REKLAMA

Bezpieczna fotowoltaika. O bezpieczeństwie systemów fotowoltaicznych w domu i firmie. [GŁOSEM EKSPERTA]

Inteligentny Eko Dom
Data emisji:
2023-05-23 06:30
Prowadzący:
Czas trwania:
15:29 min.
Udostępnij:

Badania przeprowadzone w 2015 na 1.3 milionie instalacji fotowoltaicznych pokazały, że przyczyny pożarów domów jednorodzinnych związanych z fotowoltaiką wyniosły promil. O tym, jak podchodzić do instalacji paneli, jak się przygotować i na jakie kwestie związane z bezpieczeństwem zwrócić uwagę, Rozwiń »
Jakub Baliński rozmawia z Mariuszem Potockim, Commercial Sales Managerem w SolarEdge Technologies Poland.
Z podcastu dowiemy się też jak się reagować gdy na dachu budynku z panelami zobaczymy ogień? Jak niwelować, a nawet wyeliminować zagrożenia związane z fotowoltaiką i innymi instalacjami elektrycznymi, które posiadamy w domu? Zapraszamy do słuchania.

Na podcast zaprasza SolarEdge, globalny lider sprzedaży falowników fotowoltaicznych.

„Głosem eksperta" to podcast, w którym rozmawiamy na ważne tematy, opowiadamy o istotnych zjawiskach, wyjaśniamy trendy i zastanawiamy się nad tym, co warto wiedzieć tu i teraz, a także już za chwilę, w przyszłości. To rozmowy, które powstają we współpracy i przy udziale ekspertów naszych partnerów biznesowych, a przygotowywane są przez uznanych i doświadczonych dziennikarzy. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Do wysłuchania podcatu zaprasza somar ecz globalny lider sprzedaży falowników fotowoltaicznych.
Witam serdecznie Jakub beliński to kfmp państwa i moim gościem jest pan Mariusz Potocki komer sal seils menadger Solar ecz technologis Poland. Dzień.
Dobry, dzień dobry. Dzień dobry, panie redaktorze, dzień dobry państwu.
A będziemy rozmawiać o fotowoltaice, bo się tutaj po to, spotkaliśmy i tym system dopłat państwowych do instalacji może już nie jest tak korzystny, jak kiedyś był, ale mam wrażenie, że w dobie tych galopujących cen energii coraz więcej osób i tak się na takie rozwiązania decyduje, a w tej rozmowie z panem Mariuszem skupimy się przede wszystkim na tym, żeby odpowiedzieć na pytanie, czy ta fotowoltaika jest bezpieczna. Panie Mariuszu, mam w domu panele fotowoltaiczne, założyłem sobie i teraz zastanawiam się, czy ja powinienem zainwestować w jakąś konkretną gaśnicę, no bo dobra każdy w domu powinien gaśnicę mieć nie tylko tą w samochodzie, ale dla bezpieczeństwa ta gaśnica być powinna. Natomiast czy instalacja paneli fotowoltaicznych zwiększa potrzebę posiadania w domu gaśnicy jakiejś konkretnej. Skoro.
Mówimy o ryzyku powstania pożaru bardzo ważne konieczne jest przedstawienie statystyk. I jeżeli spojrzymy na tego typu statystyki w Polsce, one oczywiście dotyczą pożarów domów jednorodzinnych, pożarów wszelkich, które są podawane przez państwową straż pożarną, czy, odpowiadając na pytanie pana redaktora, czy zwiększa się ryzyko wystąpienia dodatkowe zagrożenie związane z tym, że mamy zamontowane moduły fotowoltaiczne. Odpowiedź jest i tak i nie to, co to oznacza odpowiedź tak, że dodatkowy element w postaci instalacji elektrycznej, a instalacja modułu fotowoltaicznych na dachu jest dodatkowym elementem, który ingeruje w instalację fotowoltaiczną i stanowi jej część w przyszłości odpowiedź nie zwiększa ryzyka, ponieważ biorąc pod uwagę badania z takich rynków bardziej doświadczonych. Jeśli chodzi o instalacje mikroinstalacje, no to weźmy pod uwagę badanie chociażby ti frajnal czy brytyjskiego Instytutu czy Instytutu francofera wzięto pod uwagę ponad 1 000 300 instalacji w 2015 roku, gdzie faktyczna przyczyna powstania pożaru związanego z instalacją fotowoltaiczną wynosiła praktycznie promil promil oczywiście promil, czyli 0,1 części procenta. Co wskazuje na to, że instalacje generalnie domy jednorodzinne wyposażony w instalacje fotowoltaiczne, są bardzo bezpieczne, ale tak jak wspomniałem, zawsze istnieje dodatkowe ryzyko, którego musimy odpowiednio się przygotować do tego, aby je zminimalizować i wykluczyć takie ryzyko, jeżeli będziemy podchodzić do decyzji o instalacji fotowoltaicznej w sposób świadomy i w sposób spokojny.
No ale już jak ktoś ma naprawdę dużego pecha i się w tym promilu znajdzie, to, jeżeli widzimy takie zarzewie ognia na naszych panelach fotowoltaicznych. To czy w ogóle samemu podchodzić do gaszenia tego, czy lepiej wezwać straż, jak się zachować w takiej sytuacji? No tak jak pan mówi, no może niezbyt częstej, ale jednak, jaka się ewentualność jest?
Oczywiście, odpowiadając na pytanie może zdarzyć się taka sytuacja i czy podejmować czy podejmować akcje gaśniczą. Naturalnie, że tak, jeżeli takie moduły fotowoltaiczne są w zasięgu możliwości zgaszenia zdławienia takiego ryzyka praktycznie na początku jego zauważenia poprzez odpowiednią właśnie gaśnice i zadbanie o odległość bezpieczną minimum 1 m od urządzeń elektrycznych. Jesteśmy w stanie bardzo skutecznie takie zagrożenie zniwelować często wyeliminować taka gaśnica, która jest usytuowana w domu jednorodzinnym blisko falownika, czyli urządzenia, które konwertuje prąd, stały na prąd zmienny często, które wisi albo w garażu, albo na ścianie budynku lub w jakimś powiedzmy budynku przylegającym. Takim miejscu powinniśmy mieć usytuowaną właśnie gaśnicę z przeznaczeniem do ewentualnego zapobieżenia rozprzestrzenienia takiego pożaru. Natomiast, jeżeli pierwsze nasze akcje związane z jakby ze zniwelowaniem tego zagrożenia. No już widać wyraźnie, że sobie z tym nie poradzimy lub tak jak wspomniałem we wcześniejszych wypowiedzi, brakuje nam wyposażenia w postaci gaśnicy. Co jest jeszcze ważne. Warto pamiętać o tym, żeby ten środek gaśniczy był trochę większy i objętościowo niż mamy w gaśnicach samochodowych. Tutaj warto wyposażyć się w właśnie w gaśnice, które będą posiadały minimum około 45, a nawet najlepiej 6 kg środka gaśniczego, tak jak wspomniałem, jeżeli natomiast już widać wyraźnie, że tutaj mamy do czynienia z dużym zarzewiem ognia. No to oczywiście, jak najszybsze wezwanie służby ratowniczych straży pożarnej i bezpieczna ewakuacja siebie rodziny i oczekiwanie na przyjazd.
Bo też fotowoltaika to nie jest taka rzecz, którą sobie nie wiem kupimy w markecie i w weekend majowy ze szwagrem sobie to zamontujemy. I mam też takie wrażenie, że jest tak dużo różnych firm właśnie mam taką sytuację w domu, rodzice, moi zastanawiają się nad tym, czy zainwestować w fotowoltaikę, już były 3 spotkania z osobami właśnie od fotowoltaiki i cały czas dzwonią kolejni i tak zastanawiam się, co można doradzić takim przyszłym użytkownikom użytkownikom tej fotowoltaiki. Jak najlepiej wybrać firmę, która miałaby nam tą fotowoltaikę założyć, czy tutaj też te względy bezpieczeństwa brać pod uwagę, jak to najlepiej sprawdzić?
Recepta nie jest łatwa dotycząca wyboru takiej firmy to, co na co musimy zwrócić uwagę i na co powinniśmy zwrócić uwagę. To przede wszystkim kwestia samego podejścia również osoby oferującej nam taki system warto zorientować się czy firma instalacyjna, która zwraca się do nas przygotowaniem oferty, posiada wszelkie uprawnienia, czy posiada kwalifikacje. I przede wszystkim jest firmom, która posiada doświadczenie to na co trzeba zwrócić uwagę, to przede wszystkim to, że w okresie od 2019 do 2022 roku mieliśmy sytuację, w której tygodniowo powstawało kilkadziesiąt nowych firm w zakresie montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej. Jeszcze wtedy to nie był czas na instalacje komercyjne, to był głównie rynek, był skoncentrowany na instalacjach na mikroinstalacjach, czyli na prosumencie. To jest trudny zadanie naszym zadaniem to, co możemy dzisiaj jako potencjalny prosument użytkownik, czy przyszły użytkownik instalacji fotowoltaicznej, przede wszystkim powinniśmy się kierować kilkoma zasadami. To, co wspomniałem, wybór firmy z doświadczeniem oczywiście, firmy nawet, które przekwalifikowały się i zaczęły montować fotowoltaikę, gdzie do tej pory miały zupełnie inne zajęcie, nikt nie odbiera tym firm możliwości zdobycia wiedzy. Natomiast zdobycie doświadczenia wymaga wielu lat obecności na rynku znajomości całego systemu, oczywiście znajomości również komponentów systemu odpowiedniego projektowania tego systemu i przede wszystkim montażu tego systemu. To jest bardzo istotne. Także wybór takiej firmy powinien być przy po prostu poprzedzony bardzo skrupulatną analizą i należy się naprawdę długo zastanowić, zanim podejmiemy taką decyzję i przede wszystkim nie kierować się 1 zasadą, czyli nie kierować się oczywiście tzw. atrakcyjną ceną lub ceną po kosztach. Absolutnie nie możemy ingerować w montaż takich instalacji samodzielnie, ponieważ nie posiadamy do tego odpowiednich uprawnień. W związku z tym warto przede wszystkim zagłębić się w same kwestie związane już z ofertowaniem tej instalacji z informacjami na temat możliwości serwisu tej instalacji w okresie gwarancyjnym. Co instalator nam proponuje no i oczywiście dowiedzieć się o jego referencje i opinie myślę, że w dobie dzisiejszych możliwości informacyjnych takie informacje jesteśmy w stanie bardzo szybko zdobyć. Natomiast zalecam przede wszystkim rozwagę i spokój przy wyborze takiej firmy. No.
Właśnie, bo to nie są małe koszty, nawet teraz w przypadku moich rodziców, o których już mówiłem, no to jest dom 170 m, ale to rozpiętać to jest kilkanaście tysięcy złotych, bardziej nawet kilka dziesiąty tysięcy złotych, więc spory wydatek i rozumiem, że pan jako ekspert nie radzi oszczędzać.
To, co wspomniałem, wcześniej pamiętać też o tym, żeby na etapie oferty również dowiedzieć się o harmonogram przeglądów serwisowych, tak jak instalacja fotowoltaiczna staje się elementem naszej instalacji elektrycznej. I myślę, że część z państwa część z nas może czasami też zapominać, że instalacjalektryczna w domu jednorodzinnym wymaga przeglądu raz na 5 lat, czyli jesteśmy zobligowani do tego jako osoby użytkujące dany budynek do przeprowadzenia takiego przeglądu serwisu przez oczywiście uprawnionego do tego elektryka, podobnie będzie z instalacją fotowoltaiczną, ona będzie później wymagać od nas okresowych przeglądów. Natomiast generalnie, żeby uspokoić, jeżeli po pierwszym roku wykonamy te wskazane przeglądy, później takie przeglądy są skazane raz na 5 lat, ale generalnie dobrze zaprojektowana dobrze zamontowana zainstalowana instalacja będzie nam służyć wiele lat i będzie oczywiście instalacją bardzo bezpieczną.
No jak wygląda ten serwis? Co 5 lat, to rozumiem, że ktoś przychodzi elektryk i sprawdza czy wszystko jest ok i pytanie, czy my to możemy robić częściej, czy powinniśmy to robić częściej, czy te 5 lat wystarczy?
Możemy oczywiście wykonywać takie przeglądy częściej na pewno po pierwszym roku do wszystkich nowych użytkowników instalacji po pierwszym roku takich instalacji. Na pewno warto jest i należy wykonać przegląd wszystkich połączeń elektrycznych, czyli sprawdzić rezystancji izolacji czy np. nie okazało się, że przez ten rok gdzieś tam zawędrowała po prostu Kuna na ten nasz dach i przegryzła taki kabel, co powoduje oczywiście ryzykiem powstania łuku elektrycznego. Czy konstrukcja jest odpowiednio zamocowana, czy nie pojawiły się jakieś luzy, czy właśnie nie pojawiły się jakieś przetarcie na okablowania, gdzie nie wiem, w jakiś sposób wiszący kabel nie został w jakiś sposób jego izolacja. Naruszona to jest sprawdzenie również oczywiście pracy całego systemu można również wykonać w trakcie pracy instalacji sprawdzenie zwiększonych tzw ognisk podwyższonej temperatury, czyli sprawdzenie kamerą termowizyjną. To jest oczywiście w jakiś sposób płatny dodatkowo kosz. Natomiast myślę, że przynajmniej raz na kilka lat warto takie badanie przeprowadzić, ponieważ on nam wskaże potencjalne miejsca o podwyższonej temperaturze, np. temperaturze złączy złączy głównie po stronie prądu stałego, czyli DC, a.
Czy my jako użytkownicy, na co powinniśmy de facto zwrócić uwagę, że coś się dzieje nie tak z naszą instalacją. Co nas powinno zaalarmować?
Na pewno nasze to na co powinniśmy zwrócić uwagę, mając generalnie instalację fotowoltaiczną w domu, to biorąc pod uwagę np. w stronę taką mechaniczną. No to, jeżeli zauważymy, że konstrukcja nasza uległa jakiemuś odkształceniu, czy być może jest jeden z modułów poluzowany, to od strony mechanicznej powinniśmy bardzo szybko reagować. Oczywiście, natomiast od strony tzw bezpieczeństwa pożarowego, no to można powiedzieć, że samo już zarzewie problemu pojawia się w sytuacji już, kiedy no można powiedzieć tutaj niewiele jesteśmy w stanie zrobić, bo sami jako użytkownik nie będziemy sprawdzać poprawnie poprawnie zamontowanych złączek również nie jesteśmy w stanie dokładnie sprawdzić. Czy izolacja takiego okablowania nie została gdzieś przerwana, bo jest nam bardzo trudno po prostu nie będziemy demontować modułów jako użytkownik nie możemy tego robić, ponieważ również stracimy gwarancje na taki system. Natomiast wizualna ocena pracy instalacji, każdy niepokojący niepokojący symptom powinniśmy zgłaszać do instalatora.
Możemy to podsumować w zasadzie w kilku punktach, czyli szukamy firmy przede wszystkim jeśli chcemy się zdecydować na fotowoltaikę, szukamy firmy, która już na tym rynku trochę pracuje. Ma spore doświadczenie, jeśli chodzi o instalację, nie bierzemy pod uwagę firm najtańszych, bo to się często może wiązać z tym, że gdzieś będzie jakiś problem, a potem taką instalację po prostu odpowiednio serwisujemy i konserwujemy. I cieszymy się po prostu mniejszymy rachunkami.
Tak zdecydowanie cieszymy się mniejszymi rachunkami. Cieszymy się tym, że jesteśmy częścią dużej grupy osób dbających o środowisko mających tą świadomość, że ta instalacja fotowoltaiczna z ekonomicznego środowiskowego punktu widzenia jest jest bardzo bardzo ważna. I no cóż domów jednorodzinnych w Polsce mamy prawie 6 000 000 na ponad 1 200 000 już są mikroinstalacje, także przed nami jeszcze sporo do zrobienia wspólnie, natomiast no to, co się zauważyliśmy, bardzo mocno, to oczywiście w tej chwili coraz częściej montowane instalacje na firmach na przedsiębiorstwach, gdzie koszty energii. No zmuszają i bardzo aktywują właścicieli przedsiębiorstw do tego, żeby jak najszybciej przynajmniej część tych kosztów zmniejszyć poprzez montaż komercyjnej instalacji fotowoltaicznej.
Ale może właśnie te ceny nas jakoś w stronę tej Zielonej energii przesunął państwa i moim gościem był pan Mariusz Potocki, komer salal celis, menadżer w Soler ecz technologii z Poland. Dziękuję bardzo.
Bardzo dziękuję panu redaktorowi, z zaproszenie za bardzo ciekawe pytania i państwu za waszą obecność. Bardzo dziękuję i serdecznie pozdrawiam.
Jakub Baliński tokfm PL do usłyszenia. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: INTELIGENTNY EKO DOM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA