REKLAMA

Darmowe leki z perspektywy aptek i pacjentów

Wywiad Polityczny
Data emisji:
2023-05-17 17:20
Prowadzący:
W studio:
Czas trwania:
11:01 min.
Udostępnij:

Gościem jest Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej', z którym omawiamy zapowiedź zmian w programie darmowych leków i zmniejszenie progu wiekowego dla beneficjentów programu.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Marek Tomków jest z nami, wiceprezes Naczelnej rady Aptekarskiej. Dzień dobry, panie prezesie.
Dzień dobry pani redak, dzień dobry państwu.
Mam nadzieję, że będziemy mieli okazję się usłyszeć, bo kiedy pan nas witał, to czułam, że coś dzieje się złego, ale spróbujmy prezes PiS u Jarosław Kaczyński obiecał objęcie programem bezpłatnych leków dzieci i młodzież do osiemnastego roku życia, a także seniorów, czyli osoby po sześćdziesiątym piątym roku życia. To jest łącznie około 14 000 000 osób 7 000 000 nieletnich 5 000 000 dodatkowych seniorów. To oczywiście nie sumuje się do 14 000 000, ale jest jeszcze ta grupa seniorów powyżej siedemdziesiątego piątego roku życia, którzy są objęci programem leki 75 plus funkcjonującym od września 2016 roku, zanim zadam pytania szczegółowe, to zapytam o pańską ogólną ocenę tej propozycji.
Musimy pamiętać o tym, że ta grupa 65 plus, czyli dodatkowe 10 roczników, to jest po pierwsze, niezwykle liczna grupa. Po drugie jest to grupa uboga, bo mówimy o osobach, które już właściwie są na emeryturze, czy, czyli zakończyły aktywne zarabianie. Po trzecie jest to grupa, która bierze bardzo dużo leków. I dzisiaj widzimy, że w tej grupie znajduje się sporo osób, które faktycznie rezygnuje z zakupu leków, mówi się nawet o tym, że częściowa rezygnacja z tego zakupu dotyczy 8 osób na 10, a więc bardzo dużego odsetka, stąd też no jest to na pewno duże wezwanie, jeżeli wyobrazimy sobie, że dotychczas programem objętych było 2,7 1 000 000, a teraz docelowo musi o 14 lub nawet 15 000 000. No to jest to pięciokrotny wzrost liczby pacjentów, którym przysługiwałyby bezpłatne leki, to bardzo duży wzrost. I no myślę ogromne wyzwanie, ale na pewno w dużej części będzie to ulga dla pacjentów, pewnie jeszcze będziemy o szczegółach rozmawiali tej listy, ale ona też nie jest taka mała, bo, bo tam już jest prawie 2000 pozycji.
To od razu dopytam o dzieci i młodzież, bo do katalogu tych bezpłatnych leków mogłyby się załapać także antybiotyki, których nie ma w obecnym katalogu, o którym pan panie prezesie, teraz wspomniał Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia, który zajmuje się polityką lekową, mówił uznaliśmy, że nie powinny być antybiotyki zalecane jako bezpłatne dorosłym, ale wiemy, że antybiotyki mają znaczący udział wśród dzieci. Czy to byłby właściwy kierunek, żeby antybiotyki także się w tym katalogu leków bezpłatnych znalazły?
Absolutnie tak, zwłaszcza że antybiotyk dla dziecka to czasem nie oznacza kilku złotych czy kilkunastu tylko kwoty znacznie wyższe. Po drugie, pamiętajmy, że są to leki, które koniecznie trzeba dziecku podać i nie może dojść do sytuacji, w której matka ze względów finansowych powierza tego nie nie wykupi np. ataki przypadki też się zdarzają. W związku, z czym jak najbardziej ta grupa tak w naszej ocenie powinny się tam znaleźć również leki stosowane w chorobach układy oddechowego, a więc astma itd. które dzisiaj oczywiście są w dużej części refundowane, ale w przypadku dzieci, zwłaszcza tych, które biorą je przewleke, absolutnie taka lista powinna zostać o te leki uzupełnione również z tego powodu, że bardzo często te leki. Tak jak wspomniałem, są brane długo one są często brane latami i stanowią może nie tak duże obciążenie, jakie torazowa choroba typu angina, ale w skali dłuższego okresu czasu są też na pewno dużym obciążeniem dla budżetu.
To wrócę do programu leki 75 plus, który funkcjonuje jak mówiłam od 1 września 2016 roku, bo ten program, który ta propozycja, którą składa prezes Prawa i Sprawiedliwości, byłaby po prostu rozszerzeniem beneficjentów, a program pewnie byłby skonstruowany bardzo podobnie czy wręcz identycznie. No i ten program zakłada rano, że wszyscy seniorzy po siedemdziesiątym piątym roku życia są objęci ubezpieczeniem zdrowotnym mają możliwość otrzymania recepty na bezpłatne leki, ale oczywiście tu ważne zastrzeżenie nie wszystkie, a nawet nie wszystkie refundowane, ale część z nich te, które znajdują się w aktualnym wykazie bezpłatnych leków dla seniora i od 1 stycznia tego roku lista zawiera 2057 pozycji wśród nich znajdują się m.in. leki dla cukrzyków cierpiących na choroby układu krążenia czy układu pokarmowego. I mam przed sobą także raport NIK u z 2019 roku, który skontrolował, to jak ten program działa i stwierdził, że faktycznie poprawił się dostęp seniorów do leków, że ta inicjatywa odciążyła ich domowe budżetu budżety, ale kontrolerzy mieli sporo zastrzeżeń dotyczących tworzenia listy medykamentów objętych programem wg kontrolerów były niejasne kryteria umieszczeniaania produktów leczniczych, wykazie ministra zdrowia. I co pan na to?
Wydaje mi, się, że te zastrzeżenie, jeżeli chodzi o samoroce, dotyczą decyzje administracyjnych i to jest zupełnie odrębna kwestia od tego, co faktycznie znajduje się na liście i czy są tam leki przydatne. Ja pamiętam, że bardzo często mówiono również takim politycznym charakterze o tym, że to będzie taki wyborczy wyborcza obietnica pewnie lista, na której znajdzie się kilka pozycji jakichś starych leków, najtańszych i tak naprawdę nie będzie to miał większego znaczenia. Tymczasem dzisiaj widzimy, że ta lista tak jak pani redaktor powiedziała ma ponad 2000 pozycji. Dodajmy, że wszystkich leków refundowanych w Polsce jest około 4300, a więc to jest niemal połowa wszystkich refundowanych leków. Co więcej w ostatnich kilkudziesięciu miesiącach pojawiły się tam też leki z takich droższych leków, czyli z leków przeciwzakrzepowych tej najnowszej generacji, a więc nie tylko leki bardzo popularne, ale również te stosowane rzadziej, chociażby w chorobie zatorowo zakrzepowej i to są leki, z których pacjenci rezygnowali, najczęściej właśnie ze względu na ich ceny. Wiadomo, że to nie zabezpieczy pacjentów w pełni wiadomo, że jeżeli ktoś z pacjentów myśli, że w tej chwili wszystkie leki będą za darmo, to jest absolutnym błędzie. Natomiast problem polega na tym, że ta lista ma zabezpieczyć podstawowe choroby cukrzycę, nadciśnienie, podstawowe problemy z bólem kwestie chorób przewlekłych typu padaczka czy choroby stosowane czy leki stosowane w psychiatrii i w tej najprostszej w tej najprostszej wersji na pewno ta rola na pewno te rola lista spełnia to, co do tego to nie mamy cienia wątpliwości. Wydaje się, że jeżeli zapowiedź tutaj Ministerstwa Zdrowia dotycząca dalszego rozszerzania listy byłaby dotrzymana. No to my na co dzień widzimy w aptece, że to jest ulga, trzeba też pamiętać o tym, że ta obietnica stawia apteki w zupełnie nowym świetle. My nagle zyskujemy z blisko 3 000 012 lub 14 12 minut dodatkowych pacjentów, którzy mają prawo do dostania bezpłatnie zapasu na rok, a więc my też musimy do tego bardzo mocno przygotować apteki.
To od razu zatrzymajmy się przy tym problemie aptek, na który pan zwracał już kilkukrotnie uwagę w trakcie swoich wystąpień publicznych. Rzecz jasna nie w dzisiejszym wywiadzie, bo to jest tak, że kiedy pacjent kupuje produkt leczniczy, pełno płatny, to apteka otrzymuje pieniądze od razu tak od klienta, ale kiedy pacjent klient kupuje lek bezpłatne, właściwie prosi o lek bezpłatny, to apteka wydaje mu ten lek, a potem zwraca się do NFZ o refundację, jeżeli tych pacjentów uprawnionych do bezpłatnych leków będzie dużo więcej o kilkanaście milionów więcej to oznacza, że apteki będą jak rozumiem, miały zamrożone wyższe kwoty, czyli będą musiały mieć duże zapasy leków, za które to zapasy leki zapłacą w hurtowniach, ale same będą na te pieniądze czekały.
Czy my mamy połączenie z panem prezesem.
Niestety chyba nie ja przynajmniej pana prezesa nie słyszę, oczywiście spróbujemy nawiązać ponownie to połączenie, ponieważ Marek Tomków, który już wielokrotnie mówił o tym problemie aptek, zwraca uwagę, że nie wszystkie apteki będą w stanie udźwignąć, to, żeby właśnie płacić w hurtowniach. Za te olbrzymie zapasy leków, które trzeba będzie mieć na stanie, żeby móc je wydawać tym wielu milionom pacjentów, którzy będą uprawnieni do nabycia bezpłatnych leków, a jednocześnie będą musiały czekać na refundację ze strony NFZ. U no i pytanie właśnie jak ten problem aptek i ich samofinansowania, w jaki sposób rozwiązać. Czekamy na połączenie z panem prezesem, ale na razie niestety mamy jakiś problem. Mamy oczywiście także Szanowni Państwo kwestie inflacji, która dopadła rynek farmaceutyczny, leki drożeją, np. leki na alergię o 30% leki na przeziębienia o 20% generalnie ceny w aptekach w kwietniu tego roku wzrosły średnio o 9% wobec kwietnia roku ubiegłego 2022 to też jest problem, bo przecież obok potencjalnie leków bezpłatnych dla dużej grupy pacjentów obok leków refundowanych ponad 4000 leków, o czym mówił przed chwilą Marek Tomków, mamy jeszcze przecież leki pełno płatne, które nie są refundowane i producenci farmaceutyków bardzo często robią tak, że rekompensują sobie na lekach nie refundowanych. No Fakt, że leki refundowane dzięki twardej polityce Ministerstwa Zdrowia kosztują znacząco mniej. No i pytanie oczywiście co z tym fantem zrobić. Niestety nie jesteśmy w stanie połączyć się ponownie z wiceprezesem Naczelnej rady Aptekarskiej, więc niestety ta rozmowa, a nie jednak jest Marek Tomków ponownie.
Przepraszam najmocniej, coś nam przerwało.
Tak, no, to wrócę do tego mojego pytania, które zadałam przed naszym połączeniem, czyli jak rozwiązać rozłączeniem jak rozwiązać kwestię aptek, tak ich obciążeń finansowych bardzo proszę krótko, bo już niestety musimy zbliżać do końca naszej rozmowy.
Najmocniej przepraszam za problemy techniczne, natomiast jest to bardzo duże wyzwanie dawek, dlatego że zyskujemy kilkanaście milionów dodatkowych pacjentów, z których każdy z nich będzie miał prawo do zakupienia leków na roczny zapas. To oznacza zwiększenie naszych linii kredytowych. To oznacza przemodelowanie modelu apteki pod te leki, których trzeba będzie mieć większy zapas. I to oznacza zupełnie inną politykę finansową apteki na to też musimy się przygotować, dlatego tak mocno liczymy na to, że będzie procedowana ustawa reutacyjna, która będzie nam w tym bardzo pomocna.
Bardzo dziękuję. Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej rady Aptekarskiej, był moją państwa. Gościem dziękuję za rozmowę. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: WYWIAD POLITYCZNY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA