REKLAMA

Życie z HIV w Polsce

Wieczór Radia TOK FM
Data emisji:
2023-05-16 23:00
Czas trwania:
46:33 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Z danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że w ubiegłym roku zarejestrowano w Polsce rekordową i nienotowaną dotychczas liczbę zakażeń hip było to 2380 przypadków wobec 1248 przypadków zarejestrowanych rok wcześniej oznacza to wzrost liczby zakażeń o około 90% w stosunku rok do roku. Oczywiście pojawia się pytanie, na ile to jest rzeczywisty wzrost liczby zakażeń, na ile to jest kwestia tego, że więcej osób się przebadało, ale tutaj też się pojawia pytanie o to, ile osób tak naprawdę się nie bada, a powinno, bo dowiedziałoby się wtedy też, że jest taką osobą zakażoną przy mikrofonie małgorza wałczyńska, a naszą gościnią jest teraz Magdalena glewicz, współprowadząca kampanie nie wykrywallni. Dobry wieczór, dobry wieczór, dziś porozmawiamy o tym, co właściwie kryje się obecnie ze słowem HIV, z czym ten wirus obecność tego wirusa w organizmie się wiąże i jaka też jest sytuacja osób zakażonych w Polsce, ale na początek chciałam zapytać o pani osobistą historię? Jak wyglądało to w pani przypadku, kiedy pani się dowiedziała, że jest pani sero pozytywna?
Ja dowiedziałam się, że jestem osobą zakażoną w wieku 11 lat, ale tak naprawdę jestem osobą zakożoną od urodzenia, to znaczy matka była zakożona wirusem HIV nie wiedziała o tym i przekazała mi to ursu. Ja się z tego byśmy wsadku.
Dowiedziała się pani, gdy miała 11 lat, ale diagnoza pojawiła się już wcześniej po prostu w tym czasie?
W tym czasie normalnie przyjmowała leki, bo nie diagnoza padładła w wieku 10 miesięcy, że jestem zakażona.
A jak do tego doszło, że ta diagnoza się pojawiła?
Jako małe dziecko dużo chorowałam, coraz częściej i lekarz oddziałów w Poznaniu stwierdził, że może wykonać. Warto by było wykonać czas w kierunku HIV no i dzięki temu tak naprawdę uraowało mi życie.
Jak wyglądało pani dzieciństwo w kontekście właśnie chorowania wizyt u lekarzy wizyt w szpitalach?
No po prostu co jakiś czas, że tak jak była mała to tak czasie tak nas w roku w szpitalu na oddziale dziecięcym chorób zakaźnych w szpitala w Gdańsku chodziłam co miesiąc po leki tak naprawdę z matką z rodzin zastępczej, bo ja się nie wy byłam w rodzinie bie biologicznicznej, matka zostaławoona rodzicielski. Ja byłam mała na początku sięychowałam w domu dziecka, to wtedy dom dziecka po prostu wychowawczyni, jaka się siedziała proces na badania po leki, później przejęła. Jak to wiadomo, to matka z rodzin zastępczej, do której trafiłam.
Zastanawiała się pani wtedy? Co się dzieje, że tak pewnie jednak często na tle rówieśników bywa pani w szpitalu i bywa pani chora, czy traktowała to pani jako coś naturalnego?
Szczerze, nie odczuwałam, żeby było jakoś inaczej. Wiem, że brałam leki tak, ale to wszystko chyba sobie różniło, jak byłam mała, bo w szpitalu no w szpitalu może rówieśnicy nie bywali tak często, ale jeżeli chodzi o chorobę, zawsze w sezonie infekcyjnym, to jakoś nie odróżniałam się od reszty.
I jak wyglądała ta sytuacja, kiedy została pani tak sobie wyobrażam wzięta na rozmowę i dowiedziała się pani, że jest nosicielką wirusa HIV?
W prostu czyłam informację, jakby jak każdą inną informację szerzej nie bram nie zdawałam sobie jeszcze wtedy, co to jest tak naprawdę moim zdaniem byłam jeszcze za mała za młodarz na wiadomość o takim o tej chorobie.
Co to znaczy, że nie zdawała sobie pani sprawy z tego, co to jest co to w takim.
Razieej? Je w chorobę? Bio muszę brać leki tyle.
A potem co się zmieniła?
Potem jakby odpowiedź w liceum zaczęłam się te zastanawiać, co to jest za choroba? Tak dopiero w wieku 14 15 lat zaczęłam się zaczęłam czytać. Co to jest za choroba po gimnazjum, poszłam do chciałam się u góry na medycynę. I więc Połam do klasy profilowanej biologiczna chemtno fizycznym i tam naprawdę no na lekcjach biologii wiadomo się rozmawiało po prostu chorobach wirusowych. Tam też był ten temat po poruszony, ogólnie wtedy już byłam świadoma, że jestem zakażona, więc ja to w lekcji nawet ja przeprowadziłam do swoich koleżanek i kolegów z klasy na temat wirusach i.
Czy linie spotykała się pani z jakimiś negatywnymi relekcjami ze strony rówieśników w szkole?
Nie nie.
A ze strony innych osób.
W tamtym wieku nie nie akurat odpowiedź inaczej ludzie reagowali dopiero tak naprawdę jak byłam już osobom dorosłą.
To co się tak stało?
Tak, całkiem niedawno po prostu miałam większość styczność ze służbą ze służbą zdrowia.
To znaczy.
No po prostu operacje operacja, gdzie powiedziałam, że jestem są zakrożone do tej pory zbyto szpitale dla mnie było, jakby powiedzieć, jak jak nasza wiek dorosły. To nie byłam nie bywałem już tak często w szpitalu, tak naprawdę już się nie tylko podczas porodów tak naprawdę dba w szpitalu, ale tak to szpitalu mijam szerokim łukiem. I nie wiem tak naprawdę może trafiałam po prostu na osoby ze służby zdrowia, które były nie dokształcone w tej kwestii.
Bo jak się zachowały.
1 lekarz ciał zataić informacje w mojej karcie o tym, że jest tu zakażona.
Dlaczego.
Bo stwierdził, że nie lekarze mogą źle zareagować.
A rozwinął, co miał na myśli, mówiąc, że mogą źle zareagować?
Może mogą podchodzić do pani nie tak jak powinni, że mogą może to nie być profesjonalne zachowania i w ogóle.
To znaczy, że będą się obawiać, czy będą np. szukać? No.
Bardzo bardzo możliwe, że tak rada miał mijać szeroki łukiem, że tak powiem.
To był 1 taki przypadek, czy częściej spotykała się pani z takimi sytuacjami?
Jeszcze stomatolozy, bardzo źle reagują na osoby zakożone w wirus jestem HIV nie chcą ich leczyć. Więc, jakby te powiedz ja zawsze zawsze mówię coś chwalinisz dys stomatraga są zakażoną nie mów, bo jeżeli powiesz to na pewno już nie będziesz przyjęte w tej poradni będzieszukać innej to po pierwsze, a po drugie, jego odpowiedź piśmie i że to świadczy o tym, bo jednym z argumentów jak została to używają, że muszą sterylizować narzędzia trochę sesji, co, bo każdy no właśnie to, co po każdym pacjenci nie sterylizują. Tak trochę, czyli co nie dbają o higienę swojego zakładu stomatologicznego.
I pani miała właśnie taką sytuację, że poszła pani do stomatologa i usłyszała, gdy powiedziała, że machi proszę wyjść nie przyjmę pani.
Bo może nie w takim sensie nie w takim to kontekście było było to w kontekście, że proszę szukać ośrodka, które, lecz osoby zakażone, a zaznaczę, że była to pandemia, że dobrze by było, żebym tam leczyłam się, ale powiedziałam zdradzę informacje, gdzie jest, bo kiedyś był, mieszkam ogólnie w Gdańsku, kiedyś był w Gdyni taki zakład, ale już od kilku ładnych lat nie funkcjonuje. I jedynym, jeżeli chodzi o województwo pomorskie, jest to stomatolog koczący sobie zakażone jest w Eko szkole życia wandzinie, gdzie jest to ośrodek zamknięty na co dzień tam po prostu narkoma narkomanii na terapię trafiają o osoby. W ten z nałogiem alkoholizmu i w czasie pandemii on nie przyjmował w ogóle osób z zewnątrz, więc nie było możliwości, więc wytłumaczyłam, czemu nie ma takiej możliwości, no to 1 wyboru jednym z warunków, jaki ten, że nie mogą je znaczy studenciów mówi to być lekarz np. już stażysta, więc jestem się śmieje jestem przypisana do 1 lekarza i zawsze jak potrzebuje na kontrola, czy co się dzieje, to się muszą mówić do konkretnego lekarza.
Co pani obecność wirusa hifaznaczone? Co dzień.
Oznacza tylko, tyle, że przebrać 1 tabletkę lek po prostu 1.
Ten lek ma jakieś skutki uboczna.
No ja niestety jestem już doświadczona, jeżeli chodzi o skutki boczne leczenia, tylko, że no ja jestem leczona już bardzo długo, więc to niekoniecznie może być sam lek może to by też po prostu w długość już życia z wirusem i leki, które były karane kiedyś, bo kiedyś po prostudawano ludziom, co było. Tak. Ja nie było dużego, bo ludzi chodzi leczenie i te substancje no nie zawsze były odpowiednie dawcy, często za dłużej dla przykład dziecka rozwijającego się organizmu. Nie było, wiadomo, jak też zaloggują, bo jeżeli chodzi o leki dla dzieci, to zbytnio nie są badane pod kątem długoletniego brania, tak samo nie ma leków antyrowirusowych, które były badane dla kobiet w ciąży, po prostu się wydaje leki starszej generacji, które też nie były nigdy badane pod kątem. Czy mogą czy kobiety ciąży mogą brać po prostu takie są zalecenia i tyle nowej generacji kobieta wciąż będą z ciąży nie dostanie leków najlepszej generacji.
A jak się pani to przejawia, że bierze pani właśnie już tyle czasu leki?
Mam uszkodzony układ nerwowy, ale mam przeproka zapalenia obu nerwów wzrokowych, Poli neuropatię, toksyczną polakową, czyli problem po prostu z układem nerwowym.
I jak to się objawia na co dzień.
Bóle neuropatyczne jestem na lekach, Bóg ten przeciwbólowych, które są na bólle neuropatyczne i co jakiś czas, jeżeli chodzi o wzrok, to po prostu światło w strat bóle oczu, więc hozegi w ciemnych okularach albo zaczycie się, to jest przykład często nasuwaszycie się w domu na kilka dni zasłonięte rolety w okulach, przeciw chodzenieeniu w domu.
Ma pani dwoje dzieci ma pani męża? Jak wyglądało pani rozpoczęcie tego życia rodzinnego?
Poznałam męża, tak naprawdę w pracy dorywczej jako nastolatka rozdawwała mu ulotki po prostu feryibore, wtedy poznałam swojego przyszłego męża. Ja mu dosyć szybko powiedziała, że jestem osobą zakożoną, spócił zupełnie na tyle za takie zaufanie i że powiedziałam mu no z zarówno go po normalnie kilka lat ogólnie ze sobą byśmy taki kontakt, znajomi znajomi później zaczęliśmy ze sobą być po prostu perą w 2020 nie w 2012 roku pojawiło się nasze pierwsze dziecko. Zrobiliśmy w 2013 roku i tak jakoś sobie żyliśmy w 2015 roku przyszło poszło drugie, kiedy nasze dziecko na świat jakoś po prostu żyjemy. Jak każda normalna rodzina.
Powiedziała pani, że przyszły wtedy mąż nie wiedziała pani jeszcze, że wędz mężem tak wzbudził w pani na tyle zaufanie, że powiedziała mu pani o tym, a to jest tak, że pani wybierała takie osoby. Czy jednak miała pani nie wiem, czy szczęście tak trochę intuicyjnie sobie stawiam taką tezę, że różnie ludzie mogą reagować na taką informację, więc pytanie czy pani po prostu miała wokół siebie tyle osób, że mogła spokojnie mówić o tym, że jest pani zakażona i nie wywoływało to jakiś negatywnych reakcji.
Nigdy nie mówiła na samym początku znajomości już musiała trochę poznać sobie, żeby wiedzieć. Czy mogę tak ja sobie zaufać i powiedzieć powiedzieć o tym, bo jakoś mam taki wewnętrzny, dar, który potrafi wyszukiwać takie osoby, które wydaje mi się, że są, że są racjonalnie racjonalnie myślą nie myślą strachem, bo są takie osoby, które myślą strachem.
A czy to, że jest pani zakażone? Tak naprawdę od urodzenia, w związku z tym, że zakażona była pani mama jakoś wpłynęło na pani odbiór tej choroby, to znaczy, gdyby do tego doszło w jakiejś innej sytuacji, np. poprzez nie wiem kontakty seksualne, bo tak przecież często dochodzi to. Czy myśli pani, że jakoś inaczej by się z tym czuła jakoś inaczej to odbierała.
Myślę, że to miał znaczenia tak, bo jakby to powiedzieć. Ja nie miałam wpływu na to, że jestem osobom zakażoną osoby, które współżyują, bo zabezpieczenie nie wiedząc o tym, czy ktoś, czy ktoś jest zakażeli, czy nie podejmują pewne ryzyko po prostu taką, jakby to powiedzieć grają w rosyjską ruletkę, bo to nigdy nie wiadomo, jeżeli się człowiek nie bada, to nigdy nie wie, czy jest się za czy jest zakażony, czy nie czy może zarażać innych inne osoby.
Miała pani kiedyś jakiś kryzys w swoim życiu. W związku właśnie z taką świadomością o zakażeniu?
Tak, jak wiadomo, że każdy każdy nas stał, tak ma swoim życiu, jakieś kryzysy i także coś nie pół nie układa się pomyślnik i w ogóle na ja po prostu miałanąć się dosyć broni leków i tyle że miałam po prostu już dość powiedziałam, że czeka tam czy do końca życia. To mnie czeka.
Po prostu.
Jakoś tak się stało.
Ogólnie miałam przez tą, że tak powiem próbę samobójczą.
I, to mnie jakoś oświe. Nie wiem, jakoś osoby, na które później trafiłam po tym, że jakoś można dalej z tym żyć, normalnie po prostu biorąc leki, bo próbę samobójcza trafiłam znowu do placówki państwowej do pogotowia opiekuńczego, gdzie trafiłam na wwajaych wychowawców.
Jeżeli chodzi o, o jaką jakikolwiek miałam problem, mogą się do nich zgłosić? Nie byłam oceniana, tak jak normalnie, kto komu się coś powie, to jest już ocenianym.
Więc naprawdę?
Nie wiem, czy może dzięki nie wyszło na jakoś na prostą.
Proszę opowiedzieć, jak wyglądała jak wyglądało proces zachodzenia w ciążę, sama ciąża i poród? Jak to jest przeprowadzono, żeby się odbywało w sposób bezpieczny?
Ogólnie teoretycznie, jak w latachniejszych latach bywało te procedury były takie, że jakby odpowiedzi kobieta, żeby nie narażać partnera. To przechodziło się proces tak jakby do in vitro.
Ja szczerze mówiąc nie wiedziałam o tym, więc w tormaniu spojrzżyyliśmy zaszłamm w ciążę zmieniło się tylko to, że musiałam zmienić prosto leki, częściej chodzić na badania w czasie ciąży.
To bardziej mi nie ginekologa, tylko posłów poradni dla osób zakażonych. Tam częściej miałam badania poród, odbywał się normalnie drogami natury, podczas porodu właśnie każda kobieta zakażona podczas porodu dostaje leki w kropówce i później w zależności od tego, ile trwa poród. Czy był jakieś komplikacje, czy nie od tego zależy ilość leków, jakie dostaje przez pierwszy miesiąc życia dziecko, bo czasami jestem to 3 leki, a czasami może to być tylko wystarczy tylko rynek u mnie w przypadku pierwszej ciąży w pierwszego po pierwszym poradzie, co potrą długo. I córka dostawała 3 leki przyspieszy miesiąc życia usunąa. Natomiast potrwał bardzo krótko i dostał dostała tylko jedennek miał później po urodzeniu miał zrobione każdy z dzieci miał po urodzeniu robiony badania w kierunku HIV później po miesiącu i po 3 miesiącach od urodzenia, jeżeli wszystkie czy wyniki są negatywne, to znaczy się, że dziecko jest zdrowe.
I pani dzieci są zdrowe?
Tak tak dokładnie tak.
Powiedziała pani, że służyła z mężem po prostu i tym sposobem zeszła w ciąż nie istniał ryzyko, że no już się zakazi.
Szczerze mówiąc, ja obawiałam się tego pobrałam, leki miałam poziom wirusa na poziomie nie wykrywalnym, więc nie bałam się tego.
To się nazywa wiremia. Tak dobrze mówię, czyli.
Ładnie tak wiremia.
Moment ten, kiedy wirus nie jest wykrywalny, dzięki właśnie lekom i w związku z tym nie zakaże się partnera działa pani na rzecz szerzenia wiedzy na temat wirusa HIV. Co takiego się stało, że postanowiła pani zaangażować się właśnie w taką działalność?
Chciałam dużo od pewnego czasu to robić takie impulsem było przygotowywanie materiałów dla programu dzień dobry TVN.
Trafiłam jakoś i jakoś tak stwierdziłam, że.
A jak w ogóle do tego doszło, że przygotowywała pani takie materiały.
Bo ja też szczególnie na co niepłaca z fundacją pomorskie tam nadziei i jeden z co to za fundacjęz. To jest Fundacja działająca na rzecz osób zakażonych wirusem hib na Pomorzu w Gdańsku, ogólnie i w okolicach.
Czyli zanim pojawił się reportaż materiał to pani i tak już była zaangażowana w działalność fundacji?
Tak no ogólnie korzystałam z niej pomocy. Tak aha chodziłam na grupę wsparcia i na jednym z wyjazdów, bo mamy co roku w wakacje tygodniowy wyjazd co ten zapis, żeby odpocząć. Wiadomo jeszcze są warsztaty z lekarzem, są warsztaty z psychologiem, podczas tych turnusów to się zapytał mnie kolega, bo odezwałem o tozwał się do mnie niego raport z dzidno brytvn i nie szuka osoby, która chciałaby wziąć udział w reportażu. Zwróciłam, czemu nie ten skontaktował się ze mną wspaniały reporter, co się płynie wspaniałej ogólnie podczas współpracy naprawdę nam się Super to robiło i najpierw miało być najpierw miała być sam reportaż.
Że miała być być ogólnie sama później, że nie, że miało być w telewizji chyba wystąpienie, później, jednakże reportaż ma być najpierw reportaż, miałam wystąpić sama później, że z rodziną, a na końcu wyszło i reportaż i normalnie w studi byłam wtem, poznałam naprawdę 2 fajnych reporterów, z którymi z 1 mam kontakt. Do dziś było 1 już niestety z nich nie żyje, ale to jest już to jest inny temat i to wtedy zastanawiam się czy to nie jest dobry pomysł, żeby zacząć działać.
Bo wtedy też rozumiem, że po raz pierwszy tak publicznie pod imieniem i nazwiskiem.
Nie wtedy po same imieniem jeszcze nie nazwiskiem, ale kto mnie znał, kto wiedział tam, no to w pracy wszyscy wiedzieli, żeby będę w telewizji.
A wiedzieli w związku z jakim tematem.
Tak w pracy wiedzieli o tym.
Bo jednak po prostu wszyscy, bo pracowałam, żeby nie mówić na firmy, to pracowałam personel w handlu sporej firmie. I wszyscy te poziomu kierownika na sklepie widzieli o tym, że jestem zakażona i nie było z tym problemu po prostu wolałam, żeby wiedzieli w razie, czego jakby się coś stało, żeby widzieli jak postępować?
Po prostu.
Gdyby co się stało?
Nie wiem, gdybym się dziecka skaleczyła coś by na mnie. Nie wiem, spadło by doszło do złamania, żeby, żeby po prostu bardziej uważali na siebie i tyle.
A w jaki sposób na co trzeba wtedy uważać jak można sięyć?
Na krew po prostu założyć rękawiczki jednorazowe, bo czasami się biegnie. Jak co się dzieje, to po prostu się pięknie tak i nie zawsze jest pierwszą myśl, żeby założyć rękawiczki, po prostu tak tylko po prostu chce się pomóc jak najszybciej.
A pani w trosce od osoby po prostu je uprzedziła, że, gdyby doszła do takiej sytuacji, to należy zachować ostrożność?
Tak dokładnie tak.
No i pojawił się reportaż wystąpiła pani w telewizji i pojawiła się myśl, że warto robić coś z tym tematem dalej.
Tak, podczas przygotowań, bo poza mną studio uniwerportażu w reportażu docelowo nie było go, ale w studiu tak był ze mną Tomasz sira, on działa dłużej na ten stara się działać dłużej na rzecz osób zakażonych. Do tej pory mamy ze sobą kontakt współpracujemy właśnie razem w kwestiach związanych z pomocą osobom zakażonym.
I w ramach kampanii nie wykrywelni?
Tak dokładnie tak w ramach tej kampanii i od tamtego czasu stwierdziłam dobre założę, że bloga na Facebooku i w dniu, w którym było byliśmy w 100 w niedobye teflent było 1 grudnia 2019 roku. W tym założyłam bloga na Facebooku, w którym opowiadam o swoim życiu, po prostu o różnych kwestiach głównie w swoim życiu. Opowiadam o różnych rzeczach po prostu pokazuję, jak można życie jest wirusem, ich wcale nie jest inne od od każdego innego życia rodzinnego.
A pojawiają się jakieś pytania, są jakieś rzeczy, które pani wyjaśnia, bo okazuje się, że są mało oczywiste dla innych.
Tak mógł cał czas na stereotę były, kto może się zakazić wirusem HIV, ale to wiadomo wszyscy wiemy, jakie to są stereaty typy ogni o tym.
To ja jeszcze tylko jednak zupełnie, żeby to tak nie zabrzmiało. Enigmatycznie ma pani na myśli po prostu pewne grupy, które są stygmatyzowane. I.
Są to osoby z homoseksualne, narkomani, prostytutki tak grupa społeczne.
Tylko takie osoby mogą się zakazić.
Tak, tak, bo reszta ludzi twierdzi, że to ich nie dotyczy, że normalnie spotyka się o kupach z dziewczyną, że powtórzyłam, ale temat HIV ich nie dotyczy. Tak twierdzą, ale, a tak naprawdę dotyczy i dotyczy to każdego, który prowadzi życie seksualne współżę z innym osobom.
To jeszcze tak na marginesie zaraz wrócimy do tego głównego wątku, ale zastanawiałem się pani kiedyś, skąd w ogóle takie wyobrażenie, bo ja jak myślałam sobie o tym i rzeczywiście widzę, że to się często pojawia to takie właśnie twierdzenie wychodzi nawet w badaniach, że, że ludzie ankietowanie po prostu uważają, że to nie jest coś, co właśnie może ich dotyczyć. No ale jak to możliwe, skoro z założenia po prostu można się zakazić albo poprzez właśnie kontakt seksualny, albo nawet poprzez jakieś niesterylny, sprzęt czy to w jakimś gabinecie u kosmetyczki itd.
Bo najczęściej czy tak jak w moim przypadku miałam tylko miałam. I mam tylko 1 partm seksualnego i pewne są takie przypadki, że nie spotykam się z wieloma chłopakami, to na pewno mnie to nie dotyczy. Na pewno są zdrowi, a zapytałaś się np. czy robił badania w kierunku ich nie, bo po co.
To proszę powiedzieć, jeszcze w takim razie, jakie o jakich rzeczach pani pisała na blogu i jakie rzeczy wyjaśniała, jakie tematy poruszała?
Się to głównie? Co się dzieje w służbie zdrowia? Np. coś jest na pewno też historia związane z tą operacją wycięcia wrostka, że takie rzeczy po prostu nie powinny mieć miejsca, czyli to.
Co pani opowiedziała na samym początku, że lekarz zasugerował, żeby pani nie mówiła o tym nie ujawniła tego w karcie, że jest pani zakażona?
Tak, dokładnie tak. No i ogólnie norma leży normalne życie tak.
No w normm życiu tak jak się jak się wiedzie tak osią osiągnięciach dzieci.
Z różnych wycieczek naszych są zdjęcia.
Ale i czym polega kampanie, niewy wykrywallni? Co państwo w ramach tej działalności robią?
Chcemy bardzo zwiększyć zwiększyć świadomość tego, że osoby żyjące z ichv to są to są normalni ludzie, którzy najczęściej są skutecznie leczeni, więc nie stwarzają zagrożenia. Chcemy też dotrzeć do osób, które nigdy w życiu nie wykonały takiego testu, zachęcić ich, żeby jednak poszły wykonały test w kierunku HIV, żeby wiedziały czy są zakażone, czy nie, bo w życie z wirusem HIV nie jest jakoś ciężkie. Tak naprawdę, jeżeli nie doszło do rozwinięcia już się AIDS, czyli pełno objawgo zespołu nie były niedobory odporności, to w ciągu roku do rozpoczęcia leczenia wirus hif już jest już jest nie wykrywallny w naszym organizmie. Tak i można normalnie funkcjonować nie stwarza się żadnego zagrożenia dla osób trzecich.
A jeśli żyje się z nieleczonym wirusem HIV to ile czasu może zająć przejście do AIDS i jakie są tego konsekwencje?
Średnio jest to tak naprawdę 10 lat może żyć nieśiadomości, że jeśli osobą zakażoną, zazwyczaj zazwyczaj po około 10 latach od zakażenia. Dochodzi już do takich naprawdę objawów, które na pewno wskazują nabiruskich.
I jakie to są objawy.
Mięsa kapuszego kroźne infekcje, które nie chcą się leczy, które nie poddają się leczeniu, bo tak naprawdę tak osoba nie umrze naid, tylko umrze na zapalenie płuc, bo organizm i będzie w staniewalczyć tego zapalenia, więc albo już naprawdę nowotwory, które są charakterystyczne.
Lek i te nowotworem?
Tak jak mówią tak jak wspominałm, jest takaposzchego już osoby zakażone też są właśnie bardziej poddatne na tego na ten nowotwortwóry nakaszyki macicy, jeżeli chodzi o kobiety, a mówię, wystarczyło zrobić wcześniej test, najczęściej jak już trafiają do szpitala, to lekarze zlecają badania w kierunku hir, jeżeli nie jest za późno, to wdrożają leczenie i dostałam takie osoby, które już, które były praktycznie nau, śmierci udało się je uratować, bo lekarz wpad, żeby zrobić też w kierunku ich i było rozpoczęte leczenie. Znam osobiście taką osobę, która jest mi do tej pory utrzymiał kontakt, że, gdyby nie to tu by jej nie było.
Gdyby lekarz nie zrobił tego testu.
Kto powinien zrobić taki test? Komu taki test by pani zalecała.
Każdemu, kto prowadzi, kto służy jak to prowadzi życie seksualne? Tak naprawdę nieważne? Czy jest to stasza kobieta w wieku 50 60 lat. Czy to je czy to jest dopiero, co wchodzący dorosłość na stolatek, każdy, kto współżyje powinien wykonać nas w kierunku ich?
Na czym takie testy polegają? I gdzie można je wykonać?
W Polsce praktycznie w każdym w każdym województwie, a są miasta, gdzie jest nawet kilka takich punktów testowania. To, co chcę za to są punkty konsultacjeno diagnostyczne, gdzie można anonimowo wykonać test w kierunku HIV krew jest pobierana z opuszka palca. Są to testy płytkowe, tak jak robi się te zciężowe, to podobnie wygląda tylko, że nie zakrapla się moczu, tylko krew w taki test i wynik jest już po 15 minutach. Wiadomo, czy jest wstępny wstępny wynik taki przesiewowy czy jest osoba zakażona, czy nie, jeżeli taki wynik wyjdzie pozytywny, to ta osoba jest skierowana, żeby zrobić test potwierdzający Wester blota, bo czasami te pludkowydzie po to, się wyjdzie pozytywny, ale jestemb wyjdzie ujęty, czyli taka osoba nie jest zakażona, ale najczęściej, jeżeli przesiewowy wyszedł pozytywny weester blot test potwierdza, że jest osoba zakażona, no to w takim momencie wdraża się leczenie, bo kiedyś, jeżeli chodzi o rozpo rozpoczęcie leczenia, czekało się jak liczba komórek chce do 4 to są komórki odpowiedniościowe spadnie poniżej 200 i dopiero wtedy wdrażało się leczenie takiej osoby. Teraz niezależnie ile ma do tych komórek, od razu jest od razu dostaje leki wchodzi na program program leczenia.
Czy te leki są refundowana?
Tak, jeżeli osoba jest ubezpieczona, a teraz nawet leki może otrzymać osoba, która nie jest ubezpieczona, tak naprawdę to te leki finansuje państwo.
I nic się za nie nie płaci, bo, gdybyśmy my jako pacjenci musi za nie płacić, to daje zło, że większość ludzi by się nie leczyła, bo średniej koszt leczenia 1 pacjenta lekami. To jest koło 2,5 1000 zł.
Miesięcznie.
Miesięcznie tak miesięcznie.
To nie są małe kwoty.
No nie są.
Jak to wygląda, jeżeli chodzi o robienie takiego testu w przypadku, gdy doszło do ryzykownego zachowania seksualnego, czyli no po prostu bez użycia prezerwatywy, która w 90, jeżeli dobrze pamiętam 98% skuteczności. Ma, jeżeli oczywiście też jest dobrze użyta w tym, żeby ochronić przed wirusem. No ale właśnie co w sytuacji, kiedy tej prezerwatywy nie było to, kiedy należy wykonać ten test, no bo to chyba też nie jest tak, że wirus może być już kolejnego dnia odkryty.
Dzieje nie znalazła się odczekania 4 do 6 tygodni od ryzykownego kontaktu udać udanie się wtedy do tego punktu PKD w skrócie i po prostu powiedzieć, że chciałoby się wykonać test w kierunku his najczęściej to są nie tylko w kierunku ki się wykonuje testy tyko w kierunku hiw kiły i hacechał. Zazwyczaj jest takie trio robione i normalnie pobiera się tak jak cukrzycy nakłają sobie palca do sprawdzenia poziomu glukozy. Tak, że tak w taki sam sposób pobiera się krew do zrobienia tego testu w kierunku ich.
A czy, gdy wirus już zacznie krążyć w organizmie, to mogą pojawić się jakieś objawy na co warto może być wyczulonym wyczuloną albo zwrócić uwagę i jakoś spróbować połączyć kropki, jeżeli jesteśmy właśnie po jakiejś sytuacji, która mogła nas narazić na kontakt z wirusem.
Tak są takie symtomen, ale mówię to jest tak jakby przechodził, człowiek przeziębieenie lekką grypę. To jest przykład taki po prostu mięśni, katar, bo z tylko takie objawy, tak jak doz przy zwykłm przeziębieniu są i wiele osób to lekceważy, bo takie te objawy występują po około 2 tygodniach od zakażenia, a więc no kto normalny łączy kroki większość osób tego nie łączy.
BOŚ to, a gdzieś się przeiębiłem, przewiało mnie jestem chory leczy się norm dostęp środkami bez recepty. To przechodzi, owszem, ale wirus dalej się namraża w organizmie.
Czy lekarze zachęcają do tego, żeby wykonywać takie testy, tak po prostu profilaktycznie?
Nie.
Nigdy w życiu.
Bo za ten nigdy w życiu, gdyż w moim przypadku. To ja mówię, że jestem zakażona, więc nie wiem, jak to jest, ale z tego, co wiem, od znajomy to lekarze nie zalecają, nie proponują nawet, żeby pójść wykonać taki test, jedyne co to kobietom w ciąży zalecają, informują 2 × powinni tak, bo znam też przypadki, że nikt się nawet nie zapytał, bo stwierdził, że nie ma po co, że w dziesiątym miesiącu ciąży i między 20.02. a 20.03. tygodniem ciąży. Lekarz powinien i jest, więc koło dziesiątego tygodnia i między 30.02. a 30.03. tygodniem ciąży lekarz powinien, ale zaproponować ciężarnej kopiecie wykonanie testów w kierunku ich.
Dlaczego akurat tak w sensie, dlaczego 2 × no? Bo.
Jeżeli kobie ten bo jakby wyjść NASA wieku na początku ciąży po to, żeby wdrożyć w razie czego leczenie, ale np. może wyjść ten pierwszy kobiet nam tak nie skorzysta. No to musi drugi raz zaproponować, ale nawet, jeżeli ten pierwszy raz skorzysta, a on wyjdzie negatywny ten przesiewowy, taki, bo to nie robi się od razu tego testu potwierdzenia, bo nie ma, bo nie ma po co po prostu to później w późniejszym okresie czasu drugi raz się robi, bo mógł być pierwszy negatywny, bo np. jest za wcześnie np. albo albo nie dość nie tak półur próbkę. Albo po prostu zaś był nie takstem. Wstępie tak zdarza i po to, żeby.
W tym.
Po trzydziestym tygodniu ciąży drugi raz, żeby w razie czego w tam być, gdzie pozytywny to, żeby wiadomo wdrożyć odpowiednie leczenie, jak najszybciej wdrożyć leczenie takie kobiety zakażone, bo nawet jak jak tak późne został wykryty wirus. To jak wejdzie na program lekowy, to jest też dużo dalej dużo szansa na to, że dziecku u rodzi się zdrowe.
Bo ważne są też leki podczas porodu poddawane i w pierwsze miesiące życia.
Bo mówię, jak się rozpocznie szybkie leczenie, to jest wy duże prawdobięstwo dziecko będziedrowe pomimo tego, iż tak powinno wykryte, zostało wirus i u.
Matki.
Jak pani myśli, dlaczego lekarza oprócz tych sytuacji, o których teraz pani opowiedziała, czyli oprócz sytuacji, kiedy mają do czynienia z kobietom w ciąży, nie zalecają po prostu takich.
Badań?
Szczerze może mają ten może mają zadłużono głowie, a może.
Szczerze.
Nie wiem, bo nie łączą kropek, tak może nie mają wystarczającej też wiedzy na to.
Może tak być tak, że lekarz nie połączy nie połączy kropek że.
Ale nawet na objaw perspektywy logiki działania systemu opieki zdrowotnej. Powiedziała pani, że leczenie 1 osoby zakażonej wirusem HIV to 2,5 tys złotych miesięcznie tak no to rozumiem, że same same same.
Lęk te badania, które też są kosztochłonne, bo ta osoba 2 × w roku musi mieć komplet badań zrobionych osoba zakażona. I to spory komplet badań.
Jaki to badania?
No ogólnie jest zwykamorfologia sprawdzanie poziomu właśnie Komorek odśnościowych, wtedy 4 sprawdzanie wiremii. To są badania, które są też dosyć kosztochłonne.
No to właśnie, no to z takiej perspektywy choćby rozumiem, że logicznym działaniem by było dbanie o profilaktykę. I.
Byłoby dbanie jest też coś ten nie coś takiego tylko.
Test w kierunku wirusa HIV, jeżeli miałby go zlecić.
Lekarz rodzinny nie ma w koszyku świadczeń wykonania testu dane skierowania na wykonanie testów w kierunku.
HIV.
Więc, dlatego o tym nie mówi po prostu.
A co się dzieje w sytuacji, kiedy ktoś dowiaduje się, że jest zakażony, mam tutaj na myśli źródło, że użyje może niezbyt eleganckiego słowa zakażenia. Czy jest jakaś ścieżka postępowania w takich sytuacjach?
Powiem tak zależność i jak doszło do zakażenia zasięg, jeżeli chodzi o pracowników, to jest pewna grupa pracowników, która obligatoryjnie musi mieć wykonane. Jak się brakuje i kłob np. pielęgniarki itd. to od razu wchodzą na program na leczenie na leki.
I.
Za wszystko opłaci pracodawca.
Ale to chyba dosyć taka, że tak to określę itarna, grupa to znaczy mam na myśli, że jednak w przypadku, kiedy ktoś po prostu idzie zrobić badanie, bo usłyszał, że warto, że każdy, kto prowadzi życie seksualne, nawet jeśli miał tego 1 tylko partnera seksualnego. To takie badanie powinien wykonać. No i co i okazuje się, że także jest zakażone i czy wtedy jest jakiś sposób postępowania jakaś ścieżka, którą powinno się przeprowadzić, żeby też czy dotrzeć do tego poprzedniego partnera, czy do jeszcze jakiś innych, jeżeli miało się ich więcej, czy po prostu coś takiego w ogóle istnieje? Czy to jest kwestia tylko dobrej woli?
Nie to jest Hasa dobrej woli nie szuka się. No nie szuka się, no, chyba, że dochodzi do tego, że osoba wie, że jest zakażona, chwali się tym i się, że jest zakażona.
I celowo naraża inne.
Celowce tak celowo naraża tak inne osoby na to to taka osoba podlega każe nawet więzienia za to do 5 lat mu grozi więzienia za umyślne narażenie osoby innej osoby na zakażenie wirusem. Ich, a co ciekawe, tylko wirus hivma tak długi wyrok potencjalny, bo cała wszystkie inne choroby wirusowe mają do 2 lat.
Wirus HIV, jakby poczucie z takiej demonizowany przez państwo polskie.
Zastanawiała się, pani kiedyś dlaczego.
Bo jest kojarzone głównie z osobaami homoseksualnymikomanami produktkami, czyli jakby to powiedzieć, to wg kościoła jest najniższa grupa społeczeństwa. Z niczego grupa społeczna.
Rozpoczęłam nasze dzisiejsze spotkanie od podania danych, z których wynika, że odnotowano w Polsce w ubiegłym roku rekordową liczbę zakażeń HIV tych przypadków było 2380 stwierdzonych zarejestrowanych. Jak pani myśli, dlaczego i czy to jest realny wzrost właśnie czy to jest kwestia jakiegoś wzrostu? Czy może jednak kwestia wbrew pozorom świadomości większej i tego, że po prostu więcej osób się bada?
Weźmy pod uwagę to, czy to są tylko na osoby narodowości polskiej czy wchodzą co też osoby również narodowości ukraińskiej?
Czy jest to rozdzielone, bo wg mnie nie ma rozdzielenia, więc część osób, które przybyło po wojnie w trakcie ten po wojnie tam był słaby dostęp do wykonywania testów. To stwierdził, że zrobi go w Polsce, więc może być to po prostu wzrost przez napływ.
Osób narodowości ukraińskiej może to też być kwestia większej świadomości. Tak, chociaż bardzo w to wątpię, że to jest kwestia większej świadomości społeczeństwa polskiego.
Pojawiają się też głosy, że w trakcie pandemii trochę to zostało przystopywane, jeżeli chodzi o jakieś badania i potem w momencie, kiedy trochę się wszystko otworzyła z powrotem, to wróciliśmy do wykonywania badań. Jak pani sądzi? Dlaczego, bo powiedziała pani, że wątpi, czy to jest kwestia większej świadomości, dlaczego, skąd takie poczucie pesymistyczne? W sumie.
Bo jako.
To tak jak wcześniej mówiłem, wiele osób daje twierdzi, że to ich nie dotyczy. Część osób robi regularnie, tak co chcą wiedzieć, co jakiś czas badają się.
Ale najczęściej po społeczeństwo twierdzi, że to ich nie dotyczy, więc nie ma sensu.
Chociaż może się mylę. Mam fajnie, dobrze by było, gdyby się myliła.
Jeżeli chodzi o to zamknięcie punktu, bo przyszła pandemia tak wszystko zostało pozamykane.
A ludzie się też częściowo bali przychodzi tak, bo w pewnym momencie punkty PKD już były otwarte, ale ludzi praktycznie nie przychodziło.
Bo się bali, że zarażą się jeszcze wirusa covidem po prostu.
Czego by, pani sobie życzyła oprócz. Jak przypuszczam tego, żebyśmy po prostu się regularnie badali, czego pani sobie życzyła w kontekście zwiększenia świadomości na temat wirusa HIV.
Żeby się, tak prawda o tym jeszcze więcej mówiło, tylko, żeby powstawały informacje, ale trafiająco do każdej grupy społecznej, żeby to były dobrej jakości informacje.
No tak naprawdę najbardziej to mi się marzy w znalezienie szczepionki na to by było najlepsze odkrycie znalezienie jej, żeby można było zaplanować na tą całą epidemią piór saiv.
Co pani ma na myśli, mówiąc, że chciałaby pani, żeby te informacje trafiały do każdej grupy społecznej, to znaczy to jest tak, że być może najbardziej najczęściej trafiają do osób w wieku od 20 do 40 lat, bo to jest taka grupa, którą się bierze pod uwagę, jeżeli chodzi o aktywne życie seksualne ze zmienianiem partnerów. I oczywiście teraz posługuje się jakimiś stereotypami, ale no też tak jest, że gdzieś w tej świadomości to do tej grupy po prostu się kieruje te komunikaty, a inne młodsze starsze są pomijane.
Tak.
Albo są źle skonstruowane takie kampanie ważne jest to też jak docieramy do tych innych osób, w jaki sposób tak, bo jeżeli kolejną ulotką no to do młodych nie dotrze, że tak powiem młodzi to oleją tak musi być odtwor, odpowiednia forma dotarcia do nich. Tak np. toku nagrywają skutki filmiki na YouTubie jakieś filmiki.
Albo w szkole? Co teraz nie za bardzo ma? Miejsce.
W szkole tak tak tak, niestety, niestety tak w szkołach też odpowiednio myślę, żeby dotarł do odpowiedni sposób do młodo mło młodych ludzi.
Myśli ci, pani, że biorąc pod uwagę nasz klimat polityczne i choćby właśnie zamknięcie się na kwestie edukacji seksualnej, to zamiast być lepiej może być po prostu gorzej niestety.
No niestety.
Jakby wszystko w to w tym kierunku zmierza tak jak jest brak edukacji seksualnej, no to będzie gorzej po prostu, bo ludzie nie będą, jakby być mieli skądać tej wiedzy.
Zobaczymy z jakimi danymi przyjdzie nam się zmierzyć w kolejnym roku, jeżeli chodzi o przypadki zakażenia wirusem HIV w Polsce naszą gościnią była Magdalena gleewicz, współprowadząca kampanię niewy wykrywalni. Bardzo pani dziękuję.
Ja również dziękuję.
A ja nazywam się Małgorzata wałczyńska. Zapraszam państwa na informację o północy do usłyszenia. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: WIECZÓR RADIA TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA