, a widać wyraźnie, że w tej chwili ta licytacja ten festiwal trwa, no, a obawiam się, że, że ta aspirala populizmu po prostu kończy się kryzysem.
No ale ten kryzys już jest, bo przecież Polska jest poniżej dzisiaj kreski Polska.
Jeszcze nie, ale wszystko może się.
Zdarzyć już wiemy, to jest kwestia czasu. Przecież pan, panie redatorze. Dobrze o tym wiemy, że to jest kwestia czasu, że inflacja nie spada, że my jesteśmy w czuwie tych najbardziej zagrożonych i dotkniętych kryzysem państw Unii Europejskiej, że my sobie z tym nie radzimy, dlatego Kaczyński chce uciekać do przodu i obiecywać następne rzeczy. Tylko chcemy pokazać. I chcemy bardzo wyraźnie powiedzieć, bo nasze projekty to, o czym mówimy, czy babciowe czy kredyt zeroprocent dla na pierwsze mieszkanie czy czy obniżki stawek dla przedsiębiorców, ułatwienia przedsiębiorcom funkcjonowania. To jest konkret, ale o tym nikt z PiS u nie chce rozmawiać, oni chcą tylko obiecywać, więc my najważniejsze jest, żebyśmy Polakom pokazali, brak wiarygodności ze strony PiS, u, że te wszystkie rzeczy, które oni obiecują, mają służyć tylko 1 wprowadzenia w błąd wyborców przed wyborami październikowemu i na to się nie możemy dać złapać, więc ja nie ja chciałbym, żebyśmy odeszli od takiego od takiego budowania dystansu do polityki, a jak wszyscy obiecują, to jest festiwal obietnicy, to się źle skończy nie znaczy źle się skończą rządy PiS u i dlatego nie możemy dopuścić, dlatego jako tutaj największa partia opozycyjne mówimy bardzo wyraźnie, potrzebujemy współpracy między środowiskami opozycji Demokratycznej i potrzebujemy dobrego wspólnego pomysłu na te wybory i musimy po prostu to zatrzymać PiS zatrzymać ten przez diwal obietnic i niszczenia państwa. I dzisiaj jest ten czas, dlatego o tym rozmawiają.
Wszyscy pewnie zadają sobie to pytanie i pan pewnie też jak właściwie wygrać z pisem, to znaczy, jaką strategię przyjąć, żeby te wybory rzeczywiście były dla opozycji zwycięskie. No ja rozumiem, że ta kampania odbywa się zarówno w takiej warstwie merytorycznej w tej warstwie obietnic, o których już rozmawialiśmy no ale też w warstwie symbolicznej. No ja rozumiem, że 4 czerwca jest właśnie w tym porządku.
4 czerwca jest symbolem, panie redaktorze, bo wtedy wszyscy byliśmy razem wtedy cała opozycja była na 1 liście na zdjęciu z Lechem Wałęsą, który prowadził tym drużynę do wyborczego zwycięstwa.
Łąszy jest Kaczyńskim przypomnijmy.
No dokładnie tak, który był kandydatem, a potem senatorem Elblągu, ale chcę powiedzieć, że to jest to jest bardzo dzisiaj ważne, bo jeżeli my nie możemy zbudować takiego przekonania, że jeżeli nie ma 1 listy, tak jak wtedy jak 4 czerwca, jeżeli opozycja nie zna 1 liście, to musi przegrać te wybory. Nie my musimy po prostu wyciągnąć wnioski z tego, co było z przykładu węgierskiego, gdzie 1 lista opozycji nie pokonała Fideszu, ale w Czechach 2 listy 2 bloki wyborcze skutecznie wygramy wsparcia annobabisza i odsynego od władzy, więc my dzisiaj musimy pokazać, że jesteśmy koło siebie, że nie rywalizujemy, mówię o partiach środowiskach opozycji Demokratycznej i że każdy głos antypis owskich, każdy głos każdy wyborca, który chce odsunąć skończyć te złe rządy i odsunąć PiS od władzy ma listę, na którą może zagłosować, bo ma pewność, że po wyborach te środowiska te komitety wyborcze te partie powołają rządy większości w Sejmie, bo stoją większość zbudują. I dzisiaj to jest najbardziej.
Mają pewność, mają ludzie tę pewność. No skoro trudno się dogadać partię opozycyjną w sprawie tak błahej, właściwie jak wspólne pójście na manifestację 4 czerwca. Jak pan słusznie powiedział to jest ważna dla nas data no dla tych wszystkich, którzy byli świadkami, którzy są beneficjentami tych wielkich przebian i nawet w tak prostej sprawie. Opozycja nie jest w stanie dogadać się i nawet wyzbyć się pewnych złośliwości przytyków i no po prostu kłótni krótko mówiąc. No jestem trzeba tu mówiąc mówić o rządzie.
Jestem ciągle optymistą, że się wszyscy spotkamy 4 czerwca na ulicach. Tutaj na placu na rozdroży i pójdziemy w kierunku placu Zamkowego. Robiliśmy organizowaliśmy te demonstracje wcześniej po 2015 roku i to ciągle jest możliwe głęboko w to wierzę, natomiast to jest ważne, żebyśmy byli koło siebie, bo, bo ważne jest ważna jest ta nadzieja. My musimy ją zbudować. My musimy zbudować przekonanie, udało się to zrobić w wyborach do Senatu 4 lata temu też mówiono, że to jest niemożliwe, że wtedy wszystko wszystko było przeciw, a logika. I konsekwencja nasza dała dała nam tam szansę, że wybraliśmy Senat, więc dlatego trzeba wyciągać wnioski z tego, co się działo i z tej historii, które za nami, ale ja jestem ciągle optymistą. Ja jestem przekonany, że zwycięży taki taki dobra, dobra refleksja nad tym stanem dzisiejszym i wiedza przekonany, że to są wybory o wszystko, że te wybory, że po tych wyborach już następne wybory nie będą takie same jak te, więc dlatego to są tak ważne.
Ale to wracamy do tej warstwy merytorycznej kampanii wyborczej. No otóż teraz wszystkie partie także wszystkie partie opozycyjne składają swoje wyborcze deklaracje, jeśli opozycja rzeczywiście pokona PiS, to jak wy chcecie się dogadać w sprawach merytorycznych, skoro tak wiele was różni tak wiele was nawzajem by krytykujecie swoje pomysły.
Wyborczej jeszcze jeszcze nie ma kampanii, bo czy ja jestem przekonany, że w kampanii wyborczej nie będziemy ze sobą rywalizować, tylko będziemy rywalizować z pisem. I chcę powiedzieć, że to jest ważne to, o czym pan mówi, bo taka zasada ta te zasady czy fundament to minimum programowe ten mianownik programowy musi być przez partie opozycyjne przyjęty i zaakceptowany przed wyborami przed kampanię wyborczą, bo Polacy muszą mieć pewne, że, głosując na listę opozycji, wybierają wybierają przyszły rząd, który będzie też pisze, jak będzie wyglądać Polska po PiS. I te rzeczy musimy ustalić jestem przekonany, że tak się stanie już przed samą kampanią wyborczą. Jeszcze mamy do niej 5 miesięcy do wyborów blisko blisko 6 miesięcy do wyborów jest jeszcze trochę czasu, żeby to przygotować i przyjąć i uważam, że czwarty serca będzie też taką właśnie tym momentem symbolicznym, że my już wejdziemy wspólnie tym marszem do przygotowanej koncepcji pomysłu na kampanię wyborczą. Prowadzono tak jak powiedziałem równolegle, ale dającą wspólny wyniki i wspólne zwycięstwo opozycji demokratycznych.
Grzegorzsetetyna z Platformy Obywatelskiej były minister spraw wewnętrznych i administracji były minister spraw zagranicznych, był gościem od państwa i moim bardzo dziękuję. Dziękuję bardzo, a państwa zapraszam na informacje. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: A TERAZ NA POWAŻNIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA