REKLAMA

Kindżały mniej warte niż amerykański system Patriot. Po nalotach na Kijów

A teraz na poważnie
Data emisji:
2023-05-17 12:00
Prowadzący:
Czas trwania:
10:05 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Siadam po dwunastej Mikołaj lizód kłaniam się państwu, a gościem programu jest dr Michał Piekarski z zakładu studiów nad bezpieczeństwem Uniwersytetu wrocławskiego. Dzień dobry, dzień dobry, dzień dobry państwu. Chciałbym, żebyśmy porozmawiali o technice wojskowej, najnowszej technice wojskowej w kontekście nocnego ataku Rosji na Kijów w tym powietrznym ataku zniszczono 18 rakiet w tym 6 ponaddźwiękowych pocisków manewrujących kindżał, które zostały wystrzelone z samolotów Mik 31 te kindżały ponad dźwiękiękowe. To jak rozumiem, supernowoczesna broń rosyjska. No i w tym desperackim dosyć ataku okazało się, że kopuła nad Kijowem działa perfekcyjnie, także dzięki patriotą, więc chciałbym zapytać pana o kindżały, co to za rakiety.
Więc kińczał, to jest odpalana z samolotu wersja polsku i skander Polski skander jest polskiem balistycznym, który pierwotnie jest odpalany z wyrzutniej ruchomej z ziemi, a więc, startując ziemi musi nabrać prędkości, musi nabrać energii i musi nabrać wysokości, żeby tym torem baistycznym wykonać swój lot i trafić w cel w momencie, kiedy Rosjanie zasuwali dość jednocześnie wyrafinowano jednocześnie prymitywną sztuczkę, ponieważ oddzielili część pocisku i skandę od pierwotnej konstrukcji i montując go na samolocie zapewni to, że ten pocisk w momencie odpalenia samolotu ma już w bonusie prędkość i energię kinetyczną i wysokość lotu, którą osiągnął dzięki nościelowi, więc teoretycznie zasięg tego pocisku jest większy i co ważne wyrzutka lądowa jest po prostu ogromną ciężarówką ze wszystkimi tego konsekwencjami, więc porusza się z prędkością, czy to jestu 50 km/h porusza się po drogach nie może poruszać się wszędzie samolot. W tym przypadku Mik 31 może wystartować i przenieść się np. na odległość 500 km czy 1000 km i tam odpać takiety, a więc można je np. odpaść z wielu kierunków, więc nie jest to nowe rozwiązanie, ponieważ pociski różnych typów odpalane z samolotów są znany od lat kilkudziesięciu natomiast kim to był reklamowany jako jedna z tych właśnie mitycznych Super broni.
Na tych przedwojennych prezentacjach Putina, kiedy właśnie grożono światu, patrzy mamy taką superboni, która nie ma odpowiedników w świecie. I ta fraza i to nie mniejlogu w mirie jest w tej chwili taką fazą powtarzaną przez nasze eksperckie środowisko szyderczo.
No też, dlatego że rzeczywiście obrona przeciwlotnicza sił ukraińskich okazała się stuprocentowo skuteczna, no przynajmniej w tym nocnym ataku z wczoraj na dzisiaj to tutaj oczywiście nasuwają się porównania do żelaznej kopuły nad Izraelem. Pewnie technika jest nieco inna, no ale skuteczność podobna.
Tak, przy czym żelazna kopuła jest system bardzo efektywny, jednocześnie przerażający efekt efektownym, kiedy przypomnijmy sobie te nagranie jest Izraela, tylko żadna kopuła została zoptymalizowana do 1 rodzaju zadania to przechwytywania tych prymitywnych rakiet odpalanych przez islamskich bojowników ze strefy Gazy, które są właśnie proste. Rosjanie, tutaj byli dosyć zdeterminowani, ponieważ ten atak był najwyraźniej wielowektorowych, bo użyto pocisków kinczał, użyto pocisków manewrujących typu kalibr użyto pocisków także i.
Skandderów prawda, czyli tych z ziemi wyższe.
Składnie użyto także samolotów bezzałogowych do rozpoznania i być może także do zakłócania obrony przeciwwotniczej przez to, żeby ona miała bardzo dużo celów o bardzo różnych charakterystykach, bo inaczej zwalcza się taki cel, jak pocisk kalibr, który porusza się z prędkością około 8 setkiometrów na godzinę na wysokości 100 200 m nad ziemią. Ewentualnie niżej inaczej pocisk balistyczny, który porusza się z dużą prędkością, po bardzo całym torze. I właśnie ta prędkość przekracza kilkukrotnie prędkość dźwięku. W związku z tym Rosjanie próbowali dokonać czegoś są nazywamy wyżargani technicznym ataku staturacyjnego, a więc atak różnymi środkami z różnych kierunków trochę tak jakby do 1 osoby nagle mówiło kilkanaście osób każdą, o czym innym i każda z innych stron próbowali tego dokonać?
I nie udało im się.
No właśnie, to oczywiście rodzi pytania, na ile Rosja jest gotowa na kontrompensywę ukraińską, no bo no ten atak nieudany, no może świadczyć zarówno o rosyjskiej desperacji, ale też no o tym, że trochę Putin szatutował, mówiąc o tym, że ta Super broń pociski kindżał nie mają swoich odpowiedników nigdzie indziej i są niezwyciężone.
Tak, przy czym tutaj Rosjanie usił już teraz wygrywają, próbują rozgrywać to propagandowo, ponieważ najprawdopodobniej celem tego ataku było doprowadzenie do sytuacji, w której zestaw Patriot, który został dostarczony niedawno, zostanie wyłączony z walki zostanie zniszczony, bo uszkodzony i najprawdopodobniej to ten zestaw był celem tego ataku. Przy czym co jest co jest interesujące tych celów, które osjanie wypuściło dosyć dużo, natomiast 1, że 1 rzecz zastaw to wciąż było mniej niż potencjalnie mogliby wypuścić, bo znamy przypadki ataków, gdzie tych hakiet było znacznie. Więcej być może im się kończy rakiety, być może oni uznali, że Ukraina będzie, bo Ukraina jest w trudnej sytuacji o, tyle, że w ciągu roku dostaje systemy przedśwlotniczej, nie tylko z różnych państw, podczas gdy w normalnych warunkach pokojowych integracja systemu obrony przeciwśrodniczej zajmuje lata, a wręcz dekady, bo te systemy muszą z sobą rozmawiać, nie mogą się np. zajmie zakłócać. Trzeba przeszkolić personel.
Więc być może liczyć na to, że ten system nie jest w pełni zintegrowany, bo prawdopodobnie nie jest, więc być może liczyli, że znajdą się jakieś luki. I co jest charakterystyczne, prawdopodobnie posiadali rozpoznanie, być może ze źródeł osobowych, czyli po prostu ludzi, w których od śpiegów w Kijowie w Ukrainie, którzy mogli podpowiedzieć, gdzie te systemy zostały rozlokowane.
Co więcej, no statystyki tutaj przekroczyły pewną psychologiczną granicę 200 000 żołnierzy rosyjskich zginęło już w tej wojnie. No i pytanie na ile sens tego napadu na Ukrainę zaczyna jakoś doskwierać w społeczeństwie rosyjskim, bo jednak te straty są gigantyczne?
No właśnie, w tej chwili mam do czynienia z sytuacją propagandową eksportowaną, bo proszę pamiętać, że w tym żargonie rosyjskim słowo gruz 200 oznacza po prostu otwierać śmiertelną, a tutaj jest 200000 × gruz 200, przy czym to są szacunki, które podaje stronę ukraińska?
Ja z definicji od razu każdą podaną przez jakąś szereg konfliktu liczbę ze strony samolotów zniszczonych czołgów zabitych żołnierzy, gdzie przez 2, bo taka jest natura wojny, taka jest tam gła wojny. Natomiast co jest istotne istotne jest to, że Rosja ponosi gigantyczne slajd to są straty w ludziach w tej chwili tu mówimy o stratach w osobach, które zginęły, ale w przypadku konfliktu zbrojnego trzeba liczyć, że na każdą osobę zabitą przypada kilka osób rannych. I to są osoby ranne w różny sposób to są osoby, które potem mogą wrócić do służby, to są osoby, które np. zostały trwałe okaleczone, bo np. po prostu wybuchu pozbawił ich ręki. Nogi wzroku, trzeba mi świadomość jeszcze 1 rzeczy w przypadku Ukrainy. To jest państwu, które modernizowało swoją armię i szkolenie żołnierzy i wyposażenie, więc tamta medyca pola walki jest zbliżona do zachodnich standardów w Rosji jest to niestety poziom bardzo niski to jest poziom sprzed kilkudziesięciu lat, więc szansa, jeżeli ktoś jest rosyjskim żołnierzem, nie stoi np. postrzelony w rękę czy nogę szansa, że przeżyje jest znacznie mniejsza i szansa na to, że ta kończyna w stanie uratowane i wróci do pełnej sprawności. Znacznie jest także, znacznie mniejsza przyczyn najgorsze jest to, że te straty one będą odczuwalne, bo to są straty potworne. To są ludzie, którzy zostali zabici, to są ludzie, którzy wrócą okaleczeni, fizycznie okaleczeni psychicznie. To będzie się kładło cieniem na rosyjskim społeczeństwie, to będzie destrukcyjne dla rosyjskiego społeczeństwa, ale nie bezpośrednio też skutki będą się odkładać latami dekadami.
Bardzo dziękuję. Dr Michał Piekarski z zakładu studiów nad bezpieczeństwem Uniwersytetu wrocławskiego, był gościem państwa i moim bardzo dziękuję, a państwa zapraszam na informację.
A teraz na poważnie. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: A TERAZ NA POWAŻNIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA