REKLAMA

Koniec z opłatami z autostrady "To nie jest zła decyzja, ale można to zrobić lepiej"

A teraz na poważnie
Data emisji:
2023-05-17 12:20
Prowadzący:
Czas trwania:
12:49 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Studia jest ze mną poseł Maciej konieczny, partia razem nowa lewica dzień dobry, dzień dobry, witam serdecznie. No, więc nie ma już programu mieszkanie plus minister Waldemar buda, minister rozwoju technologii uroczyście zakończył ten mało uroczyście, bym powiedział oczywiście no co prawda powiedział. Ja uczciwie rzecz, biorąc nie uczestniczyłem w tym procesie jakiś sprzątam po mieszkaniu plus i że nie wypaliło i nie wypaliło.
Trochę szkoda, bo potrzebujemy działającego publicznego programu budowy mieszkań nie wypaliło przede wszystkim, dlatego że był ogłoszony z pompą program, za które mnie poszły środki, to nie jest uczciwe postawienie sprawy, jeżeli mówimy, że państwo ma zbudować mieszkania na szeroką skalę, one mają być dostępne. To musi za tym kasa, dlatego jak lewica mówi chcemy, żeby państwo zbudowało 300 000 mieszkań, które będą pod stanie wynajem, które będą w zasobie publicznym. To mówimy uczciwie na to musi iść 20 000 000 000 zł rocznie na to musi iść 1% PKB, bo bez tego nie ma szans, to musi być taka decyzja polityczna, że my jako państwo jako społeczeństwo zgadzamy się, jeżeli jest taka potrzeba, że musi być publiczna alternatywa dla komercyjnego rynku mieszkaniowego, bo inaczej będziemy skazani na hiper, drogie mieszkania i kredyty nasze na 40 lat. I jeżeli tak podejmujemy taką decyzję, to decydujemy się wyasygnować na to środki, a to było takie z pompą ogłoszenie, że o to zbudujemy, ale za to nie za tym nie poszła kasa i jeszcze 1 rzecz zupełnie posypała się współpraca publicznej instytucji, bo się okazało, że te spółki, które mają tereny chociażby, które mogłyby pójść pod budownictwo mieszkaniowe, zupełnie nie były w stanie się dogadać z państwem, więc 2 rzeczy po pierwsze, było obietnica, za którą nie poszła kasa, a po drugie, raz jeszcze no PiS niedobr do organizacyjnie PiS jest w stanie przelać kasę na Konto. Chwali się, jeżeli ta kasa jest mądrze przelewana, ale jakoś średnio idzie mu budowanie czegokolwiek.
Najnowsza informacja rząd przyjął właśnie projekt ustawy o zniesieniu opłaty za autostrady zarządzane przez główną dyrekcję dróg krajowych i autostrad. Jak rozumiem realizuje w ten sposób zapowiedź z weekendu z konwencji i Prawa i Sprawiedliwości. Ja tylko chciałem ostudzić państwa entuzjazm, to są tylko 2 kawałki autostrady w Polsce, inne są zarządzane przez firmy prywatne i tam opłaty na póki co będą.
Więc będziemy mieli teraz z pompą ogłoszone, zniesienie opłat za autostrady. W praktyce będą to 2.
Kawałki.
I tak, no i dobrze no i to nie to nie jest to niezła decyzja, przy czym mądrzej byłoby to zrobić w ten sposób, żeby, żeby znieść opłaty za autostrady dla osób prywatnych, a żeby jednak ci, którzy użytkują na potrzeby komercyjne autostrady płacili w formie winiet, bo teraz większość osób, którzy większość samochodów na autostradach. To są samochody firmowe, czyli to są firmy, które używają infrastrukturę publiczną dla prywatnych zysków i teraz zostaną zwolnione z opłat, tak więc bardzo prosto da się zrobić to w ten sposób, że prywatne osoby nie będą płaciły, a firmy użytkujące komercyjnie te autostrady będą po prostu płaciły w formie winiet nie tylko te tiry, ale także także inne samochody używane używane dla celów komercyjnych. I to by było dużo rozsądniejsze rozwiązanie, ale tak czysiak mówimy o 2 odcinkach, będzie to ogłoszone z wielką pompą, a jest też obawa, że w przypadku innych odcinków będą skrajnie niekorzystne dla państwa umowy podpisywane w ten sposób, że po prostu państwo płaci ogromne pieniądze prywatnym firmom po to, żeby tych opłat nie było, a jeżeli nie będzie tego, o czym mówiłem, czyli będzie to obowiązywało także firmy komercyjne, które korzystają samochody komercyjne, które korzystają z tych autostrad, to będzie także państwo z naszych pieniędzy płaconych przez nauczyciela pielęgniarkę, pracownika budowy będzie płaciło ogromne pieniądze firmom, prywatnym obsługującym autostrady, żeby firmy prywatne.
Korzystające z tych autostrad nie płaciły, tak więc to nie jest najmądrzejsze rozwiązanie.
Panie Pośle, chciałem chwilę porozmawiać o takich technikaliach związanych z polityką z uprawianiem polityki, ale także prowadzeniem kampanii wyborczej. No bo zastanawiam się, czy wy działacze i posłowie lewicy nie macie takiego poczucia pewnej przykrości, gdy, gdy PiS robi to, co właściwie postulowaliście. Ostatnio tak powiedział Adrian zanberg, mówiąc, że rzeczywiście czuje się zaskoczony, że PiS wyciąga propozycję ustawową lewicy, tak naprawdę sprzed 2 lat, którą zgłosiła Marcelina Zawisza w sprawie refundacji leków i przedstawiają jako swoją. No ale to może świadczyć o tym, że, że lewica nie jest potrzebna.
To jest 1 przykład ustawy, mamy drugi, czyli też ten głośniejszy, tak, czyli waloryzacja właśnie niewaloryzację. Lewica mówi, że świadczenia społeczne powinny być waloryzowane, znaczy mamy świadczenie społeczne i z inflacja jest rozwój gospodarczy, powinny one po prostu rosnąć i ludzie, którzy mają dzieci w tym wypadku powinni mieć pewność, że wraz z inflacją wzrostem kosztów życia i świadczenia będą rosnąć, niezależnie od wyborów od łaski tego czy innego polityka. To jestesja lewicy propozycja PiS u dajemy wam obietnicę wyborczą, jak na nas grzecznie zagłosujecie, to dostaniecie, to są 2 kompletnie różne propozycje. My jesteśmy za tym, żeby świadczenia społeczne były waloryzowane i faktycznie taką propozycję już rok temu zgłaszaliśmy, nie tuż przed wyborami tylko wcześniej.
Jeżeli jako propozycja PiS u może być dla was eliminująca, no bo wyborca myśli no PiS sobie co no to może da.
No właśnie może, tak, więc my oferujemy coś, co eliminuje, to może tak myślę, że to jest atrakcyjniejsza na dłuższą metę dla wyborcy propozycja, bo oferujemy rozwiązania, które nie zawierają tego, może po prostu jest to.
Że prawem autorskim, Panie Pośle.
A ja nie jestem przywiązany do prawa autorskiego, po prostu przy przypadku tej waloryzacji. Mówię słaby jest pomysł, żeby dobry pan łaskawie dawał. Dobry jest pomysł automatycznej waloryzacji z lekami. Uciesza się, jak faktycznie w końcu będą bardziej bardziej dostępny, bo ktoś dostaje recept od lekarza, to powinien móc z tych leków korzystać, a tu jest zabawna rzecz, bo to nie chodzi tylko o autorstwo, jakbyśmy złożyli tą ustawę tych leków za 5 zł. Logika jest taka, że ktoś idzie do lekarza, dostaje przypisane leki musi być go na nie stać, to myśmy dostali odpowiedź od rządu. I ta odpowiedź była taka, jeśli jest absolutnie niemożliwe, że to jest łamanie zasad wolnego rynku, jakby balce robić osobiście tą odpowiedź rządowi pisał, że to w ogóle to w ogóle jest niewyobrażalna koncepcja i teraz oni robią dokładnie to samo, a wcześniej odpowiedzieli jak odpowiedzieli, ale to jest 1 ustawa, jeżeli chodzi o różnicę w polityce, jest 1 rzecz, którą trzeba powiedzieć, usługi publiczne. W tym momencie mamy zmniejszenie udziału w PKB wydatków na usługi publiczne na szkoły na ochronę zdrowia na transport publiczny. To jest ogromne zaniedbanie Prawa i Sprawiedliwości. To jest coś, co jest ogromną różnicą między Prawem i Sprawiedliwością, a lewicą Prawo i Sprawiedliwość mu witamy wam trochę pieniędzy idźcie sobie na rynek i sobie kupcie tak i faktycznie szkoła upada. Jak ktoś ma trochę kasy, to ucieka do prywatnej szkoły, jak nie to jest skazane na złą PiS, owską szkołę to samo z ochroną zdrowia, a my mówimy nie potrzebujemy silnych usług publicznych i w to powinniśmy inwestować. I to jest różnica między lewicą, a pisem.
No tak, ale jednak taki komunikat realizujecie naszą ustawę jest wydaje mi się z punktu widzenia strategii wyborczej dosyć niebezpieczne dla lewicy.
I mam poczucie, jeżeli też są zmęczeni takim komunikatem, że, bo co jest odwrotnością tego, że ktoś robi to, co my mówiliśmy, a my mówimy, nie wy to robicie źle, bo wy to robicie tak ile ludzie widzą, że to jest to jest nieprawda. Tak.
Robi PiS, zgłosiliście złożyliście projekt ustawy PiS. Pan powiedział głosem Balcerowicza, to jest nie rynkowe, o czym zrobi dokładnie, to samo chodzi o prawo autorskie krótką i PiS z Platformy robią, to cały czas nawet jak powie, dokładnie to samo drodzy powiedz, nie, bo to jest to samo, ale PiS owskie nie, ale to jest to samo, ale platformerskie. I my mamy naprawdę zwrócą od ludzi, także badania, które mówią, że za to nas jednak ludzie cenią, że my jednak trochę z tego wyłamujemy i czasami potrafimy powiedzieć. Tutaj Platforma zrobiła coś trochę zapach, ciągle my się zgadzamyzmem. To nie jest symettryzm, a tutaj tą ustawą. Platforma robi to samo od co PiS.
Nie nie da, to chodzi nie oczywiście jest ogromna różnica. I chcemy z pokonać PiS razem z platformą to jest w tym momencie fundamentalna sprawa dla bezpieczeństwa Polski po prostu, ale też ludzie są zmęczeni konfliktem politycznym, który, którym po prostu nie chodzi o merytorykę, tylko, że to jest coś jest czyjeś. My mówimy, no dobra to jest po to jest po prostu dobry pomysł, chcemy, żeby on przeszedł tak PiS go zgłasza okej. Pochwalimy się, że zrobiliśmy to pierwsi, ale nie będziemy się obrażać, że PiS to zgłasza.
Panie Pośle, ma pan schentyment do 4 czerwca, to znaczy to dla pana tak osobiście jakaś istotna. Data.
Jest to ważna data, bo to jest data odzyskania wolności politycznej, mam mieszane uczucia, ponieważ ja jestem bardzo przywiązany do telewizji pierwszej Solidarności i tego robotniczego masowego zrywu i do takiej lewicowej opowieści, że 4 czerwca odzyskaliśmy wolność polityczną. Co jest i także niezależność geopolityczną niezależność od związku grodziskiego co jest fundamentalne, ale zgubiliśmy ten masowy egalitarny ruch społeczny i tą sprawiedliwość.
Społeczną. To masowy E galitarny rzeczywiście 8 000 000 ludzi, ale w pierwszej Solidarności, ale pamięta znaczy nie wiem, czy pamięta pan, ale na pewno pan wie, że no to był ruch bardzo niejednorodne. I no były tam rzeczy niezwykle no np. dla mnie przykre tzw. tzw. prawdziwki itd. tak to.
By was masowymi ruchami, ale tak więc, więc to jest to, że oczywiście bardzo doceniamy. I mamy, ale mamy krytycznącenę transformacji w tym sensie, że pewne żywe rzeczy wyszły Super to, że jesteśmy częścią zjednoczonej Europy, to, że mamy demokrację pewne rzeczy wyszły gorzej i to jest kwestia modelu społecznego i gospodarczego. I tutaj jako lewica chcielibyśmy też ponaprawać, więc jest to oczywiście pozytywna ocena tego tej daty, ale z takim krytycznym podejściem.
No właśnie, bo z historią tak jest trochę jak w piosence Agnieszki Osieckiej, że jest to bardzo taka dziwna. Pani no dość przypomnieć, że to właśnie Kaczyński był 4 czerwca na zdjęciu z Wałęsą podczas tych wyborów, a lewica przynajmniej część tej lewicy to byli polityczni przeciwnicy tej Demokratycznej przemiany tak było.
Wtedy, a np. ja wtedy miałem 9 lat, to też jest Fakt historyczny i stąd z mojej perspektywy to to jest po prostu oceny jakiejś niegdysiejch dziejów. No jemnie doświadczyłem jako osoba jakoś w miarę świadomej jedynie konsekwencji tego tak to znaczy tego, jak już ta Polska po osiemdziesiątym dziewiątym wyglądało. No dla mnie takie bliskie postaci historyczne tych czasów przełomu. To jest prof. Kowalik to jest karą Modzelewski. To są te osoby, które walczyły o wolną Polskę, które przyznawały się i były i były częścią tego przełomu, ale które jednak pozostawały krytyczne wobec kształtu tej wolnej Polski, jeżeli chodzi o jej gospodarczy społeczne. Kształt.
Powiedziała pan na marsz 4 czerwca. No to jednak jest manifestacja antypis owska, jak jeśli jeśli dobrze ją rozumiem.
To jest to ma szansę być duża manifestacja. Antypis owska może z tego też wyjść manifestacja platformerska ciężko powiedzieć, co z tego wyjdzie dzisiaj no Donald Tusk tutaj tutaj jakoś nie stara się bardzo bardzo tego otworzyć, będą osoby z razem na tym marszu. Z pewnością teraz na 100% nie jestem w stanie powiedzieć, czy tam będę z przyczyną osobistych, ale to będą tam także osoby z partii razem.
Bardzo dziękuję. Poseł Maciej konieczne z partii razem, nowa lewica będzie właśnie państwa i moim bardzo dziękuję, a państwa zapraszam na informację.
A teraz na. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: A TERAZ NA POWAŻNIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA