REKLAMA

Inteligentny eko dom - jak przygotować dom w obliczu zmieniającego się środowiska energetycznego? [GŁOSEM EKSPERTA]

Inteligentny Eko Dom
Data emisji:
2023-05-30 06:30
Prowadzący:
Czas trwania:
14:54 min.
Udostępnij:

Zmienia się nasze otoczenie energetyczne, zmieniają się nasze potrzeby i wymagania. Rozwiń »
O tym jak przygotować dom na te zmiany Jakub Baliński rozmawia z Michałem Marona, Country Managerem SolarEdge Technologies Poland.
Z podcastu dowiemy się też jak sieć elektryczna upodabnia się do sieci internetowej i na czym polegają ujemne ceny energii czy dynamiczne taryfy. Czy opłaca się inwestować wyłącznie w panele, czy także w magazyny energii? Jak działają systemy zarządzania energią w domu i czy inteligentny eko dom to dom samowystarczalny?
Zapraszamy do słuchania.

Na podcast zaprasza SolarEdge, globalny lider sprzedaży falowników fotowoltaicznych.

„Głosem eksperta" to podcast, w którym rozmawiamy na ważne tematy, opowiadamy o istotnych zjawiskach, wyjaśniamy trendy i zastanawiamy się nad tym, co warto wiedzieć tu i teraz, a także już za chwilę, w przyszłości. To rozmowy, które powstają we współpracy i przy udziale ekspertów naszych partnerów biznesowych, a przygotowywane są przez uznanych i doświadczonych dziennikarzy. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Do wysłuchania podcatu zaprasza somar ecz globalny lider sprzedaży falowników fotowoltaicznych.
Witam serdecznie Jakub beliński TOK KFM PL państwa i moim gościem jest pan Michał Marona, kantry menadżer Solar ecz technologii z Poland. Dzień dobry, dzień dobry, witam państwa, panie Michale, no prąd nam drożeje bardzo podrożał i pewnie taniej już nie będzie. I tak zastanawiałem się, jakie możemy zastosować w domu inteligentne rozwiązania, które pozwoliłyby nam zaoszczędzić trochę na prądzie.
Ok zacznijmy może od tego, dlaczego prąd drożeje, natomiast, zanim przejdziemy do tego, bo w tym aspekcie pojawiło się sporo takich nieścisłości, to pytanie czy ten prąd będzie drożał. Zawsze i tutaj odpowiedź jest trochę przewrotna, bo i tak i nie długofalowo wszystkie trendy wskazują, że ceny energii będzie rosła. I to widzimy w trendach i wy sytuacji, którą mamy w Unii Europejskiej, natomiast krótko falowo przykład zeszłego tygodnia Holandii, gdzie ceny energii osiągnęły wartość ujemną, wynika to z dużego nagromadzenia się odnawialnych źródeł energii. Natomiast ta sytuacja zmienia trochę podejście. I tutaj tak naprawdę musimy się zastanowić nad fundamentami transformacji energetycznej, czyli przechodzenia na odnawialne źródła energii, a przy jednoczesnym zmianom trendów, które powodują zwiększenie konsumpcji energii. I w skrócie możemy powiedzieć, że energetyka, którą znamy, nie jest energetyką, którą będziemy potrzebować przyszłości, a tak naprawdę kryzys zeszłego roku kryzys energetyczny uświadomił nam, że nie jest energetyką, którą mamy dzisiaj i odpowiadając na pytanie, jakie technologie musielibyśmy zacząć. Używać to tutaj tak naprawdę te technologie muszą spełnić 2 kryteria. Po pierwsze, one muszą nadążać za zmieniającymi się wymaganiami klienta indywidualnego, który jest związany właśnie z tymi trendami, jak elektryfikacja samochodów jak zmiana systemu grzaania w domach jednorodzinnych przechodzenie na pompy ciepła czy innogrzewanie elektryczne, ale także np. zmiany zachowań. Pandemia zmusiła nas do pracy z domu i my przenieśliśmy tą konsumpcję zbiór do domów jednorodzinnych, a to wszystko praktycznie powoduje całkowitą zmianę myślenia o tym systemie elektroenergetycznym, a z drugiej strony my nie jesteśmy wyspą tak nasz dom jest w systemie elektroenergetycznym, który w czasie transformacji zmienia sieci elektroenergetyczną z takiego elementu, gdzie mamy centralne wytwarzanie i wiele małych odbiorców na tysiące małych odbiorców. I ta sieć staje się praktycznie siecią bardzo zbliżoną do sieci internetowej. Natomiast tu musimy podłączać za wymaganiami, które się pojawią. I tutaj ja wspomniałem o tej sytuacji ujemnych cen energii, ale musimy brać pod uwagę np. taryfy dynamiczne tzw. tamów, ius, czyli taryfy związane z czasem wykorzystania sygnały, więc te inteligentne rozwiązania muszą nadążać.
Za no ale mam też takie wrażenie, że okej panele fotowoltaiczne upowszechniają się bardzo i ludzie się do tego już powoli bardzo przekonują i widzą, że to jest fajne rozwiązanie korzystne dla nich pompy ciepła. Tam, gdzie nie ma gazu. Czy teraz przy rosnących cenach gazu też ludzie zaczynają kombinować, że warto zainwestować w pompę ciepła, żeby potem mieć mniej, ale do magazynów energii. To wątpię, żebyśmy się tak szybko przekonali, szczególnie, że to nie jest rozwiązanie teraz tanie.
Oczywiście, ja zgadzam się, że inwestycje w magazyn energii niesie ze sobą kolejną inwestycję kolejny wydatek, który pojawia się oprócz tych modułów fotowoltaicznych i pompy ciepła, musimy zainwestować w magazyn energii. Natomiast proszę pamiętać o 2 rzeczach, to jak energetyka wygląda dzisiaj, o czym już powiedziałem, nie znaczy jak będzie wyglądać w przyszłości, jeżeli zdarzy się sytuacja, która zdarzyła się w Holandii, że pan kupuje energię za -50 gr co to de facto oznacza, że zakład energetyczny płaci. Panu 50 gr za to, że pan z niej korzysta, to pan naładuje ten magazyn energii, może zdarzyć się, że ta energia za 4 godziny będzie kosztować złote 50 pan ma 2 zł, różnicy oczywiście wartości są mocno wymyślone na potrzeby audycji. Natomiast no takie sytuacje zaczynają dziać się w systemie elektroenergetycznym w Unii Europejskiej od 2 lat. My praktycznie jesteśmy połączeni dyrektywy, mamy wspólne, więc te rzeczy będą działy się najprawdopodobniej, także w jakimś tam zakresie i skali także w Polsce i w tym momencie ekonomika takiego magazynu energii będzie zupełnie inna do tego program rządowy. Mój prąd, który został uruchomiony niedawno, bo w dzień ziemi mój prąd 50 zakłada wsparcie magazynów energii. Oczywiście na ten moment być może wielu klientów nie widzi ekonomicznego uzasadnienia, ale już w lipcu zmieniamy sposób rozliczania instalacji fotowoltaicznych na dobowy, a od przyszłego roku od lipca 2024 rozliczanie będzie godzinowe i w tym momencie te wszystkie modele, o których ja powiedziałem, staną się jak najbardziej akceptowalne przez klientów i wtedy magazyny energii, a będą najprawdopodobniej znajdować. Także zainteresowanie wśród klientów indywidualne.
No bo właśnie te dynamiczne dynamiczne taryfy to jest bardzo fajne rozwiązanie, tylko jakoś nie widzę, żeby to w Polsce było specjalnie popularne. No jestem odbiorcą prądu użytkownikiem, no nie dostaje z elektrowni informacji. Panie Jakubie, teraz o tej porze jest ani prąd. Proszę sobie teraz zaplanować. Nie wiem, pranie suszenie, czy tego typu historie, czy my jesteśmy to, o czym teraz mówimy, to jest bardzo duża melodia przyszłości, czy jednak nie tak daleka melodia?
Przyszłe no, jeżeli mówimy o przyszłości i w perspektywie 1,5 roku, to, że to jest krótkoterminowo. No to jest krótkoterminowy zakres, bo od lipca przyszłego roku od lipca 24 osoby posiadające instalacje fotowoltaiczne będą miały dynamiczne ustalane taryfy raz na godzinę, czyli raz energia będzie tańsza, oraz energia będzie droższa, jeżeli ona będzie droga, no to wtedy warto z magazynu energii wykorzystywać ją na potrzeby własne, być może sprzedawać do sieci, jeżeli ustawodawstwo na tym za tym nadączy, natomiast kiedy ona będzie tania, no to po co oddawać energię, czy po co używać z magazynu energii, kiedy mogę kupić już w tym momencie, modele biznesowe będą wyglądać zupełnie i to jest melodia 1,5 roku. I to zacznie obowiązywać 3 miesiące 4 miesiące lipiec tego roku będziemy mieli dobowe i już wtedy dla niektórych osób może mniej prywatnych, ale trochę bardziej przedsiębiorców może się okazać, że komercyjne magazyny energii będą miały znaczenie. Natomiast mówmy dzisiaj o domkach jednorodzinnych, bo taki jest temat taki Eko dom, a to dom, który będzie samoowystarczalny, może nie w pełni, bo on będzie potrzebować dzisiaj do pracy, ale, ale z punktu widzenia długoterminowych rachunków będzie samowystarczalny.
Natomiast jeśli pan, że te zmiany, które, które są przed nami, spowodują jakiś boom na te magazyny energii, że to lepiej teraz już zainwestować, bo to pójdzie w górę te ceny czy lepiej poczekać, żeby to się na tyle upowszechniło, żeby staniało?
Panie Kubie, ja nie mogę odpowiedzieć czy ceny energii będą na pewno rosły, ale być może czy spadną, dlatego że sytuacja geopolityczna w ostatnich 24 miesiącach. Wiele teorii przekreśliła, natomiast to, co mogę powiedzieć, że prawie całej Unii Europejskiej tendencja rozwoju magazynów energii jest bardzo widoczna ze względu na właśnie te nowe modele zachowań to, co mogę pewnie powiedzieć to to, że cena energii nie będzie stała inwestowanie w odnawialne źródła energii w źródłach, które nie mają stabilnego wytwarzania. Wiatr wieje te, kiedy wieje słońce świeci głównie latem i to tylko w dzień w nocy go nie ma powoduje, że my musimy zacząć myśleć o tym, żeby magazyny energii się pojawiły w systemie energetycznym, a skoro musimy o tym myśleć, no to sama ekonomia spowoduje, że będzie miało to ekonomiczne uzasadnienie, bo ceny energii będą po prostu w tych w tych momentach, w których brakuje nam energii ze stabilnych źródeł. Te energia będzie droga i magazyn energii i jego rozładowanie będzie ekonomicznie uzasadnione.
No bo rozumiem też, że domy domy domy inteligentne w zasadzie z definicji są już ekologiczne. Czy to jest połączenie, które, które się zazębia w całości, czy te rozwiązania nie są tak do końca ze sobą zbliżone.
Bo inteligentny dom dla wielu dzisiaj to tylko i wyłącznie te elementy sterujące ułatwiające nasze życie tworzące tzw sceny i tym dom ekologiczne z założenia nie jest. Natomiast jak do tego dołożymy energetykę odnawialną i zachowując nasz standard życia, zmieniamy swoje pewne zachowania i my zmniejszamy zużycie energii i modyfikujemy jej zużycie na te okresy, kiedy ona jest tania albo kiedy mogę wykorzystać ją z fotowoltaiki, albo z magazynu energii to taki dom staje się Eko domem. Natomiast nie każdy inteligentny dom będzie od razu z założenia ekologicznym domem, bo jeżeli zabraknie odnawialnego źródła energii, no to same zmiany, które wprowadza inteligentny, dom są niewystarczające, żeby obniżyć rachunki za prąd, a to jest główny element Eko domu, bo obniżenie rachunków wiąże się najprawdopodobniej z lepszym zarządzaniem tą energią zmniejszeniem jej konsumpcji albo zastosowaniem jej właśnie z tych odnawialnych źródeł energii, które, które są z założenia.
Czyste. No bo mówi pan właśnie o wytwarzaniu, czyli tu mamy te panele magazynowaniu, czyli magazyn energii i jak wykorzystywać ten prąd właśnie na tyle inteligentnie i sprawnie, żeby przy tym oszczędzać?
System fotowoltaiczny z założenia to było tylko wytwarzanie dołożenie magazyn energii, tak jak pan powiedział? To jest jego magazynowanie i wykorzystanie wtedy, kiedy energię stania droga wieczorem. Natomiast zarządzanie energią to jest cały system, który podejmuje za nas pewne decyzje i takim domu i mam okazję żyć, w którym ja przyjeżdżam do domu, podłączam samochód elektryczna, ale to system podejmuje decyzje okej. Jest jeszcze na tyle wcześnie, a mam włączone ogrzewanie w domu nie uruchamiam samochodu elektrycznego w tym momencie, tylko poczekam za godzinę, bo wtedy wiem, że ogrzewanie, bo profil energii w tym domu wskazuje, że za godzinę ja mam prognozę pogody, mówiącą o tym, że jeszcze przez 4 godziny będzie słońce, więc samochód zaczyna ładować np. koło godziny siedemnastej do dwudziestej i powinno to wystarczyć. Mało tego, wiem, że mam np. 20 kilowatogodzin pojemności magazynu energii i wiem, że normalne bytowe potrzeby potrzebuje 15, więc 15 w nocy będę mógł dołożyć do tego samochodu elektrycznego. I to, co jest najważniejsze w takim ekodomian, którą musi wziąć pod uwagę, inwestor dzisiaj, na ile on te wszystkie cegiełki będzie mógł w przyszłości dokładać, który dzisiaj inwestor musi wziąć pod uwagę na każdym etapie, czy prywatny czy komercyjny, podejmując decyzję, jaki system fotowoltaiczny wybiera wybranie systemu, który nie ma możliwości dołożenia magazynu energii w przyszłości jest elementem, który najprawdopodobniej będzie go kosztować przy najbliższych 5 latach, kiedy ten magazyn energii stanie się ekonomicznie uzasadniony, a on będzie musiał jakiś element wymienić, żeby dołożyć ten magazyn.
Energii? No bo to brzmi bardzo bardzo ciekawie to, co pan mówi właśnie z własnego doświadczenia, że ten dom sam się potrafi dostosować do tego użytkownika. Ma swój profil tylko no to brzmi ciekawie, ale brzmi też strasznie drogo, czy to są rozwiązania drogie potwornie, drogie bardzo drogie czy no drogie, ale za chwilę może bardziej dostępne?
Dużym kosztem na pewno jest wspomniany magazyn energii, a on ciągle tanieje instalacje fotowoltaiczne. Także w ciągu ostatnich 2 dekad bardzo drastycznie staniały i sama instalacja przyjmijmy, że jest ekonomicznie uzasadniona magazyn energii na ten moment 5 mają wątpliwości, czy on jest ekonomicznie uzasadniona. My mamy za mało danych, żeby to ocenić, bo potrzebujemy więcej niż roku, żeby to przeanalizować, natomiast sam system zarządzania energią wiele elementów jest wspólnych do zarządzania magazynem energii i zarządzania energią. To nie jest drogie rozwiązanie i na pewno nie jest w stanie to nie jest tak, że koszt jest zerowy, natomiast to, co warto wziąć pod uwagę, że mamy system wsparcia programu 50, który bierze pod uwagę wsparcie zarówno dla instalacji fotowoltaicznej, ograniczonym zakresie, bo ona jest ekonomiczna sama w sobie do magazynu energii, ale także do systemu zarządzania energią.
A jeśli pan, że jeśli ktoś ma stary dom to w takim Starym domu też może się decydować na takie inteligentne rozwiązania, czy to już jednak mówimy ze względu na skalę i jakby potrzebę prac? Czy to musimy już zaprojektować przy nowym budynku? Czy to jest też taka sytuacja, że mamy stary dom i chcielibyśmy go trochę lepszyć coś poprawić. To też jest rozwiązanie dla.
Nas nowe domy mogą co do definicji za niedługo musieć stosować odnawialne źródła energii i zarządzania energgią. I niektóre kraje Unii Europejskiej zaczęły to wprowadzać, natomiast stare domy bariera wejścia nie jest tak duże, jak w przypadku pompy ciepła, gdzie trzeba dom docieplić, oraz zmienić system rozprowadzania ciepła, nawet jeżeli to nie jest ciepło system wielkopowierzchniowy, czyli tzw. podłogówka, to tak czy inaczej trzeba wymienić takżejniki na dużo większe i powierzchni w przypadku instalacji fotowoltaicznej i systemu zarządzania energią. To nie jest aż takie trudne.
No to poleca pan mieszkanie w takim inteligentnym Eko dom.
Ja jestem bardzo zadowolony, dlatego że praktycznie wszystkie elementy mojego życia są podejmowane automatycznie. Oczywiście ja ustawiam progi, które powodują, że jest to dla mnie komportowo albo niekomportowe ja on dom połączone z inteligentnym ogrzewaniem, które zimą grzeje, latem chłodzi i tak naprawdę jedyne, co muszę zrobić. To raz do roku nacisnąć przycisk, który zmienia chłodzenie nagrzanie, bo to jeszcze nie jest automatycznmatyzowany i pompa ciepła sama nie wie, że zima zmienia się na lato. I ja już chce chłodzi zamiast zgrzaać, natomiast bardzo komfortowo żyje się w takim domu i na pewno jest to dom praktycznie bez rachunków, dlatego że przy odpowiednim doborze instalacji fotowoltaicznej przy odpowiednim doborze pompy ciepła można sprowadzi te rachunki do bardzo minimum, dlatego że pewne rzeczy zostaną, czyli opłata eksploatacyjna za sieć za licznik itd. natomiast reszta za rachunków została za prąd wyzerowana i to jest ogrzewanie chłodzenie grzanie ciepłej wody i potrzeby bytowe elektryczna, więc my z rodziną jesteśmy bardzo zadowoleni. No.
Właśnie o zaletach mieszkania w takim inteligentnym ekodomu opowiadał państwu i mi Michał Marona canry menadżer Solar ecz technologii spaln. Dziękuję bardzo.
Dziękuję bardzo za rozmowę.
Jakub beliński tokm PL do usłysz. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: INTELIGENTNY EKO DOM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA